Родители и деца

Грчеви кај бебињата

Страна 2 of 15 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next

Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Juni08_Andrea on 03.09.08 18:41

andrea imase zapek odnosno jas samo sto se iplasiv a toa bilo normalno kako i sto vie kazavte 2 dena ne e nisto ako ne se pokaka.togas od panika i staviv toplomer i se pokaka i toa ne bese tvrdo.a i ne trebase da i stavam toplomer ali ete sega znam i ne panicam.
sega andrea mozam da kazam sekoe utro koga ke ja preslekvam,ke ja ostavam malce da pomrda taka so otvorena pelena i togas se kaka.duri cudno kako da neki da kaka dodeka e so pelena.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 20174
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by vesna velkova on 03.09.08 23:53

исто така за помалку да има грчеви бебето треба да се пие чај од нане.Јас пиев скоро по 2 литри дневно и стварно помагаше.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19096
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by elena petkovik on 04.09.08 0:04

Nie izrasnavme so nurse harveys i colic baby, Luka gi piese do 4 mes. Mu pomagaa ama i pokraj toa pak si imase grcevi i placese! Mu pominaa sami od sebe posle 4-tiot mesec
avatar
elena petkovik
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 133
Age : 36
Локација : skopje mk
Расположение : ok
Поени : 19135
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by vecki on 05.09.08 1:11

за болки во месето на мојте девојчиња им давав чај од модри сливи суви по 2 до 3 лажичиња а исто помага и во чај од нане да ставите неколку зрна ким
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20845
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Грчеви кај бебињата

Пишување by mama on 10.09.08 17:51

Почнаа многу да не мачат грчеви. Леон има месец и пол. Јас мислев дека ке почнат да му се намалуваат грчевите, а всушност тие се зголемуваат. Во почетокот го болеше мешето само навечер, ама сега се грчи по цел ден. Пробавме со чајче. Плантексот не го сакаше, па пиеше бекутан. Ни вршеше работа во почетокот. Сега му давам еден англиски сируп, ама и тој не помага.
Ај ке ве молам за совет?
До кога ке не боли мешето???
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by mama on 10.09.08 18:35

Мене ме интересира до кога ке траат грчевите. Кај нас наместо да се намалуваат тие се зголемуваат?
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by vesna velkova on 10.09.08 21:11

кај нас траеа негде околу месец ипол и тоа се ја фаќаа навечер околу 6 па до 11-12.различно е кај сите нема строго правило до кога траат грчевите.обавезно затоплувај му го мешето со пелена.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 19096
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Emi on 11.09.08 21:12

пробај да ги набавиш капките кои ги користевме ние, помогнаа кај нас, прочитај во БОЛКИ ВО МЕШЕТО, ви посакувам се најубаво
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Kinky on 12.09.08 13:52

Mama, individualno e toa kolku ke ve boli mesheto.
Ako go dois, ne e loso i ti da pies od negovoto cajce protiv grcevi (jas piev Becutan i caj od kim i od anason), da moze preku tvoeto mlekce da go primi.

Inace, nisto nema skroz da gi smiri grcevite, dodeka spontano ne pominat. Mozeme samo da pomogneme da se ublazat.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19984
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by biljanag on 12.09.08 14:06

грчевите се до три месеци
нејади грав и зелка тешката храна му отечнува и на бебето се додека го доиш
стави го на стомаче и нежно тепкај го по газето
после јадење обавезно да ждригне
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20622
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Viktorija78 on 14.09.08 16:55

Moeto bebe imase strasni grcevi. Probavme so caevi i so kapki na prirodna baza. Drugarka mi kaza za kapkite koi sodrzat lek ,,simetikon",koi sto gi bese nabavila od Hrvatska ne se sekavam pod koe ima. Jas gi zedov od Grcija pod imeto ,, infancolik", i mislam deka najmnogu pomognaa. Isto davav i po 1 lazice caj od kim.
avatar
Viktorija78
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 40
Локација : Doma
Поени : 18710
Registration date : 2008-09-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Kiki on 14.09.08 16:58

zolva mi i davase na malata nekoi kapki, mislam deka se vikaat Sabsimplex ili taka nekako. Edino od toa i se smiruvaa grcevite malku. Kapkite mnogu retko moze da se najdat. Gi nabavuvaat vo Bugarija i vo Skopje gi imase edino vo apteka Maja Farm, okolu 400 denari mislam deka bea
avatar
Kiki
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 973
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 19728
Registration date : 2008-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by georgina on 14.09.08 21:51

Многу важна е твојата исхрана, не само зелка и грав, туку и грашок, боранија леќа, газирано , чоколадо, кафе. Сето тоа може да предизвика грчеви. И обавезно оставај го да ждригне после јадењето. И тоа е ќе помине, трае кај некои бебиња и до третиот месец, кога можеле грчевите да бидат и најсилни.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18905
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by mama on 19.09.08 19:42

Му ставам топла пелена и го масирам мешето. Некогаш помага некогаш не. Се надевам дека и кај нас скоро ке престанат тие грчеви. Аман веке.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by mama on 20.09.08 15:41

Е ова за чоколадо дека не треба да јадам не сум знаела.
А што се однесува до пиењето на чајче Бекутан, јас прашав дали може јас да го пијам а тој да го добива преку млекото, ми рекоа не.Дали некој друг има пиено така?
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by obicna on 20.09.08 15:55

Tuka za da ne fatat decata sto se dojat ima edna ulja od Weleda sto majkata si macka gradite dodeka go doi bebeto. Pomaga da sprecuva grcevite kaj bebceto. Ova ulje e napraveno od razlicni trevi i zacini, znaci sve prirodno. Ima isto caj od weleda sto moze majkata da pie za ova. Po 3 pati na den. Neznam dali u MK ima ova marka.

Ke pisam latinskoto ime zs neznam kako se vika na makedonski, Lippia citriodoraEucalyptus globulus, Pimpinella anisum, Trigonella foenum-graecum. Isto ima kim. Mama vaka izgleda http://www.bodystore.com/bilder/artiklar/A2740.jpg
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20759
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Emi on 21.09.08 0:21

мама нека си го пие Леон чајчето со мало лажиче во текот на денот по малку давај му ако несака од шише, милена од шише пиеше.
Еспумисан капки ги користевме ние, ама кај нас ги нема, ние од Србија ги купувме, а ова за исхрана мене докторката ми рече дека можам се да јадам, ама после тоаа, ако јадам пример грав, боранија или зелка да земам кисело млеко да изедам или да се напијам јогурт.
Мене овие работи ми помогнаа и плус лежењето на меше многу ја смируваше, а грчивети ги доби откако наполни 1 месец а траеше до 4 мсец
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by obicna on 21.09.08 0:40

A u MK ako ne gresam mislam u druga tema imam procitano za nekoj caj od Bekutan sto pomaga za ova ili gresam????
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20759
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by mama on 22.09.08 15:54

Пиеше Леон чајче од Бекутан. На почетокот кога беа грчевите само навечер, му помагаше чајчето. А после кога почна да има грчеви цел ден, ништо не помагаше. Сега да чукнам во дрво,се намалија грчевите. Од мака и на баење отидовме. Е сега дали е до баењето или сами од себе почнаа да запират не знам. Најважно е тоа што сега ги држиме грчевите под контрола.
Фала на поздравот Еми! Ви возвракаме и ние со поздрав и бакнежи!!! Во последните неколку дена не му давав ништо да пие за грчевите.Почнаа да се намалуват. Кога почнува да го боли се гушкаме се галиме, го тапкам по газето, му пуштам музика и му поминува.се надевам дека нема пак да почне да го боли.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Viktorija78 on 23.09.08 21:51

mama, probaj so caj od kim.Ama stom vikas deka se namaluvaat, super!
avatar
Viktorija78
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 40
Локација : Doma
Поени : 18710
Registration date : 2008-09-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by mama on 27.09.08 13:51

Пиев чај од ким и на него му давав по малку. Ама кога како, некогаш ке престане да го боли некогаш не. Сега за сега сме добри. Мислам дека најстрашното помина. Пиев и чај од мајчина душичка и да ви кажам искрено, мислам дека тој чај највеке му го смируваше мешето.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Emi on 27.09.08 13:53

ОД кимот ќе испушта гасови, кај нас кимот не помагаше
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21181
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by bella* on 27.09.08 14:24

Јас пиев од почетокот Хумана чај за доилки,и плус чај од нане секој ден,наутро и навечер,и ќерка ми нема такви проблеми,а заборавив да напоменам дека не јадам чоколада,газирани и зачинето.
avatar
bella*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 699
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 19218
Registration date : 2008-06-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by mama on 30.09.08 12:46

Не му давам веке ништо. Само повремено јас пијам чај од мајчина душичка. Сега друга мака не мачи. Почна многу немирно да спие. Се буди околу 5 насабајле, почнува да плаче и го врти главчето лево десно. Потоа заспива и продолжува да кинка во сонот и да го врти главчето. Ова трае околу 2 до 3 часа.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19545
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by georgina on 07.10.08 21:41

Децата си менуваат, па ако спиеле, некој период нема да спијат, и така додека да си пораснат. Сигурно нешто го мачи. Ќе помине.
avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18905
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Грчеви кај бебињата

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 15 Previous  1, 2, 3 ... 8 ... 15  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот