Родители и деца

Вакцинирање - за или против?

Страна 35 of 36 Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36  Next

Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 21.11.09 17:50

Не треба да се ограничи, но каква врска би имала вакцината за грип,во однос на стандардната вакцинација на новороденчиња, особено тука, спрема темата, Вакцинирање за или против.
Свински Грип се обработува во друга секција на форумот, и набуфтана тема не е воопшто интересна за читање.
Вакцината против грипот, осем што е беспотребна, позитивно ја буди свеста за осознавање за вакцините, и нивната потребност или не.
Ајде да не квасиме. Тука навистина има одлични информации за вакцините.
avatar
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 19129
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Baltazar1 on 24.11.09 16:36

Читајќи ги последните статии во дневните весници значи испадна дека во вкацината кај нас има жива, поточно тимеросал за кој во минатото на овој форум поопширно пишувавме. Ако се сеќавате минатата недела госпоѓата од комисијата тврдеше во еден напис дека нема (видете го претходниот пост во кој зборував за ова). Како што реков, реагирав и до новинарот на тој напис подобро да ги истражи работите.Би ги прашал сега останатите кои беа априори за вакцини, ќе им верувате ли и понатаму на нашите „авторитети“ кои во рок од една недела прво рекоа дека нема жива, па дека има ама не е опасна? Верувате ли сега дека тие темелно се грижат за вашето здравје? И дополнително, како тоа живата(тимеросал) во оваа вакцина е потенцијално проблематична за многумина кои сега се информираат, а истата жива на пр. во HiB не е опасна? Вистината полека но сигурно испливува на виделина, свеста порасна...

Baltazar1
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 56
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 18054
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by MamaMaja on 24.11.09 17:14

Baltazar1 напиша:Читајќи ги последните статии во дневните весници значи испадна дека во вкацината кај нас има жива, поточно тимеросал за кој во минатото на овој форум поопширно пишувавме. Ако се сеќавате минатата недела госпоѓата од комисијата тврдеше во еден напис дека нема (видете го претходниот пост во кој зборував за ова). Како што реков, реагирав и до новинарот на тој напис подобро да ги истражи работите.Би ги прашал сега останатите кои беа априори за вакцини, ќе им верувате ли и понатаму на нашите „авторитети“ кои во рок од една недела прво рекоа дека нема жива, па дека има ама не е опасна? Верувате ли сега дека тие темелно се грижат за вашето здравје? И дополнително, како тоа живата(тимеросал) во оваа вакцина е потенцијално проблематична за многумина кои сега се информираат, а истата жива на пр. во HiB не е опасна? Вистината полека но сигурно испливува на виделина, свеста порасна...

Јас пак ќе кажам, ниту ги читам напите лекари, ниту ги слушам.
Доволно сум писмена да знам да читам написи и студии за вакцините, кои не се
граничат со параноја, за која се виновни оние кои таа параноја ја шират по форуми,
сајтови и слично. Има пар лекари и научници на кои многу им верувам, и чии препораки ги почитувам.

Мене во оваа вакцина не ме загрижува живата, мене друго ме загрижува.

Ама за тоа нема да зборувам тука, ќе ме кара јаре...
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18539
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Baltazar1 on 25.11.09 13:05

Грижата на Mama Maja е најверојатно од неиспитаноста на сигурноста и потенцијалните дологорчни негативни ефекти поради краткото време на продуцирање,тестирање (ако воопшто го имало како што треба) и дистрибуирање на вакцината.
Мојата цел беше малку различна,не да кажам дека тимеросалот е проблем. Како и во други случаи се трудев да ги разбијам стереотипите кои постојат (во случајов „Комисијата и лекарите се сигурно пообразовани од вас таму“) и тоа да биде од помош и на други, не само на оние кои очигледно се веќе свесни. Имајте предвид дека се што пишуваме можат да прочитаат и луѓе кои не се толку длабоко навлезени во темата...

Baltazar1
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 56
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 18054
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by redsonja on 25.11.09 13:35

Како еволуираат ставовите на нашите надлежни лекари. Прво, кога има страв од вакцини, на пример за девојчињата за ХПВ викаат не паничете, вакцините се безбедни, нема никакви несакани реакции. Истото го тврдат и со вакцината за свински грип. Де производителите се светски бренд (како да може да постои поинаков), де вакцината е испитана (а кога ја испитаа, кога наместо за шест ја произведоа за четири месеци, а несканите реакции допрва се покачуваат).
Е сега кога се крена паника од вакцините за СГ, почнаа докторите - па видете, со секоја вакцина може да следи несакана реакција, и кај други вакцини имаме анафилактички шокови, процентот на штетните реакции е ПОМАЛ отколку што се очекуваше, нема сигурна вакцина...
avatar
redsonja
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 154
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 17475
Registration date : 2009-06-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Eci-Peci on 25.11.09 15:08

redsonja напиша:Како еволуираат ставовите на нашите надлежни лекари.
Така е навистина,
прв пат кога и спомнав на докторката за вакциниве воопшто, дека сме загрижени,
ни рече абе што сте се исплашиле, не се секирајте до толку Very Happy
после кога виде дека имаме информации, аргументи, почна да заобиколува...
и сега на крај кога бевме последен пат (веројатно читнала нешто повеќе Very Happy ) вика абе ниедна вакцина не е сигурна и не дава 100% заштита...
дури ни рече "незнаењето е благослов"

Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 210
Age : 36
Локација : Македонија
Поени : 17911
Registration date : 2009-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 25.11.09 17:07

И дефинитивно, никако да утврдам реална причинско последична врска, на таквото однесување на лекарите, каде е нивната директна лична корист од вакцинацијата ?
avatar
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 19129
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by redsonja on 25.11.09 18:02

Па не е во прашање лична корист, туку убедување, мислам.

А инаку, кој ема да ги вакцинира ќерките со три дози за ХПВ му следи парича казна од 30.000 до 50.000 денари!!! Нормални ли се?
avatar
redsonja
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 154
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 17475
Registration date : 2009-06-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by kalinche70 on 25.11.09 18:08

dr shto stavaat vakcini epidemiolozi li se?

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17309
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by MamaMaja on 25.11.09 18:15

Baltazar1 напиша:Грижата на Mama Maja е најверојатно од неиспитаноста на сигурноста и потенцијалните дологорчни негативни ефекти поради краткото време на продуцирање,тестирање (ако воопшто го имало како што треба) и дистрибуирање на вакцината.
Мојата цел беше малку различна,не да кажам дека тимеросалот е проблем. Како и во други случаи се трудев да ги разбијам стереотипите кои постојат (во случајов „Комисијата и лекарите се сигурно пообразовани од вас таму“) и тоа да биде од помош и на други, не само на оние кои очигледно се веќе свесни. Имајте предвид дека се што пишуваме можат да прочитаат и луѓе кои не се толку длабоко навлезени во темата...

Taka e Baltazar, pred se Dzilien Bar sindromot koj e mnogu pocest od vakcinacija, otkolku od preboluvanje na gripot.
Isto taka od nepoznatite efekti koi se pojavuvaat po podolga niza godini, a pak kako posledica na vakcinata.
Osobeno mi e non sense vakciniranje na trudnici, tek toa sto se preporacuva mi e Bozji grev!


redsonja напиша:Па не е во прашање лична корист, туку убедување, мислам.

А инаку, кој ема да ги вакцинира ќерките со три дози за ХПВ му следи парича казна од 30.000 до 50.000 денари!!! Нормални ли се?

Vo Srbija kaznata e 500 evra, ama i 5.000 da e na bi vakcinirala dete so HPV pa uste tolkavi da se.

kalinche70 напиша:dr shto stavaat vakcini epidemiolozi li se?

Imunolozi, a epidemiolozi se onie koi se bavat so epidemii.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18539
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by kalinche70 on 25.11.09 20:17

баш овие др тука во школски диспанзер какви имунолози се кога мене ме праќаат за вакцините кај имунолог?

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17309
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by MamaMaja on 25.11.09 20:38

kalinche70 напиша:баш овие др тука во школски диспанзер какви имунолози се кога мене ме праќаат за вакцините кај имунолог?

Не те разбравм тие у школски диспанзер се школски лекари.
Значи лекари кои се бават со школски деца.
Они би требало да владеат со имунологија, педијатрија и дел од општа медицина.
Имунолози се оние кои се бават стриктно со вакцинации и останати делови од таа наука.
На детска клиника има оддел за имунологија.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18539
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by kalinche70 on 25.11.09 20:52

не се разбравме,знам за имунологија се лечиме таму,туку ме интересираше баш докторите кои се на вакцинација во школските диспанзери што се по специјалност и колку се тие спремни да одговорат на сите наши прашања

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17309
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by MamaMaja on 25.11.09 21:00

kalinche70 напиша:не се разбравме,знам за имунологија се лечиме таму,туку ме интересираше баш докторите кои се на вакцинација во школските диспанзери што се по специјалност и колку се тие спремни да одговорат на сите наши прашања

Pa toa im e subspecijalnost, skolska medicina.
Kako sto ima medicina na trudot, ima i skolska medicina.

Spremni se ic, po moja logika i moe iskustvo.
Koga zavrsile fakuletet vo 1903. od togas ne otvorile kniga, ne bile na seminar, ne citaat studii... :(
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18539
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Mama Vase on 26.11.09 14:56

[PDF] Microsoft PowerPoint - Agbaba-Ekotoksicnost metala-1.ppt ...

- [ Translate this page ]File Format: PDF/Adobe Acrobat
Organski. Čestične. Koloidne, precipitirane, adsorbovane .... Najrasprostranjeniji toksični element. Glavni izvor zagađenja životne sredine su automobili na benzin koji .... Najmanje toksični su neorganski tipovi žive – teško se ...
www.cecra.dh.pmf.uns.ac.rs/pdf/.../Agbaba-Ekotoksicnost%20metala-1.pdf


eden dobar sajt za otrovnite elementi kako zivata.na sredina na sajtot pocnuva objasnuvanjeti za istite.megju drugoto za organaska i neorganska ziva
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Eci-Peci on 26.11.09 19:48

Нешто што многу ме трогна денес: на едно 6-годишно девојче од подалечни роднини му дијагностицираа дијабетес и веднаш е на четири боцкања инсулин,
инаку на Клиника им кажале на родителите дека многу е зголемен бројот на дијабетес кај деца, оваа година имало 350 дечиња од кои едно 13месечно бебе,
претпоставувате на што си помислив кога слушнав за ова...
Но како би се докажало дека виновници за тоа се вакцините??? Многу е тоа тешко, речиси неверојатно,
нас на родителите ни преостанува да го пресметаме ризикот... за или против вакцини, што за мене е премногу тешка одлука

Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 210
Age : 36
Локација : Македонија
Поени : 17911
Registration date : 2009-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 26.11.09 20:33

Дијабетес е автоимуна болест. Болеста е во енормна експанзија. Одлевање на парите за инсулинска и таблетна терапија, е веројатно огромен, со редовно зголемување. Се зборува за терапија која се дава еднаш на 6 месеци, дека еве само што не е излезена, веќе 2-3 години. Нормално, на кого му одговара да не излезе..... Тоа е како уљето во кола да се менува еднаш на 10 години......
Интересен круг на бизнис.
1. Наводно сигурни вакцини, кои предизвикуваат други нови болести, и зголемување број на стандардни.
2. Нови вакцини за новите болести, и подобривакцини за старите болести. И пак $$$$ $$$ $$$$$ $$$. . .......
avatar
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 19129
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by nnatasa on 26.11.09 22:02

Posto bev malku vo haos, deka vo dekmvri ni se pagjaat DTP, POLI, HIB i HEB i toa vo mnogu kratok raspon, 3-4 dena... videte ja semava za dozvoleni granici za pravenje raspored, eve sto najdov na net:
http://www.ama-assn.org/ama/upload/mm/36/childvacrecs.pdf

i da skratam, mi ja puknaa glavata, do 6ti mesec da sme primele se od HEpB a ovde veli do 12 meseci trite dozi da se primat... i na krajot, site vakcini sose site dozi mozes da gi primas mnogu pofleksibilno odkolku oficijaniot raspored... aj sega de???
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19318
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Baltazar1 on 27.11.09 10:34

Eci-Peci напиша:Нешто што многу ме трогна денес: на едно 6-годишно девојче од подалечни роднини му дијагностицираа дијабетес и веднаш е на четири боцкања инсулин,
инаку на Клиника им кажале на родителите дека многу е зголемен бројот на дијабетес кај деца, оваа година имало 350 дечиња од кои едно 13месечно бебе,
претпоставувате на што си помислив кога слушнав за ова...
Но како би се докажало дека виновници за тоа се вакцините??? Многу е тоа тешко, речиси неверојатно,
нас на родителите ни преостанува да го пресметаме ризикот... за или против вакцини, што за мене е премногу тешка одлука

Eci-Peci, не се изненадувај, докажано е на многу места огромно зголемување на дијабетес после воведување на ХепБ вакцината(најмногу милам дека беше Нов Зеланд, а има и студии). Провери дали детенцето примило ХепБ и те молам да ни кажеш ако може. Еве два линка што ги најдов набрзинка, инаку јас сум читал за ова на друго место. Пазете, се работи за тип1 на дијабетес, ке дискутираме понатаму ако сакате зашто е битно (кратко речено, тоа не е од храна или лош живот туку повеќе или помалку автоимуно стимулирано)

http://www.vaccinationeducation.com/hepatitis.html
http://goodhealthnyou.com/hot/impotency1.asp?id=1185&aid=73

Мал извадок
In 1996, Barthelow Classen, M.D., CEO of Classen Immunotherapies Inc., published an epidemiologic study in the New Zealand Medical Journal and reported that there was a 60 percent increase in Type 1 diabetes (juvenile diabetes) following a massive campaign in New Zealand from 1988 to 1991 to vaccinate babies six weeks of age or older with hepatitis B vaccine.

Baltazar1
Случаен минувач
Случаен минувач

Male
Број на мислења : 56
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 18054
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by nnatasa on 27.11.09 12:20

vo kontext na predhodniot post, resiv hepb 3ta doza da ne primame... mnogu zalam sto dve dozi dozvoliv da primame...
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19318
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Eci-Peci on 27.11.09 12:35

nnatasa напиша:vo kontext na predhodniot post, resiv hepb 3ta doza da ne primame... mnogu zalam sto dve dozi dozvoliv da primame...
во иста ситуација сме, вчера требаше да ја прими 3-та доза, стравувавм и од 2-те што ги прими...
но ако не е комплетно вакцинирано (со 3 дози) подоцна во текот на животот ќе треба одново да се вакцинира, ако сметаме дека треба, на пр. пред адолесценција,
значи овие 2 дози пропаѓаат, да речам условно,
а со комлетно вакцинирање има шанси да стекне имунитет на таа болест, се парви тетст за тоа пред ревакцинација,
барем на запад е така,
кај нас не прават тестови, сите деца се ревакцинираат во училиште. Е токму поради ова сум во дилема дали да ја прими 3-та доза...
а да ги немаше примено претходните 2 немаше шанси да му ја дадеме оваа вакцина!
Девојчето што доби дијабетес има 6 години, значи е родено 2003, а ХепБ е воведена 2004,
но обавезно ќе прашам дали ја има примено.

Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 210
Age : 36
Локација : Македонија
Поени : 17911
Registration date : 2009-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by nnatasa on 27.11.09 13:05

propagja sekako posle 10 -15 godini, zavisno od imunoloskiot odgovor na deteto, nemozam da najdam pak linkot, ak sakas na meil ke ti pratam... no ubavo si pisuva. kaj nas neznam zosto na site novorodeni im butkaat prva doza vednas, a ne e dokazano deka majkata bila nositel... vo skandinavija e taka.
bebinjata osven ako roditelite ne pagjaat vo rizicna grupa kade bi dobile hepatit? ke rece nekoj na zaboleka, epa sega, nema da stedis i ke otides vo dobra zabna klinika kaj sto skoro i da ne postoi rizik ... a sto znam jas... resiv i treta ne davam i ke si puknam od maka sto neznaev nisto pred toa...
avatar
nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Age : 47
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 19318
Registration date : 2009-01-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by kalinche70 on 27.11.09 15:15

замислете поради флексоназето што го прима мора да направиме манту проба(БЕСЕЖЕ проба)и во школска ми викаат аааа дури во март,на моето прашање како во март кога мора веднаш, ми одговорија па една ампула ни е за десет боцкања и сега во понеделник ќе им одам да го боцнат Иван и ќе си ја платам вакцината знае ли некој каде може да направам на друго место манту проба....ќе се мрднам веќе

kalinche70
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 534
Age : 48
Локација : sk
Поени : 17309
Registration date : 2009-09-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Mama Vase on 27.11.09 22:55

eci-peci ne propagaat prethodnite dozi.na bilo koja vakcina.stom se staveni ednas,organizmot avtomatski stvara anti tela.i tie ostanuvaat dolg vremenski period zavisno od vakcinata.kaj nekogo poveke kaj nekogo pomalku.

na klinika vikaat steta ako ne se dovakcnira zosto ako kazat sprotivno site ke gi bockame pokasno.
dozite gi delat zosto ako nekoj gi primi naednas sigurno ke umre.i kolicinski celata vekacina se raspredeluva t.e. toa e revakcinacija.zami na pr. vakcina koja se dava vo 3 dozi.ako se primeni 2 togas efektot e nad 50 %.a treba da bide 100%.zatoa sledat narednite dozi.ama sekoj organizam e individua.moze i od 3 dozi procentot na efikasnost da e mal ili obratno.

zatoa vo usa praktikuvaat takvi testovi.ako na pr. od prvata doza na mmr brojot na anti tela e golem vo nekoi slucai nema potreba od vakcinacija ili taa se dava mnogu pokasno.
a moze i samiot organizam da ima anti tela nasledeni od majkata.isto taka vo usa mnogu roditeli pred da pocnat so vakcinacija pravat vakvi testovi.dokazano e deka moze da se prenesat.
avatar
Mama Vase
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1437
Age : 42
Локација : Skopje,MK
Поени : 19059
Registration date : 2009-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by biljanag on 27.11.09 23:30

seuste ne mi e jasno zosto volku mnogu komentari za vakciniranje
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20622
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 35 of 36 Previous  1 ... 19 ... 34, 35, 36  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот