Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Кога да се направи тест за бременост?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next
АвторПорака
Nene
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 430
Age: 27
Локација: Daleku od doma
Расположение: Odlicno
Поени: 12422
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Кога да се направи тест за бременост?   12.05.08 11:16

zdravo.imam edno prasanje do vas.so partnerot imavme nezastiten odnos na 05.05.2008 i sakam da ve prasam dali ima sansi veke po edna nedela da imam znaci deka sum bremena .fala odnapred.caooooooooooooo.
Вратете се на почетокот Go down
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13497
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   12.05.08 11:23

бебе здраво
но си ја погрешила темата во која го постави прашањето
инаку дали си бремена или не можеш да дознаеш првиот ден откако ќе ти доцни циклусот. сега не.

***********************************************************************************************************************************

Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14281
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   12.05.08 11:24

бебе добродојде а прашањето ти е малку нејасно ама ај ке пробам, можно е да си бремена, ама многу е рано да ти кажат односно да ти потврдат на гинеколог, а кога треба да добиеш??

пс. го известив админ за несоодветна порака во оваа тема
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12849
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   12.05.08 11:25

Добредојде бебе! Вака сега од тогаш има поминато една недела и нема шанса да имаш симтоми на бременост бар јас така мислам и сум читала зашто ако се фатило сега тоа не се ни гледа под микроскоп такада нема шанса да ти предизвика симтоми на бременост зашто симптомите се јавуваат после првиот месец, за секој случај ако се сомневаш купи си тестче 88 денари од зегин и напрај го со среќа!
Вратете се на почетокот Go down
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13497
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   12.05.08 11:34

и да купи тест да го направи не може по една недела од односот и да е бремена да и покаже. тестот е веродостојен само откако ќе задоцни мензисот, значи некаде после еден месец од односот.

***********************************************************************************************************************************

Вратете се на почетокот Go down
Nene
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 430
Age: 27
Локација: Daleku od doma
Расположение: Odlicno
Поени: 12422
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   13.05.08 12:32

vi blagodaram mnogu na odgovorite,no za zal denes midojde menstruacija.fala za odgovorite.

sakam da ve prasm uste nesto.dali moze po poveke pati vo mesecot da imame nezastiten odnos.fala odnapred.caoooo
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12849
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   13.05.08 12:36

Ане јас мислам дека може,мене аптекарката ми кажа и на самиот тест пишува дека една недела после одност тестот може да покаже бременост,е сега јас и кажувам дека неможе сеуште да и се манифестираат симптоми на бременост како гадење,мокрење,вртоглавици!


Како мислиш во која смисла повеке пати биди појасна flower иначе можете зашто да не само имаш ризик да забремениш-ако некеш!
Вратете се на почетокот Go down
Nene
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 430
Age: 27
Локација: Daleku od doma
Расположение: Odlicno
Поени: 12422
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   13.05.08 12:42

sakam da kazam dali prtnerot moze na primer dva tri pati vo mesecot da mi svrsi.fala
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12849
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   13.05.08 12:47

А да не останеш трудна?Може ама пак имаш ризик и со сметање на плодни неплодни денови секогаш имаш ризик да забремениш,една моја колешка кога имала менструација имала и однос со сегашниот сопруг и мислеле дека неможе да затрудни и се опуштиле и по месец дена дозна дека е трудна и сега е мајка на прекрасна ќеркичка :baby:
Вратете се на почетокот Go down
Nene
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 430
Age: 27
Локација: Daleku od doma
Расположение: Odlicno
Поени: 12422
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   13.05.08 12:52

Fala Eli na odgovorot.Sakam da te prasam dali navistina boli koga se poragas sakam da znam kako e cuvstvoto. uzivanje
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12849
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   13.05.08 12:59

хаха незнам не сум се пораѓала до сега зашто никогаш не сум била трудна работам на тоа flower иначе од моја другарка и од други жени што ми кажувале да боли и тоа многу пр.Стар ми кажа болката е како да те удираат со нешто во кичма и во стомак наеднаш, ама тоа е слатка болка после тоа кога ке си го видиш бебушот цела болка и поминува и доага среката! Можеш за ова и на форумов да прочиташ искуства од девојките најди и ке видиш!
А ти сакаш да останеш трудна или?
Вратете се на почетокот Go down
Nene
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 430
Age: 27
Локација: Daleku od doma
Расположение: Odlicno
Поени: 12422
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   13.05.08 13:02

da sakam da ostanam trudna i da imam bebuse.ah kolku ke bidam srekna.a kade da gi najdam tie iskustva odnosno na koja strana.fala eli.DA dade gospod da imas mnogu decinja kako na tebe taka i na site.pozdrav :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
worried
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 1
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12325
Registration date: 2008-06-02

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   02.06.08 13:16

sakam da ve prasam dali 3 den posle odnosi moze nekoj test da pokaze rezultati...a i dali voopsto po prv seks moze da se zabremeni ??? bese mnogu mnogu kratko i vednas se trgna partnerot....i po polovina minutka svrsi nastrana!!!ve molam odgovorete
Вратете се на почетокот Go down
Ane
Administrator
Administrator


Female
Број на мислења: 2289
Age: 42
Локација: Skopje
Расположение: весело
Поени: 13497
Registration date: 2007-11-14

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   02.06.08 13:44

не постои таков тест. тестот најрано се прави првиот ден по изостанување на менструација. претходно не може да по каже резултат.
секако дека може да се забремени од прв однос. без разлика дали траело една или пола минута или подолго.
а ако баш ти е страв, можеш да прашаш во аптекиве кај нас дали постои пилулата „Ден потоа„ која е контрацептивна и им се дава на жените кои не сакаат да останат бремени, а имале незаштитен однос. Само треба да си прашаш кога најкасно може да се земе, за да има ефект.

П.С. а за да не се стресуваш следнио пат - кондом! Smile

***********************************************************************************************************************************

Вратете се на почетокот Go down
Nene
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 430
Age: 27
Локација: Daleku od doma
Расположение: Odlicno
Поени: 12422
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   02.06.08 13:58

zdr.jas piev norlevo tableti za den posle kaj nas kostat 800 denari i se pijat najkasno do 72 casa posle nezastiten odnos.odnosno 3 dena.pozdrav.
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12849
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   03.06.08 0:38

А зашто си ги пиела тие таблети бебе?Па нели сакавте да имате бебуш? Иначе за тие таблети да ти кажам а и на сите ми кажаа дека биле штетни и јас се зафркнав и ги пиев еднаш пред година и нешто кога сеуште немавме можност за бебе и точно се пијат во рок од 72 часа и не дозволуваат да се фати плодот, а од кога ги испив по неколку дена добив (онака кафено) а не ми беше период и од тогаш ми се поремети циклусот и неможев да си се вратам во нормала неколку месеци е сега фаламу на бога се е ок и циклусот ми се стабилизира и редовен ми е ама ти препорачувам никогаш повеќе да не ги пиеш тие апчиња зашто башка тоа дознав од гениколог дека многу влијаеле и за понатака и можат да ти предизвикаат проблеми за после кога навистина ќе сакаш да останеш бремена.
Вратете се на почетокот Go down
Nene
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 430
Age: 27
Локација: Daleku od doma
Расположение: Odlicno
Поени: 12422
Registration date: 2008-05-12

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   03.06.08 9:11

eli ne gi pijam sega i jas gi piev pred edna godina koga nemav moznost za bebe no poveke ne.i kaj mene se poremeti ciklusot no sega e ok.pozdrav.
Вратете се на почетокот Go down
bobica
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 139
Age: 30
Локација: makedonija
Расположение: nikakvo
Поени: 12309
Registration date: 2008-06-04

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   06.06.08 20:44

nemozev da izdrzam i sinoca napraviv test za bremenost i mi pokaza negativen ama use imam nadez deka e mozebi greska bidejci e rano neli treba da mi dojde na 12-13.06.08.ama testot go imav doma i mi bese kupen od pred da odam na operacija znaci pred 9 meseci a se vika be safe na fitofarm i na nego pise test za rano otkrivanje na bremenost duri i do sedmiod den od zabremenuvanjeto.
aj kazete mi ce ima li nadez za mene ili ...
moze li da e greska testot?
SmileSmile[/img]
Вратете се на почетокот Go down
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 166
Age: 40
Локација: Skopje
Поени: 12309
Registration date: 2008-06-03

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   10.06.08 21:15

"Be safe" na fitofarm e odlicen test i voopsto ne e skap.Jas go koristev-prvite nekolku pati i mene mi bese negativen-ne bev bremena,no koga go koristev posledniot pat bese pozitiven-tocno ispadna.Najubavo da go napravis testot so prvata utrinska mokraca bidejki togas e najkoncentrirana(najgolema kolicina ima na hGC-ako si bremena).Ti drzam palci da se izraduvas flower
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 682
Age: 29
Локација: prilep
Расположение: veselo
Поени: 12390
Registration date: 2008-06-09

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   12.06.08 6:56

aj ve molam kazete mi kakvo iskustvo imate so testovite za bremenost?

мене првиот пат ко напрајв тест за двете деца втората црта беше малку розова слабо розова што не се приметуваше многу а двата пати бев бремена го напрајв по 1 недела од ко ми каснеше менструацијата а за темава моите симптоми беа гадејне но никако не мозев да поврајќам и незнам зошто од ко останав бремена итоа незнаев дека сум осејќав мала болка при односи
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14281
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   15.06.08 12:11

Последната менструација ми беше на 24.11 тест бремена останав на 08 или 09 декември знам точно каде и кога ама незнам дали поминало полноќ хихих, тест правев една недела пред нова година значи два три дена одкако ми доцнеше, јас обично точно на датата си добивав.
Првата цртичка се познаваше убаво а втората беше многу бледа, ама јас си знаев, од внатре ми кажуваше...а симптоми немав, само прокрварев бидејќи ми беше многу физички тешко на работа, кревав пакети со зелтин 15л, и толку треба...ама се излезе добро.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 222
Age: 32
Локација: skopje
Расположение: odlicno
Поени: 12325
Registration date: 2008-05-31

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   17.06.08 9:38

da pocnam vaka pred da ostanam trudna so marko imav spontan abortus i koga ostanav vtor pat odma znaev deka sum trudna zasto gi imav istite simptomi me bolea mnoguuuuu gradite.pravev testovi uste pred da dobijam site negativni ama jas pak uporna mu vikam na mm trudna sum otidov vo sistina i tamu mi pravea krven test i doaga sestrata kao me tesi ako ne ovoj pat drugiot mesec ke bide itn... den pred da dobijam pravev test pak negativen drugata vecer dojde snaa mi i barat mi i mi donesoa test tocno na denot koga trebase da dobijam i eve mi se posreki trudna sum .mislam deka markite na testovite ne se bitni ako si trudna ke si pokaze vo sekoj slucaj
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
ГостинПишувањеПредмет: забременување   06.07.08 9:38

Ме интересира колку најрано може да се направи тест за бременост, за да даде точен резултат?
Дали ви се случило некогаш тестот да ве излаже? Мене ми излезе негативен, а незнам зошто мислам дека сум Very Happy
Можеби е чудно и нејасно но имам такво чувство... Нестрплива сум да го слушнам вашето мислење
Вратете се на почетокот Go down
Irena Trajkovska
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 385
Age: 36
Локација: Цврсто на земја
Расположение: Супер
Поени: 12241
Registration date: 2008-06-20

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   06.07.08 9:44

иванаатанасовска напиша:
Ме интересира колку најрано може да се направи тест за бременост, за да даде точен резултат?
Дали ви се случило некогаш тестот да ве излаже? Мене ми излезе негативен, а незнам зошто мислам дека сум Very Happy
Можеби е чудно и нејасно но имам такво чувство... Нестрплива сум да го слушнам вашето мислење
Ивана обично тестот се прави 10 дена по изостанување на циклусот за да бидат веродостојни резултатите, но не,мора да биде точно.Најубаво е да одиш на гинеколог.Јас повеќе не правам тестови, само се разочарувам.Но се надевам дека од тебе ќе слушнеме убава вест. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
Boki
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 12
Age: 32
Локација: Skopje
Расположение: superiska
Поени: 12120
Registration date: 2008-07-12

ПишувањеПредмет: Re: Кога да се направи тест за бременост?   16.07.08 5:03

Jas pravev test za bremenost dva pati vo rok od 2 nedeli i dvata mi bea negativni mi docni 2 meseci za simptomi nemam ili barem taka se custvuvam zatoa utre odam na ginekolog i toj ke kaze sto e rabotata na testovive neznam dali da im veruvam
Вратете се на почетокот Go down
 

Кога да се направи тест за бременост?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 16Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 8 ... 16  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -