Родители и деца

Грчеви кај бебињата

Страна 15 of 15 Previous  1 ... 9 ... 13, 14, 15

Go down

grcevi

Пишување by Naki on 12.11.09 16:52

Jas imam mleko, bebusot e 13 dena a veke ima grcevi, Becutanot kako da mu pomagase ama sakam nekoj da mi kaze koga da i davam pred odoj ili posle, stalno ili po potreba?
Se nadevam brzo ke pomine ova se slucuva po cela nok da ne spie, na grada spie stavi ja vo krevetce place.ohooooooooo tesko e koga si taze majka,a?

Naki
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 38
Локација : Skopje
Поени : 16496
Registration date : 2009-11-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by bubamara on 12.11.09 17:03

Чајчето давај му го после подој, ако го даваш пред доење, ќе му го наполниш мешето, па нема да сака да цица. И давај само по потреба..Ние си имавме грчеви како мали, ама нензам, ќерка ми изгледа добро ги поднесе, кај неа се јавуваа со кенкање и стенкање, посебно кога спиеше навечер, како козле бозле цела ноќ бешеSmile)) Нас прилично ни помагаа капките Nurse Harveys, барем ја мислам до нив дека беше. Чајче и дадов на два три пати и толку. Само капкиве мислам дека не одат пред третата, можда и четвртата полна недела на бебушот, треба да прашаш. Исто на формов фалат некои subsimplex и дури мислам и prolife суспензијата дека се дава за грчеви. Разгледај ај темава поубаво, сигурно пишува.
Eдит: темава е за адаптирано млеко..барај некоја за грчеви кај новороденчиња
avatar
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 19638
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

грчеви кај бебиња

Пишување by ma-ja on 19.11.09 17:05

може ли некој да ми каже како се употребуваат капките против грчеви кај бебиња САБ СИМПЛЕКС
avatar
ma-ja
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 21
Age : 40
Локација : nekade vo Makedonija
Поени : 18008
Registration date : 2009-01-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Biljana on 19.11.09 18:10

ma-ja jas gi upotrebuvav po 5 stavav vo lazicka a kolku pati na den nepametam bidejki bese pred 4 godini. Prvo i davav po 15 ama sum zgresila pa me karase pedijatarot ama za sreka toa bese den ili dva onaka po 5 kapki
avatar
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Age : 39
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 18178
Registration date : 2009-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Arnaudova Milena on 19.11.09 18:33

Zdravo na site i prijatna vecer.David ima veke 6 meseci i 1 nedela i nie standardno se borime so grcevi po cela nok.A preku den seuste sekoe prdnuvanje i kakanje ni e so stenkanje,kenkanje i placenje.Od denes pocnavme so prolive suspenzija,pa me interesira vase iskustvo,za kolku dena mozebi ke ima pozitivni promeni?Pozdravce!
avatar
Arnaudova Milena
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 113
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 18257
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Nebo on 19.11.09 19:34

Moevo bebe imase do 2ipol meseci grcevi i toa vo slaba forma, bez nekoe golemo macenje, a potoa do 3 meseci mnogu retko. Jas go utepav od pienje cajot od bilna apteka za doilki, znam deka od nego mu bea "blagi" grcevite, zasto nekolku pati si vikav "aj nema veke, ne go pijam" i bas togas mu se javuvaa pojaki grcevi. Iako do 3 meseci imase, jas cajov go piev do5, bas zaradi pricinite koi gi kazav: ke prestanam da pijam,2,3 dena ne piev-grcevi. Znaci se e individualno, ama nas definitivno ne spasi.
avatar
Nebo
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 170
Age : 37
Локација : sekade po malku
Расположение : Ludoo
Поени : 17085
Registration date : 2009-08-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by kiki-riki on 19.11.09 20:30

при грчеви користевме чајче плантекс а помага и топла пелена ставена на мешето
avatar
kiki-riki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 768
Age : 38
Локација : мак
Поени : 17065
Registration date : 2009-09-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Nine on 19.11.09 20:41

Za grcevi kaj bebinata moze i NISTO da pomogne kako nasiot slucaj od se sto mu dadovme i napravivme samo po sebe si pomina a imavme mnogu maka od grcevite ama si pominaa sami od sebe samo edno treba da znaeme TRPENIE SPASENIE KE POMINAT TREBA SAMO VREME flower
avatar
Nine
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 253
Age : 33
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 18186
Registration date : 2009-01-07

Вратете се на почетокот Go down

Грчеви кај бебињата

Пишување by adi on 04.12.09 21:47

Како се справувате(справувавте)со грцевите?
Дарија од 3та недела поцна со грчеви.Внимавам на исхраната,се масираме,ставаме топла пелена,пред малку и дадов чајче од Бекутан и сега се смири малку и заспа.Срце мало незнам како да и помогнам,ќе ги стисне рачињата и се витка целото и плаче.
Кажете ми од ваши искуства како се справувавте со грчевите?
avatar
adi
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 616
Age : 34
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 17191
Registration date : 2009-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Sara on 05.12.09 12:04

adi напиша:Како се справувате(справувавте)со грцевите?
Дарија од 3та недела поцна со грчеви.Внимавам на исхраната,се масираме,ставаме топла пелена,пред малку и дадов чајче од Бекутан и сега се смири малку и заспа.Срце мало незнам како да и помогнам,ќе ги стисне рачињата и се витка целото и плаче.
Кажете ми од ваши искуства како се справувавте со грчевите?
Ние среќа добро поминавме имаше само 2-3 недела и тоа приметив точно кога веќе почнав да јадам нормална храна (со царски рез бев па на почетокот пазев што јадев односно повеќе течна храна). Но секако сеуште избегнувам да јадам тоа што предизвикува грчеви.
Нас многу ни помогна сирупот Collic Baby и тоа само неколку пати го дадов - ептен кога беше многу расплачен, и топло перниче со трици - дури мислам дека тоа највеќе помага.
Тогаш не знаев но еве еден совет од мене како сега се справувам со нерасположението односно безпотребен плач - го соблакам голо - немора скрос само надоле да му сменам пелена а ако не престанува и скрос - одма се смирува дури и се кикоти, децата обожаваат да бидат голи, збори му смеј го ќе видиш одма ќе заборави на грчевите.
Или возењето во кога исто само што ќе го слушне звукот на моторот одма заспива во транспортерот - седиштето во кола, јас да ги знаев овие работи ќе ги применував тогаш, ама се се учи.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19154
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by karolina on 06.12.09 15:58

I nie so colic baby pominavme ama imavme mnogu malku vreme grcevi samo nekolku dena mnogu placese toaq e odamna zad nas fala mu na boga
avatar
karolina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 296
Age : 38
Локација : doma so sonceto moe
Расположение : srekno najsrekno
Поени : 18368
Registration date : 2008-12-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 15 of 15 Previous  1 ... 9 ... 13, 14, 15

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот