Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Исхрана по крвни групи

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13678
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Исхрана по крвни групи   14.04.08 7:04

Исхрана за крвна група А (а)
Генетска предодреденост
чист вегетеријанец (безмесна исхрана). Добро се прилагодува на промени во исхрана и околината,
Слабости -
чувствителен дигестивен систем, нежен имунитет, подложен на напади од микроби
Ризици од болести
- срцеви болести, рак, анемија, црн дроб, жолчка, дијабет.
Многу корисни јадења (задолжително)

крап, бакалар, скуша, ајкула, пастрмка, лосос, срдина, полжави
сирење од соја и млеко од соја
ленено и маслиново масло
кикирики и семки од тиква
црвен и бел грав, леќа, грашок
леб и пецива од соја, ориз, овес, рж, јачмен
артичок, цвекло, морков, лук, кромид, рен, магдонос, пашканат, зелена салата, зелка, праз, бамија, спанаќ, тиква, кељ
кајсии, капини, боровинки, смокви, сливи, грејпфрут, цреши, лимон, ананас, грозје
сенф, кафе, црвено вино

- Многу штетни (не смее да се земаат)

сите останати видови меса
баракуда, краба, јагула, рак, острига, лосос
кравјо и овчо млеко, кајмак, путер, маргарини, пармезан, останити сирења и кашкавали
обични масла за јадење
фстаци
ситен грав и наут
пшеницни цереали
тестенини и пецива од пшеница и бело брашно
црн домат, маслинки, црвен домат, шитаке печурки и зелена банана, кокос, манго, портокал и мандарини
црвен пипер,
јаболков и вински оцет
кечап и мајонез
пиво, ликер и газирани сокови
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13678
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   14.04.08 7:05

Исхрана за крвна група О(нулта)
Генетска предодреденост – здрав дигестивен систем, силен имунитет, природна одбрана од инфекции, систем создаден за ефикасен метаболизам

Слабости –нетолерантен на промени на услови и исхрана, имунитет што може да е премногу активен и што може да се нападне себеси

Многу корисни јадења ( задолжително)

( може говедско, јагнешко, телешко, овчо, до 300 gr. неделно)
бакалар, ослич, срдина, скуша, пастрмка, лосос, белвица, харинга, гргеч
козјо сирење
ленено или маслиново масло
орев и семки од тиква
артичок, цикорија, рен, праз, кромид, магдонос, компир, спанаќ, репа, пашканат, тиква, пиперка
свежи и суви смокви, свежи и суви зелени, црвени и црни сливи
цреши, ананас.

ШТЕТНИ ЈАДЕЊА (не смее да се зема)

сланина, гуска, шунка, прасе, салами, паштети, колбаси, конзерви, пушено или чадено месо
кавијар, икра, харинга, чаден лосос, октопод
млеко (обично и пастеризирано) , кашкавал, сирење, кајмак, павлака, кисело млеко, маргарин
обични масла (од пченка, сончоглед и тиква)
кикири и фстаци
леќа и обичен бел грав
леб од пшеница, пченкарно брашно, бурек, ѓеврек, тестенини
авокадо, зелка, карфиол, пченка, црни домати, брокула и маслинки
јаболка, портокал, капини, јагоди, мандарини и диња
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13678
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   14.04.08 7:06

Исхрана за крвна група B (б)
Предност:
Силен Имунитет, приспособлив, балансиран нервен систем

Слабости:
Нема природни слабости, склон кон автоимуни заболувања и ретко вирусни

Ризик од Болести:
Дијабет, хроничен замор,автоимуни болести, лупус, мултиплекс склероза
Многу корисно ( задолжително )
Јагнешко месо, дивеч, овчо месо и зајак 300гр неделно
бакалар, гргеч, јесетра, скуша, пастрмка, штука, лосос, сардина, ослич
младо сирење, козјо сирење, керир, јогурт, козјо млеко, кисело млеко
масло по можност ладно цедено
бадем, костен,
обичен грав, соја вита, ситен грав, лима грав
просо, брашно, пахуљици, трици, оризови производи
леб од просо, овес, р'ж,
цвекло, брокула, зелка, пиперки, печурки, магдонос, карфиол, компир, моркови, пашканат
банана, грозје, сливи, ананас,
феферончиња ( лути ), рен, ротквици
сенф, мајонез трушии, јајца

- ШТЕТНИ ( не смее да се зема )

- сланина, кокошка, гуска, шунка, свинско, патка, конзервирани производи, чадени и пушени меса, сладолед
обични масла и масти, сусам, кикирики, фстаци, семки од тиква, таан, сончоглед, црн грав, наут, леќа, јачмен, жито, и житни производи, бурек тестенини,
артичок, пченка, маслинки, ротквици, домати,
цимет, бибер
кечап, алое
липа
линк*ра, алкохол, кока кола, соди (сода вода, кислеа вода)
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13678
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   14.04.08 7:08

Krvna grupa AB:
Silni strani:
Dobro se prilagoduva na sovremenite uslovi. Mnogu toleranten imuniteten sistem. Gi soedinuva prednostite na krvnite grupi A i B.

Slabosti:
Cuvstvitelen digestiven trakt. Preterano toleranten imun sistem, skoln kon infekcii. Negativno reagira na okolnostite od grupata A, taka i od grupata B.

Zdravstveni rizici:
Bolesti na srcetoo, rak, anemija.

Profil na ishrana:
Meshovita hrana. Meso, morska hrana, mlechni proizvodi, tofu, grav, meshunki, leguminoza, zitarici, ovoshje.

Slabeenje:
Da se odbegnuva: crveno meso, grav, semki, pcenka, helda.

Pomaga: tofu, morska hrana, mlechni proizvodi, zelencuk, morski algi, ananas.


Dodatoci vo ishranata:
Vitamin C, glog, valerijana.

Rezhim na vezhbanje:
Smiruvachki vezhbi za koncentracija, kako shto se jogata i Taj Chi, kombinirani so umereni fizicki aktivnosti, kako shto se shetanjeto, velosipedizmot, tenisot
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 615
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 12949
Registration date: 2008-03-25

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   16.04.08 1:04

Lele jas sum od toj tip na lugje sto se jadat. A spored ovaa tabela ne treba testenini, burek, svinsko, kokoska................
Nemozam RB toa da go napravam. Sakam hrana Smile
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13678
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   16.04.08 1:33

haha sunshine jas ne ni rekov deka treba toa da go napravis.ova go najdov vo edna kniga a i po internet ja ima istata tabela pa aj rekov mozebi na nekooj ke mu koristi i ja napisav Smile
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 412
Age: 39
Локација: Tetovo
Расположение: super
Поени: 12963
Registration date: 2008-03-16

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   16.04.08 4:05

pa luge jas jadam najmnogu od ona sto mi pisuva deka netreba, a toa mi e najvkusno
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13678
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   17.04.08 4:51

vaka vo sklop na temata ke napisam nesto sto go dobiv po meil.se nadevam deka na admin nema da mu preci,ne e reklama tuku stanuva zbor za spasuvanje na covecki zivot.ke napravam samo copy paste na meilot pa ako moze nekoj neka pomogne:

Луѓе, Ве молам кој е крвна група нулта позитив (0 +) ако сака и ако може да даде крв за една другарка која боледува од леукемија. Сите центри за транфузиологија во државата се запознаени само кажете дека давате крв за НАТАША ГАЛЕВСКА! Доколку не сте оваа крвна група доволно ќе биде само поракава да ја препратите на што е можно повеќе луѓе во државава па барем некој ќе се најде што ќе може да и помогне.

Однапред Ви благодарам за вашата помош и хуманост!!!

jas sum nulta pozitiv ama imam mn slaba krv i plus neznam kako trudnica dali mi e dozvoleno da daruvam.ke odam utre kaj doktorkata da se informiram.lugje ako moze nekoj neka pomogne.taa e samo mlada devojka koja ne zgresila nikomu,ama ete zivotot si poigruva so nea na vakov nacin.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14421
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   17.04.08 6:48

sekogas sakame da jademe toa sto e najmalku hranlivo, sekogas!!!
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12530
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   13.06.08 12:16

mamicka напиша:
pa luge jas jadam najmnogu od ona sto mi pisuva deka netreba, a toa mi e najvkusno

леле и јас :cry:
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12913
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   11.09.08 1:17

knigata po krva grupa ja imame mnogu od damna. skoro site sme krvna grupa a . kolku mozeme se pridrzuvame sprema dadenata sema i stvarno ima vrska. vnukot e krvna grupa o i stalno bara meso i e golem gurman. od togas pocnaaa da mu davat da jade meso, bidejki oni se vegetarijanci malku im bese potesko vo spremanjeto na rucecite trebase dva ruceci da se pravat. :hihi:inaku i zdrastvenata sostojba ni se podobri .
Вратете се на почетокот Go down
bibe85
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1010
Age: 29
Локација: Кичево
Расположение: naj naj srekna
Поени: 12146
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   23.09.08 2:12

и кај мене е исто јадам се од тоа што не треба
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 547
Age: 31
Локација: Skopje
Поени: 12110
Registration date: 2008-08-27

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   23.09.08 2:15

Imam slusnato deka lujgeto sto se 0(nulta)krvna grupa, ne mozat bez meso. Sto mislite kolku e ova tocno?
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13862
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   23.09.08 2:20

vo ona sto e za a grupata dobro jas jadam edvaj 10% a toa sto ne e korisno jadam skoro sve
i sega ccare?
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12913
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   23.09.08 2:53

mislam da ne preteruvam deka e tocno 100 % . od iskustvo ti kazuvam za krvnata grupa o deka se mesari.
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 728
Age: 34
Локација: macedonija
Расположение: poletno
Поени: 12191
Registration date: 2008-08-21

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   23.09.08 2:58

Vo mojot slucaj e tocno 100%
Вратете се на почетокот Go down
hajdi
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 522
Age: 29
Локација: Kicevo
Расположение: odlicnoo
Поени: 12090
Registration date: 2008-08-16

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   23.09.08 22:52

rich_bitch1 напиша:
Исхрана за крвна група А (а)
Генетска предодреденост
чист вегетеријанец (безмесна исхрана). Добро се прилагодува на промени во исхрана и околината,
Слабости -
чувствителен дигестивен систем, нежен имунитет, подложен на напади од микроби
Ризици од болести
- срцеви болести, рак, анемија, црн дроб, жолчка, дијабет.
Многу корисни јадења (задолжително)

крап, бакалар, скуша, ајкула, пастрмка, лосос, срдина, полжави
сирење од соја и млеко од соја
ленено и маслиново масло
кикирики и семки од тиква
црвен и бел грав, леќа, грашок
леб и пецива од соја, ориз, овес, рж, јачмен
артичок, цвекло, морков, лук, кромид, рен, магдонос, пашканат, зелена салата, зелка, праз, бамија, спанаќ, тиква, кељ
кајсии, капини, боровинки, смокви, сливи, грејпфрут, цреши, лимон, ананас, грозје
сенф, кафе, црвено вино

- Многу штетни (не смее да се земаат)

сите останати видови меса
баракуда, краба, јагула, рак, острига, лосос
кравјо и овчо млеко, кајмак, путер, маргарини, пармезан, останити сирења и кашкавали
обични масла за јадење
фстаци
ситен грав и наут
пшеницни цереали
тестенини и пецива од пшеница и бело брашно
црн домат, маслинки, црвен домат, шитаке печурки и зелена банана, кокос, манго, портокал и мандарини
црвен пипер,
јаболков и вински оцет
кечап и мајонез
пиво, ликер и газирани сокови

lele pa pveketo od rabotive sto netreba da gi jadam jas gi obozavam.. testenini, kecap portokal..
Вратете се на почетокот Go down
elena-d
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 646
Age: 25
Локација: Makedonija
Расположение: opusteno,trudnicko
Поени: 12161
Registration date: 2008-08-20

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   24.09.08 1:27

RB dobro e da se znae sto treba da se jade a sto ne no kako i da e jas sum krvna grupa B i od toa tamu sto pisuva deka ne tyreba da go jadam mene bas toa mi e najslatko.No kako i da e blagodaram na informaciite.
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 953
Age: 31
Локација: veles
Расположение: ubavo..
Поени: 12563
Registration date: 2008-05-27

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   10.11.08 21:56

Bas sakav da ja otvoram temava koga gledam veke RB ja otvorila!
Resiv da se hrana po krvna grupa zatoa sto e mn zdravo,a i plus jas sum o+,i se sto pisuva deka treba da jadam navistina mi odgovara,a se so pisuva deka ne treba ,navistina ne mi odgovara!
Ama sega imam problem!Lebot,ima eden leb so se pravi od rtena pcenica!,i smeam da jadam samo orizovo brasno ,brasno od oves..!Se plasam kako ke se snajdam so mesenjeto!
Ali sepak olesnitelno i e toa sto i nemmam bas potreba od leb!
pa ke vidam kako ke se snajdam!
drzete mi sreka!
Вратете се на почетокот Go down
bica
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1082
Age: 30
Локација: ваму-таму и дома
Расположение: samo za moeto sonce Misel
Поени: 12407
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   12.11.08 3:34

е ова е добро јас сум Б+ и сега си знам што можам а што неможам да јадам...макар што си подјаднувам јас и од тоа што несмеам....душа нели сака.....ама ке гледам да ја поправам исхраната....и да се придржувам....
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 953
Age: 31
Локација: veles
Расположение: ubavo..
Поени: 12563
Registration date: 2008-05-27

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   12.11.08 10:28

Ma jas eve seuste ne sum pobarala dali ima vo Veles vo prodavnicata za zdrava hrana ona so mi treba!
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 821
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: Prekrasno :)
Поени: 12636
Registration date: 2008-07-22

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   12.11.08 11:00

Пред некој ден на ТВ имаше некоја докторка, трансфузиолог, или хематолог беше и баш ја прашаа за исхраната според крвните групи, а нејзин коментар беше дека тие правила за исхрана не се научно докажани.
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1446
Age: 37
Локација: makedonija
Расположение: energicno
Поени: 12545
Registration date: 2008-06-05

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   12.11.08 11:02

I podobro da ne se Very Happy zs jas sakam da jadam i pilesko i kikiriki i fastci i mnogu raboti sto gi ima tamu nabroeno deka se stetni ama so da praam
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12913
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   14.11.08 1:25

tocno e 100 % deka lugeto so o krvna gupa se mesari.od iskustvo kazano i doziveano. porano mnogu se bazirab na ishranata po krvni grupi, ama e tesko koga vo familijata ima dve razlicni krvni grupi. treba dve jadenja da se spremat. dosta naporno.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 821
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: Prekrasno :)
Поени: 12636
Registration date: 2008-07-22

ПишувањеПредмет: Re: Исхрана по крвни групи   14.11.08 3:37

sonjamfk напиша:
tocno e 100 % deka lugeto so o krvna gupa se mesari.od iskustvo kazano i doziveano. porano mnogu se bazirab na ishranata po krvni grupi, ama e tesko koga vo familijata ima dve razlicni krvni grupi. treba dve jadenja da se spremat. dosta naporno.
Може повеќето да се месари, ама еве јас сум О-та позитив, а месо не сакам ни да видам. Се е индивидуално.
Вратете се на почетокот Go down
 

Исхрана по крвни групи

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца :: -