Родители и деца

Диети

Страна 18 of 19 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19  Next

Go down

Re: Диети

Пишување by jasmina,mina on 25.11.09 12:07

е пријателки мои,јас веќе не можам сама себе да си се залажувам со месеци!Готово крај! hihi закажав термин во Диет клуб утре и се ставам на режим,единствен начин да симнам,вака сама по дома ништоо!само одам во плус а не во минус! hahahaha

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20234
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Sandra_Anja on 25.11.09 12:21

Ima efekt od toa, vaka od lugje sto sum slusala. Ama, jas licno ne sum za toa, nema da bidam disciplinirana nekoj drug da mi kazuva sto kako. Koga se stavam sama na dieta mi e najdobro.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19982
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by jasmina,mina on 25.11.09 12:24

Сандра јас срцка имам искуство со нив!25 кил апосле пораѓај со Елеонора симнав од кај нив,мене ме мотивираат советите нивни,и влезена сум во филм да ослабам!Е сега ќе ми биде потешко бидејќи готвам за 6 луѓе само јас дома ама ќе издржам,знам убедена сум!А вака си се лажам ај денес ај утре па готви па пробај!Од утре со маска на уста ќе готвам! hahahaha

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20234
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Sandra_Anja on 25.11.09 12:37

Da, site se zadovolni od tamu. Stom si cvrsto resena, ke uspees. Toa e najbitno, psihicki da si vlijaes. Good luck
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19982
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Ves on 28.11.09 23:34

Jas zakazav termin , napraviv detalna krvna slika i koga trebase da otidam podetalno razgovarav so niv na tel. i se otkazav - Ne mozam da idam vo Sk ednas nedelno , blaze vi vam sto si ziveete vo kapitalot , so sreka Jasmina , da bides Top model za naredno letuvanje ...

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19552
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by ana84 on 29.11.09 10:41

Јас имам лошо исуство со Вита дает клуб, како прво многу се чека, ќе ти закажат во 3, а те примаат во 4, втора работа - на нивните познати им обрнуваат и по половина час, а на другите по 5 мин. И не ни ти даваат баш некоја дополнителна волја. Речениците им се: треба да ослабеш,некој многу ослабеле... бла бла...ова и мајка ми знае да ми го каже. Ќе шкртнат една - две реченици и ај ЧАО. Затоа не ни одам повеќе!
Јас мислам дека сето тоа е само бизнис, јас имав другарка на која и ја дале истата моја диета само и додале компири, тоа им е шаблон, и на некој даваат едно плус прозводче а на други минус.
Според мене секој сам може да си направи диета, тоа што приметува дека го дебелее да го исфрли, а останатото да го јаде.
Парите што ќе ги дадете за членство потрошете ги на нешто убаво да си купите,а времето што таму ќе си го потрошите за чекање е друга приказна.
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 19227
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by jasmina,mina on 29.11.09 12:23

ана84 најверојатно си одела во Вита диет клуб,незнам колку знаеш дека се одделија Тања и Цеце,можеби многу се чека кај Тања!Но јас кај Цеце не чекам воопшто ниту пак сум чекала!Ме чудиш!Тања е сега во Ново Лисиче а Цеце остана во Капиштец!Инаку Цеце е секогаш достапна на мобилен за било што објаснува,многу е фина од неа можат многу работи да се научат во врска со исхраната и воопшто не си во право околу тоа дека чкрткаат две реченици и крај!Одев и пред 6 години и беше исто,одев кај неа а и сега односот не и е и сменет!Па и по емисииве да ја гледаш е за восхит а камо ли да си член!Кога отидов кај неа прво еден куп работи,совети околу исхраната на децава ми кажа што да давам што не,па потоа околу мојата килажа стана збор!Да дава слична диета точно е!Но јас имам појака мотивација кога сум во консултација со неа!Сум пробала сама и тешко ми оди!Воведува секој ден по нешто ново од тоа што е запишано!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20234
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by delfin76 on 29.11.09 12:29

Tanja od Vita diet klub ne ja znam ,a sum imala licno kontakt so Cece i mnogu e pozitivna licnost, i zemav i telefon za da pocnam so nea dieta ama ete nikogas ne otidov
ne mi se davaat pari za toa , verojatno ne mi padnal mrak na oci od mojata kilaza
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19170
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by jasmina,mina on 29.11.09 12:58

Многу е фина цеце,делфин(Маринче) flower !Ако не друго многу позитивна енергија се црпи од неа,таа е неуморна за совети од областа на нутриционизмот!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20234
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Zvezdicka on 29.11.09 13:34

Jas bev edna od prvite vo Vita Klub i nemam ubav zbor. Rezimot na ishrana e neosnovan i katastrofalno los, a odnosot na Tanja me razocara. Nikogas nema da dopustwam nekoj za moi pari da me vrega. Simanv 12kg so Tanja ama imunitetot mi otide bestraga, bubrezite ponaa da mi pravat problem a krvnata slika mi bese katastrofalna - a seto vreme Tanja me ubeduvase kako toa e normalno demek se detoksiciral organizmot!
mi se vratia 16kg vo 3 meseci posle dietata iako jadev kako pricka no tolku mi bese zabaven metabolizmot od nivnata dieta sto mi trebase uste 6 meseci posle da se oporavam.
Treba da vi bide jasno luge deka Vita Klub dieteite ne se dizajnirani da bidete zdravi i ednas za sekogas da se resite od visoot kilogrami. Tie se napraveni taka da vi dadat elan i brz rezultat no i da ve drzat na vo raka so toa sto sto podolgo ke bidete na nivniata lista na donatori.
Ako prestanete so clenstvoto i podocna vi se vratat kilogramite tamu ke ve ubedat deka sami ste si krivi i ne ste bile disciplinirani. - Bulll shiiit!

Po toa fijasko, sama sednav i pocnav da se educiram za procesite vo teloto i metabolitickiot mehanizam.. svrtiv nov list i pocnav pozdravo da se hranam so ona sto mene licno mi odgovara i kako vkus i kako zivoten stil. za 1 godina simnav 37kg i tezinata ja odrzuvav poslednite 4godini so +/- 2kg.
Sega vo bremenosta sum popravena samo 1,5kg bebeto fino napreduva a jas nikogas ne sum gladna i jadam sto sakam.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by ana84 on 29.11.09 14:19

Zvezdicka - што точно јадеш?

Иначе јас бев кај Цеце, и за жал искуството ми беше какво што ви објаснив. Никогаш повеќе нема да одам таму.
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 19227
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Zvezdicka on 29.11.09 14:40

ana84 mislis sega?

ha malku tesko da se napise samo vo 1 post. Jadam se sto mi se jade.. eve denes pravam polneti piperki za rucek i so slast gi cekam Smile
Mozes na PP da me kontaktiras so po konkretni prasanja Smile
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Mama Vase on 29.11.09 14:54

e moeto iskustvo e pozitivno.odevme zaedno so tatko mi ama on se odkaza.
mene me vodese cece i nemam los zbor.nitu sum cekala nitu guzva imalo.onaka normalno.i vremeto posveteno na ishranata bes ok.jas si nisev tetratka so mene i zapisuvav zosto nemozev da pamtam.a mnogu korisni info. mi davase za jana.

simnav 17 kg za 2 mes.nikogas ne gi vrativ.prethodno krvta mi bese dobra samo trigliceridite mi bea kaceni.nejadev mlecni proizvodi i meso 1 mes samo zamena za niv.a najvazno bese toa sto energijata mnogu mi se vrati i tenot i tonusot na liceto vidno mi se podobrija(a nemav prethodno problem)a pamtam dobro zosto site me prasuvaa kakva pudra koristam a jas na liceto samo pomada.

posle na kontrolata krvta bese super a zelezoto mi bese nad gorma granica.pa namaliv co cveklo zosto mnogu jadev.
se na se nemam los zbor.sega se spremam pak da odam.kilazata od togas ne sum ja kacila ama imam uste za simnuvanje.
a dietata koja najcesto ja prepisuvaat e taa na UN.i toa ne e nisto novo sekade mozes da ja najdes.rabotata e toa sto spored krvnata slika i grupa nekoi raboti ti voveduvaat a nekoi gi vadat.toa mozes i sam doma da go napravis ama drugo e koga nekoj nutrionicist ke ti objasni i ke te vodi celo vreme.
drugarka mi najdobra ja prepisa od mene i nitu gr. ne simna.vikase sto ke plakam koga ti ja imas.
pa posle pocna i ona, nejzinata bese vidno razlicna od mojata.a osnovata bese ista.4 dena gi vrtis vo krug so vodeniot den.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19064
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Mila87 on 29.11.09 16:50

Zvezdicka напиша:ana84 mislis sega?

ha malku tesko da se napise samo vo 1 post. Jadam se sto mi se jade.. eve denes pravam polneti piperki za rucek i so slast gi cekam Smile
Mozes na PP da me kontaktiras so po konkretni prasanja Smile

И јас сакам да знам
Звездичке што ти требаше ова да ни го кажеш, сега ќе те бомбардираме со прашања
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 18544
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Zvezdicka on 29.11.09 17:05

Mila87 - od idnata nedela sum na bolovanje pa na poroilno .. vreme imam Smile
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Mila87 on 29.11.09 17:18

Во тој случај чекаме на твоите совети
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 18544
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Zvezdicka on 29.11.09 17:39

Mila mozda bolje na PP?
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Mila87 on 29.11.09 18:02

Нема проблем како сакаш. Сакаш на ПП ,сакаш на MSN ,како ти одговара повеќе така. Само помагај
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 18544
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Zvezdicka on 29.11.09 18:35

Mila a vo sto e problemot tolku?
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by cherry on 29.11.09 18:36

Zvezdicka moze i mene bi mozela da mi pomognes samo na pp nemozam da ti pisam zasto sum nov clen i nemam dovolno postovi objaveno za da mozam da ti pisam licna poraka :S
avatar
cherry
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 28
Локација : Skopje
Поени : 16632
Registration date : 2009-11-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Zvezdicka on 29.11.09 19:19

Dobro curki sto ve interesira konkretno?
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Mila87 on 29.11.09 19:24

Ова: Smile
svrtiv nov list i pocnav pozdravo da se hranam so ona sto mene licno mi
odgovara i kako vkus i kako zivoten stil. za 1 godina simnav 37kg i
tezinata ja odrzuvav poslednite 4godini so +/- 2kg
.

Да не посоветуваш како да почнеме, но и како да успееме. Знам цврст карактер, желба, упорност.
Како да го постигнеме посакуваниот резултат, без да се изгладнуваме, мачиме и на крај да се откажеме.
avatar
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 18544
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by jasmina,mina on 29.11.09 19:44

Mama Vase напиша:e moeto iskustvo e pozitivno.odevme zaedno so tatko mi ama on se odkaza.
mene me vodese cece i nemam los zbor.nitu sum cekala nitu guzva imalo.onaka normalno.i vremeto posveteno na ishranata bes ok.jas si nisev tetratka so mene i zapisuvav zosto nemozev da pamtam.a mnogu korisni info. mi davase za jana.

simnav 17 kg za 2 mes.nikogas ne gi vrativ.prethodno krvta mi bese dobra samo trigliceridite mi bea kaceni.nejadev mlecni proizvodi i meso 1 mes samo zamena za niv.a najvazno bese toa sto energijata mnogu mi se vrati i tenot i tonusot na liceto vidno mi se podobrija(a nemav prethodno problem)a pamtam dobro zosto site me prasuvaa kakva pudra koristam a jas na liceto samo pomada.

posle na kontrolata krvta bese super a zelezoto mi bese nad gorma granica.pa namaliv co cveklo zosto mnogu jadev.
se na se nemam los zbor.sega se spremam pak da odam.kilazata od togas ne sum ja kacila ama imam uste za simnuvanje.
a dietata koja najcesto ja prepisuvaat e taa na UN.i toa ne e nisto novo sekade mozes da ja najdes.rabotata e toa sto spored krvnata slika i grupa nekoi raboti ti voveduvaat a nekoi gi vadat.toa mozes i sam doma da go napravis ama drugo e koga nekoj nutrionicist ke ti objasni i ke te vodi celo vreme.
drugarka mi najdobra ja prepisa od mene i nitu gr. ne simna.vikase sto ke plakam koga ti ja imas.
pa posle pocna i ona, nejzinata bese vidno razlicna od mojata.a osnovata bese ista.4 dena gi vrtis vo krug so vodeniot den.
После диетата од Вита диет клуб пред 6 години симнав 25 кг а крвната слика ми беше повеќе од добра железото 25,хемоглобин 149 од 118 ,се друго повеќе од добро а искрено енергија имав да летам а доев истовремено и бев на режимот во кој внесував витамини кои за мои 24 години живот тогаш немав толку внесено,се здраво,се проверено!Елеонора имаше само 8 месеци и крвната слика нејзина беше од добра подобра!Многу убави рецепти за кашички ми даваше Цеце ми ги копираше,со еден збор се вратив кај неа после толку години затоа што бев презадоволна!Сега имам околу 8 кг за симнување но не се осмелувам во оваа сезона на грип и настинки да слабеам на своја рака,во консултација со неа ќе биде се како што треба!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20234
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Zvezdicka on 29.11.09 19:55

Prvo sakam da posocam deka ne sme site isti i deka jas samo gi pisuvam moite iskustva.
Koga resiv da pocnam da slabeam (ama za ozbilno) prvo vlegov vo kujna i pocnav da pravam lista na raboti / jadenja bez koi ne mozam. Gravce, spanak cokolada, jajca.....potoa ja poglednav listata i se sto ne bese na nea isfrliv ili dadov na prijatelki. site cornflakesovi razno razni grickalici pudinzi i slicno.
Od ona sto mi ostana doma i na listata pocnav da razmisluvam sto mozam da zamenam za pozdrava varijanta.
Taka beloto brasno go zameniv so integralno, sekerot so zasladuvaci, obicnata pasta so integralna, beliot oriz so pritoden ne izlupen, puterot so minimalno masten margarin, soncogledovoto maslo so soino i masloto vo sisinja so maslo vo sprej.

namesto 2-3 obroka na den si dadov za zadaca da jadam sekogas, ama sekogas koga ke osetam glad. No isto taka si vetiv deka sekogas pred da stavam nesto vo ustga ke se prasam 2pati dali navistina sum gladna ili samo butam nesto vo usta od dosada ili zatoa sto e pred mene? Ako ne mozam 2 pati da si odgovoram pozitivno na gladnoto prasanje togas nema da lapkam sve sto ke mi dojde pod raka Smile Na pocetokot e malku tesko ama stanuva rutina.
Pocnav da jadam 6 do 8 pati na den. Sekogas kaj sebe, vo tasna ili na masa imav bademi ili orevi i po 1-2 parcinja ovosje.
Sok, gaziran ili obicnen ne sum kupila nitu sum probala od 2004, pijam samo zelencukovi sveo iscedeni sokovi. Ovosjeto ne go cedam.
Togas koga pocnav so ova odev i vo teretana i vezbav sekoj den no togas imav poveke vreme bidejki ne rabotev. Koga se vrabotiv poznav da odbiram skali pred lift sekogas koga bese vozmozno. Pauzata za rucek sekogas koga toa obvrskitge ke mi dozvolat ja koristam za prosetka a ne sedam vo restoran.
Ne jadam nikakvi beli beciva, strogo izbegnuvam kondimenti (senf kecap, majonez) przam samo kromidce za mandza se ostanato pecam ili dinstam.

Za se sto se gotvi i sto e vkusno a nezdravo postoi pozdrava alternativa Smile
Ne se raboti samo za cvrst karakter tuku pristapot kon procesot na slabeenje ne treba da bide deterministicki. Ne postoi magicno stapce so koe ako ne jades ova ili ona ovolku ili onolku dena / meseci, ke oslabnes iednas i toa ke ostane taka. Traba da se smeni celiokupniot nacin na koj se hranime i toa ne samo za onoj koj se obiduva da oslabne tuku na celoto semejstvo i site koi se vo kukata bidejki ne stanuva zbor za dieta tuku za zdrav nacin na zivot od koj site ke imaat benefit.

Se dodeka na slanbeenjeto gledate kako nesto sto ima pocetok i kraj... osudeni ke bidete na neuspeh.

Moja najgolema motivacija bese mm... bev srkna so nego i nisto ne mi falese vo zivotot no toa sto go trpav vo usta me ubivase poleka no sigurno. Svativ deka sakam uste mnogu mnogu godini da bideme zaedno i da bideme srekni da stvorime semejstvo i da gledame kako nasite deca rastat pa i vnucinja da docekame.
Treba da donesete odluka i da se drzite do nea. Vo mojot slucaj najtesko mi bese da se dodrzam do svoeto koga bev so moite najbliski.. nivnite komentari od tipot.. aje de edno parce leb nikogo ne ubilo...mi ja rusea celata koncepcija i pomina dosta vreme i potreben bese golem napor dodeka ne nauciv da im se odupram na takvite situacii. Nekoe vreme me gledaa cudno i komentiraa kako sum se umislila no posle svatia deka ne se zezam i sega veke nemam probemi.
Koga odam kaj moite tie si jadat edno jas si sremam za mene posebno. Ne mi e tesko i nikoj veke nisto ne mi rerecuva.
Znaci se e vo glavata i se e do odlukata. Bez takov start podobro da ne se pocnuva, bidejki so dekoja dieta si go unistuvame organizomot i pravime poveke loso nego dobro.
Jas se raspisav.... ni ne znam kolkav ke ispadne postot no se nadevam deka dadov odredena ideja ...? Smile
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19926
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Mama Vase on 29.11.09 20:16

mina i jas ke odam denovive.zatoa sto pominav eden krug kaj niv,sigurna sum deka i sega ke bide ok.samo sto ke treba hrana da se sprema posebno.dobro ne sekogas ama najcesto.odam definitivno.
eve utre imam rucek oriz tava so pilesko jas samo orizot go jadam.i vaka si slabeam sporo ama sigurno.mene poveke mi se odi radi,,ucenjeto,,od cece.sepak ne e isto da citas od net i so nekoj tet a tet muabet da pravis.

inaku jas nisto ne isfrliv od ishranata.bukvalno se jadam od najloso do najzdravo.samo sto ne mesam produkti i ako denta nesto poveke izedam(slava,rodenden i sl.)obavezno naredniot den sum na ovosje i zelencuk.a dorucekot mi e sekogas ovosje ili zitarki.a ako mi se vecera jadam pola od rucekot.ednostavno nema glad i nema lisuvanje od hrana koja ja sakam.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19064
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Диети

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 18 of 19 Previous  1 ... 10 ... 17, 18, 19  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот