Родители и деца

Гинеколог

Страна 5 of 16 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10 ... 16  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Гинеколог

Пишување by JaNiTa on 25.03.09 23:14

Monika напиша:
Girl***** напиша:Jas idam vo bukurest covekot e super kaj D-r Dusko covekot e super raboti full time edvaj do pazua doaga Smile ama bitno dodeka ima pacienti raboti . Do sega sum prezadovolna od nego
Планирам да си земам исписница од кај Парталовски и да се префрлам кај д-р Душко Филиповски во Букурешт, мајка ми оди кај него и задоволна е. Од јануари почнал да работи и со закажување.

I jas so godini odam kaj DR Dusko i mislam deka po OK covek od nego nema, moze nema da ti rasprava krivi drini ako ne prasas, ama se sho ke prasas se kazuva nema utka, covekot e EXTRA, alal da mu e za se.

JaNiTa
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Локација : skopje
Поени : 14924
Registration date : 2008-12-09

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by pepa on 25.03.09 23:15

Vaka, vo Remedika gi pravat samo osnovnite laboratoriski analizi, krvna slika, infektiven skrinig, hormoni i sl, najverojatno ke ispustam nesto, konkretno za mikrobioloskite analizi ne znam, ama ona drugoto sto kako usluga e navedeno na nivniot site se prepraka. Na pr jas pravev tamu AFA test duri bev trudna po tret pat, pa priska test i nisto od toa ne go izrabotuvaat oni tuku samo zemaat materijal i se prepraka, zavisi kade. Nivnata usluga se sostoi vo toa da ne cekas po dr laboratorii a cenite se gore dole tuka nekade, normalno skapi :-))) Pr. za prv skrining jas plativ 6000 den i vaka mi stoese na smetkata 3000 eho dijagnostika + 3000 priska test. Kolku sto znam priska-ta e tuka nekade i vo avicena koga samo taa oddelno bi se pravela. Toa ti go kazuvaat, znaci nema lazenje koi analizi oni gi pravat koi gi prakaat. Zatoa i 90 % od analizite sto sega gi pravev posle tretiot spontan gi pravev na klinika na plavo kartonce i toa po sovet na lekarot od Remedika koj mi rece zosto da plakas tuka, koga mozes da odis na klinika, malku ke pocekas poveke za rezulatite ama ke bide poeftino. I vo poveketo dr laboratorii (privatni) e toj princip, pr jas prasuvav mm trebase da ispituva kateholamini, gi pravat na klinika i vo avicena, na plavo kartonce ostavi materijal vo edna privatna laboratorija koja za 100 den usluga go preprati vo avicena. Toa e principot na rabota na poveketo laboratorii pa i na taa vo Remedika.
A sega moze malku ke izbegam od temata ama moram da se pozalam da mi pomine makata, denes bev na edna klinika, aj epten nema smisla da kazam koja i imav mnogu interesen dijalog so sestrata na pultot, jas inaku sum mnogu mirna i retko se raspravam (sto mi e golema greska) ama me izvadi do toj stepen od takt sto urlav se derev i mislam deka ke ja tepav za malce, a trebase samo da si zemam rezultat. Se zainati nesto e ne moze denes pa ne moze, zosto vikam, zatoa sto ne moze, a jas den od odmor zemav specijalno zasto znam guzvi se ke zaglavam, i eve uste me boli glava od toa. Posle i kaj doktorkata bev da go vidi rezultatot, zenata bese super, ama dzabe koga denot mi go upropasti. Zavrsiv rabota so mnogu vikanje i raspravii, i dali e toa nacinot? Sekoja cest za doktorkata i za mnogu kako tebe Lolipop ama na nekoi od klinicki centar mnogu im e i ovaa plata, greota e moze da kazam taka, ama slikata od denes me inspirira. Pozdrav

pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Локација : poima nemam
Поени : 15094
Registration date : 2009-01-02

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 25.03.09 23:27

Lele Pepa i jas denes se karav,ma i vikav hahahaha I jas na klinika,na salter,za rezultat. Kojznae sto im e na lugjevo. Muabetot mi bese-sramota e bolnici kako Sistina i Remedika da isprakaat analizi vo drugi laboratorii..Nikade vo svet toa go nema,osven ako ne e ambulanta. Iako i ambulantite na zapad imaat min. barem laboratorija za osnovni analizi...A na klinika-odamna nema mnogu raboti.Edna moja prijatelka se iznaceka za eden rezultat od imunologija-tri nedeli nemaat reagens

D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 16789
Registration date : 2009-03-04

Пишување by pepa on 26.03.09 0:11

Uhu lolipop pa taa rano go zemala rezultatot :-)))))))))))) Znaes li deka tocno 2 meseca go cekam rezultatot od ANA na revmatologija i pred 2 dena koga se javiv mi rekoa seuste ne e gotov najverojatno ke bide do kraj na april????? sreka sto ne mi e iten:-)))

pepa
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by Girl***** on 26.03.09 18:35

lolipop напиша:Lele Pepa i jas denes se karav,ma i vikav hahahaha I jas na klinika,na salter,za rezultat. Kojznae sto im e na lugjevo. Muabetot mi bese-sramota e bolnici kako Sistina i Remedika da isprakaat analizi vo drugi laboratorii..Nikade vo svet toa go nema,osven ako ne e ambulanta. Iako i ambulantite na zapad imaat min. barem laboratorija za osnovni analizi...A na klinika-odamna nema mnogu raboti.Edna moja prijatelka se iznaceka za eden rezultat od imunologija-tri nedeli nemaat reagens

Za karanjeto mene mi e redovna praksa Smile . Ako sakas drzavno nesto d apostignes mora bre da viknes ako nemas koj da ti zavrsi rabota ko mene na primer koi sve ne metodi gi koristam Cela taktika za komunikacija so medicinski personal razrabotiv za ova vreme sto sum na klinicki i stavarno mi e preku .... Very Happy posebno na "elitnite " kliniki kako ginekologija i hirurgija

Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Расположение : не многу добро
Поени : 15154
Registration date : 2008-09-05

Пишување by Mama K on 07.04.09 23:38

Леле ве читам сите и не ми се верува колку незадоволни има од кај др.Боро Парталоски...тој ми ја водеше првата бременост (пред 6 ипол год) и бев премногу задоволна од него...навистина се изненадив од коментарите што ги прочитав до сега,а денес закажав пак приватен преглед кај него,иако сакав и оваа бременсот да ми ја води,ама за жал(или среќа)неможеше бидејќи пред 2,3, год се одјавив од кај него и сега компјутерот не ме примал пак,бидејќи сум се одјавила еднаш од кај него....

Mama K
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 416
Локација : Skopje
Расположение : Пресреќна=)=)
Поени : 14299
Registration date : 2009-03-14

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 07.04.09 23:53

A da se obides kaj Dr.Tanja Handzinska...Ima ordinacija vo Mlin Balkan-Idadija.Ako e samo za otvoranje karton.Ljubezna e,fina...A kako e za vodenje bremenost neznam,zosto za prvata bremenost odev privatno kaj Dr.Lazarevski i Dr.Dzikov.

D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female

Пишување by Mama K on 08.04.09 0:06

Јас веќе имам матичен доктор лолипоп,во Јане Сандански сум,ама не сум многу,многу задоволна од матичниот мој,па затоа сега сум или со упат за Чаир или клиника,или пак на приватно....на крајот на Март бев со упат кај др.Весна Ливринова,навистина добра докторка (благодарение на тебе лолипоп,фала уште еднаш еве сега јавно)само нешто со мешето на бебчето ми рече дека било понапредно две недели и малку ме исплаши со тоа...одма следниот ден ме прати да ми земат крв за шеќер да провериме и потоа пак кај Ливринова и ми рече се е во ред,за 4 недели пак кај неа да повториме истото...ама,пак јас не можам да чекам до тогаш(не ме држи место)и затоа закажав кај др.Парталоски,ама искрено се изненадив од коментарите за него......

Mama K
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Mama K on 08.04.09 0:18

А воедно ако имал некој ваков проблем во бременоста до сега,две недели мешето понапредно отколку што треба,од што и како би можело да биде?-нека пише,многу би ви била благодарна....

Mama K
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 08.04.09 0:20

Mama K напиша:Јас веќе имам матичен доктор лолипоп,во Јане Сандански сум,ама не сум многу,многу задоволна од матичниот мој,па затоа сега сум или со упат за Чаир или клиника,или пак на приватно....на крајот на Март бев со упат кај др.Весна Ливринова,навистина добра докторка (благодарение на тебе лолипоп,фала уште еднаш еве сега јавно)само нешто со мешето на бебчето ми рече дека било понапредно две недели и малку ме исплаши со тоа...одма следниот ден ме прати да ми земат крв за шеќер да провериме и потоа пак кај Ливринова и ми рече се е во ред,за 4 недели пак кај неа да повториме истото...ама,пак јас не можам да чекам до тогаш(не ме држи место)и затоа закажав кај др.Парталоски,ама искрено се изненадив од коментарите за него......

Kate jas sum dezurna so Dr.Livrinova i Vesna veli da neberis gajle...Se ke bide dobro milo,strpi se...Nemoj da odis kaj Partalovski i da frlas pari bezpotreba....So niv kupi si nesto za bebusot...Mnogu,mnogu pozdravcinja flower

D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female

Пишување by vecki on 08.04.09 0:23

Mama K ne se sekiraj kaj mene za prvoto dete bese isto veke ne se ni sekavam dali pomalo ili pogolemo mi rekoa no koga razovarav so doktorot samo mi rece deka ne e strasno trebase da proveram skrien seker ama ne proveriv a slednoto eho veke se bese vo red moze da e do merkite greska nemaat ubavo izmereno

vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Расположение : екстра
Поени : 17145
Registration date : 2008-05-05

Пишување by just_girl on 08.04.09 0:42

Biljana795 напиша:Jas odam kaj Zaklina Cocorovska i sega za sega sum zadovolna no kako sto kazaa prethodno ne prima poveke pacieni.A prethodno bev kaj Partalovski ama ne go preporacuvam na nikoj zosto ne sum zadovolna od nego.Mi iznakaza togas eden kup raboti kako hronicno vospaluvanje na jajnik,ranicki na grloto na matkata,bez HSG mi rece deka kanalite mi se zapuseni i red drugi raboti.A i doktorive nemaa dobro mislenje za nego.
A sto e HSG? Jas inace odam kaj Micevska vo Dijagnosticki Centar i se e ok, samo sto mi e premnogu optimisticna vo stilot nisto ne ti e? Na primer imam ranicka na grlo na matka, nema bakterii i cin od papot ama mi vika nemas gajle cim vodis aktiven seksualen zivot ke si ja nosis nisto strasno. Ponatamu imam folikuli sekogas vo jajnikot ostanati, ona vika ne e problem ke si puknat mora da imas folikuli...
Sto mislite vie, imate li slicno iskustvo i dali da ja smenam?

just_girl
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 50
Поени : 14447
Registration date : 2009-01-07

Пишување by Mama K on 08.04.09 0:43

lolipop напиша:
Mama K напиша:Јас веќе имам матичен доктор лолипоп,во Јане Сандански сум,ама не сум многу,многу задоволна од матичниот мој,па затоа сега сум или со упат за Чаир или клиника,или пак на приватно....на крајот на Март бев со упат кај др.Весна Ливринова,навистина добра докторка (благодарение на тебе лолипоп,фала уште еднаш еве сега јавно)само нешто со мешето на бебчето ми рече дека било понапредно две недели и малку ме исплаши со тоа...одма следниот ден ме прати да ми земат крв за шеќер да провериме и потоа пак кај Ливринова и ми рече се е во ред,за 4 недели пак кај неа да повториме истото...ама,пак јас не можам да чекам до тогаш(не ме држи место)и затоа закажав кај др.Парталоски,ама искрено се изненадив од коментарите за него......

Kate jas sum dezurna so Dr.Livrinova i Vesna veli da neberis gajle...Se ke bide dobro milo,strpi se...Nemoj da odis kaj Partalovski i da frlas pari bezpotreba....So niv kupi si nesto za bebusot...Mnogu,mnogu pozdravcinja flower

Дај Боже се да биде во ред лолипоп,Прекрасни сте и двете ама ти посебно
Поздрав4иња најголеми до вас и имајте пријатна вечер flower

Вецки фала ти многу и на тебе,ми олесна малку сега

Mama K
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 08.04.09 0:46

Fala Mama K i nie ve sakame so bebusot

D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female

Пишување by just_girl on 08.04.09 0:48

Sanja_Ivana напиша:Jas odam vo Dijagnosticki centar na ginekolog, a sakam tamu da se prefrlam i na zabar, rabotat so plavi kartoni, i zadovolna sum i od doktorkata i od sestrite, mnogu se fini. Doktorkata moja se vika Marijana Micevska i navistina e dobra. Ona mi ja vodese bremenosta i se ubavo mi objasnuvase, a tamu pravev i skrining vo 20 nedela, e toa e normalno privatno ama doaga i d-r specijalist od dzavna.
eh i jas sum tamu Smile prethodniot post mi bese za nea...mnogu e fina samo si vikam dali e premnogu optimist ili jas sum pesimist.

just_girl
Случаен минувач
Случаен минувач

Female

Пишување by just_girl on 08.04.09 1:04

just_girl напиша:
Biljana795 напиша:Jas odam kaj Zaklina Cocorovska i sega za sega sum zadovolna no kako sto kazaa prethodno ne prima poveke pacieni.A prethodno bev kaj Partalovski ama ne go preporacuvam na nikoj zosto ne sum zadovolna od nego.Mi iznakaza togas eden kup raboti kako hronicno vospaluvanje na jajnik,ranicki na grloto na matkata,bez HSG mi rece deka kanalite mi se zapuseni i red drugi raboti.A i doktorive nemaa dobro mislenje za nego.
A sto e HSG? Jas inace odam kaj Micevska vo Dijagnosticki Centar i se e ok, samo sto mi e premnogu optimisticna vo stilot nisto ne ti e? Na primer imam ranicka na grlo na matka, nema bakterii i cin od papot ama mi vika nemas gajle cim vodis aktiven seksualen zivot ke si ja nosis nisto strasno. Ponatamu imam folikuli sekogas vo jajnikot ostanati, ona vika ne e problem ke si puknat mora da imas folikuli...
Sto mislite vie, imate li slicno iskustvo i dali da ja smenam?

just_girl
Случаен минувач
Случаен минувач

Female

Пишување by lila_mk on 08.04.09 11:14

just_girl и мене ми е мира од дијагностички матичен гениколог и јас сум многу задоволна супер е жената . стварно е ептем оптимист ама па таква треба да биде не да ни ги крева нервите. иначе претхиодно бев во јане сандански и ужас по 3 - 4 саати чекав , емилија ми беше матичен , добра е жената ама од гужвите нерви немав па кога видов еднаш чистачката носи спекулуми стерилизирани во другата соба на весник и и испопаќааа во ходникот, а таа како што чистела со тие ракавиците си ги зема и си ги стави пак на весникот........аууууу.... ми се згади

lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Поени : 15301
Registration date : 2008-10-17

Пишување by lila_mk on 08.04.09 11:17

иначе ХСГ ти е постапка за утврдување на проодност на јајцеводите, се утврдува дали спермата на мажот може да помине низ јајцеводот и да стигне до јајцеклетката т.е. дали има некои прираслици кои спрецуваат слободен проток на спермата. самата постапка барем кај мене беше многу болна пошто имав запушување на едниот јајцевод и со таа течност што ти ја шприцаат уствари тие и ги отпушуваат па затоа ме болеше.иначе после 4 мес од ХСГ останав бремена.

lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Поени : 15301
Registration date : 2008-10-17

Пишување by nnatasa on 08.04.09 11:26

od kaj Z. Cocoroska, zadovolna sum samo od Pale sestrata... Ovaa sto i da ja prasav me terase da citam na internet i kasnese so informacii od tipot: go utna prvoto ispituvanje so eho i priskata... me terase sama da si zakazuvam 4d vo sistina dva dena pred da istece terminot za toj pregled... Maticna mi e, ke ja cuvam dodeka ne se dogovoram so ovoj kaj sto odam sega, Dr. Lozankovski. od nego do sega sum zadovolna.

nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 15618
Registration date : 2009-01-14

Пишување by mama X on 08.04.09 12:12

Mama K напиша:А воедно ако имал некој ваков проблем во бременоста до сега,две недели мешето понапредно отколку што треба,од што и како би можело да биде?-нека пише,многу би ви била благодарна....

Ние одкога бевме само точка, а и покасно глава, ноџиња, меше се беше поголемо односно подолго исто за 2 а некаде и 3 недели. И јас се плашев ама испадна како што ме уверуваше гинекологот СУПЕР. Немора да значи дека имаш шеќер. Додека не направи 4 месеци во се бевме напредни, сега во глобала растураме во должина (ама тоа се должи најверојатно на мм кој е доста висок). Мама К уживај во бременоста и мисли позитивно сепак детето уште сега ти е понапредно. Поздрав.

mama X
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Расположение : O.K
Поени : 14570
Registration date : 2009-02-03

Пишување by pepa on 08.04.09 12:51

Дај луѓе препорачајте ми некој нормален гинеколог што може да ми биде матичен, и што пред се не е суетен за пишување упати и сл ако му кажам дека одам и приватно. Ајде помагајте, ми се смачи од овој што го имам сега

pepa
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by mama X on 08.04.09 13:01

пепа јас би ти рекла д-р Наде ви Интермед супер е.

mama X
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Расположение : O.K
Поени : 14570
Registration date : 2009-02-03

Пишување by Sanja_Ivana on 08.04.09 23:17

just_girl напиша:
Sanja_Ivana напиша:Jas odam vo Dijagnosticki centar na ginekolog, a sakam tamu da se prefrlam i na zabar, rabotat so plavi kartoni, i zadovolna sum i od doktorkata i od sestrite, mnogu se fini. Doktorkata moja se vika Marijana Micevska i navistina e dobra. Ona mi ja vodese bremenosta i se ubavo mi objasnuvase, a tamu pravev i skrining vo 20 nedela, e toa e normalno privatno ama doaga i d-r specijalist od dzavna.
eh i jas sum tamu Smile prethodniot post mi bese za nea...mnogu e fina samo si vikam dali e premnogu optimist ili jas sum pesimist.

Ti si pesimist, Smile)) se salam
Pa toa ne e nesto so sto bi trebala do tolku da se zamaras, zatoa i taka ti vika, a ako na sekoja bolesst i obrnuvas golemo vnimanie kaj ti e krajot????
Mrazam pa i doktori koi i od sitnica ti pravat ko kojznae od sto da boleduvas i si mavas glava vo zid.
Jas porano imav problemi so kondilomi, i sto se ne probav, kakvi bolki se ne trpev, i kojznae kolku pari se ne frliv po privatni doktori demek DOBRI ginekolozi. Od tretman, gorenje po 2-3000 den, davav i toa so vristenje so struja me gorele, na poragaj ne me bolese taka kako ova, drug me terase krema od 100 evra da kupuvam od Grcija. Za na kraj da otidam na kozno vo drzavna i tamu me izlecija. Ama znaes koj me upati tamu? Dr.Micevska. Od togas ne ja menjam pa sto saka neka bide. A i zadovolna sum kako objasnuva.

Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Расположение : Onaka
Поени : 16038
Registration date : 2008-05-09

Пишување by sani-sandra on 08.04.09 23:22

Dr.Korunovski definitivno!Covekot e super i ne e problem za upat dava vo sekoe vreme za kade sakas i ne pravi nikakov problem,ali najvazno e deka e dobar strucnjak.

sani-sandra
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 199
Расположение : postojano raspolozena
Поени : 14306
Registration date : 2009-03-11

Колку сте задоволни од вашиот гинеколог?

Пишување by lela on 21.04.09 14:36

Kolku ste zadovolni od angaziranosta na vasiot ginekolog?
Mojava doktorka sto mi e e edna od najdobrite strucnjaci vo ovaa oblast samo sto mene licno mi e kako nezainteresena.Naime eve veke 2 god.probuvame da zatrudnam,se e vo red i nisto.I velam sto ponatamu,mi veli neznam,cekaj....demek ko ce bidi ke bidi....drugo koga prosliot mesec mi kasnese ne me ni primi,a tolku dolgo cekav na termin(mada i toa ne e vo red sprema mene)i samo sestrata mi prenese deka me praka na snimanje za stitnata zlezda.
I sega jas si zakazav i bev vcera kaj drug,mnogu dobar (barem taka go falat)ginekolog,koj e daleku odavde 20 km.i mi se bendisa pristapot i razgovorot so nego.Pa sega ponatamu ke vidime,sega se nanovo ke ispituvam no ubrzano kaj niv vo laboratorija,pa so Gospod napred valjda ke bidi i kajnas radost.

lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 17922
Registration date : 2008-09-14

Пишување by Sponsored content Today at 23:14