Родители и деца

Диети

Страна 6 of 19 Previous  1 ... 5, 6, 7 ... 12 ... 19  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Диети

Пишување by aleksandra on 04.06.09 12:56

pa jas prvite 10 dena jadev samo po ednas eden tajnir salata i ili 1 jajce ili malo parcence riba ili epten tanko parcence meso.... ama vidov deka ne mozam taka bidejki pocnav da imam vrtoglavici i eve nekolku dena 3-4 jadam 2 pati ednas kaj 13 i ednas kaj 18 prijatelkata sto mi ja kaza mi rece mozes da jades kolku sto sakas od dozvolenoto nemoj da ostanuvas gladna no jas bidejki sakam povejke da oslabam ne jadam mnogu ograniceno ,eve najdov nesto za ovaa dieta sto se jadi a sto ne

aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 15590
Registration date : 2008-06-09

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by aleksandra on 04.06.09 12:57

Аткинс диета

Со оваа диета нема да бидете гладни, не треба храната да ја мерите, не треба да јадете само 3 пати на ден, немора да пиете чаеви и таблети за слабеење.

Како делува: со воопшто не внесување јагленихидрати, наслагите од сало почнуваат да се топат. Првите 6 дена се губат вкупно 5 кг, а потоа секој еден ден губите по 1 килограм. За 24 дена тежината се намалува околу 20%.

ВНИМАНИЕ!!! Ако само еден единствен ден, само еднаш, изедете парче леб или било каква ситница која содржи шеќери...организмот автоматски сам го блокира топењето на мастите.

ЗАБРАНЕТО Е ДА СЕ ЈАДЕ (храна која содржи јагленихидрати):
Леб, компири, брашно, ориз, соја, грашок, презла, поховано месо, тестенини, кикирики, лешници, виршли, мушмули, запршки никако, млечни производи (млеко, путер, кисело млеко, павлака, ниту една врста сирење) маргарин, шлаг, шеќер, чоколада, разни грицкалки солени или благи, НИШТО од овошје.
За да се надокнади потребата од горенаведената храна, земајте витамини Ц, Е, А, Б, како и калциум, магнезиум и олиговит.

Оваа диета се држи онолку дена колку што сакате да ослабите во килограми. Кога ќе ја постигнете саканата тежина, организмот нема да се дебелее до две години.

ХРАНА КОЈА МОЖЕ ДА СЕ ЈАДЕ:
Сите врсти на месо - јунешко, пилешко, телешко, свинско, гуска, патка, ќурка, сите врсти на изнутрици и сите врсти на дивеч.
Месото може да го јадете варено, печено, на скара, сушено месо, колбаси...се освен поховано и виршли. Може да јадете и пршки(џимиринки) но без леб. Сите врсти на паштети и месен нарезок.

Сите врсти риби - морски, слатководни и конзервирани исто така.

Сите врсти салати - зелена салата, пиперки свежи или печени, патлиџани, краставици, зелка, цвекло, салата од морски плодови, лук, спанаќ. Салатите се зачинуваат само со зејтин, оцет, сол и бибер.
Исто така може да јадете и салата од јајца како и јајца на сите начини.

Сите врсти зеленчук - карфиол, праз, кељ, кромид, патлиџан, пиперки, морков, магдонос, целер, ротквици, печурки.

ЗА ПИЕЊЕ:
Минерална вода, лимонада, црно кафе и секакви чаеви без шеќер. После 6-тиот ден може да се пие и 1/2 литар бело вино.
Наместо шеќер може да се користи натрен.

aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by aleksandra on 04.06.09 12:58

snosti ova go najdov na internet i malku se zagriziv duri i mm me iskara

Контроверзната диета на доктор Аткинс, познат како човекот кој промовираше животен стил кој го чинеше живот, после двегодишни студии сепак е прогласена за здрава и најделотворна.
Заговорниците на начинот на исхраната со висок удел на протеини и осиромашени со јаглехидрати, позната и како Аткинсова (месна) диета, конечно можат на раат да продолжат со лајфстајлот на кардиологот д-р Роберт Аткинс, околу кој се креваа бројни контроверзии.
Имено, една од најпопуларните светски диети после двегодишна студија е прогласена за еднакво сигурна како и конвенционалната нискокалорична диета. Еднакво добро поминала и т.н. медитеранска диета, односно онаа која се темели на шарена палета зеленчук и овошје, како и консумирањето риба и бело месо.
Секако, истражувањето покажало дека испитаниците губеле повеќе од тежината додека биле на диета со низок удел на јаглехидрати отколку на обична диета која ги собира калориите. Испитани се 322 доброволци, а испитувањето го вршеле научни тимови од Израел, Америка и Германија.
"Истражувањето покажа дека не постои универзална диета. Веруваме дека со студијата ја отворивме вратата за медицинско прифаќање на медитеранската и диетата со низок удел на јаглехидрати како сигурни и делотворни алтернативи за пациентите, врз основа на нивните лични преференци", изјави водачот на тимот на истражувачи д-р Ирис Шаи, од одделението за епидемиологија на Универзитетот Бен-Гуирон во Израел.
Испитаниците кои се хранеле според нискокалоричниот принцип за две години изгубиле во просек по 3 килограми, "медитеранците" до 4,5 килограми, а "аткинсовците" и до 4.6 килограми. Повеќето килограмите ги изгубиле во првите шест месеци од диетата. Но, резултатите треба да се земат со резерва бидејќи 85% од испитаниците биле мажи, предупредуваат научниците.
Диетата со низок удел на јаглехидрати се покажала најдобра во намалувањето на лошиот холестерол, додека сите диети имале позитивни ефекти за црниот дроб.
Во сржта на Аткинсовата диета се протеините, односно маснотиите, а се цели и кон елиминација на шеќер, леб, ориз и тестенини (до 20 грама дневно) за организмот да се доведе до состојба на кетоза и да почне да троши складирани маснотии. Иако имала многу добар одзив, посебно меѓу мажите, диетата паднала во втор план после предупредувањата на медицинската заедница заради можното зголемување на "лошиот" холестерол во крвта, односно ризикот од заболувања од кардиоваскуларни болести и проблеми со бубрезите.
За лошиот впечаток најверојатно е виновен самиот Аткинс, кој доживеал срцев удар, иако 40 години живеел на својата диета.

aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by anetapp on 04.06.09 13:12

[quote="makresanska"]
anetapp напиша:вчера бев на воден ден значи денес триесетти ден од диетава јас 7 кг помалку .

anetapp a koja dieta ja drzis ti[/quote
Да ја држам ун диетата и не ми е првпат.Фактички и ова не е строга диета туку здрав режим на исхрана.Според мене е најлесна да се држи затоа што нема ограничено колку да јадиш јадиш колку што ти се јаде само што не се мешаат јагленохидратите со мастите и протеините.И има се за јадење само што сето е групирано во посебни денови.Најмила виршли не може да јадеш бидеќи не се чисто месо а во тој ден ако не си по месото јади јогурт, јајца , сирење или туна мене хепи туната ми е најдобра.Јас планирам уште овој месец да ја држам уште 5 кг да симнам.

anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Расположение : ok
Поени : 14563
Registration date : 2009-02-04

Пишување by najmila on 04.06.09 23:39

[quote="anetapp"]
makresanska напиша:
anetapp напиша:вчера бев на воден ден значи денес триесетти ден од диетава јас 7 кг помалку .

anetapp a koja dieta ja drzis ti[/quote
Да ја држам ун диетата и не ми е првпат.Фактички и ова не е строга диета туку здрав режим на исхрана.Според мене е најлесна да се држи затоа што нема ограничено колку да јадиш јадиш колку што ти се јаде само што не се мешаат јагленохидратите со мастите и протеините.И има се за јадење само што сето е групирано во посебни денови.Најмила виршли не може да јадеш бидеќи не се чисто месо а во тој ден ако не си по месото јади јогурт, јајца , сирење или туна мене хепи туната ми е најдобра.Јас планирам уште овој месец да ја држам уште 5 кг да симнам.

аха, фала за одговорот,јадам риба ама само филети и тоа пржени :(,туна многу ретко јадам и тоа со сила.Сирење и јогурт утре ке биде на моето мени )

najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 15063
Registration date : 2008-10-23

Пишување by anetapp on 05.06.09 0:53

Најмила ама само едно или јогурт или сирење не мешај

anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Расположение : ok
Поени : 14563
Registration date : 2009-02-04

Пишување by persa on 05.06.09 10:02

Aleksandara, aj kazi mi dali moze da pijam cedevita, dodeka ja drzam atkinsovata dieta? po sto sekoj den so kafence i cedevitka si pijam i mnogu ubavo mi e, ama ako nesmeam nema da ja pijam.
Fala!

persa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 24
Локација : sk
Поени : 14714
Registration date : 2008-11-13

Пишување by aleksandra on 05.06.09 14:49

Persa procitaj na cedevitata sto ima vo nea ne treba da ima sejker ili da ima mnogu malku ako e taka mozes da pies,cidejki i vo moite multivitamini -sumeci ima epten malo kolicestvo na sejker

aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by Mila87 on 05.06.09 16:01

перса, јас не ти препорачувам цедевита, зошто ја пиев цела зима и осетив како се дујам од неа и многу киселини ствара, може кај тебе нема да се осети тоа, но сепак е концентрат кој се раствара со вода, што значи дека при намалено внесување на храна организмот неможе да се бори со киселините ,а со ова + му додаваш. Сепак ти си знаеш

Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 14839
Registration date : 2009-02-16

Пишување by najmila on 06.06.09 6:57

anetapp напиша:Најмила ама само едно или јогурт или сирење не мешај

Aneta znaci nemoze jogurt i sirenje zaedno!Pa toa se mlecni proizvodi,nezznam zosto ne bi smeelo!kako i da e dosega ne sum gi mesala ama toa slucajno,ne deka znaev.Sirenje feta si kupuvam,najubavo mi e a jogurt so 0,9 maslenost pijam.Ne se pridrzuvam strogo na dietava vo odnos na vremeto.Zapazuvam 3 saata da pominat ili 4 vo proteinskiot,no cesto vecerata mi e skoro 2 saati pred legnuvanje,znam deka gresam ama pa nemozam nikako da go usoglasam toa.Rucam nakaj 18 moze i pokasno nekogas zatoa sto togas se pribiram doma a vecerata mi doaga nakaj 22,ne deka sum gladna togas,mozam i bez nea ama pa pisuva deka mora da se vecera,nikako da se preskoknuva.Ajde se nadevam deka 10 kila ke simnam,zadovolna ke bidam.Vo taa knigata na un ima nekoi recepti,so przeni jadenja,malce cudno mi e,posto pisuva vareni i peceni a receptite se sosema dr prikazna.Ima recept so svinski rebra!!!

najmila
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by aleksandra on 06.06.09 10:14

videte so najdov na net

Мозокот на личноста со голем број килограми емитира прејаки сигнали кои бараат преголеми количини на храна .. На прашањето како се јавуваат тие сигнали и како да се пренасочат ,одговор нема. Без воспоставување на контрола на многу длабоко ниво , дебелите луге можат да го поминат целиот живот присилувајки се себеси на диета, што е самопоразителна тактика која само ја влошува веке искривената ментална слика за себе .
Губењето на 4,5 кг мозокот го регистрира како глад, па следниот пат кога личноста ке се понуди со храна ,мозокот нема да биде задоволен додека не се добијат 7 кг тежина, при што додатните 2,5 кг преставуваат сигурносни резерви за случај на повторно гладување .
Познати се сличаи каде што дебели луге в текот на траење на диетата добиваат на телесна тежина иако диетата содржела минимум калории неопходни за основните потреби за метаболизмот. Мозокот едноставно го менува метаболизмот и тие калории не ги користи како гориво за телото туку ги складира како масти ..................

so mislite dali e vistina?

aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by Al-vik on 08.06.09 9:20

ej gotovo ,ve citam sekoj den i konecno se resiv i jas ovaa nedela ke pocnam so UN dietata,problem mi e deka na rabota sum do 16.30 pa rucekot treba ovde da go jadam ,a ne mi se nosi ovde meso gotveno i sl,no stom moze da se jade tuna super,omileno jadenje mi e tunata. I ako jadam tuna za rucek mora da e tuna i za vecera? moze li da bide pr.vecerata kopani

Al-vik
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 47
Локација : makedonija
Поени : 14091
Registration date : 2009-03-27

Пишување by jasmina,mina on 08.06.09 9:45

ќе си јадеш и туна за вечера но половина од количината што си ја изела на ручек,салата во неограничени количини.Супата мора да ја испиеш на крај од ручекот.ијас од денес ќе почнам со УН диета па ќе видиме дали ќе издржам.полесно ги симнав пред 6 години 25 кг отколку 4-5 кг колку што ми требаат сега hihi

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 16529
Registration date : 2008-07-29

Пишување by Vesna Blazevska on 08.06.09 10:46

jas pred 2 god simnav 12kg za 2 meseci un dieta....a ima li za bremeni nekoj rezim na ishrana?

Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Расположение : generalno dobro
Поени : 14770
Registration date : 2009-04-28

Пишување by baby24 on 08.06.09 21:09

http://roditeliideca.bbgraf.com/forum-f15/topic-t280-20.htm

zenski sakam da pocnam da ja drzam ovaa dieta ama me interesira dali e zdrava poso jas dojam seuste pa da ne go izgubam mlekoto?ili preporacajte mi nekoja dr dieta .

baby24
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1682
Локација : na rabota pa domce i obratno
Поени : 15528
Registration date : 2008-07-29

Пишување by Pipolino on 08.06.09 21:15

neznam koja dieta da ja drzis
ne bi ti preporacala dieta da drzis bas zaradi mlekoto (starosvaticata moja drzese dieta i si go izgubi mlekoto, poradi sto se kae i den denes)
probaj so pomalce ishrana , povise tecnosti
pa koga ke ja odbies malata ke si prodolzis so dieta taman organizmot ke bide naviknat na pomalce hrana

Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 15134
Registration date : 2009-02-01

Пишување by Mama Ane on 08.06.09 22:52

И јас не би ти ја препорачала, првенствено зашто доиш. И јас почнав да ја држам па едвај издржав 2 недели, ми падна притисокот во петокот, неможев од кревет да станам ми се споија речиси двата, играчки си играме само со ова диетиве

Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Расположение : во неизвесност
Поени : 17091
Registration date : 2008-11-06

Пишување by najmila on 09.06.09 6:46

Девојки јас да пријавам -7кг за неполн месец Денес ми е воден ден,се мислам дали да го држам или да прејдам на протеинскиот ден.Некако криза ме фати за јадење уште утрово а денов ќе биде долг.Јас неможев овошен ден да издржам а не воден.Вчера првпат држев овошен ден после 29 дена :shame: и сега сум ужасно гладна а на ред ми е водениот.

Како вие го издржувавте овој ден?Дали може да се држи некој друг ден,воден,на пр за 4 дена да го држам наместо денес?денес ептен имам напорен ден,се плашам да не припаднам негде

Ал-вик среќно штом ја почна диетата,верувај супер е.Не се откажувај,на почеток е малце тешко но потоа се навикнуваш и желудникот помалце ти прима храна па нема да осеќаш глад.

На вас доилките,би ве советувала да не држите никаква диета.Јас не би се осудила и да имам 200 кила.Сакајте си се такви какви што сте и со повеќе кг.Па сепак сте мајки,сте раѓале на кој му пречат вашите кг нека не ве гледа,јас така си викам стално ).Стрпете се некое време додека доите,ехее има време кога да слабеете и да се грижите за својот изглед,сега најбитно е вашето мало ангелче.

И уште да додадам,оние кои се премногу зависни од благо не би ви препорачала некои ригорозни диети.Имам другарки кои едноставно не можат да живеат без благо,ако не изедат нешто благо во денот се тресат.Да нема лекари и болници,консултација со доктор пред почеток на диета кај зависници од благо.

najmila
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by aleksandra on 09.06.09 18:37

bravos najmila jas mislam deka mozis da go odlozis vodeniot den za 4 dena no treba da sleduva posle ovosniot den

aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by Sandra_Anja on 09.06.09 18:40

Jas voopsto go preskoknuvav vodeniot den, ne mozev da izdrzam, a oslabnav dovolno. Sega vnimavam, a i ne mi se jade koga e mnogu toplo. Samo kafinja pijam.

Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 16277
Registration date : 2008-07-14

Пишување by sneze on 10.06.09 10:07

- 2кг за недела дена , само на зеленчук и овошје сум колку сакам си јадам , многу малку јогурт и кашкавал со пола кришка леб.

Мама Ане фали се ти како е?

sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Расположение : ок
Поени : 15479
Registration date : 2008-11-21

Пишување by Mama Ane on 10.06.09 10:09

Успешно се откажав Smile намалив во исхрана, ама кркам по некој сладолед Smile

Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Расположение : во неизвесност
Поени : 17091
Registration date : 2008-11-06

Пишување by sneze on 10.06.09 10:10

А да и јас си јадам сладолед еднаш неделно ама тогаш помалку јадам.

sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Расположение : ок
Поени : 15479
Registration date : 2008-11-21

Пишување by tanja_simon on 10.06.09 22:00

jas ja drzam atkins dietata veke mesec dena atvarno mnogu sum zadovolna i do sega imam izgubeno 10kg za eden mesec,a i mnogu vo obem se slabee so ovaa dieta

tanja_simon
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 204
Расположение : e sega me pogodi...
Поени : 14793
Registration date : 2008-11-09

Пишување by aleksandra on 10.06.09 23:02

tajna simon dali posle 1 mesec napravi pauza ili ne i kolku vreme sakas da ja drzis?

aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by Sponsored content Today at 23:16