Родители и деца

Инфекција на очињата

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by Mama Ane on 11.02.09 11:15

Јас Борјан пред извесно време го однесов на брис во Војна Болница. Плачки беше земањето ама моравме да провериме. Со упат од матичен и 100 денари за 2 очи. Го држев и набрзински му земаа брис од двете
Mama Ane
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 21001
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by BubeM on 11.02.09 15:37

Сабајле окцето и беше добро, па не отидовме. Плачки ќе биде кога ќе и земаат брис. Ако и утре сабајле и е добро ќе ја носам на вакцина, ако не и е добро веднаш одиме во ремедика.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by Sanja_Ivana on 25.02.09 22:01

Бубе како и окцето сега на Илина? И помина ли?
Нас Торбексот ни заврши работа, и помина на Ивана освен нормално после спиење ако се појави некогаш ама тоа не е страшно, кај сите се јавува.
Sanja_Ivana
Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 19948
Registration date : 2008-05-09

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by mis on 26.02.09 0:05

Stefan ima 3m 13 dena i ednoto okce ima goldelcinja i sosema mu e zatvoreno veke 4 dena.Vo poneselnikot go nosevme na pedijatar ni kaza mienje so topla voda so gaza i kapki prokulin na 6 saati.Toa go pravev redovno no ne mu pominuva.Utre pak ke go nosam.Ne znam od sto moze da mu e.
mis
mis
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 200
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 18224
Registration date : 2009-02-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by BubeM on 26.02.09 2:15

Sanja_Ivana напиша:Бубе како и окцето сега на Илина? И помина ли?
Нас Торбексот ни заврши работа, и помина на Ивана освен нормално после спиење ако се појави некогаш ама тоа не е страшно, кај сите се јавува.
И помина, па и се повтори, па и помина. С надевам завршивме со тоа.
Ама секогаш кога ќе ја изнесам надвор, ако дувне ветер почнува да и солзи окото :(
Не ми се излегува веќе на шетање

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by BubeM on 26.02.09 2:18

mis напиша:Stefan ima 3m 13 dena i ednoto okce ima goldelcinja i sosema mu e zatvoreno veke 4 dena.Vo poneselnikot go nosevme na pedijatar ni kaza mienje so topla voda so gaza i kapki prokulin na 6 saati.Toa go pravev redovno no ne mu pominuva.Utre pak ke go nosam.Ne znam od sto moze da mu e.

прокулин??
пробај насабајле кога ќе стане да го одмиваш со физиолошки раствор.
и нека му земат брис.
на Илина вчера и земаа брис од носето, рекоа дека ќе покаже ако има бактерија и во окцето.
Види што ќе ти рече педијатарот. Ние стававме капки сулфаникол, тие биле најразреден раствор, ама тешко се наоѓаат.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by mis on 26.02.09 15:03

Na golemiot sin mu zemaa bris od nos i grlo vo ponedelnikot i rezultatot pokaza bakterija vo nosot.Deneska gi odnesov i dvajcata na dr na golemiot sin mu prepisaa kapki citeral a mi kazaa i na bebeto da mu stavam od niv.Dr pretpostavuva posto se zaedno da ja imaat istata bakterija da odime na bris po ladnovo da ne go maltratirame bebeto.Mu staviv po edna kapka i eve sega go gledam kako nov.Mu se iscistilo okceto.Fala na sovetite.
mis
mis
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 200
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 18224
Registration date : 2009-02-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by Kate77 on 04.03.09 20:15

и Мила исто така имаше проблем со очињата и тоа откако почна да ги става рачињата во уста па одма после во окце,ама со капките Тобрекс и маста хлорамфеникол и помина,инаку и она имаше многу гурелки и солзи и очињата и се затвараа наутро
Kate77
Kate77
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 101
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 18946
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by tanjasofija on 08.03.09 16:24

Sanja_Ivana напиша:Pred 2-3 dena na Ivana na ednoto oko i se pojavija gurulki, nemozese da go otvori okceto ako ne i go iscistev, a i go cistev so blaznici, sto bilo greska, sum trebala so sterilna gaza, potoa mi kazaa da i stavam malce od moeto mlekce ili da ja odmivam so rastvoren caj od kamilica, taka i pravev! Ama vcera na drugoto okce i se pojavija mnogu poveke od kolku na drugoto i plus i otece kapakot!! Luge kazuvajte od sto moze da i se napravi taka i dali e nesto strasno! Denes nemozev da ja odnesam na lekar mm e cel den na rabota ama dusa ne mi trpi epten sum zagrizena! Pozdrav
Imojata kerkica imase infekcija na ocinjata,prvin se pojav na ednoto go miev so kamilica ne pomogna a za 2-3 dena i drugoto ja odnesov na lekar i mi dadoa citeral kapki i mina brzo

tanjasofija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 88
Age : 35
Локација : makedonija
Расположение : promenlivo
Поени : 18144
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by mis on 08.03.09 19:11

I na nas ni dadoa citeral kapki i uste od prvata kapka veke okceto mu bese cisto.
mis
mis
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 200
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 18224
Registration date : 2009-02-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by mama viki on 08.03.09 19:59

tanjasofija напиша:
Sanja_Ivana напиша:Pred 2-3 dena na Ivana na ednoto oko i se pojavija gurulki, nemozese da go otvori okceto ako ne i go iscistev, a i go cistev so blaznici, sto bilo greska, sum trebala so sterilna gaza, potoa mi kazaa da i stavam malce od moeto mlekce ili da ja odmivam so rastvoren caj od kamilica, taka i pravev! Ama vcera na drugoto okce i se pojavija mnogu poveke od kolku na drugoto i plus i otece kapakot!! Luge kazuvajte od sto moze da i se napravi taka i dali e nesto strasno! Denes nemozev da ja odnesam na lekar mm e cel den na rabota ama dusa ne mi trpi epten sum zagrizena! Pozdrav
Imojata kerkica imase infekcija na ocinjata,prvin se pojav na ednoto go miev so kamilica ne pomogna a za 2-3 dena i drugoto ja odnesov na lekar i mi dadoa citeral kapki i mina brzo

TanjaSofija nema mesto za panika.Toa se slucuva skoro kaj site bebinja.I moeto bebce imase takva infekcija,od ednoto na drugoto oce se prenese.Na sabajle edvaj gi otvarase ocinjata,pa duri i ponekogas morav vednas da gi izmijam so ladna kamilica natopena na sterilna gazicka.Jas bi ti preporacala da mu zemete na bebusot mikrobiologija(bris)na dvete ocinja za da se vidi dali stanuva zbor za nekakva bakterija ili pak mozno e i da nema bakterija a da mu fakaat ocinjata gurelcinja.Dokolku se ustanovi deka ima,togas davaat i predlog lista na kapki so koi moze da se tretiraat ocinjata.Kaj nas na ednoto oce imase Stafilochocus Aureus pa stavavme tobrex kapki 4x1 dnevno, a navecer pred spienje mackavme tobrex mast.Terapijata traese 10 dena i se iscisti infekcijata.Ovaa bakterija ne e losa , no kaj bebinja mora da se tretira bidejki moze da dojde do zaqgnojuvanje i zatnuvanje na solznite kanalcinja.
P.S.Dvete ocinja treba da se tretiraat odednas bez razlika dali infekcijata e vidliva samo na ednoto okce.
mama viki
mama viki
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 112
Age : 46
Локација : prilep
Поени : 18148
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by macush on 10.03.09 1:08

Jas znam deka ne cini da se stava od mlekceto vo ocite zatoa sto taka bakteriite samo se hranat.Koga na luka ocinjata mu fakaa guralki jas samo mu gi brisev so natopena gaza vo caj od kamilica,sepak najubavo da se pojde na lekar.
macush
macush
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 978
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 18973
Registration date : 2008-10-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by BubeM on 10.03.09 3:21

мене ми рече педијарката дека камилицата е полоша од млекцето. прочитајте погоре низ темава со санја_ивана имаме пишувано за тоа

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by Inicka_08 on 06.05.09 22:04

Ilna ima pet meseci i uste od raganje ima infekcija na ocinjata. Uste vo bolnica i dijagnosticiraa konjuktivitet. Tamu ja mackaa so hloramfenikol no i posle sedum dena mackanje (tolku lezev vo bolnica bidejki sum so carski rez) ne i pomina, pa eden pedijatar mi preporaca doma da prodolzime da i stavame kapki Garamicin. Doma i stavavme okolu dve nedeli no nemase nikakvi rezultati. postojano i se nasobira mrsni drlki okolu ocinjata, a koga ke se isusat i se zalepuvaat ocinjata i ne moze da gi otvori (voobicaeno nautro). Poveke e zagrozeno desnoto okce. Bidejki se plasevme otidovme na ocen lekar kade sto ni preporacaa kapki Tobrex. I tie gi stavavme izvesen period no i od tie nemase rezultati, duri mi se cini deka uste poveke pocnaa da i fakaat ocinjata. Posle eden ocen lekar ni rece da gi cistime ocinjata samo so prevriena voda i sterilni gazi. Pravevme taka i edno vreme i se povlece, no nabrgu potoa pak se pojavi infekcijata. Zemavme i brisevi no pokazaa negativni rezultati, pa ni rekoa deka najverojatno se zatnati kanalcinjata i ni rekoa sekoj den da ja masirime vo predelot na kosinjata kaj noseto. Probav da ja cistam i so kamilica kako sto mi preporacaa nekoi, no i toa ne pomaga. I kapnuvav i majcino mleko iako i zatoa site razlicno kazuvaat (vo bolnica dvajca pedijatri mi rekoa deka medicinski e dokazano deka majcinoto mleko pomaga za ocni infekcii, dodeka ocniot lekar mi rece nikako nesmeam niti so kamilica niti so majcino mleko). I taka seuste se macime so toa, pogotovo mi e zal sto ona veke e pogolemka i ne dozvoluva da ja cistime (uste koga ke ne vidi so pamukce vo racete vriska i ja trese glavata nemozes da i se priblizis. A od druga strana pa mi e zal koga ke i se zalepat ocinjata i sto postojano i fakaat mrsni drlkicki. Plus site sto ke ne vidat ne prasuvaat sto i e na ocinjata.
Jas malku preterav so pisuvanje, no navistina mi e maka, taka da ako nekoj ima iskustvo ve molam pisete.

Inicka_08
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 185
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18559
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by svetlana s on 16.05.09 21:30

i mojot sin go imase istiot problem 2 meseci uste od bolnicata,mi rekoja deka od tamu ja dobil infekcijatasto nacini isprobavme te so kamilica so mlekce no ne pomagase na pedijatar edni kapki na zdravo drugi,no potoa mu zedoja bris,i go odnesovme na specijalist,kaj ocen lekar i ni dade dve vrsti na kapki i mast i od dvete vrsti po sest kapki na den edno po drugo da mu stavam dve nedeli,i mast ama masta ne mu ja stavav oti placese,i kapkite ne gi sakase odvaj,ama za dva tri dena odma se zabelezuva zazdravuvanje ,go namaluva gurelanjeto,a za 10 dena mu pomina,ednite se vikaa sulfanikol,a za drugite ne se sekavam na g nekako bea,treba da proveram.no bez gajle ke mu pomine so terapija od ocen lekar
svetlana s
svetlana s
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 18
Age : 33
Локација : bitola
Расположение : najsreknata majka
Поени : 17713
Registration date : 2009-05-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by Dali on 16.05.09 22:03

Sanja_Ivana напиша:Pred 2-3 dena na Ivana na ednoto oko i se pojavija gurulki, nemozese da go otvori okceto ako ne i go iscistev, a i go cistev so blaznici, sto bilo greska, sum trebala so sterilna gaza, potoa mi kazaa da i stavam malce od moeto mlekce ili da ja odmivam so rastvoren caj od kamilica, taka i pravev! Ama vcera na drugoto okce i se pojavija mnogu poveke od kolku na drugoto i plus i otece kapakot!! Luge kazuvajte od sto moze da i se napravi taka i dali e nesto strasno! Denes nemozev da ja odnesam na lekar mm e cel den na rabota ama dusa ne mi trpi epten sum zagrizena! Pozdrav

Моето синче имаше ифекција на двете очиња која му траеше скоро цел месец. Го однесов и на педијатар и на очен и му ставав два типа антибиотици и нему поминуваше. Се додека не разбрав дека чајот од невен бил многу ефективен за инфекции за очиња. Само зоври вода со пет цветчиња од невен и замијувај му го лицето по два три пати на ден, но не директно да му капеш во очињата туку на лицето глобално и околу очињата. Нас тоа ни помогна. До ден денес ако приметам некое црвенило на очињата, го замивам со чај од невен. Тоа е портокалово цветче.
Поздравче и се најдобро со лечењето.
Dali
Dali
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 224
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 17890
Registration date : 2009-05-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by sreknja on 20.05.09 19:19

Svetlana kaj koj ocen lekar go nosese.Tamu li ti zemaa bris ili maticniot lekar.

sreknja
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 36
Age : 37
Локација : skopje
Расположение : Taka-taka
Поени : 18503
Registration date : 2008-12-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by Pipolino on 20.05.09 19:20

maticniot treba da ti pise upat za na ocno , e sega ti treba da kazes sakas drzavna ili bilo kade
Pipolino
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 19044
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by BubeM on 21.05.09 0:31

jas denes zemav upat za mikrobiologija Prolece

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by BubeM on 21.05.09 1:50

А каде да ја однесам Илина на очно? Знаете ли некој добар офтамолог?
Сакам да и направам преглед, сега плус и дека и солзат очињата, а и претходно сакав да ја однесам онака на контрола, ама сакам да биде некој што се разбира и што работи со бебиња, а не од оние што кога ќе отидеш на преглед ќе ти го проверат видот на таблана со букви и толку.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 21.05.09 4:26

Edna moja prijatelka odi so dvete deca vo Oftalmos.Drugi se falat od Vizija...Na Klinika treba da se prasa koj raboti so deca i mnogu se ceka
D-r Lidija Pazdrijan
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20699
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by BubeM on 21.05.09 13:05

fala, sega ke pobaram broevi pa ke se javam da prasam kako e so zakazuvanje. Ama ne znam sto da odberam Smile Mi ponudi 2, a treba da se resam za 1 Smile Moze ke ja odnesam i na dvete mesta, vtoro mislenje ne e na odmet. Samo da i prestane okceto da i solzi, kozickata na kosheto veke i e razraneta od solzite. Dusice na mama.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 21.05.09 21:05

Da umno e sekogas da se pobara vtoro mislenje...Bidejki se privatni,Bube resi se za edno mesto,a ako nema podobruvanje togas konsultiraj se za vtoroto mesto...Od toa sto go znam ok. se i dvete mesta...Nema da zgresis koe i da go odberes...
D-r Lidija Pazdrijan
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20699
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by Damjana on 21.05.09 21:30

Бубе напиша:А каде да ја однесам Илина на очно? Знаете ли некој добар офтамолог?
Сакам да и направам преглед, сега плус и дека и солзат очињата, а и претходно сакав да ја однесам онака на контрола, ама сакам да биде некој што се разбира и што работи со бебиња, а не од оние што кога ќе отидеш на преглед ќе ти го проверат видот на таблана со букви и толку.
Me nasmea Bube. Kako ke proveri vid na tabla na bebe? Smile
Damjana
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 47
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 19299
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by BubeM on 22.05.09 15:35

Сакав да кажам дека толку прават. Бил мм пред некое време и му рекле дека ок му е видот. А кога ги прашал што да прави дека осеќа замор во очите, му дале диоптер 0.5 WTF???
Демек носи ги, може ќе ти помогнат, а може и нема, па дојди пак...

Инаку веројатно ќе ја однесам во Офталмос, поблизу ми е, ама после вторник, тогаш ќе ни се готови резултатите од брисовите од очињата.

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 19344
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Инфекција на очињата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 3 Previous  1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот