Родители и деца

Пецива и теста!

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

Пецива и теста!

Пишување by sanja83 on 18.04.08 14:03

Крофни од компир со шунка

Потребно
300 г компир
20 г свеж квасец
60 мл топла вода
3 жолчки
70 г путер
1 лажица коњак
1 лажица кисела павлака
300 г меко брашно тип 550
1 лажичка сол
100 г варена шунка
масло
рендано сирење

Подготовка
Компирот сварете го во лушпа и испасирајте го. Квасецот разматете го во топла вода и оставете да стои 10 минути. Жолчките и путерот измешајте ги па додадете коњак, павлака, брашно, сол, квасец и пасираниот компир. Се добро промешајте додека не добиете изедначено тесто. Тестото ставете го на со брашно посипана површина и тенко развлечете го.

Со калап или чаша издлабете кругови. На половина од круговите ставете ситно исечкана шунка и прекријте ја со другата половина од тестото.

Оставете ги да отстојат се додека двојно не се зголемат во волумен. Пропржете ги во загреано масло се додека не добијат златна боја. Послужете ги со рендано сирење.
avatar
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 35
Локација : Macedonia
Поени : 18554
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by rich_bitch1 on 23.04.08 15:41

Ѓевречиња

Потребни продукти:
- 1 кг. брашно
- 1 стасан квасец
- 1 лажиче сол
- 1 лажиче шеќер

Начин на приготвување:
Брашното, квасецот, солта и шеќерот се замесуваат со вода за да се направи средно меко тесто, кое потоа се дели на 12 еднакви делови. Од секој дел се обликува по едно ѓеврече.
Се вари еден литар вода со три лажици мед. Во зовриената вода се спуштаат ѓевречињата. Штом се кренат над водата, се вадат со решеткаста лажица, се валкаат во доста сусам, се редат во намастена тепсија и се печат на појак огон за да поруменат

Пита со пилешки гради

- 400 гр. пилешки гради
- 3 лажици брашно
- 80 гр. путер
- 1 кг. варени компири
- 5 јајца
- 100 гр. сирење
- 180 мл. павлака
- 1 главица кромид
- масло за јадење
- сол и црн пипер

Кршиме три јајца и ги делиме белките од жолчките. Ги оставаме во два сада. Во поголем длабок сад го ставаме путерот и го матиме со миксер. Посолуваме и ги додаваме жолчките. Откако смесата ќе се соедини го исклучуваме миксерот. Со алатка за правење пире во садот ги додаваме изгмечените компири. Повторно матиме со миксер додека смесата не се соедини. Во садот го додаваме брашното и мешаме со жица за матење. Посолуваме. Во поголем длабок сад ги ставаме белките и ги матиме со миксер. Кромидот ситно го сечкаме. Во тава за пржење на оган ставаме масло да се загрее. На загреаното масло го ставаме да се пржи исечканиот кромид. Пилешките гради ги сечкаме на ситни коцки. Исечканото месо го додаваме во тавата со испржениот кромид. Ја тргаме тавата од оган и додаваме уште масло за јадење. Ја враќаме тавата на оган. Откако месото ќе се испржи го посолуваме и го зачинуваме со мелен црн пипер. Ги матиме белките со миксер. Изматените белки ги додаваме во првиот поголем сад. Мешаме со жица за матење додека смесата не се соедини. Земаме керамичка тава и ја попрскуваме со масло за јадење. Со четка ја намрснуваме целата внатрешност на тавата. Во тавата ја ставаме половината од смесата од длабокиот сад. Со лажица ја рамниме смесата. Врз неа го ставаме филот од пилешко месо. Врз месото ја ставаме втората половина од тестото. Со лажица го рамниме тестото. Преостанатите две јајца ги кршиме во садот со павлака. Потоа павлаката и јајцата и претураме во поголем длабок сад. Мешаме со жица за матење. Смесата ја нанесуваме врз тестото во тавата. Ја ставаме тавата во рерна. Печеме 30- тина минути на температура од 180 степени. Откако питата ќе добие златно-румена боја ја вадиме тавата од рерна. На ситната страна од рендето врз питата рендаме сирење.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19273
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Juni08_Andrea on 25.04.08 19:56

KIFLICKI!!!
Prethodno mora da se zamrzni 1 margarin kristal.
Se zafakaat 2 kvaseci.400 gr.mlako mleko,200 gr.jogurt,1 jajce,2-3 lajcinja sol,1 lajce seker.se ova se mesa zaedno i brasno po potreba.se mesi na sredno.
se deli testoto na 16 topcinja.na dve mesta po 8.sekoe topce se suci vo mala kora i mu se renda od zamrznatiot margarin pa taka edno nad drugo se redat 7 kori na sekoi izmegu rendan margarin a na najgornata osma ne se stava margarin.i se stava malku vo frizider da se zdrvi.taka se pravi i so ostanatite 8.
potoa se zema i se suci pogolema kora kolku sto mozes potanko i se seci korata kako za kifli.obicno e pravat pomali kiflinja.od ednata kora neka vi izlezat 24-25 kifli i tolku i od drugata.
obavezno da se ostavat 2 sati da stasaat!
odozgora NE se stava susam i zocka.i vnatre se pravat prazni.
izlegvaat mnogu ubavi meki kifli.mislam toa e zaradi jogurtot sto go ima.koj gi probal kaj mene site gi bendisale.pa nekoja od vas ako ima zelba da proba neka proba sigurno ke i ispadnat ubavi.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19009
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Juni08_Andrea on 02.05.08 17:36

nikoj ne se rodil ucen.jas kako pomala sum pravela samo blagi a sega poketo sakam da pravam meseni raboti.zakluci se sama doma i probaj ako cini arno ako ne frlaj v kanta.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 41
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 19009
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by rich_bitch1 on 07.05.08 16:53

Rolnice s orasima i bananomSastojci:
4 kore za baklavu
3 kašičice omekšalog putera
3 kašičice smeđeg šećera
60 grama mlevenih oraha ili mešavine pistaća i oraha
2 velike banane isečene po dužini

Način pripreme:
Zagrejati rernu na 180 stepeni. Obložiti pleh za pečenje papirom.
Izmešati orahe i šećer. Razdvojiti kore i staviti jednu na radnu površinu. Namastiti koru sa malo putera, pa je premazati četvrtinom mešavine oraha i šećera.

Staviti polovinu banane u koru, ostavljajući sa donje strane oko 2 centimetra širine. Prebaciti krajeve kore preko banane i urolati je. Isti postupak ponoviti sa sve četiri kore.

Postaviti rolnice u pleh, sa ravnom površinom banane okrenutom nadole. Rolnice peći 15 minuta i servirati ih tople.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19273
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by sanja83 on 07.05.08 17:05

Браво Ирена, супер рецепти, си решила да стане најдобра домакинка, а плус и нас сакаш да не направиш добри домакинки, па ке ги изненадиме мажите некогаш, кој знае , а , се е можно
avatar
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 35
Локација : Macedonia
Поени : 18554
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by rich_bitch1 on 07.05.08 17:19

hehe sanjicke nekoi gi prepisuvam od internet a nekoi od domasni kuvari,me nervira sto se na srpski ama prevodot mi odi potesko
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19273
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by eli on 23.05.08 19:16

Еве ви рецепт незнаев кај да го ставам ама сепак се вика двопек со сирење и домати и е убав за доручек или мезе Wink
потребно ви е
4 парчиња леб или и повеќе ако сакате
200 грама шампињони
380г гауда сирење
2 домати
100г путер
1 лажица сенф
3 чешниња лук
2 лажици брашно
125г бело вино
магданос
Лепчињата ги потпечуваме на 200степени 5 минути, лукот го пржите со путерот и го додавате брашното и мешате за време на пржењето и после тоа ги додавате и шампињоните и доматите излупени и исецкани на коцки и на крај виното и 100милитри вода и сенфот и сето ова си динста десетина минути и кога ќе ја тргнете тавата го додавате гауда сирењето изрендано посолувате и мешате.Ги вадите лепчињата и секое лепче го премачкувате со путер и ставате со лажица од сосот и наросувате магданос и спремни се за јадење.
Добар апетит Very Happy
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18584
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by vesna83 on 11.06.08 16:30

pekarski lepcinja
750gr. brasno
9 lazici golemi zejtin
3 lazici golemi seker
1 lazica golema sol
1 kvasec
voda za da se zamesi

se zamesuvaat i vednas se pravat topcinja koi se valkaat vo jajce i susam

komentar:mnogu ubavo izgledaat i se vkusni

avatar
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 222
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18060
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Emi on 21.06.08 23:59

SLANE ŠTANGLICE
Sastojci:
150 g maragrina, 150 g masti, 600 g brašna,
2 žumanceta, 1 kvasac,
250 ml mleka, 2 belanca, kim i/ili susam.
Način pripreme:
Umesiti testo od margarina, masti, brašna i žumanaca, dodati kvasac i mleko i sve umesiti. Razvući na 0.5 cm debljine, namazati belancetom i posuti kimom ili susamom. Seći na štanglice i ređati u pleh pa ih ispeći.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20016
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Emi on 22.06.08 0:00

PROJA
Sastojci:
po 1.5 šolja kukuruznog i
pšeničnog brašna i kukuruznog griza,
po jedna šolja vode i mleka,
1/2 šolje ulja, 2 jajeta, sir, so,
prašak za pecivo.

Način pripreme:
Pomešati sve sastojke sem sira, a sir izmrviti u dobijenu smesu, izliti u podmazan pleh i peći dok ne porumeni.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20016
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Emi on 22.06.08 0:01

SUSAM KUGLICE
Sastojci:
250 g margarina, 2/3 čaše ulja,
čaša vode, 500 g brašna,
prašak za pecivo, 2 kašičice soli, 300 g susama
Način pripreme:
Margarin umutiti sa uljem uz postepeno dodavanje vode. Dodati brašno, prašak za precivo, so i susam i umesiti testo. Od testa praviti kuglice, slagati ih u pleh i ispeći na 180-200 °C.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20016
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by biljanag on 23.06.08 18:25

најдов убава рецепта за милиброд
ке ја напишам следниот пат дома ми е тетратката
ммммммммм
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 38
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19457
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by rich_bitch1 on 24.06.08 18:45

Turska baklava
Pakovanje kora za pitu

1 margarin(za prskanje i podmazivanje tepsije),
300 g ml.oraha
300g ml. badema ili lesnika
600g secera
3dl vode
2 vanilin secera

Tepsiju podmazati margarinom,sloziti dve kore,svaku poprskati margarinom.Svaku drugu koru posuti mesanim orasima i bademima.Redjati tako dok se ne utrosi sve.
Slozenu baklavu isecu na pravilne kvadrate,a svaki preseci po dijagonali da se dobiju trouglovi.svaki iseceni komad zaliti margarinom.
Pecnicu zagrejati na 200C,peci oko 40-50 min,pred kraj smanjiti temperaturu na 150C.

Sirup:
Preliti secer vodom,dodati vanilin secer.Kuvati dok ne postane toliko gusto dok sa varjace ne kaplje kao med.
Pecenu baklavu ostaviti da se ohladi pa preliti toplim sirupom i ostaviti da upije dobro
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19273
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by aleksandra on 24.06.08 22:25

mmmmmmmmmmm epten sakam meseni rab i epten cesto si pravam

brza palacinka

3 jajca
300g mleko
7 lajci brasno
malku sol

se matka so mikser i se tura vo pleh podmackan so margarin se pece 5-10 min potoa zesko se vitka vo krpa kako rolat se pravi fil od izvarka pavlaka i seckana salama palacinkata se vitka so filot vo rolat i se secat parcenca
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 32
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18125
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by aleksandra on 24.06.08 22:28

brza pica

1 jajce
malku sol
pola casa maslo
1 pecivo
1 casa jogurt
2 casi brasno

se matka so mikser i se stava vo plehce se mazni so namrseni race pa se stava kecap pa vrat pecurki kaskaval jajca ....... pa se peci
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 32
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18125
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by aleksandra on 24.06.08 22:31

solenki vo teflonsko tavce

3 jajca
9 lazici brasno
eden ipol filgan maslo
eden ipol filgan kiselo mleko
1 pecivo
sol po vkus

se miksira i se dodava seckana salama sirejne kecap magdonos (po zelba) pa se tura vo teflonsko tavce so dupcinja pa se peci
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 32
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18125
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by aleksandra on 24.06.08 22:34

solena torta
5 jajca se matkaat so mikser i se dodava
100g rendano sirejne
100g salama seckana
100g maslo
1 kiska magdonos
1 pecivo
9 lazici brasno

se mesa i se peci
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 32
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18125
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by aleksandra on 24.06.08 22:38

solena torta

6 jajca
1lazice sol
150g maslo
300g jogurt
14 lazici brasno
1 pecivo

se miksira so mikser i se peci odkako ke se ispeci se seci na 3 ednakvi dela
nastrana se pravi fil: pola margarin 400g izvarka 2-3 lazici pavlaka


se filuva tortata(isto kako blagite torti -testo fil testo fil testo)
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 32
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18125
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by aleksandra on 24.06.08 22:44

gibanica od gotovi kori

fil:
5-6 jajca
sirejne rendano
1 casa jogurt
1 pecivo
1 casa kisela vida
1 filgan maslo


se matka so mikser i ko ke bidi gotov filot se brckaat po 2-3 kori vo filot se tutkaat i se stavaat vo plehceto najgore se stava 1 kora i se macka gibanicata so jajca i susam pa se peci
ne treba naredenite kori da se spleskuvaat kolku posuplivi idat (kako sto se tutka list hartija) tolku poubavo
avatar
aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Age : 32
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 18125
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Freya on 09.07.08 20:20

Весна јас ги направив кифличките кои ги имаш напишано една страна поназад и сега треба да ги печам и само да те прашам дали откога ќе се испечат кифличките кората одозгора не е тврда бидејќи не се мачка белка.Јас инаку им ставив и сирење а гледам ти си напоменала дека не се става сирење туку дека се остават празни.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18140
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by okce on 09.07.08 22:09

Piroski:
450gr.brasno(moze i poveke da bide zavisi od brasnoto)
200ml.mleko
1 kvasec
1lazica vegeta
2zolcki (belkite gi cuvame za premackuvanje so prezla) i
1 kafen fildzan zejtin.
Se mesa kvasecot i mlekoto se dodavat i drugite sostojki ne treba da stasuva.Se deli testoto na 35 dela i
se sukat i motkat,a vnatre koj sto si saka si stava po zelba.Se valkat vo belka i prezla.
avatar
okce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 232
Age : 42
Локација : Strumica
Расположение : ekstra
Поени : 19047
Registration date : 2007-11-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Freya on 09.07.08 22:40

Juni kiflickite ti se preubavi, Eisaveta i Ivana se prejadoa.Ubavi se i so sirenje mislam deka nisto ne menuva ako stavis sirenje vnatre.Fala za receptot. :big hug:
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18140
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by rich_bitch1 on 11.07.08 18:11

Pizza rolat

potrebno e:

7 kori za pita
250gr narendana shunka
250gr narendan kashkaval
400gr izdinstani na malku zejtin
sitno iseckani shampinjoni
200gr ketchap
1 pavlaka
2 izmateni jajca
malku origano malku zejtin

Se redi na sledniov nachin-prvata kora se poprskuva so malku zejtin. Preku nejze se stava vtorata kora i premachkuva so 100gr ketchap. Tretata kora, kako i prvata, se poprskuva so zejtin i se posipuva so 125gr rendan kashkaval,chetvrtata kora se poprskuva so malku zejtin i se stava shunkata, petata kora se premachkuva so so pola od smesata od jajce i pavlaka.
Vrz shestata kora se stavaat pechurkite.
Sedmata kora so preostanatite 100gr ketchap i 120gr kashkaval.
Taka naredenite kori se vitkaat vo rolat, stavaat vo podmachkan pleh i premachkuvaat so ostatokot od pavlaka i jajce.
Se posipuva so origano i peche okolu 30 minuti na 200 stepeni celziusovi.
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 30
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19273
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by biljanag on 12.07.08 11:41

соленки

30 квасец
300 млеко
4 лаж шекер
3 големи лаж маргарин
1 гол лаж сол
1 кг брашно
сусам+мак
се замесува прави кора се премачкува со белка од едната страна се става сусам од другата мак
се сечат лентички се вртат како соленка и печат


кифли

8 лаж шекер
24 лаж зејтин
2 лаж сол
1 квасец
2 кгр брашно
млеко да се замеси


погача ептен убава дури и двапати да се одмрзнува не се познава

2 лаж шекер
1 лаж сол
200 јогурт
200 млеко
4 јајца
1 филџан зејтин
1 квасец
брашно да се замеси
ги ставам сите состојки во шише од 1.5 л го тресам и убаво се измешува изедначува потоа си правам дупка во брашното си ставам и месам два пати да стаса
обликот по желба а може и врзуванки


панцероти пржиме и јадеме не остануваа ни една за лек хихих

500 брашно
3 јајца
1 лаж шекер
1 лаж сол
квасец
200 млеко
шоља зејтин
се замесува да стаса се премесува прави мали топчиња кои се расукуваат малку се става фил се мачка со вода или белка по краевите се затвара притиска убаво пржи во врел зејтин откако малку ке стасаат
фил кашкавал шунка печурки ја додавам и кечап домашен ама ако е течен нема да ви се затворат ке истечат пазете треба густ
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 38
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19457
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Пецива и теста!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 6 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот