Родители и деца

Диети

Страна 4 of 19 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 19  Next

Go down

Re: Диети

Пишување by anetapp on 22.05.09 22:47

вака јас од два месеци повеќе ја немам држано затоа што 8-9 кг ми се стално вишок и тука застанувам а како што се слабее за месец 4 кг би требало да ослабеш 12 кг.Јас кога ќе речам дека сум на диета вистински сум ја држам строго ригорозно како што е пишана и нема шанса да каснам нешто друго.Денес јадев гравче.Биди само стрплива имаш подршка од мене.Мене мотив ми е гардеробата.Кога ослабам се поубаво ми стои што е и нормално и затоа секоја год ова време сум на диета за да бидам по слободна и поубаво се чуствувам во алиштета што ги носам. :cool!:
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 18268
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by najmila on 25.05.09 0:34

Фала Анета,АА реков јас не се откажувам само недај боже болест може да ме откаже од диетава,пу пу пу.Многу убаво се осеќам,сите ми рекоа дека сум ослабена а не сум кажала на никој дека држам диета,само дечкото нешто ми мрчи,не сум му се свиѓала ослабена хахах,си имав бутчиња сега ми вика коски факал као демек SmileЗа 13 дена 5кила супер ми оди
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18768
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Janaxxxx on 25.05.09 0:41

od utre pocnuvam so herba life pa ke vidime!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 36
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18878
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by najmila on 25.05.09 0:43

Ajde jana so sreka,pa pisi rezultati
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18768
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by eli on 26.05.09 13:37

Женички и јас си имам проблем со килограмиве од кога останав бремена, имам во многу вакви теми пишувано дека пред 3 год имав 75 кг и за 6 месеци ослабев 25 кг и тоа се на природна база без апчиња,чаеви и слично, само одев во вита диет клубот и ми дадоа здрав режим на исхрана значи јадеш скоро се( нормално без леб,благо,газирано,салами) и слабееш, финтата е во тоа храната да ја приготвиш здраво а сепак вкусно да ти биде за јадење и пак да слабееш едноставно режимот беше секое сабајле денот го почнував со сок од портокал и лимон,па продолжувам со овошје многу овошје, после тоа јадеш нормален ручек зависи каков ден имаш (грашок,боранија,гравче,лека,пилешко,макарано,спањак,турлитава,ориз,риба,исл) и сето тоа со многу многу салата и за вечера јадеш исто што и за ручек само помалку или пак можеш само салати,преку ден пиеш природни сокови,можеш и јогурт ама со 0.1 % масленост чај,кафе и тоа е тоа сита си и не мислиш на храна, е сега фала богу секоја диета има кризи ама се навикнуваш после еден месец и ти е лесно, единствено за слави родендени и сл те фака да каснеш хахахахахаха. Иначе гледам макароните не ви се вкусни без сирење (нормално) ама јас си ги правам со кромитче,доматно пире или патлиџан ставам оригано малку колку за мирис пармезан и пола лажичка сенф тоа го правам како сос преливам врз макароните и мммм прсти да излижеш (сето тоа се приготвува со маслинов зејтин) и затоа ви викам женски и диеталното може да е вкусно ако знаете да го направите Wink и така јас ослабев 25 кг и многу бев задоволна со себеси и еве цели 3 год си ја држев килажата а не внимавав кузнае колку (варирав3,4кг ама нормално е плус минус) Ама сега во брменоста си имам проблем одма накачив а незнам зашто не јадам баш многу многу, и затоа едвај чекам после пораѓај пак на диета хахахахаххаха
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 19754
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Mama Ane on 28.05.09 12:12

Да си се пофалам трет ден сум на таа медицинска или диета на Жан Митрев со портокалите што е.. Тешко ми беше првиот ден, ме фаќаат кризи малку за благо попладне, ама цврсто си запишав во главава дека морам да влезам во едни фармерки Smile и игнорирам кујна Smile Денес осеќам малку луфта во панталоните кои ми беа кнап Smile
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by kavadarcanka on 28.05.09 12:16

Браво мама Ане за тебе јас никако неможам да бидам на диета неможам да се лишам од благо а и зошто капиталот да си го трошам што си го имам на стомакот и задникот
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19477
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by beti.liz on 28.05.09 12:25

pijam caj za stimuliranje na metabolizmot i da vi kazam ima efekt.Odam vo WC nekolku pati dnevno i veke osekam deka mi e polesno
avatar
beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 17991
Registration date : 2009-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by svetle s on 28.05.09 12:58

od tolku dieti sto drzev i probav definitivno dietata so zelka mandza e najdobra, samo treba izdrzlivost, eve sega pak sakam d aja pocnam samo malku da se spremam psihicki hihi
avatar
svetle s
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 240
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : euforicno
Поени : 18335
Registration date : 2008-12-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by bubale23 on 28.05.09 13:03

Mene edinstven problem mi e stomakot, nikako ne mozam da go "skinam", a inace imam 57 kila. Vo iznimative 3 godini eksperimentirav so mnogu dieti, i so mnogu caevi za slabeenje, i edinstveno sto dobiv - si go rasipav zeludnikot i sega si imam golemi problemi i bolki:( Vo sekoj slucaj, od seto toa nauciv deka mora da se jade se vo umereni kolicini. Isto golema greska mi bese sto imav samo eden ili dva obilni obroci vo tekot na denot i mnogu solji kafe izmegju niv, zatoa sega praktikuvam na sekoj saat - pola saat da gricnam nekoe zalce, pijam 1-2 kafinja i mnogu voda , ovosje i zelen caj, i se cuvstvuvam mnogu energicno, polesni i sito.
avatar
bubale23
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 150
Age : 32
Локација : Home
Поени : 18795
Registration date : 2008-09-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by nnatasa on 28.05.09 13:57

jas nekade napisav za edna dieta, se vika cudotrvorna dieta. Site zeni na rabota ja drzevme, samo jas oslabev, celi 10 kila za okolu 22 dena!
Nekoi od koleskite "priznaa" deka ne se pridrzuvale 100%, nekoi prekinale, a nekoi se pridrzuvale ama nisto.

Kaj mene funkionirase, zdravje, planiram pak istata da ja sprovedam koga ke dojde vreme.
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19323
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by beti.liz on 28.05.09 14:02

Epa nnatasa kazuvaj da probame
avatar
beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 17991
Registration date : 2009-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by nnatasa on 28.05.09 14:12

nemozam da ja najdam porakata ovde ama ke ti ja iskopiram uste ednas, samo sek. komj. e uzasno spor...
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19323
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by nnatasa on 28.05.09 14:15

eve ja:

ČUDOTVORNA DIJETA

Doručak Ručak Večera

1 i 7 dan 1 šalica kave 2 kuh. jaja 1 odrezak 1 kocka šečera špinat zel. salata s uljem i limunom


2 i 8 dan 1 šalica kave 1 kriška šunke 1 odrezak
1 kocka šećera 1 jogurt salata i 1 voće

3 i 9 dan 1 šalica kave špinat,1 rajčica 2 tvrdo kuhana
1 kocki šećera 1 voće 1 kriška šunke 1 dvopek zel. salata

4 i 10 dan 1 šalica kave 1 kuh. jaje 2 dl juice
1 kocka šećera 1 ribana mrkva 1 jogurt 1 dvopek malo domaćeg sira

5 i 11 dan 1 velika ribana 200 gr ribe s limunom 1 odrezak
mrkva s limunom mali sendvič broccoli ili cellersalata

6 i 12 dan 1 šalica kave 2 kuh. jaja 200gr piletine 1 kocka šećera 1 ribana mrkva salata s uljem/ limunom

13 dan 1 šalica čaja 200gr mesa NIŠTA
bez šećera s roštilja
npr.janjetina
1 voće

OBAVEZNO PITI 2 LITRE VODE NA DAN (a može i više)!

Napomena;
Kava se NE izmjenjuje. Ručak i večera se mogu mjenjati medjusobno.
Riba: oslic, haringa i sl. uvijek samo 200 gr.
Odrezak; junetina/govedina uvijek samo 200 gr
Pod kriška se podrazumijeva da se šunka odreže debljine 1 cm.
PAŽNJA ; Dijeta se provodi 13 dana, ni manje ni više. Ako se MORA prekinuti onda to mora biti na DAN 6. te se nakon toga nesmije ponoviti u slijedeća 3 mjeseca.
Poslje 13-tog dana može se normalno jesti i ako ste provodili dijetu prema uputama, nećete slijedeće 2 godine dobiti na kilaži!!
Dijetu je osmislio konzilij liječnika u Danskoj Državnoj Bolinici te garantiraju ako se točno provodi, može izgubiti i cca 7-20 kg.

I MORAS DA SE DVIZIS! Jas doma sama krecev, da ne recam renovirav... osven sto ne strugav i lakirav parket sama, golem del od rabotite sama gi zavrsiv, znaci dvizenje OBAVEZNO Smile

aj so sreka Smile
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19323
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by beti.liz on 28.05.09 14:18

fala ti ke se spremam psihicki pa ke probam
avatar
beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 17991
Registration date : 2009-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by nnatasa on 28.05.09 14:31

Jas ne se pridrzuvav vo delot 13 dena drzis dieta pa pravis pauza od kolku meseci bea tamu... 2 ili 3.

12 dena od dietata i 13tiot den, od ponovo vo rok od 6 dena. i fakt! oslabev 10 kila za toe 13 +6 dena! i ne se ni razbolev! demek toa, stetno bilo odma ako ja povtoris. malku mi se vrtese u glava ama nisto... Smile Izrod sum jas za donesuvanje i pridrzuvanje kon nekoi principi ako resam ... osven za cigarite prirodno, tukas pagjam na site testovi...
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19323
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Eni on 28.05.09 14:39

јас во последниве 2 недели го редуцирав благото на мин и место вечера јадам овошје или зеленчук ( салата) а ручекот место во 4 го преместивме во 5 за да можам да издржам и еве од 61 сега сум 57кг имам уште за слабеење уште едно 3-4кг , ќе продолжам со ваквиов режим и ќе видиме дали ќе има резултат ( иначе почнав и да вежбам на орбитреков 2 пати дневно по 20мин)
avatar
Eni
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 171
Age : 32
Локација : Macedonia
Поени : 18361
Registration date : 2008-12-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by najmila on 29.05.09 21:10

Ајде диеталки фалете се Smile Денес ми е 18 ден од ун диеатава и имам симнато 5-6 килца,супер се осеќам,воопшто не сум гладна.Идеме понатаму!
avatar
najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18768
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by nataska on 30.05.09 1:16

zenski jas imam eden problem i sakam da mi pomognete,imam policisticni jajnici a naglo se zdebeluvam doprev do 65 kila so nikogas ne sum bila tolku a imam citano deka pcos pravat problemi za popravanje da ne znae nekoja od vas nekoja posebna dieta zs ne jadam blago ic pijam tecnosti gledam po malku da jadam a se popravam.sakam da otidam na nutricist moze ke mi pomogne zosto tamu te prasuvaat i dali imas nekoj problem primer kako mojot so neredovni menstruacii.

nataska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 31
Age : 29
Локација : veles
Поени : 18715
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Magdalena on 30.05.09 1:25

Јас после секоја диета имам по три- четири килограми повеке. Моментално имам повеќе од 80 килограми (подебела сум сега отколку кога бев бремена)- и решив NO MORE DIETS само вежби и шеатње!!!
avatar
Magdalena
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 27
Age : 39
Локација : Делчево
Расположение : Dobro
Поени : 17486
Registration date : 2009-05-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Mila87 on 30.05.09 12:46

nataska напиша:zenski jas imam eden problem i sakam da mi pomognete,imam policisticni jajnici a naglo se zdebeluvam doprev do 65 kila so nikogas ne sum bila tolku a imam citano deka pcos pravat problemi za popravanje da ne znae nekoja od vas nekoja posebna dieta zs ne jadam blago ic pijam tecnosti gledam po malku da jadam a se popravam.sakam da otidam na nutricist moze ke mi pomogne zosto tamu te prasuvaat i dali imas nekoj problem primer kako mojot so neredovni menstruacii.

Наташка нема посебна диета, мора само да примиш терапија со која ќе ги средиш цистите. Најчесто тоа е хормонална терапија препишана од гинеколог. Јас моментално се средив и немам засега цисти, па да знаеш дека има решение и за нив. А мора да пазиш на тежината и не смееш да качиш зошто излегуваат и влакненца по телото . Со среќа. поздрав
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 18544
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Al-vik on 02.06.09 11:14

Jas denes se otkazav od dietata :( nesto izgubiv volja,pa moze posle nekoe vreme ke pocnam pak ,no kako sto treba

Al-vik
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 47
Age : 33
Локација : makedonija
Поени : 17796
Registration date : 2009-03-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Mama Ane on 02.06.09 12:08

Уф јас во какви искушенија паѓам, им правам јадења на децава и се ми иде да си каснам, а најтешко ми е кога јадат чоколадо, ќе пукнам, ама јуначко срце не се дава Smile втора недела на диета и има успех, тралалала Smile
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Ves on 02.06.09 12:23

МамаАне нели ти создаваат киселини портокалите ?ќе може ли на пп да ми ја пратиш таа диета , да ја разгледам ?и мене ми се предизвик пролетните фармерчиња ама некако многу си лапнувам

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19552
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by ari on 02.06.09 13:24

luge daj kazete nekoja lesna dieta na pocetok sakam da oslabam minimum 3kila!pisete plsss
avatar
ari
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 184
Age : 31
Локација : daleku od doma....
Расположение : zavisi od vremeto...
Поени : 18059
Registration date : 2009-02-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 4 of 19 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11 ... 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот