Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Парадентоза и болести на забите

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
SANICKA
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 75
Age: 40
Локација: Skopje
Расположение: променливо
Поени: 11035
Registration date: 2009-03-26

ПишувањеПредмет: Парадентоза и болести на забите   26.04.09 9:41

Побарав дали има но не најдов ваква тема.
Пред неколку месеци имав болка во непцата која мислев дека ми е предизвикана од синусите оти тие знаат да прават таква болка, но сепак се решив и отидов на забар.Забарот ми кажа дека имам почеток на парадентоза што мене многу ме исплаши.Еве од тогаш навака се мачам и што повеќе обрнувам внимание тоа повеќе ме боли.
Дали некој имал вакво искуство или пак во негова близина некој да имал и како се справува со парадетозата.дали постои некој природен препарат кој помага за болките?
Вратете се на почетокот Go down
verce
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 29
Локација: Imperija Kocani :)
Расположение: super
Поени: 13465
Registration date: 2008-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Парадентоза и болести на забите   26.04.09 12:22

A gi premackuvase nesto zlebinite .MM dosta strada gi macka ama strasni bolki duri izvadi i dva zdravi zabi zosto mnogu go blese i mislese deka e od zabite a tie zdravi.Mislam deka stomatologot mu spomena deka se povrzani so nervite pa ako mnogu i cesto se nerviras vliae na zabite.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12394
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Парадентоза и болести на забите   26.04.09 22:16

Sanjicka probaj so posebna pasta za zabi.....ja falat Lacalut.....taka mislam se vikase.Plus plakni ja ustata so zalfija caj,dzebovite cisti gi ponacesto i obavezno zaben konec.
Вратете се на почетокот Go down
SANICKA
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 75
Age: 40
Локација: Skopje
Расположение: променливо
Поени: 11035
Registration date: 2009-03-26

ПишувањеПредмет: Re: Парадентоза и болести на забите   27.04.09 9:14

Почнав да користам четка ЦУРАПРОКС ултра софт со 5460 влакна, Лакалут актив паста, Гингивон течност за плакнење на усната шуплина на база на прополис 100%природен и гингивал Ц гел за масирање на непцата ама ништо не помага можеби ќе ја ублажи болката ама за кратко туку само молам бога да не почнат да ми се клатат забите е тогаш веќе ми нема спас.брррррррр
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1068
Age: 27
Локација: Скопје
Расположение: добро
Поени: 11759
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Парадентоза и болести на забите   27.04.09 9:32

SANICKA немој такви црни мисли, и јас сум доста исплашена, користам Лакалут, пијам Бкомплекс и Цвитамин, па се надевам само дека ќе го одложам процесот , се надевам дека и кај тебе ќе биде така. Не претерувај со многу хигиена, зошто така ќе ги уништиш и бактериите кои се корисни(кажано од стоматолог). А од кога ја имаш парадентозата???
Вратете се на почетокот Go down
SANICKA
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 75
Age: 40
Локација: Skopje
Расположение: променливо
Поени: 11035
Registration date: 2009-03-26

ПишувањеПредмет: Re: Парадентоза и болести на забите   27.04.09 9:53

Јас приметив негде пред нова година ама ај си мислев проблем со синусите па тие знаат да ми направат такви болки арно ама по некое време сватив дека непцето ми се повлекува на четворката но сепак не сватив толку сериозно иако веднаш отидов на забар.И тоа е тоа.А најмногу што ми жал тоа што со моиве години успех е, да имаш само 3 заба пломбирано(не вклучувајќи ги умниците кои неможеа да излезат па ги извадив здрави) а секој друг заб чист и здрав.Знам дека тоа е од стресови кои и те како ги имав во мојов живот ама нема што друго ќе терам некако додека може вака па после ќе бараме друго.А Мила87 и ти имаш парадентоза или само пиеш превентивно????
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1068
Age: 27
Локација: Скопје
Расположение: добро
Поени: 11759
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Парадентоза и болести на забите   27.04.09 10:11

Имам почеток на парадентоза, нешто од што најмногу се плашев :( Па ми кажаа да ги пијам тие витамини, а од пастата ептен сум задоволна, осетив подобрување.
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1176
Age: 35
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 12692
Registration date: 2008-07-06

ПишувањеПредмет: Re: Парадентоза и болести на забите   27.04.09 10:11

Уф колку е болно да имаш парадентоза јас имав некоја почетна фаза и тоа редовно ги миев забите ама докторката ми кажа дека можело и од хормони така да биде, сега кога ги мијам забите нон стоп има крварење ама најтешко ми е кога ме боли и кога неможам нешто цврсто да јадам а најмногу ми е страв да не почнат да се расклатуваат па да почнат да паѓат
Вратете се на почетокот Go down
bubale23
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 150
Age: 29
Локација: Home
Поени: 12010
Registration date: 2008-09-10

ПишувањеПредмет: Re: Парадентоза и болести на забите   30.04.09 9:32

uf.. i jas imam vo pocetna faza, imav strasni bolki na toplo-ladno ama stomatologot mi stavi plomva na sogoleniot del na zabot i fala bogu mozam da jadam, pijam ... ziveam Smile koristam isklucivo lakalut i mnoguuuu mi pomaga. Za zal koga ednas ke pocne procesot na paradentoza, nema vrakjanje nazad..bas e losa, ama za zal gledam se pocesto ja imaat duri i mladite
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1068
Age: 27
Локација: Скопје
Расположение: добро
Поени: 11759
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Парадентоза и болести на забите   24.11.09 3:37

И друго нешто што е карактеристично за парадентозата е крварење на непцата, а со тоа и бргу создавање на забен камен. Пред една недела бев на заболекар, зошто ме болеше некој заб на благо(не знаев кој заб е), он да ти било од забниот камен сето тоа. А за непцата што ми беа воспалени ми кажаа да ја плакнам устата со хидроген 3% така 30сек, а после и со Hexoral, мене со ова ептен ми олесна, сега постојано имам свежина во устата(како некоја реклама сумSmile ) А денес еве треба да одам за да ми ги чистат со ултразвук и мноооооооогуууу ми е страв. Лелел колку мразам заболекари чудо едно
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13449
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Парадентоза и болести на забите   24.11.09 3:43

од кога користам паста за заби Лакалут актив го немам веќе проблемот со крварење на непца,непријатност од некоја глупа болка во непцата!Еднаш ја прекинав и за една недела повторно непцата ми станаа осетливи!Инаку имам пиено антибиотик Ровамицин кога сум имала некоја почетна парадентоза и се среди со антибиотикот фала богу!
Вратете се на почетокот Go down
Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1068
Age: 27
Локација: Скопје
Расположение: добро
Поени: 11759
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Парадентоза и болести на забите   24.11.09 3:51

И јас нон-стоп се мијам со Лакалут актив, но немав подобрување. Сега со хидрогенот и Хексоралот и +ЛАкалут не ми крварат веќе.Еве сега 5дена пиев и антибиотик Амоксиклав,поради тоа што се воспалени непцата.
Јасмина,мина кажи ми дали пиеше Ровамицин конкретно за парадентозата или .....? Ова треба да е пак нешто на база на пеницилин, како и Амоксиклавот што го пиев???Од овде ги зимаше таблетите? Имам слушнато дека имало некои апчиња,паста,чуда ги имало во Грција и ептен многу помагале
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2244
Age: 36
Локација: skopje
Расположение: kako vremeto :-))
Поени: 13449
Registration date: 2008-07-28

ПишувањеПредмет: Re: Парадентоза и болести на забите   24.11.09 3:55

да грчки е Ровамицинот, антибиотик таблети се и ги купував од Зегин!Ги пиев за парадентоза и навистина ми помогнаа,по 1 таблета на ден ми препиша мојот стоматолог!
Вратете се на почетокот Go down
 

Парадентоза и болести на забите

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -