Родители и деца

Доење - поважни прашања

Страна 24 of 24 Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24

Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by josifana on 09.12.09 10:40

Па Кара добро е што си успеала да се измолзиш. Полесно ќе ти е да си купиш апаратче за измолзување,а кога ќе ти олесни градата,кога не чувствуваш притисок тогаш е доволно.
До која возраст баш и не се сеќавам,ама додека не си го фатите редот,знам тешко е.
Биди упорна и уживајте со бебушот.
avatar
josifana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 362
Age : 39
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 17751
Registration date : 2009-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by Pravnicka28 on 09.12.09 10:41

мене ми се случувало да кренам Т и да ме фатат трески навечер.Измолзувај ги градите секогаш кога ќе осетиш дека ти се многу цврсти и набабрени.Кога ќе ги ослободиш ќе омекнат и ќе се намали притисокот во нив.Јас не сум пробала со пумпа, секогаш сум се измолзувала со рака. Давај му почесто да цица и така ќе ти се ослободуваат градите.
avatar
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 330
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 18363
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by kara on 09.12.09 10:43

Не се откажувам јас од доење никако. Само малку ми е чудно, до кога вака ќе треба да се измолзувам? И кажете ми какви се пумпиците за измолзување? Која е најдобра? и колку чинат, знае ли некој? Ви благодарам однапред.
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19184
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by Mama Ane on 09.12.09 10:52

Давај му почесто да цица, нека те празни он, мене со пумпица ми беше болно, еднаш ја искористив само.. нека цица почесто и наизменично од двете гради, штом осетиш дека едната е потврда таму стави го, најлесен начин е тоа..
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20686
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by Sara on 09.12.09 10:56

Кара еве јас ќе ти пишам од моето скромно искуство.
Значи прво не се плаши нормално е тоа да имаш повеќе млеко отколку што треба и добро е што е така, но пак не заборавај дека треба да пиеш многу течности и понатака. И јас имав температура во болница кога ми надојде млекото и таа сестрата почна да ме паничи леле брзо измолзувај се ама јас не се измолзував туку му давав да цица, е сега бебе е колку може да исцица? Не се измолзувај да ја испразниш скрос градата, јас не се сеќавам дали некогаш ми биле скрос празни градите дали од цицање или измолзување, туку измолзи малце колку да не ти тече и да си ја олесниш градата, затоа што ако се измолзуваш многу ќе ти се создава уште повеќе млеко. Пумпица ако сакаш купи си - ама гледај да не е од тие рачните затоа што не вршат работа, барем да е електрична но ако имаш млеко ќе можеш и со рака, е сега боли ама тоа е, а иначе се движат од 3000-5000 ден, скапички се.
И тек сега во 3 месец осеќам дека не ми се така преполни и тврди како на почеток градите, значи веќе се регулирало млекото колку толку, но пак ако не цица повеќе од 3 саати почнува само од себе да си тече, и да шприца и тоа во повеќе млазеви. Мојов се засркнува на секое цицање затоа што му шприца многу, ама ако се измолзам малку пред да цица - подобро е.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19164
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by Ilince on 09.12.09 11:14

jas se molzev do 3 meseci posle toa fativme ritam nekako ...ke znaes deka e podisprazneta gradata koga intenzitetot na tecenjeto na mlekoto ke bide pomal...nikogas ne mozis da se izmolzis do kraj..jas se molzev so pumpica od chicco taa mi bese najpogodna ,na nekoj mu bese ok i taa na baby nova ama jas nikako so nea ne nauciv,a ako imas uslovi najdobro e elektricna
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19413
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by smisjana on 09.12.09 11:49

Kara, na pocetok gradite ke ti bidat tvrdi i nabreknati, zasto se uste se nema vospostaveno ritam na izlacuvanje na mlekoto. So tek na vreme vo gradite ke imas onolku mleko, kolku sto mu e potrebno na Darko. Spored mene, izmolzuvaj se da ne ti se javi mistitis, a podocna sigurno nema da go imas ovoj problem.
avatar
smisjana
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 74
Age : 39
Локација : Bitola
Поени : 17485
Registration date : 2009-05-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by Snegulka on 09.12.09 13:29

kara kupi si najobicna pumpica na Chicco od 500 denari kako trubicka e, epten kje ti se najde....ja ne se izmolzuam i davam da cica pocesto,i se izmolzuam i so raka...ama i mene mi se slucuvase da kacam temperatura i treska da mi nadojde mleko odednas i taa pumpica epten mi se najde...ne davaj pari za skapi elektricni edinstveno ako planiras da se izmolzuvas i posle da go steriliziras mlekoto pa da go davas na bebusot
avatar
Snegulka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : gore dole
Поени : 18194
Registration date : 2008-12-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by mami29 on 09.12.09 14:58

Ako se odlucis za racna mislam deka taa na Babynova ti e podobra od taa na Chicco,okolu 400 den e, a za elektricna spored mene najdobra na Medela okolu 3800 den.
avatar
mami29
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 350
Age : 39
Локација : Скопје
Поени : 18842
Registration date : 2008-09-26

http://www.nagradniigri.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by Snegulka on 09.12.09 15:12

za elektricna definitivno na medela,vo remedika ja imaa i e super ako stvarno imas sekojdnevna potreba, a za chiccovata ja kazav od iskustvo taa na buabynova ne sum ja videla
avatar
Snegulka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : gore dole
Поени : 18194
Registration date : 2008-12-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by M A M I on 09.12.09 21:45

kara напиша:Мајки давајте совет.
Уште на вториот ден во болница мене ми надојде млекото.
Сега веќе имаме 12 дена и млеко има повеќе отколку што син ми може да исцица. Синоќа целата почнав да се тресам, ладно ми беше а имав температура 38,2. Се јавив на мојата др. и таа ми рече да се напијам еден парацетамол и задолжително да почнам да ги измолзувам градите, дека можело да има застој на млеко и од тоа така да се чувствувам. Пробавна едната и бавно, полека ама успеав да ја измолзам. Како да знам дека е целосно измолзена градата? А синоќа откако го надоив, ајде сега и другата града да ја измолзам. Почна млекото да шприца а не така само капка по капка како на другата града претходно. Дали е ова нормално? И дали има потреба да си земам апаратче за измолзување или ова ќе трае кратко време? Кога бебето успева да ја исцица целата града, на колкава возраст?
kara sosema e normalno da ti sprica,mene seuste taka mi sprica.od ednata cica a od drugata lom.pa stavam pelena da ne mi dostuduva..a za aparatce treba da zemis,ke ti bide i tebe polesno molzenjeto....bebuso ke pocni da iscicuva ubavo nekade po 40 dena do 2 meseci zavisi od bebuso..
avatar
M A M I
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 376
Age : 39
Локација : doma
Поени : 16698
Registration date : 2009-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by kara on 11.12.09 22:47

Ви благодарам за советите. Утре ќе излезам и ќе си купам рачна пумпица на Чико. Мојата др. ми рече дека вака измолзувањето ќе трае некаде отприлика уште околу две недели, додека бебето наполни еден месец возраст. Потоа би требало да си фати ритам на цицање а и да има поголема потреба, т.е повеќе да цица, така да ќе ги исцицува градите самиот. Затоа мислам дека не ми е исплатливо да фрлам 3000ден. за толку краток период. Ќе се снајдам и со најобична пумпица. Инаку за една недела имаме качено 250 грама, што мислам дека е сосем доволно за бебе од две недели возраст.Многу сум среќна што сака да цица и не можам да ви опишам колку тоа ме исполнува. Прекрасно било да си мајка.
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19184
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by Misticia on 11.12.09 22:52

кара на бебинова со шишенце со вакуум не како труба - трубата потешко се стерилизира ама и брзо се расипува пумпата
јас оваа ја чувам и за второто ќе ја пикнам во микробранова со малку водичка ќе се изврие и готово - незнам колку ја купив не беше скапа сега да ја најдам ќе ја сликам да ја видиш
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19113
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by kara on 11.12.09 23:05

баш би сакал да ја видам Мистица, ме интересира каква е... ако велиш дека е подобра, таква да си купам тогаш...
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19184
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by Misticia on 11.12.09 23:18

има шише со цевка внатре, цевката се става на градата а шишенцето се влече наназад и се полни после ако пие од цуцла може да ја наместиш цуцлата ама подобро да цицасигурно електричните се многу подобри ама и јас како тебе мислам дека за толку пари нешто ќе му купиш на бебето, многу кратко време ќе ти треба
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19113
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by Sara on 12.12.09 10:58

Јас ја имам таа од Чико што се молзи директно во шишенце, не ја бива, ама пред некој ден кога не сакаше да цица да видите од зорт и пумпа ми профункционира и рачно се измолзев за 10 мин. еден оброк хаха.
Сиротко грлцето му било црвенко а и заб ни никнува изгледа и температура ми качи па морав да се измолзам да се нахраниме, фала богу после тоа си продолживме со цицање.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19164
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by kara on 12.12.09 13:40

Денес бев да си купам пумпица и продавачката (која лично ја познавам) ме разубеди, да не купувам. Ми рече дека таа ја купила на Чико и само еднаш ја искористила. Многу било болно измолзувањето со пумпица, па продолжила рачно да се измолзува и тоа исто траело едно 15-на дена додека бебето почне повеќе количински да бара да цица. И така не купив, решив де продолжам рачно да се измолзувам, па ако има потреба понатака, ќе си ја купам.
avatar
kara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1111
Age : 36
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 19184
Registration date : 2008-09-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by Misticia on 12.12.09 13:58

Мене не ме болеше, можда нешто како пецкање
а можеби е и до градите
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19113
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by nnatasa on 12.12.09 15:43

i jas ja imam na chicco... vrska nema. si molazam racno. kaj mene se stabilizira, ne "lijam" kako porano nitu mi otekuvaat gradite, naddoagka koga ke zacica... e sega ako nema zacicuvanje edno 4 saati, togas se tvrdi, ama nauciv finta... ja tegnam bradavicata te, imitiram cicanje... nadoagja i posle ide polesno, so stiskanje pak ama... polesno
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19213
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by Sara on 12.12.09 17:39

Кара и јас немав намера да купувам, мене ми затреба сега кога морав поради обврски да го оставам на неколку саати. А ти кажав веќе ако ти треба колку да си ги олесниш градите можеш и рачно, не треба којзнае колку да се измолзуваш, колку да не тече неконтролирано и да не се тврди.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19164
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 12.12.09 22:50

mami29 напиша:Ako se odlucis za racna mislam deka taa na Babynova ti e podobra od taa na Chicco,okolu 400 den e, a za elektricna spored mene najdobra na Medela okolu 3800 den.
Potpis za pumpata na Medela.Edna od najdobrite na nasiot pazar.Taa na Chicco e ziva tragedija.Zali boze pari...
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20384
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by marijajovanova on 13.12.09 11:58

D-r Lidija Pazdrijan напиша:
mami29 напиша:Ako se odlucis za racna mislam deka taa na Babynova ti e podobra od taa na Chicco,okolu 400 den e, a za elektricna spored mene najdobra na Medela okolu 3800 den.
Potpis za pumpata na Medela.Edna od najdobrite na nasiot pazar.Taa na Chicco e ziva tragedija.Zali boze pari...

Najdobra pumpa e na Avent odi so 2 sisenca i rezervni gumici zatvaraci za sisenca i sl. 3200den. dodeka na ciko slicna vakva mi se skrsi za 2nedeli.
avatar
marijajovanova
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 88
Age : 34
Локација : kocani
Расположение : :))
Поени : 18893
Registration date : 2008-08-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by Magdalena92 on 02.08.15 13:44

Mamickii jas sakav da ve prasam mojata malecka e samo edna nedela cica no edvaj se naviknavme od pocetokot imav ranicka pa i davav prihrana Hip pa potoa pak prodolzivme da cicame no ima eden problem cica pa potoa povraka po malku i posle pak saka da cica i neznam sto da pravam ve molam za sovet

Magdalena92
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 25
Локација : Sv.Nikole
Поени : 6036
Registration date : 2015-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Доење - поважни прашања

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 24 of 24 Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот