Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Температура

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 15  Next
АвторПорака
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14121
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Температура   05.06.09 5:20

Ние денес со температура :( ништо несака да јаде, претпоставка дека му е грлцето, исто како сестра му пред некој ден.. Сега нана, малку му е симната со парацетамол. Ќе видам какоќе биде, ако не на дежурен после
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1728
Age: 38
Локација: Skopje
Поени: 12958
Registration date: 2008-07-20

ПишувањеПредмет: Re: Температура   05.06.09 17:31

Ние од средата сме со Т. Се движеше до кај 37.5 ама од вчера вечерта и до 38.5 ама одма далерон, кој за среќа делува, ама ете само тие 5 -6 саати. Сега станавме со 38.2. Имаме вироза зошто резултатите се добри освен покачени лимфоцити(секогаш и се покачени).Носот затнат, многу кашла, наводно од што се слева од носот,плус и тројките и растат и аман веќе!
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 13003
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Температура   05.06.09 20:43

marko, sega koga bese bolen, prv pat mu dadov brufen. vikaat deka e po efikasen od daleronot i paracetamolot. nie odvaj mu ja simnuvavme temperaturata, go povrakase i morav da stavam cepcinja eferlagan i dijazepam , za ne daj boze. koga mu davav daleron kako da mu deluvase podobro, mozda e i nekoja moja sugestija , no mislam deka daleronot naj veke mu odgovara. bi ve zamolila da mi go kazete kako se vika sirupot sto go nabavuvate od grcija za temperatura , sakam da go poracam da vidam uste so nego kako ke bide.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14175
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Температура   05.06.09 21:54

sonjamfk sirupot se vika ponstant


Последната промена е направена од vecki на 06.06.09 10:46. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 13003
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Температура   05.06.09 22:23

fala vecki.backi na devojkite i guski.
Вратете се на почетокот Go down
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 330
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: ubavo
Поени: 11798
Registration date: 2008-12-03

ПишувањеПредмет: Re: Температура   09.06.09 10:37

Каков осип се јавува по тридневната грозница? Ние бевме со Т 39 скоро 2-3 дена и црвено грло, а сега еве се исипа ситни црвени точки по лицето и телото. Се си мислам дека е од топлото,ама барам ваше мислење, ако не утре да го видат пак на лекар. А пиеме и Амоксицилин за грлото.....
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2003
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 12520
Registration date: 2008-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Температура   09.06.09 10:47

i martinka taka se isfrla pa i dadoa urbazon i loratadin
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14175
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Температура   09.06.09 11:01

Pravnicka28 напиша:
Каков осип се јавува по тридневната грозница? Ние бевме со Т 39 скоро 2-3 дена и црвено грло, а сега еве се исипа ситни црвени точки по лицето и телото. Се си мислам дека е од топлото,ама барам ваше мислење, ако не утре да го видат пак на лекар. А пиеме и Амоксицилин за грлото.....
da ne e alergija od sirupot ili pak vrukanici moze od toploto
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 13003
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Температура   09.06.09 19:07

eve i marko isto. temperatura tri dena 39 t i gledam od vcera vecerta kako osip, a ne pie nikakov antibiotik.sabajlevo kako da ima poveke na liceto koga go vidova ,na teloto ne znam ne mi se budese tolku rano.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2129
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: ок
Поени: 12509
Registration date: 2008-11-21

ПишувањеПредмет: Re: Температура   09.06.09 21:13

Да си проверите за сипаници да не се. !!!!1
Вратете се на почетокот Go down
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 330
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: ubavo
Поени: 11798
Registration date: 2008-12-03

ПишувањеПредмет: Re: Температура   09.06.09 23:26

И кај нас осипот еве одсабајле е повеќе по лицето а помалку по телото и изгледа како црвенило, ишарано и нема баш одредени точки. А некако и немирно спиеше, а и кенкав е цело сабајле.....
А и друг пат пиел таков сируп и не му реагирало никако... незнам
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13559
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Температура   11.06.09 1:46

еве и ние сме денес со температура,38 има сега.Д-р Радица ми е на одмор.се слушнав,му направив крвна слика и има покачени леукоцити,па ми рече може да е од некое запче.Ќе видам утре сакам до Авицена да го однесам само незнам дали даваат во недела резултати,ми рекоа дека за два дена но не прашав дали и во недела даваат
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1432
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: se gura nekako
Поени: 12164
Registration date: 2009-01-31

ПишувањеПредмет: Re: Температура   11.06.09 1:49

so ogleda na toa deka testovite gi nosat vo prolece ne davaat vo nedela rezultati
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2057
Age: 33
Локација: Скопје
Расположение: насмеана
Поени: 13307
Registration date: 2008-07-14

ПишувањеПредмет: Re: Температура   11.06.09 1:51

Ne se sekiraj, ima viroza nekoja. A, zosto ne mu napravis vo Analisis, tamu gi davaat vednas rezultatite. A, vo Adrialab ne ti preporacuvam, ne im se tocni.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13559
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Температура   11.06.09 1:52

Сандра напиша:
Ne se sekiraj, ima viroza nekoja. A, zosto ne mu napravis vo Analisis, tamu gi davaat vednas rezultatite. A, vo Adrialab ne ti preporacuvam, ne im se tocni.
Сандра а каде се аналисис?
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2057
Age: 33
Локација: Скопје
Расположение: насмеана
Поени: 13307
Registration date: 2008-07-14

ПишувањеПредмет: Re: Температура   11.06.09 1:55

Na Vodnjanska 35. A, eve ti i brojce 3132 917 i 3132 918
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2057
Age: 33
Локација: Скопје
Расположение: насмеана
Поени: 13307
Registration date: 2008-07-14

ПишувањеПредмет: Re: Температура   11.06.09 1:56

Zaboraviv da ti pisam i deka rabotat i vo sabota od 08 do 13h.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13559
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Температура   11.06.09 2:00

благодарам Сандра,срце си!сега се јавив,ако стигнам вечер ќе го однесам ако не утре сабајле
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13559
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Температура   11.06.09 20:47

ние и ноќеска бевме со температура,не му мерев ама имаше.аман веќе.Од вчера почнавме со Цефалексин,но најверојатно е вироза
Вратете се на почетокот Go down
Rozetka
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 728
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: extra
Поени: 11655
Registration date: 2009-02-24

ПишувањеПредмет: Re: Температура   11.06.09 20:50

Jasme kako e Vojdan denes?Podobro le mi e od vcera?So vi kazaa na lekar?
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13559
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Температура   11.06.09 20:55

Розетче ,вчера бевме направивме лабораторија и као вирус.Еден пријател наш интернист,во Зегин медикал директор го виде и вика грлото воопшто не е црвено,па најверојатно закачил некој вирус
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 13003
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Температура   11.06.09 20:55

marko dva dena nemase , vcera pak kaci. deneska na doktor , mozda ke mu dade antibiotik, veke cela nedela pomina, a nema niso na brisot i krvta, osven sto mu se pojavi osip kako vrukici. sto e sigurno , sigurno neka vidi doktorkata da ne e nekoja sipanica.mi se smaci veke sekoj vtor den na lekat, ama do koga .
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13559
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Температура   11.06.09 20:57

леле Соње јас така бев со Елеонора.За овој да чукнам во дрво.Ама пак сега кога Елеонора има 6,5 години си викам имало Господ.Едноставно детето ојачува со тек на времето и си прави имунитет
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 13003
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Температура   11.06.09 20:59

stoe ova so decava, site bolni. jasmina , mu dadoa li antibiotik na vojdance da pie . nasava doktorka rece malku crveno grlo, ne ni dade nisto, pa deneska pak ke go nosam ne mozeme od temperaturava da se otarasame.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13559
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Температура   11.06.09 21:02

јас вчера двапати се слушнав со Радица.Овој има покачени леукоцити што укажува на инфект.Но истовремено од пооделните леукоцити се покачени лимфоцитите што истовремено покажува на вирус.Но од друга страна знам кај Елеонора се намалуваа при вирус оние општите леукоцити.а кај овој се покачени, он има 12,00.И затоа Радица вчера ми вклучи Цефалексин
Вратете се на почетокот Go down
 

Температура

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 15Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 9 ... 15  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -