Родители и деца

Назален аспиратор

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Go down

Назален аспиратор

Пишување by Damjana on 17.04.09 20:53

Има ли некој информација дали и каде во Скопје може да се набави овој аспиратор?
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18839
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by vecki on 17.04.09 23:55

damjana vakvo isto na izgled ima edna rodnina a dali e na chicco neznam oni go kupija po preporaka nadr margarita hristova
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by Damjana on 18.04.09 0:14

A od kade go kupija da ne znaes? Itno mi treba za 1 rodnina ... vo nedela da i go pratam za bebusot.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18839
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by marija* on 18.04.09 0:16

damjana vidi vi chicco ili vo apteka efedra
avatar
marija*
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 235
Age : 38
Локација : skopje*
Расположение : dobro
Поени : 17806
Registration date : 2009-03-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by vecki on 18.04.09 0:26

pojma nemam od kade im e kupen
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20595
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by Sandra on 18.04.09 9:33

@Damjana

Мислам дека го имам видено во Енци-Менци во трговски.

Sandra
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 821
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 19146
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by MamaMaja on 19.04.09 1:08

Ima na Maksim Gorki vo Chicco i vo Enci Menci. Okolu 600 denari e i super raboti.
Od nego e podobar samo onoj za na pravosmukalka.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18289
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by Damjana on 19.04.09 21:09

Vo chicco go nemaa, vo enci menci ne ni otidov. Go najdov vo Anzi - 580 denari. No ne go zedov nego tuku ovoj:

Mi se javija denes i informacijata e deka turbo raboti! Go iscistile komplet noseto i sega maleckoto super cica i si spie Vistina e skapicko, ama stom brka rabota vredi.
Fala na site za informaciite.
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18839
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by babysara on 19.04.09 21:51

jas imam italijanski kosta 2 evra edniot kraj odi kaj mene vo usta a dr. kaj bebusto vo nose i vsmukuvas. Super e me spasi.
avatar
babysara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 555
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18073
Registration date : 2009-03-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by anetapp on 20.04.09 0:48

И јас имам таков babysara го купив кога Дамјан се роди и многу ми помогна и го има во сите подобро снабдени аптеки
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 18013
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by BubeM on 30.05.09 2:05

Јас го имам на chicco овој http://www.farma-web.es/catalog/images/CHICCO_ASPIRADOR_NASAL.jpg

и до сега скоро ни еднаш не ми завршил работа. Можеби и дека едвај успевам да и се доближам на Илина кога ми е аспираторот во рака Smile

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by Sara on 09.07.09 10:23

Дали е исто назален аспиратор и пумпица за носе и дали ги има во аптекиве на пример зегин да се купат,овие по продавниците за бебешка опрема имаат пумпици ама не ми се сигурни дали се ОК.
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19019
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by babysara on 13.09.09 21:56

jas mislam istata funkcija ja imaat i dvete, ama pumpicite nevadat nesto posebno mrsulcinja.
avatar
babysara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 555
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18073
Registration date : 2009-03-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by twins_ on 13.09.09 22:49

Јас има неколку аспиратори , едниот е на батерии, другиот се цевче -цревце за да повлечеш а третиот е за на правосмукалка.Сум ги пробала двата а овој за на правосмукалка ми е страв некако и го немам пробано.ми ги пуштија од Словенија а имам и од обичните пумпици за носе , се најдуваат и тие по некогаш.
avatar
twins_
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1046
Age : 42
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 17238
Registration date : 2009-07-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by mommy on 13.09.09 23:33

nie prvo go zemavme ovoj i ne go biva, probavme nekolku pati, ama nisto

Бубе напиша:Јас го имам на chicco овој http://www.farma-web.es/catalog/images/CHICCO_ASPIRADOR_NASAL.jpg
и до сега скоро ни еднаш не ми завршил работа. Можеби и дека едвај успевам да и се доближам на Илина кога ми е аспираторот во рака

posle toa go zemavme ovoj i e SUPER, koga F bese bolen mislam deka krokodili vadevme :cool!:
avatar
mommy
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 32
Age : 38
Локација : Sk
Поени : 17132
Registration date : 2009-06-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by karolina on 02.10.09 15:56

od koja vozrast moze da se upotrebuva aspirator ili pumpica za nose ? pls nekoj ako znae
avatar
karolina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 296
Age : 38
Локација : doma so sonceto moe
Расположение : srekno najsrekno
Поени : 18233
Registration date : 2008-12-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by BubeM on 03.10.09 11:24

овие двата погоре може од раѓање, на самата опаковка пишува 0+

BubeM
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1116
Age : 40
Локација : Скопје
Поени : 18884
Registration date : 2008-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by karolina on 03.10.09 12:48

Бубе напиша:овие двата погоре може од раѓање, на самата опаковка пишува 0+
petijatarot mi rece mala e za pumpica a mene mnogu mi pomaga zatoa prasuvav
avatar
karolina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 296
Age : 38
Локација : doma so sonceto moe
Расположение : srekno najsrekno
Поени : 18233
Registration date : 2008-12-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 03.10.09 12:54

Za site mamici:aspiriranjeto na nose e korisna rabota ako se umee so pumpicata pravilno da se rakuva...No koj e kriterium za pravilno rakuvanje?
Negativniot pritisok koj ke se sozdade pri aspiriranje nesmee da bide mnogu golem,zosto vo sprotivno ke se osteti sluznicata.
Nedostatok na ovie pumpici e sto nikogas neznaete kolku jako ste stisnale na gumenit del od pumpicata.Zatoa poleka i vnimatelno.
Druga prikazna se medicinskite aspiratori,kade negativniot pritisok e tocno doziran, spored pritisocna skala.
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20239
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by twins_ on 03.10.09 12:57

Dr .Lide sto mislite za onie aspiratori koi se za da gi priklucis na masina za metenje.Imam takov ama mi e strav da go upotrebam pa si stoi spkaovan.
avatar
twins_
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1046
Age : 42
Локација : Дембелија:-))))
Расположение : променливо:-)
Поени : 17238
Registration date : 2009-07-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by Sara on 03.10.09 13:09

Ние имаме пумпица на Бејби Нова и тоа ја земавме откога приметив дека Матеј има секрет во носето.
Точно дека може да се оштети слузницата и затоа ми е страв да ја користам често, но јас сакав да прашам дали има друг начин да се исчисти носето освен со оваа пумпица.
Патем секретот не е воденаст - значи не ми тече носето туку скрос позади во носот има некои големи мрсули во боја мислам дека се зелени и од време на време се појавуваат на површина, има ли потреба да се трудам да ги исчистам, да не значи ова дека е настинат или тоа е нормален секрет од носето да се прочисти?
avatar
Sara
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1006
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 19019
Registration date : 2008-11-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by MamaMaja on 06.10.09 13:42

@twins напиша:Јас има неколку аспиратори , едниот е на батерии, другиот се цевче -цревце за да повлечеш а третиот е за на правосмукалка.Сум ги пробала двата а овој за на правосмукалка ми е страв некако и го немам пробано.ми ги пуштија од Словенија а имам и од обичните пумпици за носе , се најдуваат и тие по некогаш.

Јас веќе година дена користам аспиратор за на правосмукалка и екстра сум задоволна.
Доволно е да се каже дека извлекува куууп мрсулчиња, а Максим сам го зима во рака и си го става во носето.
Мислам дека дете од скоро две години не би зело у рака и да стави у нос нешто што му предизвикува и малку болка
или нелагодност!
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18289
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by Nataly on 06.10.09 14:14

Moze da mi objasnite kakov e toj aspirator za na pravosmukalka...mislam , kakva pravosmukalka? Kade go ima i kolku cini ?
avatar
Nataly
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 125
Age : 40
Локација : Кичево
Расположение : кога-како
Поени : 17726
Registration date : 2009-03-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by Damjana on 06.10.09 14:49

Jas kolku sto znam go nema vo MK. Inaku ima priklucok za pravosmukalkata sto povlekuva. Eve vaka otprilika:
http://www.babyvac.ca/gallery/babyvac%20cover.jpg
avatar
Damjana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1409
Age : 46
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 18839
Registration date : 2008-12-07

http://fotki.com/damjana

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by MamaMaja on 06.10.09 15:55

Нацртано е како се става, на рачката на усисивачот, без цревото да се стави.
Системот на комори внатре оневозможува целата сила на
усисивачот да се користи, туку само толку колку што треба.
Влече мрсули што да ти кажам, не би ни помислила дека дете
може да има толку мрсули во себе.
Кога го купивме прво го пробав на себе, па на Матија и на крај
на Максим.
Пошто Матко беше исто болен тогаш, и од него излезе купче.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18289
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Назален аспиратор

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 2 1, 2  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот