Родители и деца

Диети

Страна 19 of 19 Previous  1 ... 11 ... 17, 18, 19

Go down

Re: Диети

Пишување by rainbow on 29.11.09 21:44

zvezdicke супер е ова што го напиша и јас се трудам да ги сменам продуктите со поздрави,со помалку масленост и сите тие работи.јадам црн леб и тоа многу малку некогаш се случува и без леб да поминам,млекото,јогуртот и маргаринот се најслаби што може,купувам интегрални колачи и тие се вкусни и повеќе овошје јадам во текот на денот.е сега кај мене е проблем што не јадам зеленчук освен краставица ништо друго и друг проблем е што не можам да се заситам и постојано гладна се осеќам.не знам што ќе правам со овај апетит што го имам??
avatar
rainbow
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 340
Age : 30
Локација : Bitola
Расположение : podobro :)
Поени : 17675
Registration date : 2009-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Mama Ane on 29.11.09 21:53

Zvezdicka напиша:Se dodeka na slanbeenjeto gledate kako nesto sto ima pocetok i kraj... osudeni ke bidete na neuspeh.
Оф леле колку има вистина ова, и јас нормално дека ќе сум тетка Буца со моите термини
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Lemate on 29.11.09 22:09

Sve e do psihata isto i kako so cigarite. Ako imas volja i ako ne ja gledas promenata na ishrana kako nesto privremeno sekoj ke uspee. Mnogu ednostavna matematika e slabeenjeto i odrzavanje na kilaza: ako trosis povise kalorii od sto vnesuvas avtomatski sekoj zdrav covek slabee. Ako jades ista kolicina kalorii kolku sto trosis odrzavas ista kilaza a se razbira ako jades poveke od sto trosis ides gore vo kilaza

Ima takvi tabeli na net (neznam dali ima na mak.) kaj sto mozes da racunas kalorii, koga ke navlezes vo racunanje kalorii mnogu polesno e da jades korisno i da se dvizis poveke.
avatar
Lemate
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 136
Age : 39
Локација : Sweden
Поени : 16782
Registration date : 2009-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Zvezdicka on 29.11.09 22:30

rainbow напиша:zvezdicke супер е ова што го напиша и јас се трудам да ги сменам продуктите со поздрави,со помалку масленост и сите тие работи.јадам црн леб и тоа многу малку некогаш се случува и без леб да поминам,млекото,јогуртот и маргаринот се најслаби што може,купувам интегрални колачи и тие се вкусни и повеќе овошје јадам во текот на денот.е сега кај мене е проблем што не јадам зеленчук освен краставица ништо друго и друг проблем е што не можам да се заситам и постојано гладна се осеќам.не знам што ќе правам со овај апетит што го имам??

rainbow togas ke mora da jades pocesto po malku. sekoj 2-3 casa po nesto. Krastavicata e super za uzinki. Taa e edna od namirniceite so negativna kalorijska vrednost - toa e koga namirnicata torsi poveke energija da se probavi odkolku sto samata pridonesuva Smile
Ne e problem vo toa sto jades cesto Smile
A veruvam mozes i bez integralnite kolaci Smile????? pogledni kolkava e kaloriskata vrednost od sekerite vo niv.... mozes i sama doma da si spremis nesto slatko a zdravo. Na primer 1 raka bobicasto ovosje kako jagodi, malini i slicno so 200g ricota sirenje Smile
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Zvezdicka on 29.11.09 22:33

Lemate напиша:Sve e do psihata isto i kako so cigarite. Ako imas volja i ako ne ja gledas promenata na ishrana kako nesto privremeno sekoj ke uspee. Mnogu ednostavna matematika e slabeenjeto i odrzavanje na kilaza: ako trosis povise kalorii od sto vnesuvas avtomatski sekoj zdrav covek slabee. Ako jades ista kolicina kalorii kolku sto trosis odrzavas ista kilaza a se razbira ako jades poveke od sto trosis ides gore vo kilaza

Ima takvi tabeli na net (neznam dali ima na mak.) kaj sto mozes da racunas kalorii, koga ke navlezes vo racunanje kalorii mnogu polesno e da jades korisno i da se dvizis poveke.

Lemate samo delumno se slozuvam so tebe bidejki ne se site kalorii isti!
100kcal od sladoled i 100kcal od meso ne se sporedlivi... prvite se prazni kalorii cista energija koja definitivno nema da se iskoristi taka brzo pa ke se pretvori vo masna naslaga a vtorite se kalorii od proteini koi teloto ke gi potrosi za obnovuvanje na kletkite, hranenje na nervniot sistem i slicno.

Broenjeto kalori samo po sebe isto ne e mnogu efikasno. Treba da se znae kakvi kalorii se vnesuvaat
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Ves on 29.11.09 23:22

Zvezdicka напиша:[
100kcal od sladoled i 100kcal od meso ne se sporedlivi... prvite se prazni kalorii cista energija koja definitivno nema da se iskoristi taka brzo pa ke se pretvori vo masna naslaga a vtorite se kalorii od proteini koi teloto ke gi potrosi za obnovuvanje na kletkite, hranenje na nervniot sistem i slicno.

Broenjeto kalori samo po sebe isto ne e mnogu efikasno. Treba da se znae kakvi kalorii se vnesuvaat
Многу точно. Колку само добро и детално ни објасни Ѕвездичка  , јас можев вака и изгледав супер , и сега би пробала ама кога би живеела во друг дом кајшто фрижидерот и кујната нема да ми се на дофат , и да ги полнам и да ги празнам .Најголема грешка кај мене е што мешам продукти , и прескокнувам оброци а потоа кога сум слободна , обично навечер јадам мннннногу храна и нормално сето тоа се лепи за мене оти не го искористувам.

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19552
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by jasmina,mina on 29.11.09 23:27

Вес јас срцка месечарев во кујна hahahaha цел ден нема да јадам и накај 18.00..ќе ручам,, па потоа накај 00.00 ќе легнам и после тоа не го знам саатот во колку сум јадела hihi значи сабајлето кога ќе ги видам трошките ќе ми текне дека ,,сум работела,,ноќта во кујна,дека не се ни сеќавам колку сум гмечела,страшна работа!Ама така со месеци!Има една парола во Диет клуб ,,Наутро водете љубов со водата и овошјето за да навечер не водите љубов со фрижидерот,,! flower

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20234
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Zvezdicka on 29.11.09 23:39

Ves напиша: обично навечер јадам мннннногу храна и нормално сето тоа се лепи за мене оти не го искористувам.

Ves draga nema vrska ako jades navecer, mitot deka vecerata se lepi za tebe e podpolno netocen. Se dodeka vnesuvas kvalitetni kalorii preku celiot den vo kolicini potrebni za normalno funkcioniranje na organizomot nisto nema da se "zalepi" za tebe.
Se razbira ne treba da se rpeteruva so niti eden obrok pa ni so vecerata, no tajnata e vo cestoto jadenje preku celiot den.
Mojata vtora vecera e 20-30min pred spienje Smile No se seostoi o9d casa mleko i 2-3 integralni keksa, ili 2 jabolka ili, 1 banana i casa sok... zavisi kombinacii ima milion Smile
Takvata vecera go odrzuva metabolizmot vo dvizenje pa nautro koga ke se razbudam sum gladna i ne mi paga na pamet da go preskocam dorucekot.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by ana84 on 06.12.09 21:14

Веќе 13 дена ја држам диетата на UN, оние 4 дена на исхрана што се вртат постојано, и имам ослабено 3-4 кг, па ме интересира дали некој од вас ја држи и какви се резултатите? Добра волја - добро би ми дошла
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 19227
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Mama Ane on 07.12.09 8:26

Еве јасSmile Денес ми е осми ден (овошен) бљак.. Ама штом се решив морам да издржам Smile Досега ми е ок, вчера се мерев 2 кг до сега (мене вагата не ми е мотив) Убаво се чувствувам, среќа што има еден ден благо да се јаде. Е сега дали ќе издржам понатаму, незнам, до католички божиќ ќе ја држам. После почнуваат богати трпези па тешко дека во такви денови ќе останам само на овошје Smile
Битно јас си осеќам дека намалувам по малку..
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Ves on 08.12.09 13:33

Со препишување и применување диети поминав многу години , ако се придржував до нив со сигурност ослабнував, ама дефинитивно килограмите се враќаат плус поткрепени со целулит кога пак се враќаме на старите навики , мрсно , слатко, тесто . Како само добро се извиткував за да се облечам убаво за Нова Година -а потоа , се прејадував кога ќе снемаше серотонин во мозокот а со него и самоконтрола . Абре секоја полничка жена е експерт за диети , ама тоа е .....Јас друшки почнувам да се дружам со овошјето, зеленчукот и јогуртот , мм е од помош оти ме прекорува секогаш кога посегам по слатки ( не купуваме ама нон стоп ни носат ) а вагата не ја кријам , подобро ми е кога се мерам секој втор ден па колку и да покажува .

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19552
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by saligrem on 08.12.09 15:58

Netreba da se drzi dieta treba da se promeni navikata vo ishranata
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 17139
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by ana84 on 09.12.09 18:46

Денеска ми е 17 ден од почетокот на диетата, и мислам дека веќе 3 дена не сум смалила ништо, дали мислите дека малце стагнира па потоа ќе продолжи? Какво е вашето искуство со диетите?
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 19227
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Zvezdicka on 09.12.09 18:52

ana84 moe licno mislenje e deka pogresno pristapuvas kon slabeenjeto. A moze da bide slucaj i deka nemas sto da simnes pa ni ne slabees. Sum se iznagledala devojki so 55kg na 170cm visina kako se obiduvaat da oslabnat... ama fala bogu teloto ima odredeni mehanizmi koi dodeka funkcioniraat ne dozvoluvaat da se simant kg koi ne se visok.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by ana84 on 09.12.09 19:07

Zvezdicka напиша:ana84 moe licno mislenje e deka pogresno pristapuvas kon slabeenjeto. A moze da bide slucaj i deka nemas sto da simnes pa ni ne slabees. Sum se iznagledala devojki so 55kg na 170cm visina kako se obiduvaat da oslabnat... ama fala bogu teloto ima odredeni mehanizmi koi dodeka funkcioniraat ne dozvoluvaat da se simant kg koi ne se visok.

Камо среќа јас да имав 55 јас навистина треба да си ослабам. Можеби треба повеќе да се движам, зошто релациојата ми е од дома на автобус, а до работа имам само 5 мин пешки, и обратно.
А зошто мислиш дека мојот став е погрешен? Нели кога се држи диета, мислиш само на целта - да симнеш некое кило.
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 19227
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Dragana on 10.12.09 15:51

Do skoro ja drzev atkinsovata dieta i napraviv malkau pauza od denes pak startuvam so nea.Planiram do nova godina da ja drzam pa ke vidime kolku ke dodrzam
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19463
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by obicna on 10.12.09 15:55

Zenski zasto se macite so dijeti? Prekrasni ste!
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20764
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Dragana on 10.12.09 15:57

jas si drzam dieta mnogu cesto nekako mi e kako procistuvanje na organizmot inaku imam 60 kg i voopsto ne sum debela nitu pak nesto poveke polna.Si ja drzam za sebe polesno si se cuvstvuvam.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19463
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Zvezdicka on 10.12.09 16:31

ana84 ... pogresen.. zatoa sto drzenje dieta na odredeno vreme ne e resenie za problemite so kilogramite. Ako imas visok.. mora da go smenis nacinot na hranenje i toa da go primenuvas dozivotno. Dieta denes utre pak po staro samo si pravis loso na organizmot. Pogotovo restriktivnite dieti go unistuvaat metabolizmot do taa mera sto posle takvi "terapii" teloto namesto da gi trosi vnesente kalorri toa gi pretvora vo masti i gi skladira bidejki "pamti" kolku bilo gladno za energija koga si bila na dieta.
da ne siram ponatamu procitaj gi postovite 2-3 sranici nanazad.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Zvezdicka on 10.12.09 16:33

Dragana напиша:Do skoro ja drzev atkinsovata dieta i napraviv malkau pauza od denes pak startuvam so nea.Planiram do nova godina da ja drzam pa ke vidime kolku ke dodrzam

Atkinsovata dieta e dizajnirana za morbidno debelite, a ti mislam deka ne spagas vo takvite. Vnesuvanjeto na prteini i masti bez jaglenihidrati loso deluva na bubrezite i srceto. Ozebi podobra alternativa za tebe bi bila Zonskata dieta ako sakas pouravnotezena ishrana.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Ale83 on 10.12.09 17:07

Zenski ne mozam da se podnesam edvaj cekam da pomine nova god. i da pocnam so nekoja dieta kako sto gledam od postovite taa UN e najdobra i ima kaj mnogu efekt,samo jas ke ja drzam poonaka malku zasto dojam,nemozam zenski stvarno mi e strav da se poglednam vo ogledalo imam 78 kila (se zdebeliv 20 kila dodeka bev bremena a od koga dojam be ni gram neam simnato§)kako be ima zenski sto dojat i slabeat a jas ne bre dzabe mi e sve,dieta mu e majkata,posle nova god UN da ziveeme
avatar
Ale83
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 79
Age : 35
Локација : sk
Поени : 17871
Registration date : 2009-03-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by monabombona on 10.12.09 19:35

Јас ја имам држено УН и имаше резултат, ама само ако строго се придржуваш. Кога почнав да симнувам, малку се олабавив, на пр. ако ручам месо, вечерта јајце, или некоја грицка или во овошниот ден нешто ќе кснев и одма почнав да качувам. Побарав на интернет и најдов дека диетава треба да го смени метаболизамот и делува. Проблемот е што не смее да се прават излети, затоа што и онака имала повеќе калории од останатите диети и секое прекршување било поништување на денот. Мене добро ми делуваше онаа кардиолошката (со портокали и кисело млеко) ама по 3 месеци пак си качив. Ништо додека јас самосвесно не си го сменам начинот на исхрана. А, не прегладни, па најади се, па блакце...
avatar
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 17510
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by ana84 on 10.12.09 19:54

monabombona напиша:Јас ја имам држено УН и имаше резултат, ама само ако строго се придржуваш. Кога почнав да симнувам, малку се олабавив, на пр. ако ручам месо, вечерта јајце, или некоја грицка или во овошниот ден нешто ќе кснев и одма почнав да качувам. Побарав на интернет и најдов дека диетава треба да го смени метаболизамот и делува. Проблемот е што не смее да се прават излети, затоа што и онака имала повеќе калории од останатите диети и секое прекршување било поништување на денот. Мене добро ми делуваше онаа кардиолошката (со портокали и кисело млеко) ама по 3 месеци пак си качив. Ништо додека јас самосвесно не си го сменам начинот на исхрана. А, не прегладни, па најади се, па блакце...


Колку време ја држеше и колку ослабе? Има ли навистина ефекти?
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 19227
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by M A M I on 10.12.09 19:56

Ale83 напиша:Zenski ne mozam da se podnesam edvaj cekam da pomine nova god. i da pocnam so nekoja dieta kako sto gledam od postovite taa UN e najdobra i ima kaj mnogu efekt,samo jas ke ja drzam poonaka malku zasto dojam,nemozam zenski stvarno mi e strav da se poglednam vo ogledalo imam 78 kila (se zdebeliv 20 kila dodeka bev bremena a od koga dojam be ni gram neam simnato§)kako be ima zenski sto dojat i slabeat a jas ne bre dzabe mi e sve,dieta mu e majkata,posle nova god UN da ziveeme
i jas isto....lele....
avatar
M A M I
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 376
Age : 39
Локација : doma
Поени : 16808
Registration date : 2009-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by jasmina,mina on 17.12.09 15:03

денес 23 ден од диетата и сум за 4,5 кг помалку а може и повеќе сум во минус бидејќи сум еден ден пред циклус а тогаш сме подуенки малку сите!многу убаво се чувствувам

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20234
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 19 of 19 Previous  1 ... 11 ... 17, 18, 19

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот