Родители и деца

Диети

Страна 3 of 19 Previous  1, 2, 3, 4 ... 11 ... 19  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Диети

Пишување by najmila on 18.05.09 23:38

anetapp напиша:најмила јас не јадам леб воопшто кога сум на диета а со салатата можеш да јадеш по кришка леб но не ставај сирење на шопската не оди во комбинација а макароните само со домати и кашкавалот не оди со нив во комбинација.Инаку јас кога сум на диета строго се придржувам на правилата затоа што ако каснам нешто после може и друго и на крај ништо од диетата.

Анета моментално ја држиш диетава или си ја држела??И колку кг ослабе??Фала за одговорот

najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 15068
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by sneze on 19.05.09 9:15

Најмила
За макароните не ставај ништо млечно (кашкавал или сирење) , само кечап и , или , зеленчук (пиперки, патлиџан , печурки , маслинки и сл.)

Инаку се откажав од Диетата за 15 дена од вчера сум пак на УН диетата , полесна ми е и е ефикасна , : Ми фалат уште 10 кг. зошто си качив 4 кг после завршетокот на диетата зошто не внимавав. Е веќе помина месец и повеќе од претходниот пат и пак си ја почнав .
Прашав нутриционист преку другарка и ми кажаа дека оваа Ун диета може да се држи цела година , зошто е сепак начин на исхрана а не толку диета.

sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Расположение : ок
Поени : 15484
Registration date : 2008-11-21

Пишување by najmila on 19.05.09 9:25

Супер смеже чим си прашала нутриционист.Ах тие кг што се враќаат,ајде ќе биде,ќе издржиме.Кажи ми за диетава,дали може во јаглехидратниот ден да се јаде геврече варено?Јас не сум по благото воопшто па тој ден ми е на макарони,а бидејќи не ми се вкусни без сирење морам да ги заменам со друго печиво.Може геврече да јадам?Си пишала ти јадеш пица,ја купуваш или подготвуваш?Пица само со кечап нели, а не со печурки и маслинки?
Извини што ти досаѓам со прашањава ама мора да најдам храна што ми е по ќеф во диетава, иначе толку ми треба,ќе се откажам.

najmila
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by sneze on 19.05.09 13:14

Најмила, колку сакаш прашувај ме и воопшто не си досадна., знам каква е маката. Утепај ме :hammer: со прашања. flower hihi hihi
Вака сега , за јаглехидратниот ден може ѓеврече слободно (може и кифли обични оние стапчињата што се само не млечна кифла , домашни кифли но не млечни и сл.).И тоа само за ручек , а за вечера мора нешто благо, тоа што јадеш благо тоа јади го (тортица, чоколадце мало, колачиња, бисквити, сладолед и сл.)
Јас купувам готово тесто замрзнато за пица и само ставам кечап и ја печам 5 мин. и готово (мене ми е мн. вкусна така пицата без ништо ), но може да ставиш зеленчук ( маслинки , пиперка , патлиџан, ).

sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by najmila on 19.05.09 20:45

Фалаа многу Снеже,за вечера тешко благо да каснам,негде прочитав дека можело и пола од ручекот да се јаде,немора благо, и плус еден ред темно чоколадо.Поздрваче и известувај за резултати со тебе сум
Исто така негде прочитав дека тој ден се јадело тесто што не нараснува,па малце ме збуни ова,кифлиците треба да нараснат нели,или не сум во право!

najmila
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Al-vik on 21.05.09 14:22

Jas ja pocnav taa dietata za 15 dena,edna moja drugarka odkoga rodi veke 3 god. e na razni dieti i prv pat ima efekt so ovaa dieta,duri ne se vrakaat kg.otkoga prestanala so dietata simnala uste 1 kg, ja dzev i jas pred mesec oslabnav no ne znam kolku zosto ne se merev ,no vidlivo i sega sakam uste malku

Al-vik
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 47
Локација : makedonija
Поени : 14096
Registration date : 2009-03-27

Пишување by Mama Ane on 21.05.09 14:34

Goca напиша:....си зедов чај за слабеење на Виталија,Fit and Slim,не очекував многу но си реков ај ќе го земам можеби ќе ми проделува најмногу психички,........
Го купив денес и јас, и убав вкус ми има, за неколку дена се надевам со позитивни резултати Smile

Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Расположение : во неизвесност
Поени : 17096
Registration date : 2008-11-06

Пишување by sunset on 21.05.09 14:43

Mene ovoj caj mi otvorase apetit,neznam zosto,inaku ubav vkus ima

sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Локација : mkd
Поени : 15036
Registration date : 2008-10-29

Пишување by emilija poposka boshevska on 21.05.09 14:47

Al-vik напиша:Jas ja pocnav taa dietata za 15 dena,edna moja drugarka odkoga rodi veke 3 god. e na razni dieti i prv pat ima efekt so ovaa dieta,duri ne se vrakaat kg.otkoga prestanala so dietata simnala uste 1 kg, ja dzev i jas pred mesec oslabnav no ne znam kolku zosto ne se merev ,no vidlivo i sega sakam uste malku
dali e taa dieta sto ja vikaat bolnicka? 5 dena dieta dva dena pauza, so portokali, dvopek, kiselo mleko, jajca? Ako e taa i jas ti ja preporacuvam, zosto samo od nea sum oslabela bez da gi vratam kilogramite. mozebi ke vratis kilo dve, ama se oslabuva i po 7-8. Vo dietata pisuva 15 ama nekako ne mi e verojatno toa. A doktor mi ima kazano deka e kompletno bezopasna, znaci organizmot gi prima site sostojki sto mu se potrebni vo kolicina koja mu e potrebna, pa nema opasnost po zdravjeto. Jas samo na nea se nadevam inaku kako so si se popraviv 12 kila, a uste mesec i pol imam, neznam so drugo ke me spasuva posle.

emilija poposka boshevska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Локација : ohrid
Поени : 15004
Registration date : 2008-12-03

Пишување by beti.liz on 21.05.09 15:35

Sum ja probala istata i so sigurnost tvrdam deka e najdobra od se sto sum probala do sega

beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 14291
Registration date : 2009-05-20

Пишување by najmila on 21.05.09 21:55

Девојки 4 кила симнав да пријавам денес 10 ти ден,се надевам уште повеќе ќе лизнам деновиве

najmila
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by tanja_simon on 21.05.09 22:30

zenski daj kazete koja vi e taa dieta

tanja_simon
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 204
Расположение : e sega me pogodi...
Поени : 14798
Registration date : 2008-11-09

Пишување by najmila on 21.05.09 23:53

Тања јас сум на Ун диета,другиве женски пишуваа за кардиолшката диета 15 дена,ја има на првите страни.И таа е супер диета само што малце е ригорозна па јас нема да ја издржам познавајќи се,не ја ни почнав!

najmila
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Al-vik on 22.05.09 9:34

Da taa dieta e,5dena dieta vikendi si jades normalno, a ne mi e tesko da ja drzam ne custvuvam glad ,moze ako me fati kriza da izedam plus nekoj portokal

Al-vik
Случаен минувач
Случаен минувач

Female

Пишување by Sanja_Ivana on 22.05.09 9:44

Ako moze nekoj neka ja napise taa bolnicka dieta, sto se jade i koga i kolku. Ja barav nemozam da ja najdam. :(

Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Расположение : Onaka
Поени : 16043
Registration date : 2008-05-09

Пишување by Mama Ane on 22.05.09 9:47

Сања мислам дека е оваа
http://roditeliideca.bbgraf.com/forum-f15/topic-t280-20.htm

Читај Smile

Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Расположение : во неизвесност
Поени : 17096
Registration date : 2008-11-06

Пишување by Tifani on 22.05.09 9:54

luge pa jas koga odam vo Anglija se popravam okolu 10 kg.posto tamu takva e hranata,a koga se vrakam bez nikakvi dieti za nekolku dena sum pak istata.Ne treba da se bide na dieta tuku najdobro e da si imas zdrav rezim na ishrana,izbalansirana, taka da cel zivot ke si bides na istata kilaza.I jas imam odeno vo vita diet klubot cisto taka od sto me interesirase za zdrava ishrana,i koga kazav kako jas se hranam, mi kazuvaat pa ti jades toa sto nie go preporacuvame za dietite.Izleva deka jas sum cel zivot na dieta ,ustvari jas taka si se hranam sekogas i nemam problem so kilazata.A se razbira i vezbam aerobik 3 pati nedelno

Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Расположение : dobra sum
Поени : 14642
Registration date : 2009-04-14

Пишување by Sanja_Ivana on 22.05.09 9:58

fala mama Ane, ja najdov, Smile)
No ima mnogu jajca sto se jadat :( Sekoj den skoro ima jajce, Jas ic nesakam jajca i mislam deka se stetni, i mnogu mnogu retko jadam. Mozebi gresam ama mesto edno jajce sto bi mozela da jadam.

Sanja_Ivana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 962
Расположение : Onaka
Поени : 16043
Registration date : 2008-05-09

Пишување by sneze on 22.05.09 12:43

Користел ли некој ЛИПОСТОП таблетки за слабеење?
Има ли некаде по аптекиве да се купи некаков било каков инстант оброк за замена на доручек и вечера. Порано имаше од Танана , ВИтка фитнес , Докторс исл . сега незнам , знае ли некој од вас?

sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Al-vik on 22.05.09 13:11

Sanja_Ivana напиша:fala mama Ane, ja najdov, Smile)
No ima mnogu jajca sto se jadat :( Sekoj den skoro ima jajce, Jas ic nesakam jajca i mislam deka se stetni, i mnogu mnogu retko jadam. Mozebi gresam ama mesto edno jajce sto bi mozela da jadam.
jas kolku sto znam kaj ovaa dieta preporaclivo e da se jade se sto e napisano i nisto da ne isfrlis a pogolem efekt ke ima ako se jade se po red,iako jas toj red ne go pocituvam, a me interesira tie sto ja drzele ovaa dieta dali po dietata go primenuvaat toa sto treba da se jade sekoj ponedelnik?

Al-vik
Случаен минувач
Случаен минувач

Female

Пишување by Mila87 on 22.05.09 17:49

ЛЕлеле да си се пофалаамм, еве денес се мерев и за еден месец точно 5,5кг ама еве нека се 5кг.
Ах колку сум среќнаааа ова ми е мотивација + за да продолжам. Се надевам дека овој месец ќе одат побрзо, но и пак 5кг да бидат не е проблем. Сепак да кажам не ни осеќам дека сум на диета, си јадам и благо, зошто навистина неможам без него, но изгледа сирупот FisioDiur и капсулите HerbaFast си го направија своето. Е сега јадам само еднаш дневно и не мешам протеини, јагленихидрати, масти,белковини...

Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 14844
Registration date : 2009-02-16

Пишување by najmila on 22.05.09 18:12

Mila87 напиша:ЛЕлеле да си се пофалаамм, еве денес се мерев и за еден месец точно 5,5кг ама еве нека се 5кг.
Ах колку сум среќнаааа ова ми е мотивација + за да продолжам. Се надевам дека овој месец ќе одат побрзо, но и пак 5кг да бидат не е проблем. Сепак да кажам не ни осеќам дека сум на диета, си јадам и благо, зошто навистина неможам без него, но изгледа сирупот FisioDiur и капсулите HerbaFast си го направија своето. Е сега јадам само еднаш дневно и не мешам протеини, јагленихидрати, масти,белковини...

Браво Мила :cheer: ,значи ти си на дајмонд исхрана плус сируп,бравооо,колку е убаво чувството кога ќе видиш дека вагата помалце покажува.Јас стагнирам нешто ама 5 дена пред добивање сум,се надевам и тоа има улога

najmila
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Mila87 on 22.05.09 18:51

Секако дека има улода и тоа, ти немој да се разочаруваш, а и колку што гледам, сдоста бргу ти ги снемува килограмите, па немаш мака, сега може и две недели да не се намали ни килце, па потоа наеднаш пак да ги снема. Ајде заедно посилни, ќе си правиме друштво да не ни биде тешко Smile

Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 14844
Registration date : 2009-02-16

Пишување by anetapp on 22.05.09 22:22

[quote="najmila"]
anetapp напиша:
Анета моментално ја држиш диетава или си ја држела??И колку кг о
слабе??Фала за одговорот
Najmila извини што каснам со одговоров ја имам држано диетава неколку пати и сега моментално ја држам еве од 1 мај.Слабеам некаде околу 8 до 9 кг за два месеци само проблем ми е што пак ги враќам пошто кога не сум на диета не можам да се воздржам од храна и јадам.Меѓутоа кога ќе ослабам не ги враќам кг на еднаш туку во текот на целата година.Среќно од мене со диетата и биди упорна со гаранција се слабее.Еве јас до сега од 1 мај симнав 3 кг.

anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 14568
Registration date : 2009-02-04

Пишување by najmila on 22.05.09 22:30

Суупеер анета,а за 3 месеци колку слабееш? Smile Smile ајде еве повеќе диеталки сме,па заедно ќе издржиме до крај,ма само ми треба некој јак мотив некоја убава вест од вас,тоа ми е стимул да не ја прекинувам

najmila
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Sponsored content Today at 1:24