Родители и деца

Свински грип !!

Страна 40 of 40 Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40

Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by nnatasa on 24.11.09 19:44

Ves напиша:Eve golem natpis stoi na A1-Najnova vest!!!!Vakcinite protiv noviot grip se opasni !!! Vo 19 h. ke se zboruva poopsirno na vesti. Inaku Kanada otkazala 170 000 vakcini poradi toa sto predizvikuvaat nus pojavi .Mi se tresat race dur pisuvam , drugarka mi vo London ja primila pred nekolku dena , bremena e 5ti mesec. Se molam da bidat dobri , tolku vreme posakuvase da zabremeni .

... i nisto ne kaza bujarce, toj e vo soglasnos so szo...

fala bogu pocna nesto konkretno da se zbori... i kolega moj ja primi vakcinata, pretpostaven... i go mislam tolku kolku sto toj misli na mene i na kerka mi sto raste samo so mene... ic!
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19313
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by MamaMaja on 24.11.09 19:47

kalinche70 напиша:во целава несрека,среќа или како сакате наречете ја,бидејќи децата ми се алергични на јајце,пердуви и пилешко месо воопште не се замарам со вакцината,како да не постои-за мене проблем помалку затоа што ќе полудам инаку,еве го не оди во школо до понеделник ќе се чуваме домче зошто во едното одд.само едно дете било денес,во другото 8

Toa ti e neorganizirana drzava...

Vakcinata na Baxter ne e opasna za lugje so alergija na kokosli produkti, posto ne e odgleduvana na toj nacin.
Treba da se nabavi i del vakcini takvi za alergicni.

Ves напиша:Eve golem natpis stoi na A1-Najnova vest!!!!Vakcinite protiv noviot grip se opasni !!! Vo 19 h. ke se zboruva poopsirno na vesti. Inaku Kanada otkazala 170 000 vakcini poradi toa sto predizvikuvaat nus pojavi .Mi se tresat race dur pisuvam , drugarka mi vo London ja primila pred nekolku dena , bremena e 5ti mesec. Se molam da bidat dobri , tolku vreme posakuvase da zabremeni .

Navistina ne mi e jasno koj ginekolog preporacal da se vakcinira trudna zena?
Jas trudna koga bev ne sum ispila Panadon, a ne nesto drugo...
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18534
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by yarre on 24.11.09 20:15

Ves напиша:Eve golem natpis stoi na A1-Najnova vest!!!!Vakcinite protiv noviot grip se opasni !!! Vo 19 h. ke se zboruva poopsirno na vesti. Inaku Kanada otkazala 170 000 vakcini poradi toa sto predizvikuvaat nus pojavi .Mi se tresat race dur pisuvam , drugarka mi vo London ja primila pred nekolku dena , bremena e 5ti mesec. Se molam da bidat dobri , tolku vreme posakuvase da zabremeni .

Еве го линкот до веста на А1

http://a1.com.mk/vesti/default.aspx?VestID=116698

Синдромот Жилан Баре, го напаѓа нервниот систем и предизвикува парализа на нозете и рацете. Во извештајот се вели дека досега немало фатални случи. Дописот е испратен до министерствата во сите држави.
Од комисијата за пандемски грип велат дека нема причина да се сомневаме во квалитетот на вакцината, бидејќи секоја вакцина може да предизвика вакви несакани реакции, таа е дадена на 65 милиони луѓе.
„Тие навистина ако се јавиле, како што не се сомневам дека е така како резултат на давањето на вакцините, нема потреба од било какви паники, ниту потреба од укинување, односно прекинување на кампањите за вакцинирање, од проста причина што, толкавата стапка, или зачестеност на ваквите трагични, несакани дејства, е во рамките под очекувањата. Секако ние сме во постојан контакт со СЗО, и имајќи предвид дека таа ги следи на планетарно ниво случувањата, ќе постапуваме онака како што ќе бидат препораките од таа агенција“, вели Драган Даниловски, епидемиолог.
Канада стопираше цела серија на вакцината против новиот тип на вирус А Х1Н1, откако кај шест луѓе се појавила силна алергиска реакција. Јавната агенција за здравство на Канада побарала од шест канадски провинции да повлечат од употреба 172 илјади дози на спорната вакцина која е произведена од компанијата Глаксо Смит Клајн.
„Производителот Глаксо Смит Клајн побара од нас да не ја користиме вакцината во овој момент “ изјави др. Џоел Кетнер, оддел за здравство на Манитоба.
„Тоа е сериозна работа. Може да предизвика и смртни последици. За среќа засега е релативно ретка појава“, рече др. Нил Раб.
Според канадските власти сите шестина пациенти претрпеле сериозен анафилактичен шок, кој може да заврши исо сериозни последици и смрт. Светската здравствена организација потврди дека е известена за овој потег на канадските власти. Македонија порача вакцини од компанијата Новартис за кои експертите тврдат дека е безбедна.
avatar
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 19124
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by Zvezdicka on 24.11.09 21:22

MamaMaja site ginekolozi vo Germanija preporacuvat vakciniranje na trudnicite.ne e nisto taka cudno. Postoi i vakcina za sezonski grip specijalno napravena za trudnici.

Jas ja primiv sezonskata minatata nedela. Vakcinata protiv svinskiot grip na 1vi dekemvri.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19916
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by Monika on 24.11.09 21:32

Од сите медицински лица со кои имам разговарано во врска со вакцината за свински грип, имам добиено негативен одговор. НИКОЈ нема да ја прими ни под разно!
Не ја препорачуваат оваа вакцина вакцина,а нити пак таа за сезонскиот грип.
А кога му поставив прашање на еден стар искусен доктор дали се плаши од свинскиот грип, тој само ми се насмевна и ми рече: Повеќе се плашам од сезонскиот Smile
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19623
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by nnatasa on 24.11.09 21:34

Zvezdicka напиша:MamaMaja site ginekolozi vo Germanija preporacuvat vakciniranje na trudnicite.ne e nisto taka cudno. Postoi i vakcina za sezonski grip specijalno napravena za trudnici.

Jas ja primiv sezonskata minatata nedela. Vakcinata protiv svinskiot grip na 1vi dekemvri.

ne da ti se mesam ama ne mislis deka e mnogu?

jas ni paracetamol ne se napiv dodeka bev trudna...
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19313
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by Zvezdicka on 24.11.09 21:37

nnatasa mnogu sto?
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19916
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by nnatasa on 24.11.09 21:39

vakcini vo bremenost
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19313
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by Zvezdicka on 24.11.09 21:41

Smetam deka se neophodni.
Rizikot od komplikacii od gript ne mi e prifatliv
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19916
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by Juni08_Andrea on 25.11.09 0:40

Do sega panika za gripot sega panika za vakcinata.Poznavam moi bliski luge koj ja primile vakcinata i dobri se,fala bogu zdravi i zivi.Znaci sekoj si resava kako sto misli deka e najdobro za sebe.
avatar
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 20169
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by vecki on 25.11.09 0:43

iskreno jas ne palniram da ja primam vakcinata nitu do sega sum primala ni jas ni decata ni pa sega ke ja primime
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20840
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by Janaxxxx on 25.11.09 0:54

Ovde bese taa panika so vakcinata i pomina tie sto sakaa se vakciniraat ama poveketo vikaat nema sansi! Nikoj ne znae sto se moze da ni se sluci od taa vakcina ne mora odma moze i po nekolku godini pa togas ke se cudime so ne snaslo!
Inaku vakcinata od sezonskiot grip se koristi mnogu mnogu godini unazat i na bremeni i na zdravi i bolni luge i dosega nema nikakvi stetni posledici prijaveno!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 36
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18868
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by vecki on 25.11.09 0:59

tocno taka jana vakcinata za sezonski grip se prima mnogu godini unazat a ovaa za s.g. e nova i ne e dovolna ispitana .bas i vecerva na vestite kazaa deka i personalot odbiva da se vakcinira
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20840
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by Janaxxxx on 25.11.09 1:04

Pa i kaj mene na rabota pred da dojdat vakcinite pisuvase morame drn drn ako ne treba maskirani da rabotime iiiiiii nikoj nejke samo 50 dusi se vakciniraa od 6000 personal!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 36
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18868
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by MamaMaja on 25.11.09 1:28

Zvezdicka напиша:MamaMaja site ginekolozi vo Germanija preporacuvat vakciniranje na trudnicite.ne e nisto taka cudno. Postoi i vakcina za sezonski grip specijalno napravena za trudnici.

Jas ja primiv sezonskata minatata nedela. Vakcinata protiv svinskiot grip na 1vi dekemvri.

Site ginekolozi?
Ne sum bas sigurna, ama pak ke kazam, vkacinata eve i SZO ja proglasi za nesigurna.
I ti ladno ke odis de se vakciniras?
Vo sred epidemija?

Sekoj nosi odluki za sebe i svoite deca.
Jas nosev tri deca, i sto vika Natasa, a jas go kazav i predhodno,

nnatasa напиша:
ne da ti se mesam ama ne mislis deka e mnogu?

jas ni paracetamol ne se napiv dodeka bev trudna...

ne sum se napila Paracetamol glava koga me bolela.

Site epidemiolozi preporacuvaat megju vakcinata za sezonski i za H1N1 da pominat najmalku tri nedeli za zdravi lugje,
a tek za trudnici...
Baska sto ne se ni preporacuva vakcinacija na trudnici so vakcina za sezonski grip, ama ajde..

I uste edna rabota, vrzana za trudnici.
Mnogu mal broj na deca se imaat rodeno od trudnicite koi primile vakcina.
Uste e rano, posto vakcinata e nova.
Toa znaci deka nema dovolno podatoci, osven teoretski, deka vakcinata ne vlijae na plodot.
Kako togas imas merka sto nosi pogolema steta a sto pogolema korist?
Procitajte go kratkioto intevrju so Velo Markovski, covek koj e infektolog dolga niza godini
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=A3F85621635B2F46851B79095B547DD6
Ubavo covekot kazuva realno za nekoi raboti, posebno na krajot za vremeto potrebno za testiranje na vakcinata.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18534
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by Zvezdicka on 25.11.09 7:42

I jas pak ke kazam, vo sostavot na vakcinata za SG nema nisto novo osven antigenot - antigenot e sekoja godina razlicen i za sezoskiot grip.Normalno bidejki virusot se menuva.
Po sostav dvete vakcini koji gi/ke gi primam se identicni - mozete da se cudite kolku sakate. Mnogu malku od vas ovde koi diskutirate voopsto ste trudni vo momentov a i tie koi se ne se vo ista situacija kako i jas. Znaci perspektivata ni e razlicna.

Od druga strana ne najdov dovolno argumenti protiv a logikata mi nalaga da razmisluvam na nacin - ako sostavot e ist a toj sostav veke 13 godini se dava na bremeni zeni - argumentot deka ne e ispitana ne mi drzi voda.
Drugi argumenti pak voopsto ne sretnav.

-------

http://roditeliideca.bbgraf.com/viewtopic.forum?t=4674

-------

http://roditeliideca.bbgraf.com/viewtopic.forum?t=4766
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19916
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Свински грип !!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 40 of 40 Previous  1 ... 21 ... 38, 39, 40

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот