Родители и деца

Диети

Страна 5 of 19 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 12 ... 19  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Диети

Пишување by najmila on 03.06.09 0:59

Ари еве почни ја ун диетата,за15 дена ќе симнеш 3 кила мин ти гарантирам,воопшто не е тешка а и не мора да ги држиш овошните денови,јас тогаш јадам салата со леб,а и лебот стално ми е присутен на менито па еве ослабена сум 6 кила за 21 ден

Последната промена е направена од najmila на 03.06.09 1:10. Мислењето е променето 1 пати

najmila
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 428
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 15083
Registration date : 2008-10-23

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by najmila on 03.06.09 1:09

еве нешто корисно за сите ун диеталки,за одржување на тежината кога ќе заврши диетата:

- Završili ste period predviđen za dijetu. Premasnu, preslatku i preslanu hranu naučili ste zameniti sa ukusnim i osmišljenim pripremanjem obroka, koji dobro utiču na vaše zdravlje. Otkrili ste kolike količine hrane su optimalne za Vas. Shvatili ste da Vam redovna fizička aktivnost daje više radosti od kauča s grickalicama nadohvat ruke. Možda ste ponovno otkrili sport, možda na Vas deluje pozitivno intenzivna i svakodnevna fizička aktivnost, pogotovo u dobrom društvu. Možda ste zbog svojih odricanja nagrađeni sa podrškom i razumevanjem najbližih.

- Možda željenu težinu još niste dostigli. UN dijetu ponovite tek nakon 91 dan održavanja. Bez obzira da li se vi osećate dobro i spremno za novu dijetu, gubitak masnoća je ipak veliki šok za organizam. Telu treba odmor. Pomognite mu da u narednih 91 dan održite vašu težinu. Ako ćete nakon tog perioda ponovno krenuti sa UN dijetom, ne budite nestrpljivi, kilogrami neka se gube normalnim tempom. Napokon, izborili ste si vreme za sebe i najvažnije stvari u životu, hrana gotovo nije (više) među njima. Zato ćete strpljivo doći do zacrtanog cilja.

- Cilj UN dijete je gubitak suvišnih kilograma. Specifičnost ove dijete je promena metabolizma u organizmu. Koji je garant, da ćete na kraju dijete uz malo pažnje održati težinu, koju ste dostigli u protekla tri mjeseca. Ako ste se držali pravila, skinuli ste lepu brojku kilograma, od 8 do 24, neki manje, mnogi više. Svima iskrene čestitke! Za sve koji nisu izdržali 91 dan držimo fige, da će im u drugom pokušaju uspeti. Ne zaboravite da je svaki izgubljeni kilogram put ka boljem zdravlju.

- Pravila o kombinovanju namirnica već gotovo znate napamet, nedostaje vam jedino ideja, kako dalje. I sledećih 91 dan nakon dijete doručkujte samo voće. U sljedeća dva obroka, a posebno kod večere poštujte kombinovanje namirnica i vrijeme obroka. Ako u tih 90 dana izgubite još 3 kilograma, onda je došlo do promjene u metabolizmu. To ne znači da ćete se hraniti „po starom“, to znači uravnotežen način ishrane uz pravilnu kombinaciju namirnica i veliku fizičku aktivnost. Tako ćete biti puni energije i izdržati sve prepreke s kojima se svakodnevno susrećete.

- Nema više ograničenja da za večeru morate jesti istu hranu kao za ručak. Potrebno je samo da pri sastavljanju večere poštujete pravilo kombiniranja namirnica. Budite praktični. Nećete pogrešiti ako za večeru pripremite posudu mešanog povrća ili salata i obogatite je s orasima, omiljenim začinima ili laganim jogurtom. Ako ste u nedostatku vremena uzmite jogurt, kojemu možete dodati kašiku pahuljica ili muslija, pojedite komad sira, ili barenu viršlu sa povrćem. Mogućnosti su velike. Budite domišljati.

- Naravno možete i dalje za večeru jesti pola ručka kao što ste i do sada, ali sada postoji alternativa. Proučavajući primere došao sam do zaključka da se za proteinske dane predlaže alternativa u vidu kombinacije skroba sa povrćem ili testa sa povrćem a za skrobni dan se vidi alternativa u nekoj lakoj proteinskoj večeri. Za večeru i dalje važi pravilo, bez hleba. Alternative nema jedino na UH dan i na vitaminski, tu i dalje važe stara pravila.

- Ciklusi u održavanju, su od 6 dana i to redom

Dan 1 – Proteini
Dan 2 – Skrob
Dan 3 – Skrob
Dan 4 – Proteini
Dan 5 – UH
Dan 6 – Vitaminski

- Naravno i ovde ima vodenih dana, vodeni dani su 25-ti, 56-ti i 87-mi dan, tako da za taj dan važe i dosadašnja pravila.

najmila
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Al-vik on 03.06.09 11:00

Mnogu mi e milo sto go ima forumov,golem motiv mi e da pocnam dieta i da izdrzam, go preprocituvam po nekolku pati

Al-vik
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 47
Локација : makedonija
Поени : 14111
Registration date : 2009-03-27

Пишување by sneze on 03.06.09 12:33

Мама Ане до кај си ? Колку симна?

sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Расположение : ок
Поени : 15499
Registration date : 2008-11-21

Пишување by Mama Ane on 03.06.09 12:38

денес тешко ми иде, ме фати некоја криза ама еве уште се држам, 3,5 кг до сега Smile

Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Расположение : во неизвесност
Поени : 17111
Registration date : 2008-11-06

Пишување by sneze on 03.06.09 12:44

суперрррррррррррр, ајде со лесно нека ти е за понатаму .браво.

sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Mama Ane on 03.06.09 12:51

многу ми е денес тешко, незнам зашто, а толку бев полна со елан, ама ај ете се фатив з аработа, читам тука, ова она се надевам ќе издржам, е сега утре незнам дали ќе издржан, во кафана сум на 15 години матура Smile

Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Расположение : во неизвесност
Поени : 17111
Registration date : 2008-11-06

Пишување by anetapp on 03.06.09 13:12

вчера бев на воден ден значи денес триесетти ден од диетава јас 7 кг помалку .

anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 14583
Registration date : 2009-02-04

Пишување by bisera on 03.06.09 13:37

zenski probajte da slabeete so 100 gr semki od tikva 100gr soncogled i 100gr leneno seme .Sekoe sabajle vo casa za mleko se stava jogurt so najmala maslenost i po edna sup. lazica od gore navedenata smesa . I se ostava da otstoi 5 do 10 min. Moze i po dva pati no dovolno e ednas a mozete da jadete se no se razbira vo normalni ne mnogu obilni kolicini . Pozdrav

bisera
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 51
Локација : kumanovo
Расположение : dobro
Поени : 13770
Registration date : 2009-06-01

Пишување by nataska on 03.06.09 18:32

zenski najdov edna nova dieta koja mislam deka ke vi posluzi i kako sto ja gledav e mnogu lesna jas sakam od utre da ja drzam

1den:
pojadok:tvrdo vareno jajce so limon i musli so banana
rucek:rizoto so sirenje i ovosna salata od banani i jabolka
vecera:salata od grav i ovosna salata od banani i ananas

2den:
pojadok:frape od banani so jogurt
rucek:testenini so sirenje i przeni banani
vecera:supa od oriz i celer,teleska snicla casa vino i edna banana

3den:
pojadok:casa mleko i banana
rucek:przena riba i karfiol,sejk od banana
vecera:supa od zelencuk ili ribja corba,pohuvani tikvicki i banana

4den:
pojadok:banana so musli i mleko ili gust ovosen sok,casa mleko,meko vareno jajce
rucek:rizoto i zelena salata,i puding od banana
vecera:medaljoni od misirka na zar,pasta so tikvicki i ovosna salata od banani

5den:
pojadok:casa mleko,edna banana
rucek:rizoto so zelencuk,vareno pilesko,salata od zelka
vecera:ovosen kup od banana

6den:
pojadok:jogurt,dva keksa ili dve parcinja integralen leb,edna banana
rucek:50gr prsuta,omlet
vecera:dinstuvani sampinjoni

7den:
pojadok:meko vareno jajce i sejk od banana so jogurt od banana
rucek:supa so tortelini,zelena salata i banana split
vecera:rizoto so dzigerce i mesan varen zelencuk

dietava e fenomenalna pogotovo za nulta grupa bidejki site dieti so sum gi drzela nemaat 100%efekt nulta grupa se mesojadi-proteini i ovaa dieta e bas sozdadena za ovaa grupa.jas ke ja drzam ima mn za jadenje a imam iskustvo koga nesvesno sum oslabela po nekoe kilce samo od meso navecer u kafana sto sum jadela mn brzo mi go vari organizmot a dr dieti ne sum slabeela tolku isto i javoroviot sirup e mn ubav i ne toi se jade.od ovaa dieta ke napravam mali izmeni bez pudinzi sejkovi i takvi nekoi leb nema da jadam samo banana za pojadok a dr se za rucek i vecera.pozz pa ke vi pisam kolku sum oslabela ako oslabam;)

nataska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 31
Локација : veles
Поени : 15030
Registration date : 2008-09-16

Пишување by najmila on 03.06.09 23:42

Снеже до каде си со диетата?Тоа што го најдов за оджувањето на тежината на тебе баш ми текна. Пошто знам дека ти месец правеше само пауза,еве ова подобра варијанта а и се слабее во оджувањето 3 кила пишуваше.Како ти иде со тежината,нагоре ,надоле? поздрав

najmila
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by aleksandra on 03.06.09 23:57

eve jas da vi se pofalam izgubiv 9 kg za 14 dena so dietata so mesoto na pocetok jadev samo po ednas vo denot i toa 1 salata i epten malo parce meso ili riba ili 1 jajce i po 10 dena pocnav da bidam epten omalaksana i pocnav da imam vrtoglavici i vednas drugiot den si zedov vitamini(bidejki ne se vnesuva ovosje) i si pocnav da jadam po 2 pati pa malku poarno se osejkam se nadevam ke prodolzam so gubejne na kg ,barem 20 da izgubam ama ne se brzam poarno postepeno i ne daj Boze da mi se vratat

aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 682
Расположение : veselo
Поени : 15610
Registration date : 2008-06-09

Пишување by Freya on 04.06.09 0:07

Bravo aleksandra, i jas planiram da ja pocnam mesnata dieta ama malce mi e strav oti ne e zdrava.Kazi mi samo kakvi vitamini pies?

Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 15625
Registration date : 2008-06-06

Пишување by aleksandra on 04.06.09 0:09

pijam vitamin c,vitamin e, i multi vitamini vo koi treba da ima kalcium i magnezium
i jas epten se dvoumev bidejki ne e ic zdrava ama pa mnogu se gubat kg, plus ubavo e da se jadat mnogu salati jas si pravam 1 tajnir salata so zelka,morkovi ,i cveklo

aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by anetapp on 04.06.09 0:17

Женски немојте со Аткинсовата диета не е воопшто здрава.Вистина се губат килограми ама здравјето и имунитетот каде одат.Пробајте со диета каде има од се по малце за јадење.Јас мислам дека ун диетата е идеална.Мое мислење

anetapp
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by aleksandra on 04.06.09 0:30

znam anetapp i jas ja imam pocnato taa dieta i ja imam drzeno nekolku pati ama od 3 nedeli ne mozam fazla da izdrzam ,a so nea imam izgubeno 10 kg a sega sakam povejke zatoa se resiv na ovaa no ako pocuvstvuvam najmal znak deka ne e nesto vo red so mene vednas ja prekinuvam

aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by anetapp on 04.06.09 1:07

Ок ти сепак си знаеш самата јас само апелирам

anetapp
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by najmila on 04.06.09 1:56

Браво Александра само напред,9 кила за 14 дена е супер бројка,само мислам дека не смееш долго да ја држиш диетата 2 месеци мислам нема последици.Диетата воопшто не е тешка но јас неможам и да сакам да ја држам,воопшто не сум по месото иако сум нулта крвна група.Од месо јадам само пилешко едвај а во сувомеснати се давам.А сувомеснати не смее нели?Многу тешко ми паѓа кога ќе ми дојде протеинскиот ден кога треба месо да јадам :( а толку се радувам на тој ден ама џабе.Не знам дали некоја знае дали може во протеинскиот ден да се јаде виршли?

najmila
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by aleksandra on 04.06.09 11:11

jas mislam deka ne smee da se jadat virsli bidejki ne se cisto meso(moe mislejne),Najmila a zosto ne jadis riba namesto meso ili i riba ne mozis?

aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by makresanska on 04.06.09 11:22

anetapp напиша:вчера бев на воден ден значи денес триесетти ден од диетава јас 7 кг помалку .

anetapp a koja dieta ja drzis ti

makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 15540
Registration date : 2009-02-05

Пишување by aleksandra on 04.06.09 11:26

mene mi lici na un dieta ama najdobro aneta ke ni kaze

aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by sneze on 04.06.09 12:05

najmila напиша:Снеже до каде си со диетата?Тоа што го најдов за оджувањето на тежината на тебе баш ми текна. Пошто знам дека ти месец правеше само пауза,еве ова подобра варијанта а и се слабее во оджувањето 3 кила пишуваше.Како ти иде со тежината,нагоре ,надоле? поздрав
Zdr. ЈАс не продолжив со ун диетата иако пак ја почнав нели ви кажав. Ама пусто тоа сега има јаготки многу и зеленчук и само тоа си јадам и добро ми е , сега сум трети ден и немам симнато ништо но ќе биде.
Инаку после ун качив некаде околку 4 кг зошто не внимавав и не јадев овошје за доручек ми се одмили таа рутина. flower hahahaha

sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by aleksandra on 04.06.09 12:08

sneze a dali epten strogo se pridrzuvase na un dietata ili nekogas gresavase ,lele epten dolg period 90 dena,kolku kila oslabe za vreme na dietata ?

aleksandra
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by sneze on 04.06.09 12:14

Јас се придржував ептен на диетата , ми се имаше случено два три пати да си поткаснам што не треба , ама ништо страшно. Симнав 14 кг. за 3 месеци. И да ти кажам не е тешка само да поминат неколку дена , после ти е рутина и нормално. Само јака воља, има што да се јаде само е ограничено за секој ден различно.

sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by persa on 04.06.09 12:44

aleksandra напиша:pijam vitamin c,vitamin e, i multi vitamini vo koi treba da ima kalcium i magnezium
i jas epten se dvoumev bidejki ne e ic zdrava ama pa mnogu se gubat kg, plus ubavo e da se jadat mnogu salati jas si pravam 1 tajnir salata so zelka,morkovi ,i cveklo
Aj kazi mi sto jades po cel den, jas isto sum nulta, pa mislam mene ke mi odgovara ovaa dieta, a i sakam brzo rezultati Smile

persa
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 24
Локација : sk
Поени : 14734
Registration date : 2008-11-13

Пишување by Sponsored content Today at 1:51

Sponsored content