Родители и деца

Колку често посетувате доктор?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Колку често посетувате доктор?

Пишување by Mama Ane on 24.04.09 11:46

Дали сте од оние типови кои за секоја промена, болка веднаш трчате на доктор или чекате времето да излечи или да стане посериозно? Дали секој симптом го споредувате со симптом кај некој друг и веднаш ви се мотаат црни мисли?

Јас лично многу сум неодговорна по ова прашање, дали е страв или немарност врска немам. Повеќе ќе да е немарност Smile. Воопшто не сум хипохондрик, дури и апче едвај да ме натера некој за глава да се напијам Smile

Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 17096
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку често посетувате доктор?

Пишување by fibimk on 24.04.09 12:06

Voopsto ne sum hipohondrik,retko posetuvam lekar.Tableti sama si zemam koga sum nastinata zosto sisterot mi e farmacevt.....obicno si zemam vibramicin zosto mi se najefikasni.
Odam ako treba da zemam bris,upat za krvna slika da pravam....a i nea ja pravam retko,da prepisam nekoj lek.....Odev pocesto koga imav tahikardija,pa pravev ispituvanja......ama sekade bev....i na kraj ispadna visoko AST,pa so antibiotici pojaki se snizi......i si pomina......
Edinstveno specijalisti sto pocnav da mu sum redovem klient se ginekolozite hihi hihi ...ako veruvate prv pak na pregled ojdov na 33 godini,bruka ziva hihi .Ottogas glava nemam krenato od niv.......se nadevam ovaj sega od Histera ke e posleden,deka ke mi go najde lekot......
Inaku obicno odam zaradi PAP,bris nekogas,a najcesto za na eho zaradi miomot...toj more da se kontrolira na sekoi 3-4 meseci......odam na privatno......sekoj pregled 800 den.....toa e....Sega odam i za miomot i za ciklusot da go reguliram toest mi treba da e poobilen.....

fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 15479
Registration date : 2009-02-25

Пишување by Sara on 24.04.09 12:27

Јас дома имам едно медицинско лице - мајка ми и што и да и се пожалам одма ме праќа на д-р хаах. Инаку јас сум голема паничарка, нешто ако ме заболи одма си правам хорор-филмови.
На општ лекар ретко сум била, само неколку пати, кога настинувам си го знам лекот ама затоа на гинеколог одкако појдов - некаде на 22-23 години не го оставив човекот на раат хаахах. Сега па особено откако останав бремена скоро секоја недела ми се погаѓа да одам - што од паника, што од потреба. Ама тоа е, некако ми олеснува откако ќе позборам со стручно лице.

Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 15574
Registration date : 2008-11-10

Пишување by nnatasa on 24.04.09 12:50

koga moram i koga e "noz do koska" maticniot mi e od skolska maz pa na telefon se razbirame sto da si kupam od lek. Gledam sto pomalku lekovi, praveni sinteticki da pijam...

Fibi, pripazi so vibramicinot, ne e zezanje znaes, antibiotike se zema obavezno so b komplex. od antibiotikot i mnogu kandida se pravi, a znaeme site kolku e dosadna..

nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 15623
Registration date : 2009-01-14

Пишување by fibimk on 24.04.09 12:54

Nateus,ne zemam stalno vibramicin ili bilo koj antibiotik.....veke ako me fati mnogu,da legnam,da kaslam...samo togas.Inaku gledam pred se na prirodna baza da e...propolis,limon,med,caevi,septolete...ama ako ne pomogne.....mora antibiotik......Nemam maka so kandida,mi se javuva odvreme navreme ama se povlekuva.....

fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 15479
Registration date : 2009-02-25

Пишување by nnatasa on 24.04.09 13:29

e taka, arno pravis. nekako svativ deka pies vibr. onaka Smile Smile

Ja spomenav kandidata poradi antibioticite, obicno redovno se pojavuva posle pienje antibiotik...

nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 15623
Registration date : 2009-01-14

Пишување by mirecv on 24.04.09 14:34

Многу,многу ретко,на општ лекар сум била 2-3 пати во последните 15 години,настинките сама си ги лечам дома Smile
Само на забар и на гинеколлог сум горе долу редовна

mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 15869
Registration date : 2008-08-02