Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk

HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 

Поткожно влакно

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2158
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 11199
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Поткожно влакно   05.05.09 20:38

Temava mislam ja nema....ama procitav edna clenka koja go imala ovaj problem zavrsila na operacija i antbiotici.
Imeno pred 3-4 dena primetiv topce na nezgodno mesto(pretpostavuvate kade) hihi i mi kazaa deka e potkozno vlakno.Ne me boli osven koga ke go stegnam.Ama problem e sto jas ne se depiliram dolu tuku samo se bricam...otkade sega potkozno vlakno?Obicno se javuvaat ako se depiliras......Topceto bese pogolemo i staviv ihtiolna -crna mast onaa za cirevi i ja cuvav 2 dena...topceto se namali ama pak si stoi tuka.Porano znam isto taka mi se napravi i so igla go razraniv mestoto i sama go istadov vlaknoto....ama sega ne znam pak dali sama da go pravam ili da odam na lekar?I kade da odam?na Ginekolog?ili hirurgija?
Mi e malku strav od toa deka toa topceto mozelo da zagnoi pa da predizvika pogolem problem!
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења: 3132
Локација: i ovde i onde
Расположение: super:)
Поени: 12514
Registration date: 2009-03-04

ПишувањеПредмет: Re: Поткожно влакно   05.05.09 20:40

Fibi odi na hirurgija(plastika),treba da se napravi incizija,te. da se izdrenira(izvadi) gnojot sose vlaknoto.
daniela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења: 533
Локација: Skopje
Расположение: super ,odlicno
Поени: 12249
Registration date: 2007-11-20

ПишувањеПредмет: Re: Поткожно влакно   05.05.09 21:01

Пред 12год. се оперирав од фистула(поткожни влакна наместо надвор растеле внатре )И ми извадија цело клопче влакна,си лежев 10дена во болница само на сокови ,имав дрен ,првата годишнина таму ја дочекав ама се се заборава и одтогаш не ми се појавило.
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1068
Локација: Скопје
Расположение: добро
Поени: 10564
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Поткожно влакно   05.05.09 21:09

Fibi толку ли е сериозна работата??? Ти најдобро можеш да го процениш тоа. И јас само се бричам долу и ми се појавуваат подкожни влакна, но после неколку дена сами излегуваат. Досега не ми правеле проблем, освен што малку заболува ако се допреш таму.
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2158
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 11199
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Поткожно влакно   05.05.09 21:24

Mila87 ne e seriozno...ama da ne cekam da se inficira ili zagnoi pa da napravam pogolema belja!Jas samo se bricam.....i zato ne znam sto mi se javuva.Kako sto rekov,ednas isto imav porano,ama jas sama si go izvadiv vlaknoto.Ama sega mi e na ponezgodno mesto!Ne me boli...samo ako stegnam.....
I jas mislam deka najdobro na lekar.....vednas ke se sredi....duri ne pocnalo da gnoi zosto togas potesko i pobolno ke pominam.
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 4537
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 12870
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Поткожно влакно   05.05.09 21:32

fibi najubavo na lekar ke ti kazat dali so masti ili ke se vadi na eden decko mu go izvadija pa kazuvase deka pak mu se pojavuva na isto mesto
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 1068
Локација: Скопје
Расположение: добро
Поени: 10564
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Поткожно влакно   05.05.09 21:33

fibi сепак ти си знаеш, мене ми се прават како прави бубулички, често ќе се изнервирам и ќе го стиснам, и оп еве го влакното. аххх ме нервира тоа, а инаку мислам дека со бричење излегуваат повеќе поткожни влакна, јас барем така приметив. Еве на нозете сега од кога почнав да се депелирам немам ниту едно поткожно влакно за разлика од пред 3месеци кога се бричев, катастрофа бев. Но вака е раат, боли 5секунди па после кејф... Само долу уште се немам прежалено, но изгледа наредната депиллација ќе биде и тоа аххх :( Smile
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења: 2003
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 11215
Registration date: 2008-09-29

ПишувањеПредмет: Re: Поткожно влакно   05.05.09 21:36

Lele i jas go imav ovoj problem dva pati mi pravea incizija i tretiot pat na operacija si zavsiv.Uf kolku e ova bolno da ne dade gospod nikoj da ja oseti taa bolka.
Fibi pojdi na lekar na hirurgija da ne bidne na golemo tvojot problem .
http://www.glatkovdizajn.com.mk
kemadono
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења: 12
Локација: strumica
Поени: 8717
Registration date: 2009-10-25

ПишувањеПредмет: фолекулитис - поткожни влакна   11.11.09 21:38

дали некој има искуство со поткожните влакна и како се лечат?
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења: 672
Локација: sk
Расположение: vo neizvesnost:)
Поени: 9449
Registration date: 2009-09-17

ПишувањеПредмет: Re: Поткожно влакно   12.11.09 13:02

MIslam deka nema lek za potkozni vlakna, no so redoven piling na kozata koja se depilira i dobra hidratacija po depiliranjeto moze da se namali nivnoto nastanuvanje.
I jas go imam ovoj problem (ako mislese za pri depiliranje), i gi vadam so iglicka, malku e neubavo taka ama pa me nerviraat.
Inaku vo apteka mi rekoa za crna mast deka pomagala, ja kupiv i ama ic ne mi pomogna, samo mi gi zacrni alistata.
Toa e toa, ama pa ne mozam da se bricam sekoj den, ama pa i crvenkite sto se stvaraat so potkoznite vlakna ne licat ubavo.
Abe da ne si zensko
Arhangel
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења: 173
Локација: ohrid
Поени: 9254
Registration date: 2009-08-03

ПишувањеПредмет: Re: Поткожно влакно   12.11.09 13:12

I jas imam golem problem so potkozni vlakna..Duri ponekogas i mi zagnojuvaat..Eptem grozno i bolno..Vasidora,mene crnata mast mi pomaga,ama samo ako mi zagnoi mestoto..Taa i se uptrebuva za toa,neubavo zvuci,ama za da go iscedi gnojot..bljak..Za drug lek i jas ne znam..

Поткожно влакно

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1