Родители и деца

Вакцинирање - за или против?

Страна 36 of 36 Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36

Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Mama Vase on 27.11.09 23:33

biljanag напиша:seuste ne mi e jasno zosto volku mnogu komentari za vakciniranje

ako i posle 35 strani tuka na ovoj forum i uste iljadnici na dr. forumi ne ja sfati poentata togas dzabe si go trosis vremeto na ovaa tema.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 18809
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Ves on 28.11.09 22:51

zatoa vo usa praktikuvaat takvi testovi.ako na pr. od prvata doza na mmr brojot na anti tela e golem vo nekoi slucai nema potreba od vakcinacija ili taa se dava mnogu pokasno.
a moze i samiot organizam da ima anti tela nasledeni od majkata.isto taka vo usa mnogu roditeli pred da pocnat so vakcinacija pravat vakvi testovi.dokazano e deka moze da se prenesat.Не за џабе многу народ не става во  Third world countries ....Може по десет години и овде ЌЕ  ИМА ИЗБОР да се применат вакви тестови, инаку на babycenter се исплашив колку многу негативности т.е. болести набројале доколку не прими детето МRR вакцина.Јас решив да не ја прими  до следното лето , околу нас не  постои невакцинирано дете -што значи никој нема  да се разболи од тие болести та да го зарази .. А ако се рзаболуваат и покрај вакцината -тогаш зошто воопшто ја примиле . 

Ves
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1410
Age : 40
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 19297
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Inicka_08 on 30.11.09 10:08

i nie nema sega da ja primame MMR. SE javivi pred nekoj den da im kazam deka ke ja odlozime za nekoj period. Sestrata koga slusna uplav ja fati, pocna da me ubeduva deka ne e ubavo taka sto pravime, deka ne treba da citame gluposti na internet, pa me ubeduvase da me povrze so doktorkata ona da mi objasnela zosto trebalo da ja primime vakcinata. Izgleda mnogu pacienti odbivaat da ja primat ovaa vakcina, barem taka svativ od muabetot.
i uste nesto denes nauciv, ne sum znaela deka i pokraj toa sto primame vakcina tetanus, ako nekogas se iseces ili slicno nesto ti se sluci so zelezo pak odma ti stavale inekcija tetnus,

Inicka_08
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 185
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18099
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Mama Vase on 30.11.09 11:06

da toa vazi i za difterija.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 18809
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Baltazar1 on 08.12.09 15:59

За оние кои можеби ќе имаат време и ги интересира,вечер во 20.15 на МТВ има емисија за вакцини, нормално со нагласок на свинскиот грип

Baltazar1
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 56
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 17804
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 36 of 36 Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот