Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Колачи

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5
АвторПорака
Barbie
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 567
Локација: Skopje
Поени: 10832
Registration date: 2009-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   24.07.09 9:49

Sisarki

100 g. seker
200 g. margarin vo kocka
100 g. cokolado za gotvenje
200 g. med
100 g. orevi
100 g. susam
chocomax

Vo tendzere se stavaat sekerot,margarinot,cokoladoto i medot da se stopat.Otkako ke se stopat se trga tendzereto od ogan i se dodavaat orevite,susamot i chocomaxot.Ova se mesa so lazica.Sisarkite se oblikuvaat vo cedalka za limon.
Вратете се на почетокот Go down
kika
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 138
Age: 29
Локација: doma
Расположение: koga kako
Поени: 10915
Registration date: 2009-05-07

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   21.08.09 7:03

jas ovoj keks barem ednas nedelno obavezno go pravam mnogu e vkusen a e lesen:
1 jajce
1casa seker
1 casa mleko
1\2 casa maslo
2 casi brasno
pola pecivo
malku soda bikarbona
i nekolku lazici marmalad
mnogu e lesno i vkusno
Вратете се на почетокот Go down
Barbie
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 567
Локација: Skopje
Поени: 10832
Registration date: 2009-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   31.08.09 2:21

Bombici

lokum
seker vo prav
kokos
pola limon(isceden)

Od ovie sostojki se zamesuva testo i se pravat topcinja.Se valkaat vo kokos.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2086
Age: 35
Локација: skopje, makedonija
Расположение: арно убаво
Поени: 13852
Registration date: 2008-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   31.08.09 8:49

дајте рецепта за благи тостерки
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 487
Age: 35
Локација: Skopje
Поени: 12958
Registration date: 2008-04-14

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   31.08.09 9:12

Билјана, види овде
http://www.coolinarika.com/recept/tosterkeblage-varijacija-sa-kokos-grozdje-cimet
и овде
http://www.coolinarika.com/recept/tosterke
Вратете се на почетокот Go down
desi4ka
Редовен посетител
Редовен посетител


Male
Број на мислења: 122
Age: 42
Локација: Gevgelija
Поени: 10223
Registration date: 2009-09-06

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   10.09.09 2:14

snikers: 400gr peceni pa meleni kikiriki 1 margarin 200gr seker vo prav 2 jajca se mesa seto i se dodava 500gr meleni biskviti i kikirikite a od niv se ostava malce za odozgora seta smesa se mesa dodeka ne se soedini se stava vo tepsija i odozgora se stava glazuraod:malku mleko 100gr cokolado i malku margarin ivrz setotoa se narosuvaat ostatokot od kikiritkite mn e vkusno
Вратете се на почетокот Go down
ance
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 132
Age: 25
Локација: domce
Расположение: mamurno
Поени: 10249
Registration date: 2009-09-06

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   28.09.09 9:07

Симба Коцки
потребно е : 100гр бисквити, 150гр.мелени ореви, 150гр.чоколада за готвење , 3 јајца, 6 лажици брашно, 12 лажици шеќер, 120гр.маргарин, 1 пециво , 50гр.какао, 200мл млеко, 3 лажици масло за јадење
Се матат јајцата со 6 лажици шеќер , додаваме 3 лажици масло 1 лажица какао пецивото и брашното и мешаме со жица додека се соедини , се истура во намрсена тава и се печи 20тина минути на 200 степени.Во меѓувреме на тенџере на оган го ставаме млекото и 6 лажици шеќер маргаринот, преостаното какао и и чоколадата за готвење и мешаме со лажица.Бисквитите ги дробиме со сукалка или ги мелиме и ги додаваме во садот со мелените ореви и ја додаваме смесата од тенџерето промешуваме додека состојките се соединат.Изладениот колач го премачкуваме со изладениот фил и одозгора наросуваме кокос.
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 783
Age: 32
Локација: doma sme se toplime
Расположение: razigrano
Поени: 12430
Registration date: 2008-08-24

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   28.09.09 9:35

biljanag напиша:
дајте рецепта за благи тостерки

1 margarin,4 jajca,12 laz.seker,500-600gr brasno i 1 pecivo. se pravat topcinja i se pecat vo toster. jas gi pravev bas pred nekoj den
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12395
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   18.10.09 9:04

MEDENI KOCKI

3 casi brasno,2 caso ladna voda, 2 casi seker , 1 pak. cimet, 1 pak. soda bikarbona , 4 golemi lazici marmalad, 50 gr. cokolado rendano ili parcenca. Soljata so koja se meri e na primer od onie za mleko 200gr.
Se se mesa so lazica i se pece vo podmackan pleh okolu 20min. na 200 stepeni
Koga ke se ispece odozgora se pemackuva so marmalad i se posipuva so rastopeno cokolado
Mnogu e ubavo i ima vkus kako kolacite "Medeno srce"
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 768
Age: 35
Локација: мак
Поени: 10410
Registration date: 2009-09-29

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   18.10.09 9:20

kika напиша:
jas ovoj keks barem ednas nedelno obavezno go pravam mnogu e vkusen a e lesen:
1 jajce
1casa seker
1 casa mleko
1\2 casa maslo
2 casi brasno
pola pecivo
malku soda bikarbona
i nekolku lazici marmalad
mnogu e lesno i vkusno
јас му додавам ореви, го печам во тавче за кох, и одозгота премачкувам со крем или мармалад па нарасувам со сецкани ореви или рендана чоколада, добива и на изглед и на вкус
п.с. ако го правите со натрен и диетален мармалад можат да го конзумираат и дијабетичари
Вратете се на почетокот Go down
Barbie
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 567
Локација: Skopje
Поени: 10832
Registration date: 2009-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   21.10.09 1:14

Oblandi

1 pakuvanje oblandi
750 g. seker
200 g. meleni orevi ili meleni lesnici
400 g. meleni biskviti
1 margarin vo kocka
400 ml. voda

Vo tendzere se stavaat vodata i sekerot da vrijat 2 minuti.Otkako ke zovrijat,tendzereto se trga nastrana.Margarinot se topi i se dodava kaj serbetot.Se dodavaat melenite orevi ili melenite lesnici i ova se mesa.Potoa se dodavaat melenite biskviti i pak se mesa.Dodeka filot e topol se stava vrz oblandite.

Vanilici so mast

1 solja mast
2 jajca
2 fildzani seker
1 fildzan zejtin
1 pecivo
brasno
seker vo prav

Od masta,jajcata,sekerot,zejtinot,pecivoto i brasnoto se zamesuva testo.Potoa se formiraat figuri i se pecat vo podmackan pleh.Se valkaat vo seker vo prav.
Вратете се на почетокот Go down
marina****
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 304
Age: 26
Локација: Germanija
Поени: 10980
Registration date: 2009-04-27

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   23.10.09 10:15

znаete li dobаr recept zа sisаrki?
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1100
Age: 35
Локација: domce
Расположение: srekno
Поени: 11523
Registration date: 2009-05-04

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   23.10.09 10:26

Barbie напиша:
Sisarki

100 g. seker
200 g. margarin vo kocka
100 g. cokolado za gotvenje
200 g. med
100 g. orevi
100 g. susam
chocomax

Vo tendzere se stavaat sekerot,margarinot,cokoladoto i medot da se stopat.Otkako ke se stopat se trga tendzereto od ogan i se dodavaat orevite,susamot i chocomaxot.Ova se mesa so lazica.Sisarkite se oblikuvaat vo cedalka za limon.

eve ti recept za sisarki
barbi go ima napisano postot jas samo da pomognam
Вратете се на почетокот Go down
Barbie
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 567
Локација: Skopje
Поени: 10832
Registration date: 2009-06-11

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   23.10.09 10:42

Ledeni kocki

Testo:

6 jajca
6 lazici seker
6 lazici kakao
6 lazici brasno
1 pecivo

Fil:

3/4 mleko
2 pudinga od vanila
4 lazici niseste
2 lazici seker vo prav
1 margarin vo kocka

Serbet:

250 ml. voda
250 g. seker

Glazura:

100 g. cokolado za gotvenje
4 lazici zejtin

Prvo se podgotvuva filot.Se varat mlekoto,pudinzite i nisesteto.Se matat margarinot i sekerot vo prav.Se dodava svareniot puding i se mesa.Se stava vo frizider da se izladi.Se podgotvuva testoto.Se matat jajcata i sekerot.Se dodavaat kakaoto,brasnoto i pecivoto.Ova se mati i se pece vo tavce br.40.Se podgotvuva serbetot.Vo tendzere se stavaat vodata i sekerot da vrijat.Otkako ke zovrijat,serbetot se ostava da se izladi.Potoa ispecenoto testo se poleva so serbetot.Odozgora se stava filot.Se podgotvuva glazurata.Cokoladoto za gotvenje se stava na parea da se stopi.Otkako ke se stopi se dodava zejtinot i se mesa.Se stava vrz tortata i se secat kocki.
Вратете се на почетокот Go down
adi
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 616
Age: 31
Локација: vamu-tamu
Расположение: koga kako
Поени: 10536
Registration date: 2009-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   23.10.09 10:43

Bidejki jas denes go pravev da go napism receptot za cokoladen kuglof koj site mi go bendisuvaat:

4jajca
4laz.seker
4laz.brasno
1/2 pecivo
100gr.suvo grozje
100gr.orevi
pola paketce suvi smokvi
1 cokolada

inaku moze i samite da kombinirate sto ke stavite moze i lesnici ako nemate orevi,moze i urmi suvi banana ili ananas se sto sakate.
Jas koga ke se ispece mu stavam i rum i go krkame za brzo vreme
Вратете се на почетокот Go down
bubale23
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 150
Age: 29
Локација: Home
Поени: 12020
Registration date: 2008-09-10

ПишувањеПредмет: americki kolacinja   24.10.09 2:11

Podolgo vreme baram na net recepti za amerikanski kolaci , znaete, onie famozni amerikanski kolacinja so cokoladca sto sekoja amerikanska majka gi pravi vo sekoj film:) Mnogu mnogu sakam da naucam da si di pravam sama, iako, navistina gi ima vo sekoj market, ama doma si e doma! Da skratam - dosega ne mi uspeal nieden recept za niv od net, izgleda nesto gresam pri prilagoduvanje na americkite dozi so nasi, taka da - ako nekoj ima nekoj isproban recept - pisuvajte!!!! Fala vi!
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12748
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   24.10.09 2:14

pobaraj kako mafini ...mislam se pisuva muffins
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12748
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   24.10.09 2:18

eve eden sajt
http://www.kolaci.net/muffins/mafini_s_cokoladom.html
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 11961
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   25.10.09 21:16

Ne se mafini Ilince,greska si,bubale misli na chocolate chip cookies,na onie americki kolacinja so parcinja cokolado vnatre.Za zal jas samo imam jadeno od ovie i toa imam probano od site vidovi,a omileni mi se so crna i bela cokolada mesano.Probaj da gi pobaras na net kako chocolate chip cookies a ako najdes recept javi
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 534
Age: 44
Локација: sk
Поени: 10539
Registration date: 2009-09-24

ПишувањеПредмет: Re: Колачи   26.10.09 5:48

Јас имам рецепт за посни амерички кукис
ама се многу вкусни ако се без јајце

Шоља мене ми е мерка шоља како за англиски чај,не за млеко
1 и 1/4 шоља брашно
полно мало лажиче сода
пола лажиче сол
1/2 шоља омекнат маргарин
1/4 шоља шеќер
1/2шоља мед
1шоља сецкано,дробено црно чоколадо

Релната ставија да е топла на 250-300ц
Се меша брашното со содата и солта
Се меша посебно маргаринот(можеш и путер ако не сакаш посни-уште подобро)со шеќерот и медот(со миксер)
Се додава брашното,но се меша сега со лажица лесно и се додава чоколадото
Со лажички 2 се става тесто во плех на хартија за печење


Се печат да станат светло кафени(во средина ако се меки,ќе се стврднат со ладење)
Вратете се на почетокот Go down
 

Колачи

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -