Родители и деца

Уринарна инфекција!

Страна 16 of 19 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19  Next

Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Mama Vase on 20.10.09 20:07

e sega,antibiotikot edno ke izleci ama ke napravi mesto za dr.bolesti.edna majka tuka pisuvase se lecele od edna rabota podolgo vreme i na kraj koga se izlecile,ja otkrile bakterijata.toa e eden od nacinite kako se steknuva.predolgo koristenje na antibiotici.ama toa e druga tema

nie so homeopatijata pocnavme odma posle antibiotikot,nesakav da ostavam prostor i vreme za bak. pak da pocne da deluva.i nemozam da napisam nisto konkretno,zatoa sto seuste e rano.i davam kapki koi se proroden antibiotik na baza na penicilin i uste edni koi vo sebe sodrzat esherihija coli.ama ako mozese vnuk mi streptokoka vo grlo da iscisti,vredi da se proba.

utre ke pravime pak analizi na urina ama ovojpat ke gi odnesam vo dve razlicni lab.
za mina
e sega denes se sretnav so edna lekarka od klinika koja ima 3 god kerka.i kazuvam za mojot slucaj i mi vika da zememe da proveruvame urina kaj deca sekoj mes.ke se iznenadis kolku mn.bakterii ke najdeme.toa se bak.koi se tranzitorni,koi ziveat vo nasiot organizam.se dodeka se pasivni i ne pravat problem t.e. infekcija koja lesno moze da se vidi na obicna urina,ne se tretiraat nikako.
znaci maliot tvoj moze da e nositel na nekoja ili poveke bak.ama da ne pravat nikakov problem.pogotovo ako se vo pomal br.dodeka leukocititte se mirni,uzivaj.
a esherihijata bara podolgotraen tretman.a moze i od prva da se iscisti.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 41
Локација : Skopje,MK
Поени : 18189
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by avanturistka on 20.10.09 22:56

mama vase bas me zamisli ,i se mislam na mila da i ispitam urina(bidejki kazuvas deka moze da ja ima a da neznaeme)

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 39
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 18425
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by mirecv on 21.10.09 16:02

Ех авантуристка,и во нашиот случај ја откривме Ешерихијата сосем случајно,да не се повторувам имам пишувано погоре, јас самоиницијативно им правам анализи на крв и мокрача(и обична и уринокултура) на 4-5 месеци обавезно,ете едноставно да видам што е како е,бидејќи не се деца кои често се разболуваат,така да ми е останато некако во навика одвреме на време им правам контроли
ама кога направив уринокултура и кога ја видов бактеријата( а обичната анализа одлична)...косата ми се дигна,а немаше никакви ама баш никакви симптоми,ни црвенило,ни болка,ни чешање,а да не зборам за температура или болка
Сме имале среќа(се надевам)дека никогаш повеќе нема да ни се врати,,,,,ете веќе имаме 7 последователни стерилни уринокултури

Посакувам никој никогаш да не го закачи ова ,,чудовиште,,ама никогаш не знаеме што носиме во себе...
avatar
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 40
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 18694
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by bubamara on 21.10.09 16:39

И јас да пишам некој збор на темава..Денеска ни стигнаа резултатите од уринокултура, ешерихија коли во 1 мил.Све почна во неделата..до ручек негде све беше нормално, за после тоа да почне на секое седнување на нокшир кога и се мочка да подрипнува и да вика, едвај да се измочка. Мене ми дојде во глава да не има бактерија, ама не ми беше верно дека така наеднаш може све да се случи. Мислев нешто да не е изиритирана.Вечерта бевме на гости и се измочка во гаќи, мене ме запрепасти пошто не носи пелени одамна, а се виде дека има неубаво чуство кога мочкаше, и ноќта веќе кошмар, на секој минут плачеше и се виеше од болки, ги грчеше нозете и се жалеше на стомакот и дундето:(Утредента наодите од обична урина покажаа дека има бактерија, ја носевме на абдоменално ехо, фала Богу све беше ок, превентивно ни дадоа Фуролин. И денеска, после добиена уринокултура ни ја продолжија истата терапија, а на Јана и е веќе многу подобро, успева да си го контролира мокрењето и нема толку чести и интензивни болки. Читам дека скоро сите, а очекував и кај нас, да дадат антибиотик..се лечел ли некој со Фуролин само? Без антбиотик?И уште размислувам за причините како стигнавме до тука..Беше многу болна и све беше пропратено со стомачен вирус, пиеше антибиотик..три врсти, панцеф цела доза, цефалексин и амоксиклав помалку..па вајда реакција на силната терапија, доби пак неколку дневна дијареа и повраќање. Или дошло до контаминација од проливот, или од силните антибиотици...претходно имаше стерилна урина.Извинете на долгиов пост, сакав да го сподеалм нашето искуство, може на некој ќе му послужи..Се надевам фуролинот дека е добра терапија.
avatar
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 18883
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Anika on 21.10.09 17:00

Многу ми е жал што и Јаничка ја стрефи оваа страшна и досадна бактерија! Ние, т.е. Ева многу се измалтретира со бактеријата. Имаше 2 уринарни инфекции со висока Т и болки при мокрењето. Уринокултурата покажа Е.Коли во ист толкав број како и кај вас бубамара. Секојпат ни препишуваа антибиотик според антибиограмот но за жал бактеријата стално беше присутна во урината.
Последниот пат и после Панцеф бактеријата ја имаше во 50.000! Ева доби трауми од тие болници и прегледи. Затоа што имаше 2 инфекции во рок од 1 година ми препорачаа да направам ДМСА скен на бубрезите со контраст во вена и да видам дали има оштетување. За среќа бубрезите се супер и работат како што треба, нема никакви лузни од инфекциите на нив.

Јас пробав се и секаква алтернативна медицина. пишував погоре. Нарачав уростим таблети од Бугарија, тоа се таблети со мртви бактерии кои што треба да го зајакнат одбранбениот систем и имунитетот. Купував чаеви од Матиа и ги правев со вино и лук, го избацив млекото од употреба...итн итн. Бактеријата си беше присутна, си тлееше и при секој пад на имунитетот постоеше можност за нејзино повторно активирање. Значи многу е важно бактеријата скрос да се излечи од организмот, а не само бројот да не намали затоа што во рок од 24 часа може да се намножи во број од 1 милион.

И да не се повторувам пак, сега имаме стерилна урина со помош на хомеопатијата! Само така успеавме да се ослободиме од оваа напаст. Бубамарче, фуролинот нема скрос да ја излечи бактеријата, пробај прво со антибиотик според антибиограмот, а ако не ви помогне тоа пробај и ти со хомеопатијата.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 17908
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by bubamara on 21.10.09 17:13

Фала Аника на одговорот..леле, каква беља не стрефи..сега после оваа терапија, треба за некои си 3-4 дена да правиме пак уринокулутра, па да видиме како ќе стојат работите, а ќе порбам на секој начин да ја искоренам, све ќе пробам, само да си оди и да не се врати никојпат.А за трауми од болници и лекари..знам, душички мали..овој месец цел го поминавме со лекраи, боцкања, сирупи. Сега кога правевме во Адриалаб анализите, ја дигна зградата во воздух, а да не зборам како поминавме на Детска клиника, уште на улазот позна каде сме и зајде од плачење, докторот едвам ја виде на ехо.
avatar
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 18883
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Mama Vase on 22.10.09 14:46

bubamara,kontroloa na urina po 7 dena od antibiotik. ne po 3-4.nema da bida validna.treba vreme da pomine od dejstvoto na antibiotikot.

inaku neda e dobra.nema nikakov simptom na nisto a rezultatite od urina i urinokultura od avicena i adrialab se totalno razlicni????? od ista urina se gledani,i stvarno ne mi e jasno kako moze.

ne prima nikakva terapija,osven homeopatija.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 41
Локација : Skopje,MK
Поени : 18189
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Anika on 22.10.09 15:05

Како различни Васе, не ми е јасно??? Како може така? Ја има бактеријата ама во различен број во наодите или па пишува дека има и некоја друга бактерија?

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 17908
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Mama Vase on 22.10.09 16:31

lele se tresam od vozbuda.ama ne vikam ura.da ne podrecam.i dvete urinokulturi se sterilni.samo vo obicnata mokraca ima pokaceni leukociti 18-20.taa od avicena.site drugi parametri od obicna i urinilultura i od dvete lab. se odlicni-negativni.
ova e toa sto ne buni malku.
ke povtorime pak vo ponedelnik,ama so vrski.poinaku nemoze.
izgleda homeopatijata si deluva.proslata ned. bea vo br. od 1mil. a sega e sterilna.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 41
Локација : Skopje,MK
Поени : 18189
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Anika on 22.10.09 16:34

И јас денес однесов уринокултура за Ева, мора 3 последователни да се стерилни за да знаеме со сигурност дека бактеријата ја нема. Резултати во понеделник.
Браво за Неда!

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 17908
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 22.10.09 16:36

Lele mama Vase uste se smeam od muabetot hihi hihi hihi hihi
Baci ja Neda od mene
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 46
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 19619
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 22.10.09 16:50

Koga sme kaj kapkite videte go ova:
"Natural-E Waterloo Canada
Biljne “E-Kapi” su plod dugogodišnjeg naučnoistraživačkog rada dr Enesa Hasanagića u oblasti
infekcija urinarnog i vaginalnog trakta i jedan su od njegovih najuspešnijih preparata. One predstavljaju
kombinaciju precizno izmerenih visokokvalitetnih eteričnih ulja i čistog alkohola. Veoma uspešno pomažu
kod infekcija izazvanih Ešerihijom koli (Escherichia coli) i drugim bakterijama, kao sto su Klamidija
(Chlamydia) i Mikoplasma (Mycoplasma), i trebalo bi da Vas oslobode svih tegoba izazvanih ovim
infekcijama u roku od 3 do 7 dana. “E-Kapi” su prirodne, apsolutno neškodljive za decu i odrasle, veoma
efikasne i brzo deluju. Proizvođač: Natural-E Waterloo Canada
Više informacija možete naći na www.eserihija.com
jedan od najboljih i najtraženijih preparata dr Hasanagića
u 95% slučajeva potrebna je samo jedna terapija
vrlo lako..."
Ete homeopatija...
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 46
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 19619
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by bubamara on 22.10.09 17:45

Mama Vase напиша:bubamara,kontroloa na urina po 7 dena od antibiotik. ne po 3-4.nema da bida validna.treba vreme da pomine od dejstvoto na antibiotikot.
Да знам Мама Васе, ние веке го теравме и претходно антибиотикот, затоа реков после три четири дена.Браво за Неда што има стерилна урина, супер вести! SmileАника, знаќи три стерилни урини едно по друго, и така си сигурен дека отишла бактеријата..баш се прашував..фалаSmile
avatar
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 18883
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Sanja_Ivana on 23.10.09 18:53

Ivana iako piese Pancef, vo 50.000 ja imase ETEROCOCUS. Toa pred 3 nedeli bese!. No uronokluturata od vcera, zosto bevme na klinika, ne ja pokaza povtorno tuku deka ima antibiotik vo urina.
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 18868
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Mama Vase on 23.10.09 22:38

sanja,racunaj deka so sekoe naredno pieneje na antibiotik,bilo koja bakterija sto se naoga vo mokracata stanuva se porezistentna ili otporna.ako od prviot antibiotik ne se iskorenila togas se dava drug antibiotik,se dodeka ne se dobie sterilna mokraca ili stane asimptomatska.a premnogu primanje antibiotici otvara prostor za novi bakterii i infekcii.so nego se ubiva se,i loso i dobro.
najvazno od se da se jakne imunitetot.organizmot sam da se izbori.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 41
Локација : Skopje,MK
Поени : 18189
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Kikic on 23.10.09 23:17

Eve nie posle 6 posledovatelni mokraci vo 4 razlicni laboratorii konecno e cista.Mi ja obrazlozija i pricinata sto pokazuva krv .Taka sega sme happy i zdravi konecno.
Blagodarnost do Anika za nekolku informacii.
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 18320
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Mama Vase on 24.10.09 0:01

kikic,a zosto vo 4-ri razlicni lab.? nie prevevme sega pred nekoj den ama rez. se po malku razlicni.a urina sterilna i kaj dvete.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 41
Локација : Skopje,MK
Поени : 18189
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Anika on 24.10.09 0:04

Нема проблем Кикич, мило ми е што Мартиче е добра.
Која беше причината за крв во урината, баш ме интересира.

Kikic напиша:Eve nie posle 6 posledovatelni mokraci vo 4 razlicni laboratorii konecno e cista.Mi ja obrazlozija i pricinata sto pokazuva krv .Taka sega sme happy i zdravi konecno.
Blagodarnost do Anika za nekolku informacii.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 17908
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Kikic on 24.10.09 0:37

Mama Vase zasto vo site 4 laboratorii imase razlicni rezultati.
E sega Anika kako sto mi objasnija eritriciti i krv vo mokraca e edno te isto.Eritrocitite se gledaat pod mikroskop a krvta t.e bojata ja pokazuva na specijalna lenta.
E sega prviot pat koga vo Remedika pokaza 5-6 eritrociti vo pole normalno lentata se oboila i stavile +.No istata vo Avicena pokaza 18-20 eritrociti vo pole i pak samo eden+.Sto znaci kako i da e imala urinarna infekcija.koja vo ponedelnikot veke na klinika kaj Tasic se smirila.No vo cetvrtokot koga odnesov vo Remedika pokaza 0 eritrociti a +krv vo mokraca.I bratucetkata na mm vo Jane sandanski ja gledaa specijalno eden kup biohemicari i rekoa deka ima samo eden nekade zalutan eritrocit vo pole sto e sosem normalno i toj eden lentata ja oboil so bleda zelena boja na koja vo Remedika odma stavile+.
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 18320
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Mama Vase on 24.10.09 0:50

kako moze vakvi razliki da ima vo ispituvanjata.ne e isto eritrociti vo edna lab. da se 5-6 a vo druga 18-20.
kaj nas leukocitite vo adria bea 2-3 a vo avicena 18-20.stvarno e ogromna razlikata.jas znam deka testovite se dosta senzitivni,ama ova e premnogu.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 41
Локација : Skopje,MK
Поени : 18189
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Sanja_Ivana on 24.10.09 9:33

Kako moze da ima tolkava razlika??? Toa e mnogu. I sega koj rezultat e validen??? I posle kako nema da se nerviras so vakvi rezultati.

Kaj nas problemot minatiot pat, bese toa sto vo urinata imase mnogu visoki leukociti, 16-18 vo pole, a vo krvta bea normalni, zatoa ednas mi vikaa deka e urinarna infenkcija , ednas deka e viroza. Piese Pancef, pa posle se napravi urinokultura i ja pokaza ETEROCOCUS i i go prekinaa.
No ovoj pat bese obratno, mnogu visoki leukociti vo krvta 30.000 a vo urina bile samo malce pokaceni, a urinokulturata sterilna i deka e pronajden antibiotik. ?????? Eve sega pak so pancef.
Megutoa mene drugo mnogu me maci, zosto i tece noseto, i potkasluva. Veke mesec ipol. A od Pancefot minatiot pat ne i prestana. Puknav od nervozi.
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 18868
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Anika on 24.10.09 12:00

Мене ми стигнаа сега резултатите од уринокултурата, стерилна е

Сања, ако Ивана имала високи леукоцити во урината тоа е знак дека постоела уринарна инфекција. Знам по Ева, исто и Ева кога имаше леукоцити во урина имаше инфекција со висока Т.
А за тоа што кашла и што е затната, можеби е настинка или вирус, а Панцефот и било кој друг антибиотик не помагаат во тој случај. Антибиотик се дава само ако се утврди присуство на бактерија и високи леукоцити. Е сега на вас ви дале затоа што Ивана имала високи леукоцити, ама зошто пак Панцеф кога прошлиот пат не и делувал добро??

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 17908
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Sanja_Ivana on 24.10.09 12:55

Anika, Pancefot deluva i na respiratornite organi, toa mi go kazaa i minatiot pat i ovoj pat. NEznam veke sto da kazam, Zosto vaka, i od sto, znaci od negriza na doktorite, moze da se napravi i pogolema zbrka, pa posle drug kriv. NEmi se veruva deka e isto kako minatiot pat, duri i poloso.
Zaboraviv da kazam, deka maticnata mi kaza deka so toa sto sum i davala da pie FErum Lek situacijata samo se vlosila, zosto taka bakteriite se hranele. A jas i davav nedela dena pred da se desi ova, normalno po preporaka na lekar. Hemoglobinot sega i e katastrofa, 102.


Bravo za Eva. Srcka e. Ke vidis ke bide se vo red sega so nea.
Daj boze da e taka i so Ivana. Dusicki mali se macat samo.
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 18868
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Sanja_Ivana on 24.10.09 22:25

Mozno li e da ja boli koga mocka, no toa da ne bide sekoe mockanje, tuku povremeno, ednas-dvapati vo denot??
avatar
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 18868
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Tifani on 24.10.09 22:40

Da,jas imam urinarna infekcija i vo tekot na denot nekoe mokrenje e so bolka a nekoe ne.Zavisi kolku tecnosti bile ispieni pred mokrenje
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 17467
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Уринарна инфекција!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 16 of 19 Previous  1 ... 9 ... 15, 16, 17, 18, 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот