Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
gabbi
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 4
Age: 35
Локација: skopje
Поени: 10617
Registration date: 2009-05-09

ПишувањеПредмет: Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!   09.05.09 8:56

zdravo.jas sum gabi od skoje a mazena vo prilep.imam rodeno edno dete i se soociv so psihoza na 10 den od poragajot pocnav da haluciniram no za sreka bev svesna za toa.po 9mes vo agonija pobarav lekarska pomos i piev riset i heleks pa se zdebeliv nesvesno 25kg.posle 2god fala mu na gospod sum sredena i fizicki i psihicki i mislam deka pos porodilnata psihoza ke ja pamtam duri sum ziva i poradi toa strav mi e da rodam vtoro.tolku od mene za sega,bi sakala da znam dali i vas toa vi se slucilo i dali ima sansi i so vtoroto da me povtori.


Последната промена е направена од Kinky на 11.05.09 3:10. Мислењето е променето 2 пати. (Reason for editing : боја на текст)
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1166
Age: 28
Локација: Prilep
Расположение: interesno
Поени: 12339
Registration date: 2008-07-10

ПишувањеПредмет: Re: Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!   09.05.09 9:05

Zdravo sograganke prvo Dobre dojde na forumov i iskreno mi e mnogu zal sto toa ti se slucilo,jas do sega cuvaj gospod ne mi se slucilo takvo nesto.Ne znam bas da ti kazam kolkavi se sansite da ti se povtori toa i vtorpat se nadevam deka ke si imas onolku decinja kolku sto sakas i so lesno i bez takvi traumi...pozdrav se nadevam nekoj strucen ke ti odgovori na tvoite dilemi..
Вратете се на почетокот Go down
kristina_b
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 134
Age: 28
Локација: domaaaa
Расположение: :-)
Поени: 11792
Registration date: 2008-09-18

ПишувањеПредмет: Re: Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!   09.05.09 12:13

moja bliska prijatelka go dozivea istoto.osven tie stvari taa imase i mnogu golema glavobolka.a za vtoro dete,taa primase terapija neznam kakvi apcina,i koga zavrsi so nea doktorkata i preporaca da ostani pak bremena.zatoa sto sekoja bremenost e razlicna pa i postporodilniot perid bil razlicen.toa e jas sto znam i sto sum slusnala od nea.
Вратете се на почетокот Go down
verce
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 29
Локација: Imperija Kocani :)
Расположение: super
Поени: 13335
Registration date: 2008-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!   09.05.09 12:32

Vaka znaci mislam deka temava e za vo zdraje a ne vo ubavina.
Moze ke zvuci glupo no dali posporodilna psihoza e isto sto i posporodilna depresija?
Ako e istoto i jas ja doziveav a se razbira i sekoja 3 majka.Samo sto poveketo ne podpagat do procent kade nvistina e porebna lekarska pomos.I kaj mene se pojavi na 10 dena posle poroduvanjeto .Bebeto mi zagubi na kilaza,dehidrirase ,jas zakaciv mastitis,ragadi ne prefrlija vo Sk vo bolnica so molcenje i vrtenje glava na lekarite.Sto mozes da dobies posle seto toa osven depresija.Ne halucinirav no emotivno bev kompletno unistena.So nadezi deka seuste mozam da si go dojam deteto ne mi dadoa lekovi za smiruvanje i prebrodiv se na poteskata strana toes organizamot sam da se izbori.Traese kaj mene nekoi 20 dena.Zanci 10 dodeka bevme vo bolnicata i isto tolku doma.So podrzaka od mm i semejstvoto uspejavme.I mene me fakase strav za drugot ama slucajno ostanav bremena pa nemase nazad.Se dobro se zavrsi iako imav potesko poroduvanje od prvoto ne zapadav vo depresiite.Samo srekno i veselo Smile
Вратете се на почетокот Go down
BiljanaM
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 727
Age: 28
Локација: Radovis
Расположение: never better
Поени: 11668
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!   09.05.09 12:47

Верче и ти доби маститис, и јас , Воислав доби жолтичка, јас главоболки, треска од млекото, не сакаше да цица, во болница...
со сите дома се скарав, додека не прочитав малце повеќе околу тоа што ми се случува, мислев дека ќе полудам, и на крај сама решива да отидам на психијатар кој уште на вратата знаеше што ми е проблемот, ми препиша неки антидепресиви, ама јас и без нив успеав да излезам од тој лавиринт кој ми изгледаше бескраен.Сега го практикувам советот,, пушти го мозокот малце на пасење,, flower
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 371
Age: 39
Локација: Negotino
Поени: 11995
Registration date: 2008-08-02

ПишувањеПредмет: Re: Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!   10.05.09 7:03

Габи, мојата другарка доби постпородилна депресија, тоа е исто , и таа исто така како тебе халуцинираше. Само кај неа беше многу тешка ситуацијата, не го сакаше бебето, не го познаваше мажот. Скоро 3 месеци лежеше во болница. Се поврати, и таа како тебе многу се здебели најверојатно од лековите. И пред 3 години роди второ дете после 12 години, па се помина супер. Да не се грижиш премногу, не си сама така да кога ќе почувствуваш дека си спремна сободно да си родиш уште едно.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 40
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12264
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!   17.05.09 0:07

Moja komsivka stradase od postporodilna depresija posle vtoroto dete.Rece deka vo simptomite e kako klasicnata depresija,pokazuvala nezainteresiranost kon deteto....placlivost,neraspolozenie, ramnodusnost,razdrazlivost,sitnica moze da te izvadi od takt,......
Se lecese mislam dve godini so antidepresivi....i e poarna.Pa depresijata e povrzana so debalans na hormonite.....posle porogaj obicno treba vreme da se stabilizira organizmot,hormonite da se normaliziraat!Bitno e deka se leci,no treba strucen pregled i soveti isekako samite da sakame da ni se pomogne.
Вратете се на почетокот Go down
др. Благоја Стевановски
ВИП личност
ВИП личност


Male
Број на мислења: 83
Age: 44
Локација: Скопје
Расположение: како на психијатар
Поени: 10756
Registration date: 2009-04-27

ПишувањеПредмет: Re: Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!   19.05.09 1:59

Породувањето е интензивен стрес на која секоја индивидуа реагира различно. Индивидуалните одговори на стрес реакции неможат предвреме да се детерминираат и вообичаено се условени од низа на фактори кој во различни ситуации не се повторуваат па дури и кај една иста особа. Постпарталната психоза или депресија при прв пораѓај не е правило дека ќе се јави и при нареден пораѓај. Статистички гледано оваа состојба се јавува кај една до две жени на 1000 породувања. Сериозноста на проблемот е голем и бара професионален пристап од стручно лице(психијатар) бидејќи во почетокот третманот е исклучиво медикаментозен. Од сопствено искуство состојбата ако навреме се третира брзо поминува, но неопходно е следење на сосотјбата и во наредниот период. Поздрав до Габи бидејќи и на овој начин побара помош и моја сугестија како стручно лице да не се оптеретуваш за во иднина и да си го планираш семејството онака како посакуваш. Доколку имаш потреба од подетални информации чувствувај се слободно да ми пишеш.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2057
Age: 33
Локација: Скопје
Расположение: насмеана
Поени: 13067
Registration date: 2008-07-14

ПишувањеПредмет: Re: Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!   19.05.09 2:09

Mene me interesira i dali moeto odnesuvanje bilo proprateno od postporodilna depresija. Jas otkako se porodiv, ne sakav nikoj osven mene i mm da go gleda, banja, dopira, drzi vo race itn. moeto bebe. Bukvalno bev posesivna i sebicna mnogu. I toa mi traese do skoro, a mojata kerka e veke godina i pol. Babite i deodvcite se zalea deka ne mozat da mu se izraduvaat na vnuceto.
Вратете се на почетокот Go down
Eni
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 171
Age: 29
Локација: Macedonia
Поени: 11446
Registration date: 2008-12-08

ПишувањеПредмет: Re: Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!   19.05.09 7:34

Сандра мислам дека посесивноста е нормална појава, особено со прво дете, тоа јас го толкувам како инстикт за заштита на најсаканото , ама зависи до кој степен е изразена и дали е пропратено со параноја. Биди среќна дека тој период ти завршил и уживајте си и вие и бабите и дедовците .
Вратете се на почетокот Go down
др. Благоја Стевановски
ВИП личност
ВИП личност


Male
Број на мислења: 83
Age: 44
Локација: Скопје
Расположение: како на психијатар
Поени: 10756
Registration date: 2009-04-27

ПишувањеПредмет: Re: Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!   19.05.09 23:36

Според она што го добивам како податок од вас е малку оскудно и можам само да претпоставам дека се работи за некоја промена на психичката состојба која е условена од реактивен момент породување, што во глобала не ми личи на депресивно однесување но може да биде некое нагласено карактерно однесување. Доколку чувствувате дека имате потреба од совет, побарајте стручна помош.
Вратете се на почетокот Go down
IGI
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 121
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: in good mood
Поени: 10872
Registration date: 2009-04-08

ПишувањеПредмет: Re: Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!   21.05.09 18:12

Сандра напиша:
Mene me interesira i dali moeto odnesuvanje bilo proprateno od postporodilna depresija. Jas otkako se porodiv, ne sakav nikoj osven mene i mm da go gleda, banja, dopira, drzi vo race itn. moeto bebe. Bukvalno bev posesivna i sebicna mnogu. I toa mi traese do skoro, a mojata kerka e veke godina i pol. Babite i deodvcite se zalea deka ne mozat da mu se izraduvaat na vnuceto.
И мене ми се случуваше истото.Не го давав син ми на никого,па некогаш ми беше страв и да го оставам сам со мм.Се опуштив некако од кога тргна во градинка.
Инаку и јас имав постпородилна депресија,ама сватив многу подоцна.Првите 2месеца плачев постојано, не јадев,ама за жал немаше кој да ме посоветува да одам на психијатар.
Многу е тешко да се одлучиш да имаш второ дете ако си го поминал сето тоа
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1410
Age: 36
Локација: Насекаде по малку
Расположение: Многу гушкање!!!!!!!
Поени: 12637
Registration date: 2008-09-15

ПишувањеПредмет: Re: Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!   12.06.09 6:05

Сандра напиша:
Mene me interesira i dali moeto odnesuvanje bilo proprateno od postporodilna depresija. Jas otkako se porodiv, ne sakav nikoj osven mene i mm da go gleda, banja, dopira, drzi vo race itn. moeto bebe. Bukvalno bev posesivna i sebicna mnogu. I toa mi traese do skoro, a mojata kerka e veke godina i pol. Babite i deodvcite se zalea deka ne mozat da mu se izraduvaat na vnuceto.

Sosema isto bese i kaj mene , no so pricina .Site komentiraa deka premnogu se grizam za bebeto po novite standardi , t.e. spored niv trebalo bebeto da navikne na se - i cigari i mirisi i guzvi i sto li ne ,
Ma jas sum TOP oni neka se lecat --si zboruvaa megjusebe , poremetena e malku . Sega ne sum tolku okolu nego samo jas i jas ama sepak ne sakam nekoj da mi kazuva sto e za nego ,ova ona , pa i korisen sovet da e , vazen mi e nacinot na koj ke mi se kaze. Inaku super mi e :bball:
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 879
Age: 41
Локација: Skopje
Расположение: одлично
Поени: 10935
Registration date: 2009-06-16

ПишувањеПредмет: Re: Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!   20.06.09 11:40

Сандра напиша:
Mene me interesira i dali moeto odnesuvanje bilo proprateno od postporodilna depresija. Jas otkako se porodiv, ne sakav nikoj osven mene i mm da go gleda, banja, dopira, drzi vo race itn. moeto bebe. Bukvalno bev posesivna i sebicna mnogu. I toa mi traese do skoro, a mojata kerka e veke godina i pol. Babite i deodvcite se zalea deka ne mozat da mu se izraduvaat na vnuceto.

Го поминав и јас истото, дури сега кога ке се сетам после толку време си викам зошто сум била таква. Абе недавав ни млеко то вештачко некој друг да го прави. И тоа пази уште со две бебиња, се езам на помислата колку се мачев, све сама и спремање кашички и хранење, бањање, пресоблекување... Едноставно одбивав секаква помош.
Ме нервираа сите, буквално, дури и мм, за свекрва ми и мајками муабет да неправам, нејадев ништо ослабев многу, ненаспана и дење и ноке, почна да ми се гади од храна, дел од косата ми опадна, добив егзем по рацете....хаос ми беше и не се предадов издрзав се, пребродив се. Ама ме дрзеше две години и после постепено почна све да си доага на место.
Вратете се на почетокот Go down
 

Дали сте доживеале пост-породилна психоза?!

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -