Родители и деца

Пецива и теста!

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by aleksandra on 24.06.08 22:28

brza pica

1 jajce
malku sol
pola casa maslo
1 pecivo
1 casa jogurt
2 casi brasno

se matka so mikser i se stava vo plehce se mazni so namrseni race pa se stava kecap pa vrat pecurki kaskaval jajca ....... pa se peci
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 32
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18140
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by aleksandra on 24.06.08 22:31

solenki vo teflonsko tavce

3 jajca
9 lazici brasno
eden ipol filgan maslo
eden ipol filgan kiselo mleko
1 pecivo
sol po vkus

se miksira i se dodava seckana salama sirejne kecap magdonos (po zelba) pa se tura vo teflonsko tavce so dupcinja pa se peci
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 32
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18140
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by aleksandra on 24.06.08 22:34

solena torta
5 jajca se matkaat so mikser i se dodava
100g rendano sirejne
100g salama seckana
100g maslo
1 kiska magdonos
1 pecivo
9 lazici brasno

se mesa i se peci
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 32
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18140
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by aleksandra on 24.06.08 22:38

solena torta

6 jajca
1lazice sol
150g maslo
300g jogurt
14 lazici brasno
1 pecivo

se miksira so mikser i se peci odkako ke se ispeci se seci na 3 ednakvi dela
nastrana se pravi fil: pola margarin 400g izvarka 2-3 lazici pavlaka


se filuva tortata(isto kako blagite torti -testo fil testo fil testo)
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 32
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18140
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by aleksandra on 24.06.08 22:44

gibanica od gotovi kori

fil:
5-6 jajca
sirejne rendano
1 casa jogurt
1 pecivo
1 casa kisela vida
1 filgan maslo


se matka so mikser i ko ke bidi gotov filot se brckaat po 2-3 kori vo filot se tutkaat i se stavaat vo plehceto najgore se stava 1 kora i se macka gibanicata so jajca i susam pa se peci
ne treba naredenite kori da se spleskuvaat kolku posuplivi idat (kako sto se tutka list hartija) tolku poubavo
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 32
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18140
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Freya on 09.07.08 20:20

Весна јас ги направив кифличките кои ги имаш напишано една страна поназад и сега треба да ги печам и само да те прашам дали откога ќе се испечат кифличките кората одозгора не е тврда бидејќи не се мачка белка.Јас инаку им ставив и сирење а гледам ти си напоменала дека не се става сирење туку дека се остават празни.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18155
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by okce on 09.07.08 22:09

Piroski:
450gr.brasno(moze i poveke da bide zavisi od brasnoto)
200ml.mleko
1 kvasec
1lazica vegeta
2zolcki (belkite gi cuvame za premackuvanje so prezla) i
1 kafen fildzan zejtin.
Se mesa kvasecot i mlekoto se dodavat i drugite sostojki ne treba da stasuva.Se deli testoto na 35 dela i
se sukat i motkat,a vnatre koj sto si saka si stava po zelba.Se valkat vo belka i prezla.
avatar
okce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 232
Age : 42
Локација : Strumica
Расположение : ekstra
Поени : 19062
Registration date : 2007-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Freya on 09.07.08 22:40

Juni kiflickite ti se preubavi, Eisaveta i Ivana se prejadoa.Ubavi se i so sirenje mislam deka nisto ne menuva ako stavis sirenje vnatre.Fala za receptot. :big hug:
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18155
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by rich_bitch1 on 11.07.08 18:11

Pizza rolat

potrebno e:

7 kori za pita
250gr narendana shunka
250gr narendan kashkaval
400gr izdinstani na malku zejtin
sitno iseckani shampinjoni
200gr ketchap
1 pavlaka
2 izmateni jajca
malku origano malku zejtin

Se redi na sledniov nachin-prvata kora se poprskuva so malku zejtin. Preku nejze se stava vtorata kora i premachkuva so 100gr ketchap. Tretata kora, kako i prvata, se poprskuva so zejtin i se posipuva so 125gr rendan kashkaval,chetvrtata kora se poprskuva so malku zejtin i se stava shunkata, petata kora se premachkuva so so pola od smesata od jajce i pavlaka.
Vrz shestata kora se stavaat pechurkite.
Sedmata kora so preostanatite 100gr ketchap i 120gr kashkaval.
Taka naredenite kori se vitkaat vo rolat, stavaat vo podmachkan pleh i premachkuvaat so ostatokot od pavlaka i jajce.
Se posipuva so origano i peche okolu 30 minuti na 200 stepeni celziusovi.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19288
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by biljanag on 12.07.08 11:41

соленки

30 квасец
300 млеко
4 лаж шекер
3 големи лаж маргарин
1 гол лаж сол
1 кг брашно
сусам+мак
се замесува прави кора се премачкува со белка од едната страна се става сусам од другата мак
се сечат лентички се вртат како соленка и печат


кифли

8 лаж шекер
24 лаж зејтин
2 лаж сол
1 квасец
2 кгр брашно
млеко да се замеси


погача ептен убава дури и двапати да се одмрзнува не се познава

2 лаж шекер
1 лаж сол
200 јогурт
200 млеко
4 јајца
1 филџан зејтин
1 квасец
брашно да се замеси
ги ставам сите состојки во шише од 1.5 л го тресам и убаво се измешува изедначува потоа си правам дупка во брашното си ставам и месам два пати да стаса
обликот по желба а може и врзуванки


панцероти пржиме и јадеме не остануваа ни една за лек хихих

500 брашно
3 јајца
1 лаж шекер
1 лаж сол
квасец
200 млеко
шоља зејтин
се замесува да стаса се премесува прави мали топчиња кои се расукуваат малку се става фил се мачка со вода или белка по краевите се затвара притиска убаво пржи во врел зејтин откако малку ке стасаат
фил кашкавал шунка печурки ја додавам и кечап домашен ама ако е течен нема да ви се затворат ке истечат пазете треба густ
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 38
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19472
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by biljanag on 12.07.08 11:47

милиброд

1 кг брашно
5 лаж шекер
3 јајца
2 лаж путер
300 млеко
суво гројзе
ванила
бадем
кора од лимон
се замесува да стаса премеси подели на три и прави плетенка
ако сакате со мармалад направете долги ленти три во среде ставете мармалад свиткајте ги да не се отварат и од нив направете плетенка да стаса печи 30 мин 180*
излегуваат 2-3 плетенки
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 38
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19472
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by rich_bitch1 on 12.07.08 19:59

панцероти и јас правам и мн се вкусни,баш ме потсети да направам деновиве


Pita sa kačkavaljem
Potrebno je:
1/2 kg oštrog brašna
250 gr kačkavalja
1 kvasac
1 šoljica mleka
50 ml ulja
1 šoljica kisele vode
1,5 kafene kašičice soli
Za prelivanje:


50 gr margarina
50 ml ulja
Priprema:

Zamesiti testo od brašna,ulja,kvasca,mleka,kisele vode i soli. Zatim testo podeliti na 10 delova,razvlačiti ih oklagijom (na veličinu tanjira),premazati uljem i izrendati kačkavalj.Ređati korice jednu na drugu. Završiti korom koja se ne premazuje.Sve zajedno razvucite oklagijom na veličinu tepsije u kojoj će se peći.Margarin i ulje dobro zagrejte. Vrelom masnoćom zalijte pitu u tepsiji i ostavite da odstoji 20 minuta.Pecite u zagrejanoj rerni na 220 °C.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19288
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Emi on 19.07.08 16:20

баш ќе направам панцероти деновиве фала Биле
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20031
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by rich_bitch1 on 03.09.08 16:50

дајте рецепт за крофни :cook:
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19288
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Juni08_Andrea on 03.09.08 18:17

Freya напиша:Весна јас ги направив кифличките кои ги имаш напишано една страна поназад и сега треба да ги печам и само да те прашам дали откога ќе се испечат кифличките кората одозгора не е тврда бидејќи не се мачка белка.Јас инаку им ставив и сирење а гледам ти си напоменала дека не се става сирење туку дека се остават празни.
zenska jas sega duri vidov deka si me prasvala za kiflickite.izvini sto ne sum ti odgovorila.ali milo mi e sto ti ispadnale super i decinjata ti gi jadele.
Mu stavi zolcka,kako ti ispadna korata?ne treba bas mnogu da se pecat.koga se so zolcka kiflickata izgleda kako vcrveneta ali ovde deka nema zolcka ke bidat kako pobeli pa da ne ve buni toa da mislite ne se peceni.
od istoto testo mozite i da napravite zelnik neznam sega kako vie toa go vikate.edna kora dolu ali da bide pogolema od tepsijata da izleguva nadvor pa sredina zaprzen spanak so sirenje ili poporzeno meleno meso ili to sto sakate pa odozgora uste edna kora kako guzvana.vo kraevite sto visat nadvor od tepsijata stavi od zajreto i svitkaj gi.mozebi ne sum jasna.isto i ova da se kisni 2 sati.ke bide mek e kako dusa.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19024
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Emi on 05.09.08 23:45

За подготовка на панцеротите потребни ви се следниве производи:

- 500 гр. брашно
- 3 јајца
- 300 гр. Кашкавал
- шеќер
- 250 гр. шунка
- сол
- 1 свеж квасец
- 2 дл. Млеко
- масло за јадење

Потребно време за подготовка на ПАНЦЕРОТИТЕ е 50- тина минути.

Го земаме млекото И го ставаме во едно тенџере. Тенџерето го ставаме на оган да се загрее млекото.

Во еден поголем длабок сад го рониме квасецот. Потоа кршиме едно јајце И го додаваме во садот. Додаваме една лажица сол И една лажица шеќер. Во садот додаваме И 100 мл. масло за јадење. Загреаното млеко го тргаме од огнот И го додаваме во садот. Потоа во садот го додаваме брашното И со раце започнуваме да месиме.Добиеното тесто го оставаме да нарасне 30-на минути.

На даската за сечење кашкавалот го сечкаме на помали коцки. Парчињата кашкавал ги ставаме во еден длабок сад. Потоа на мали парчиња ја сечкаме И шунката па И неа ја додаваме во садот со кашкавалот. Кршиме едно јајце па И него го додаваме во садот. Со вилушка се убаво промешуваме.

На работната маса тестото уште малку го месиме И формираме ролат. Ролатот го сечеме на парчиња, а од парчињата формираме топки. Работната маса ја набрашнуваме И со сукалка топката ја развлекуваме во кора со големина на чинија. Потоа врз кората ставаме од претходно подготвениот фил од кашкавал, шунка И јајца. Кората ја преклопуваме на половина, а краевите ги виткаме со што добиваме панцерота. Истата постапка ја повторуваме со секоја топка тесто додека не ги направиме сите панцероти. Панцеротите ги редиме на тава врз која имаме ставаено хартија.

На оган ставаме едно тенџере со масло да се загрее. Кога маслото е загреано панцеротите ги ставаме во тенџерето да се пржат. За време на пржењето панцеротите ги превртуваме за да бидат убаво испржени од сите страни.
Испржените панцероти ги вадиме од тенџерето И ги ставаме на овал. Потоа панцеротите ги ставаме на чинија за сервирање. Потоа чинијата ја гарнираме со 2 топки павлака, врз кои ставаме гранче магдонос.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20031
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by mamalina on 06.09.08 9:00

rich_bitch1 напиша:дајте рецепт за крофни :cook:

krofni
1 kvasec da se rastopi vo 300gr. mleko i 8lajci seker.
Koga kvasecot ke nadojde se zamesuva so 500gr.brasno,
4zolcki,malku sol i 7lajci maslo.Testoto dobro da se izraboti,
i se ostava malku da odmori pa se razvlekuva na daska.
Se vagaat krofni i se ostavaat da narasnat.
Takvi se przat na vrelo maslo.

Eve bas i mene mi se prijade krofni i sega ke pravam.
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 37
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 17801
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Daki on 06.09.08 15:45

Jas obozavam testenini piti. mekici , krofni i slicni raboti.Mejutoa ne znam da gi pravam.Edinstveno sto znam da napravam se palacinki. palacinki Eve vi i vam recepta dokolku sakate da napravite.
PALACINKI

3 jajca, 2 supeni lazici seker, i malku sol (na vrvot od lazickata)- se matat
se dodavaat 2 fildzana za kafe, zejtin - se prodolzuva so matenje
potoa se dodava 1/2 l kisela voda i 1/2 l mleko vareno- se mati seto toa
na krajot se dodava 500g. brasno - se mati uste edno 10 tina min. za da ne ostanat grutcinja od brasnoto.
Vaka podgotvenata smesa ja przime, so toa sto so kutlacha zimame i ja razlevame vo tavceto koe prethodno
e premackano so zejtin.
Izleguvaat okolu 40 parcinja palacinki i se mnogu vkusni.Probajte i ke se uverite.Dobar apetit.
palacinki
avatar
Daki
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 547
Age : 34
Локација : Skopje
Поени : 17720
Registration date : 2008-08-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by rich_bitch1 on 06.09.08 16:22

мамалина фала за рецептот

инаку јас палачинки не се научив да правам,незнам зашто ама ми се лепат.и секогаш ми пропагјаат накрај се откажав веке не правам,
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19288
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by mamalina on 08.09.08 9:00

Moram da gi pofalam receptite od Aleksandra,navistina se brzi,lesni i vkusni.Gi probav i super se! :bravo:
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 37
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 17801
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by rich_bitch1 on 13.09.08 15:31

Burek

1 pakovanje suv kvasec
1/4 kg ml mlaka voda
1/4 g seker
3 1/3 kg od pripremenoto brasno
1/2 g sol
3/4 kg mlaka voda
1/2 rastopen margarin

Dodatok

9 jajca (malku izmateni)
1/2 kg izdrobeno feta sirenje
3 kocki rastopen margarin

Margarinot se rastopuva vo golem lonec ) broj 15-16 i se stava na strana. Se priprema kvasecot so 1/4 kg mlaka voda i 1/4 g seker. I toa se stava na strana. Se prosejuva brasnoto i se dodava solta vo golema vangla, pri toa se ostava dupka na sredinata. Se dodava pripremeniot kvasec vo toa. Se mesi racno i poleka so sporo dodavanje na mlakata voda. Se mesi taka testoto se dpdeka ne pocnat da se formiraat meuri po testoto. (od prilika okolu 10 minuti). Se deli testoto na 14 isti parcinja, se pravat krugovi i se pokrivaat so krpa i se ostavaat da stojat okolu pola saat. Se rastopuva 1/2 margarin vo lonec. Se razvlekuvaat kori od 4 topcinja , se stavaat edna preku druga, pri toa se macka sekoja kora so rastopen margarin, osven najgornata. Se ostava da stoi, pa se stava na poprskana so brasno podloga, malku pogolema od dnoto na tavata kade ke se pece. Se stava vo tavata i se podmackuva vrvot so rastopen margarin. Se izmatuva dodatokot ili filot i se poprskuva po kraevite na tavata. Sega se razviva kora sto mozes potenko, se poprskuva so margarin, i poleka i slobodno se nabira, pa se izdolznuva korata so blago vlecenje na istata. Se pocnuva od centarot na tavata, se dodava filoti se pravi kako kotur. Se potoruva procesot i so ostanatite topki se do krajot na tavata. Se poprskuva so ostatokot od margarinot. Se pokriva so cista krpa i se stava Burekot so tepsijata nad vrela voda da stoji okolu 20 minuti i potoa se stava da se pece na 300 stepeni okolu 45 minuti dodeka ubavo ne pocrvenee
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19288
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by baby24 on 13.09.08 20:59

AMERICKI MINI KROFNI

4 jajca
10 laz brasno
1 solja kiselo mleko
1 pecivo
Se przat vo vrel zejtin i se valkaat vo prax seker i odozgora se stava tecno cokolado.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 34
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18078
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by baby24 on 13.09.08 21:09

LENJA PITA

300gr svinska mast (3 golemi lazici)
3 jajca
1 solja seker
Ova zaedno se mati dodeka ne se dobie ednakva smesa i se dodava:
1 pecivo
1 vanila
i kora od limon izrendana
800gr brasno
Se zamatuva tvrdo testo i se deli na dva dela.Edniot se stava vo tavce ili pleh kako kora i se premackuva so marmalad i orevi.Vtoriot del se renda so krupno rende i zaedno se pece.I otkako ke se ispece se sece na kocki i se stava prah seker.
avatar
baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Age : 34
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 18078
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Emi on 13.09.08 21:18

Зелник
Потребни состојки:

• 1 кг брашно
• 1 јајце
• сол, масло за готвење, вода
• фил по избор: спанаќ, праз, компир, домат, сирење, јајца, зелка

Подготовка:
Подготовка за тесто:
Tестото го делиме на два дела и потоа секој дел го делиме на 10 еднакви
делови. Од секој дел правиме кора. Кора е тенок слој тесто што се прави
со сукање. Попрскуваме малку масло на секоја кора и потоа ги ставаме
корите една врз друга додека не направиме една голема кора од сите 10
заедно и уште една голема кора од преостанатите 10. Едната кора треба
да е поголема од другата. Ја земаме помалата и ја ставаме на дното на
тавата. Го размачкуваме филот. Другата кора (поголемата) внимателно ја
поставуваме врз филот. Одозгора ставаме малку масло.

Тепсијата ја ставаме во рерна. Печеме час и половина на температура од
250 C°.

Фил: зеленчукот го сечкаме и го пропржуваме во масло за
готвење.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20031
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Emi on 13.09.08 21:19

Леб
Потребни состојки:

• 1 пакување сув квасец
• 3 1/2 шолји брашно
• 1 1/4 шолји врела вода
• 2 лажици масло за готвење
• 1 лажица сол
• 1/4 лажица шеќер

Подготовка:
Во сад за матење мешаме квасец со 1 1/2 шолја брашно. Потоа мешаме
вода, масло за готвење, сол и шеќер и смесата ја додаваме во квасецот.
Матиме 1/2 минута со електричен миксер со мала брзина, потоа матиме 3
минути со голема брзина. Од преостанатото брашно со рака обликуваме
мазно и еластично тесто. Го ставаме во масна тава на топло место, го
покриваме и го оставаме да нарасне 45 минути. Го плескаме тестото, го
делиме на 12 делови и од секој дел правиме топка. Оставаме да нарасне
10 минути.

Од секој дел правиме круг од 12 см. Круговите ги редиме на масна
површина за печење, ги покриваме и оставаме да постојат 20 до 30
минути.
Рерната претходно ја загреваме на 400 степени.
Печеме 9 до 10 минути, додека да се надигне и малку да зарумени лебот. Веднаш го виткаме во фолија и оставаме да се излади.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20031
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот