Родители и деца

Инфекција на очињата

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by Deni on 28.05.09 15:14

Јас денес на матичната и спомнав дека приметив кај син ми стварање на слуз во очињата за време на терапијата со Цефалеџин за настинката...ама си се изгуби само од себе (или од сирупов,не знам?). Како и да е, ми рече дека ако приметам такво нешто пак- слободно да му ставам маст Хлорафеникол дур спие. Сте имале искуство со оваа маст и вака во спиење?
Deni
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 327
Локација : Skopje
Поени : 18650
Registration date : 2008-04-08

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by BubeM on 28.05.09 15:30

najubavo da napravite bris
nie pravevme pred nekoj den i ispadna deka ima bakterija

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Локација : Скопје
Поени : 17984
Registration date : 2008-11-14

Пишување by Deni on 01.06.09 14:55

Бубе, и јас помислив истото ама матичната ми вика дека ништо не е и дека само со Хлорафеникол поминува...хмммм, многу некако почна матичнава да вика- ништо не е, ништо не е, не го малтретирајте само по лекари!....а јас не сум тој тип па да оставам така. Се двоумам
Deni
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 01.06.09 15:03

Deni напиша:Бубе, и јас помислив истото ама матичната ми вика дека ништо не е и дека само со Хлорафеникол поминува...хмммм, многу некако почна матичнава да вика- ништо не е, ништо не е, не го малтретирајте само по лекари!....а јас не сум тој тип па да оставам така. Се двоумам

Da napravis Deni bris obavezno,a posle se dogovarame za se. Very Happy
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 19339
Registration date : 2009-03-04

Пишување by Deni on 01.06.09 15:06

Да, во право сте, ќе си барам јас упат, па нека ми вика она дека го малтретирам по лекари!
Deni
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Doricka on 02.06.09 19:11

Nie korisetvme sulfanikol edna nedela i ne mu pomina pa pedijatoarot ni kaza da prodolzime uste edna pa ako ne pomine da odime da mu zemat bris od ocinjata da nema nekoja bakterija, eve pri kraj sme i so vtorata nedela ama nekako ne mu se iscistija ocinjata a gi promivame i so kamilica sepak se raboti za oko i mislam deka ne e zezancija da cekame da se prosiri sepak se raboti za bebe a pedijatarot ni rece otkako ke prekineme so kapkite ne treba da prima od niv edno dva dena dodeka se zeme bris i sega se nerviram po doma zasto do sega podobro da ispitavme otkolku da cekame tolku vreme

Doricka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 104
Поени : 16831
Registration date : 2009-02-21

Пишување by Nate_David on 02.06.09 19:18

I David pred nekoi 5 dena imase infekcija na ocinjata bevme na lekar ni dade kapki i ni rece deka bilo bakteriski ni se namali crveniloto ama se uste go gledam crvenki mu se po malku dali mozno da e i alergija ili pak bakretijata seuste e prisutna....ke go nosam utre pak ako ne se podobri situacijata bas pamtam mi rece deka mnogu decinja imale infekcija na ocinjata..sto li e problemot?
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18099
Registration date : 2008-07-10

Пишување by BubeM on 03.06.09 1:18

Doricka напиша:Nie korisetvme sulfanikol edna nedela i ne mu pomina pa pedijatoarot ni kaza da prodolzime uste edna pa ako ne pomine da odime da mu zemat bris od ocinjata da nema nekoja bakterija, eve pri kraj sme i so vtorata nedela ama nekako ne mu se iscistija ocinjata a gi promivame i so kamilica sepak se raboti za oko i mislam deka ne e zezancija da cekame da se prosiri sepak se raboti za bebe a pedijatarot ni rece otkako ke prekineme so kapkite ne treba da prima od niv edno dva dena dodeka se zeme bris i sega se nerviram po doma zasto do sega podobro da ispitavme otkolku da cekame tolku vreme

И јас и ставав на Илина пред некоку месеци сулфаникол, ама и помина.
Сега пред една недела земавме брис и имаше бактерија па пие сирупче AUGMENTIN, очињата и се исчистија по првиот ден, ама го продолќивме и уште утре треба да пие. Едвај чекам да заврши терапијава. Ич не го сака, а баш убаво мириса и не е лош на вкус.
За камилицата аптекарката ми рече да не и ставам (јас не и ни ставав) дека содржела протеини и ги хранела бактериите. Немам проверено колку е точно ова.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Mama Vase on 03.06.09 1:26

Бубе напиша:
Doricka напиша:Nie korisetvme sulfanikol edna nedela i ne mu pomina pa pedijatoarot ni kaza da prodolzime uste edna pa ako ne pomine da odime da mu zemat bris od ocinjata da nema nekoja bakterija, eve pri kraj sme i so vtorata nedela ama nekako ne mu se iscistija ocinjata a gi promivame i so kamilica sepak se raboti za oko i mislam deka ne e zezancija da cekame da se prosiri sepak se raboti za bebe a pedijatarot ni rece otkako ke prekineme so kapkite ne treba da prima od niv edno dva dena dodeka se zeme bris i sega se nerviram po doma zasto do sega podobro da ispitavme otkolku da cekame tolku vreme

И јас и ставав на Илина пред некоку месеци сулфаникол, ама и помина.
Сега пред една недела земавме брис и имаше бактерија па пие сирупче AUGMENTIN, очињата и се исчистија по првиот ден, ама го продолќивме и уште утре треба да пие. Едвај чекам да заврши терапијава. Ич не го сака, а баш убаво мириса и не е лош на вкус.
За камилицата аптекарката ми рече да не и ставам (јас не и ни ставав) дека содржела протеини и ги хранела бактериите. Немам проверено колку е точно ова.

a sto bakterija ima i zosto antibiotik? kako ste so kaslanjeto?
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Локација : Skopje,MK
Поени : 17909
Registration date : 2009-03-17

Пишување by BubeM on 03.06.09 20:32

streptococcus pneumoniae е наодот. А антибиотикот се дава за бактеријата, т.е. против неа Smile На ливчето од микробиологија си пишува кои антибиотици делуваат врз бактеријата, и на лекар ќе ти препишаат нешто од тоа.
Инаку и носето престана да тече и кашлањето престана. Веројатно од истава бактерија било се.
Дај Боже веќе се да помине. Се изнамачи детево.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by BubeM on 11.12.09 12:01

На Илина пак и солзи десното окце, вака е откако е родена. Штом излеземе надвор и ако дувне малку ветер одма почнува да и солзи. Веќе не знам што да правам :S

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Inicka_08 on 11.12.09 12:27

BubeM i moja Ilina e ist slucaj. Uste od raganje i solzi desnoto okce. Uste sto nemame staveno. Posledno pred dva meseci bevme vo Oftalmos. Doktorot me ohrabri, rece ke se sredi samood sebe, do togas samo masaza na ocniot kanal, dve nedeli go ispiravme okceto so Tobradeks i ako fati guralcinja da go mieme so Assoderm i gazicki. Rece deka izlisno e toa sto pravime brisevi na mikrobiologija zatoasto normalno e da ima bakterija koga se sobira vodicka vo kanalceto.

Inicka_08
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 185
Локација : skopje
Поени : 17199
Registration date : 2009-01-02

Пишување by Mama Vase on 11.12.09 12:34

na mojata najdobra drugarka(maloto) oceto i solzese dolgo vreme.isto kako kaj vas bube.sto ne proba kaj ne otide.
nedorazvienost na ocniot kanal.kako raste taka ke se razviva i samo po sebe ke prestane.
i navistina veke ne i solzi.
a preporakata bese kako sto pisa inicka.dzabe brisevi ke se zimaat.ako ne e mnogu crveno i nema dr. simptomi ne treba posebna terapija.
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Локација : Skopje,MK
Поени : 17909
Registration date : 2009-03-17

Пишување by Emilija on 11.12.09 12:37

Се случува солзните канали да се недоразвиени и/или запушени уште од раѓање. Во тој случај секогаш треба да се биде со чисто носе. Каналите се поврзани внатре.
Бубе во птрехоните постови кажа чим сте ја исчистиле бактеријата се исчистило и окцето. Јас би проверила пак брис за да бидам мирна...
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 18674
Registration date : 2008-07-11

Пишување by BubeM on 11.12.09 15:13

Јас веќе никогаш не одам во Офталмос. Бактерија сигурно нема, ама за секој случај ќе ја однесам на некој преглед. Ми го фалеа некој д-р Серафимовски, па ќе видиме.
Инаку за тоа за каналите, па Илина е „голема“,има 15 месеци, би требало до сега да и е оформено.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Sponsored content

Sponsored content