Родители и деца

Вакцинирање - за или против?

Страна 2 of 36 Previous  1, 2, 3 ... 19 ... 36  Next

Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emilija on 03.09.08 8:26

Ане, ние ништо не плаќаме, ниту потврда ниту формулар. Зошто да ја плаќаш потврдата ?
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Ane on 03.09.08 10:05

jas dosega kade i da prasam site roditeli mi rekoa deka za lekarskata potvrda deka gi ima primeno site vakcini, si platile.
pokraj toa i kaj nasata maticna pedijatarka (znaci ne privatno, nego so plav karton) site koi vadea vakva potvrda si plakaa 250 denari.

***********************************************************************************************************************************

Ane
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20604
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emilija on 03.09.08 10:11

Значи да очекувам дека ќе ми побараат пари оваа година? Лани и претходната година ништо не плативме, баш јас ги земав потврдите и знам дека до ден денес за децата ништо не сме платиле кај матичниот. Плаќаме за брисеви и крвна слика ама тоа е во лабараторија.
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Ane on 03.09.08 10:42

ako odele decata prethodno vo gradinka znaci ste odnesle potvrda deka imaat primeno vakcini. potvrdata ja baraat samo za deca koi prv pat doagaat vo gradinka.

***********************************************************************************************************************************

Ane
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20604
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emilija on 03.09.08 11:16

А Ане во меѓувреме што примиле уште некоја вакцина? Не се пополнува секоја година формуларот за вакцинации?
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Ane on 03.09.08 11:58

Emce ne znam stvarno. Nie ovaa godina prv pat odime i vo taa gradinka taka pisuvase - za decata koi prv pati idat potvrda i brisevi. dodeka za onie koi veke bile zapisani prethodnata godina samo brisevi.

***********************************************************************************************************************************

Ane
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20604
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emi on 05.09.08 22:48

Ane напиша:ako odele decata prethodno vo gradinka znaci ste odnesle potvrda deka imaat primeno vakcini. potvrdata ja baraat samo za deca koi prv pat doagaat vo gradinka.

Значи во сите градинки е различно, во градинките на Детска Радост само брисеви бараат и потврда од матичен лекар
Emi
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21391
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 03.11.08 12:13

Freya напиша:Yarre ne nosenje dete na vakcina e kaznivo so zakon. Za toa sledeuva kazna. I jas go delam mislenjeto so Lana.Jas moite deca gi vakcinirav oti ako ne gi vakcinirav i ne daj Boze se razboli i se sluci nesto, nema da mozam nikogas da si oprostam.

1. Ne vakciniranjeto e kaznivo so zakon za nebriznost. Ako dostavis izjava do lekarot deka ne se slozuvas da go vakciniras ne e. Pogledni go zakonot za zdravstvena zastita.
2. Sto ako se sluci nesto so vakciniranjeto? Dali togas ke mozes da si oprostis, osobeno poradi faktot deka si mozela da se informiras za vakciniranjeto ( barem sega e lesno) i ne si go napravila toa, i slepo si ja sledela preporakata po sekoja cena da se vakcinira.

I ti kako roditel, i jas kako roditel se obiduvme da mu go ovozmozime najdobroto na naseto dete.
yarre
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 19339
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 03.11.08 12:23

Ane напиша:види вака сеа - ти си одлучил да не ги вакцинираш и тоа е твое право. а овде никој не те осудува и не ти рече - да ги носиш, па така и ти немаШ право да кажуваш некому да не го носи детето на вакцини.

На ниедно место не реков да не си ги носите децата на вакцинирање. Реков дека треба да се информираме за сите можни последици, а и за реалната потреба од вакицнирање.

Ane напиша:во еден пост го спомена примерот со заушки - ете ти одличен пример зошто треба да се вакцинираат. оние кои не биле вакцинирани се заразија, а една од последиците од заушки прележани во тинејџерска возраст и според мене најстрашната е СТЕРИЛИТЕТ.

Точно баш одличен пример. 50% вакцинирани не ги заштитила вакцината. Џабе вакцинирани. Вакцината за заушки би требало да се стави пред пубертет, бидејки спрема лекарите, таа трае 5 години. Дали твоето дете на 7 години ке биде тинејџер?

Ane напиша:а да не збориме за другите болести од кои некои се и со фатални последици.


Кои се тие болести?

Ane напиша:друго не живеам во Германија или Словенија, туку во Македонија, така што не ме интересираат што и како прават таму. што знам можда се поотпорни.

Да бе, таму се све супер деца. Циркус!

Ane напиша:а ја немам намера да му нанесам поголема штета на моето дете од претрпувањето на една вакцина.


Е ова е од памет. Сурфни на нет, иди гуглај и напиши vaccines . Само да се информираш, не друго. Пак ти вакцинирај.

Ane напиша:дека постои ризик постои во све, па и во вакцините.
ако така гледаме - ај ќе ги блиндираме децата или ке ги однесме да живеат на некоја планина и ќе бидат заштитетни од све. Или нема?

Нема потреба да идеме по планините, доволно е да не му го намалуваме имуно системот со вакцини без потреба.

Ane напиша:и за крај да сакаш да го запишеш во градинка или во забавиште бараат дека ги има примено сите вакцини, па сеа ти види.

Не бараат. У комунизмот бараа бирократии.
yarre
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 19339
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Kinky on 03.11.08 13:44

Ni jas ne sum pobornik na vakciniranje protiv se i sesto, ama za onie bolesti karakteristicni za naseto podnebje, podobro da ja primi vakcinata, otkolku da mu ja mislam "a sto ako, ne daj Boze...".
So nisto dopolnitelno sto ne e obavezno nema da go vakciniram, nitu protiv grip. Kako ke sozdade samiot antitela ako mu go osakatam imuniot sistem so sekakvi vakcini... Ne zboram za fatalnite bolesti.
A baska, sto rece Sandra, se sto ke dojde novo vo drzavava mi e krajno somnitelno, pa neli ednas veke povlekoa od upotreba edna kineska vakcina...
Kinky
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 20194
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Ane on 03.11.08 19:57

yarre напиша:
Ane напиша:
и за крај да сакаш да го запишеш во градинка или во забавиште бараат дека ги има примено сите вакцини, па сеа ти види.

Не бараат. У комунизмот бараа бирократии.

одвај успеав да се снајдам во мојот пост, оти си додавал свои изјави во мојот пост, но нема врска пак разбрав што сакаш да кажеш.
како и да е - информирај се повеќе што и како може да настане ако фати некоја од болесите против кои се вакцинираат децата, особено детска парализа, дифтерија не дај боже тетанус.
и да -бараат листа на примени вакцини од матичен лекар за да го примат детето во градинка, во нашево општество денес. знам оти не сум имала дете во комунизмот....а да - во септември, оваа година, вадев таква листа за примени вакцини, пред да го запишам малиот во градинка..

***********************************************************************************************************************************

Ane
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20604
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Juni08_Andrea on 03.11.08 20:12

I ovde mozi da ne go vakciniras ali koga ke dojdi red da go zapisis vo skolo nema da ti go primat.
Juni08_Andrea
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2585
Age : 42
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 20384
Registration date : 2008-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 10.11.08 13:19

georgina напиша:Ние ги примивме првите две дози од ХИБ и поминавме супер без никакви реакции. А задолжителна е за сите деца родени 2008 година па наваму.

Реакциите од Вакцини честопати се имплицираат и после поминати години.
yarre
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 19339
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 10.11.08 13:38

Ane напиша:
yarre напиша:
Ane напиша:
и за крај да сакаш да го запишеш во градинка или во забавиште бараат дека ги има примено сите вакцини, па сеа ти види.

Не бараат. У комунизмот бараа бирократии.

одвај успеав да се снајдам во мојот пост, оти си додавал свои изјави во мојот пост, но нема врска пак разбрав што сакаш да кажеш.
како и да е - информирај се повеќе што и како може да настане ако фати некоја од болесите против кои се вакцинираат децата, особено детска парализа, дифтерија не дај боже тетанус.
и да -бараат листа на примени вакцини од матичен лекар за да го примат детето во градинка, во нашево општество денес. знам оти не сум имала дете во комунизмот....а да - во септември, оваа година, вадев таква листа за примени вакцини, пред да го запишам малиот во градинка..


Се извинувам за мојот пост бидејки не го видов Цитирај од страна ( не се учита )
Она што сакав да кажам во моите постови за вакцините е дека секој родител треба да се информира за вакцините за нивните ЗА и ПРОТИВ ефекти. Исто така заклучив и дека за жал, кај нас родителите ја почитуваат онаа реченица " така ми рече докторот" и готово. Не сакаат малку повеке да се информираат, а интернетот е огромна ризница за секакви информации, па и за вакцините, типовите, добрите и лошите страни. Одлуката за или против вакцинирање е индивидуална, и иако се класифицира како задолжителна, всушност не е. Чудно е што лекарите не ги информираат родителите за докажаните последици. Сепак вакцините се индустрија со гоооолеми пари, и фармацевтските куки кои произведуваат лекови ( па и вакцини) би им се намалил профитот.
Има неколку случаеви на мистериозни убиства на лекари специјалисти, поборници против вакцинирањето. Од кого ли се тие порачани ?

Во врска со детската парализа, незнам колку си информирана дека во Хрватска имаше случај каде што се докажа дека во последните 11 години детската парализа била директно иницирана од самите вакцини. Мајката на заболеното дете излезе на Латиница и јавно кажа дека го добила спорот со Хрватското Здравство, и парите ( 10 мил. куни) ги дала во установата која се грижи за останатите случаеви.

Дифтерија......знаеш ли дека во МК нема дифтерија од 1971 година

Тетанус се сложувам меѓутоа кај нас талентите не ја даваат одделно, ке морам да ја земам во Грција. Мада постои опцијата на давање тетанус при повреда.

Во мојата градинка бараа потврда од лекар дека детето е здраво + брис.
yarre
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 19339
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by georgina on 10.11.08 14:20

Вака сега, на Интернет има се и сешто и не треба на се да се верува. Еднаш напишав ама ќе повторам сите болести за кои се вакцинираат децата ги нема затоа што сега се вакцинираат децата против нив. Кога би се прекинало, тогаш пак би се појавиле.
А не знам кога веќе толку се потпираш на Интернет, како не си ги прочитала тие статии каде што се зборува за деца кои се разболуваат од болести кои нели „веќе ги нема“ баш поради тоа што нивните родители решиле да не ги вакцинираат. И ти гледаш на вакцинирањето еднострано, иако сакаш да докажеш дека се ти е јасно. Ти ова го направи како да е светски заговор.
georgina
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 19115
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emilija on 10.11.08 14:33

georgina напиша:Ти ова го направи како да е светски заговор.

Потпис за ова. Yarre ајде да дискутираме и на други теми....
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 10.11.08 19:59

Светски заговор ?
Размислете што би било кога би се употребувал филтер за масло за возило кога маслото би се меннувало на 100.000 км наместо на 10.000 - Филтерот го има, но ниту една нафтена компанија не го поддржува.
Размислете и на инсулинските инекции кои ги примаат дијабетичарите секојдневно, наместо онаа толку долго очекувана која се прима 1 годишно ?

Нависитина ми е жал што нема контра аргументи овдека, туку, ај ке прекинеме со темата, бидејки е полесно да ги затвориме очите пред фактите кои нити сум ги измислил нити со лоша намера ги изнесувам.

Не сакате да дознаете, подобро е да одмавнете со глава и да си кажете ова на моето дете нема да се случи?

Ок, јас повеке нема да пишувам на темата и криво ми е што никој од Вас не отиде до Гугл и просурфа малце.

Погледнете дека вакцинацијата за одреден тип на болест настанала кога кривата во графиконот на изумирање настанала далеку пред да се "открие" вакцината и вакцината не го намалила бројот на заболени случаи.

Ова е видео кое ако сакате видете го, тука е она што се сум сакал да кажам

https://www.youtube.com/watch?v=ELx2eX_kM-w

Нема да коментирам повеке, коментарите ми се излишни.
yarre
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 19339
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 10.11.08 21:28

Emilija напиша:
georgina напиша:Ти ова го направи како да е светски заговор.

Потпис за ова. Yarre ајде да дискутираме и на други теми....


Не ми е јасно зошто ми е избришан последниот пост ? Зарем тука треба да има цензура?

Вака останува како прикаска за мали деца со коментари, Јас моето го боцнав вчера, малку плачеше и беше храбро, јас моето малце ми качи температура а докторката ми кажа да бидеме спремни...... Начинот на давање на вакцината е смешно да биде тема на разговор.
yarre
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 19339
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by georgina on 11.11.08 16:48

mama: Od nitu edna sledna vakcina, nema nekoi posebni reakcii i ne bi trrebalo da imas problem.

yarre: Navistina ocekuvav nesto potkrepeno so naucni fakti a ne filmce napraveno vo Movie maker od nekoj tvoj istomislenik. Go poglednav videoto i neoki drugi sto se najdoa tamu. sum prebaruvala po Google za vakcinite i citav deka predizvikuvaat autizam, gledav i na Opra edna takva emisija , megutoa se dodeka ne dobijam fakti - potkrepeni ne mozam da tvrdam deka se opasni. Vsusnost i sekoj vid na lek moze da bide fatalen vo odredeni situacii, toa ne znaci deka nikogas ne treba da primime nikakov lek.
georgina
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 19115
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 11.11.08 19:59

georgina напиша:mama: Od nitu edna sledna vakcina, nema nekoi posebni reakcii i ne bi trrebalo da imas problem.

yarre: Navistina ocekuvav nesto potkrepeno so naucni fakti a ne filmce napraveno vo Movie maker od nekoj tvoj istomislenik. Go poglednav videoto i neoki drugi sto se najdoa tamu. sum prebaruvala po Google za vakcinite i citav deka predizvikuvaat autizam, gledav i na Opra edna takva emisija , megutoa se dodeka ne dobijam fakti - potkrepeni ne mozam da tvrdam deka se opasni. Vsusnost i sekoj vid na lek moze da bide fatalen vo odredeni situacii, toa ne znaci deka nikogas ne treba da primime nikakov lek.

Јас не се обидував да најдам факти, тоа е првото што ми запна за око при потрага на темата.
Мајките и Татковците на еден хрватски сајт длабоко се потрудиле и обезбедиле факти, дури и направиле кампања за информирање, во којашто ги поддржуваат многу познати хрватски и англиски лекари.

Еве ке ви ги префрлам трите поста од таму па кој сака нека чита, кој не сака не мора


дури и нашите северни соседи побрзо ги сознаваат работите


Твојот ум не е во состојба да процесира мислење различно од мислењата на стадото. (стадо-хиперболички гледано)
yarre
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 19339
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emi on 11.11.08 21:19

yarre напиша:

Вака останува како прикаска за мали деца со коментари, Јас моето го боцнав вчера, малку плачеше и беше храбро, јас моето малце ми качи температура а докторката ми кажа да бидеме спремни...... Начинот на давање на вакцината е смешно да биде тема на разговор.

ако ти е смешно не читај, ниту раскажуваме прикаски овде ниту нешто слично, ако не сакаш да го боцкаш твоето дете немој, немораш да ставаш линкови од други форуми каде се водат дебати за истата тема, и таму некои како нас пишувале дали, како, што....и сега сите треба да престанеме да ставаме вакцини за децава.
милена утре треба да прима за сипаници, а другата недела ќе ја боцнам со таа ХИБ,
мама бакни го Леон, да таа и ние ја пројдовм со плачки, кенкаше...не ми качила температура, ќе биде во ред
Emi
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21391
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Ane on 12.11.08 1:08

yarre напиша:
Нависитина ми е жал што нема контра аргументи овдека, туку, ај ке прекинеме со темата, бидејки е полесно да ги затвориме очите пред фактите кои нити сум ги измислил нити со лоша намера ги изнесувам.
Не сакате да дознаете, подобро е да одмавнете со глава и да си кажете ова на моето дете нема да се случи?
На што да дадам контра аргументи? на твоите клипчиња, текстови и статистики најдени на интернет????
да дадеше некој научен доказ - па да дебатираме зошто и како сум за вакцини..а ти против...

убаво рече некој од членовите - повеќе се плашам од болести, отколку од една вакцина и секој лек има нус појави. па ај да не пиеме воопшто.- се сложувам со ова.
yarre напиша:Ок, јас повеке нема да пишувам на темата и криво ми е што никој од Вас не отиде до Гугл и просурфа малце.
е што да сурфаме кога еве ти не просветли со линковите кои ни ги даде.
и можеш да ја искористиш оваа ризница за податоци, како што го нарекуваш интернетот, па да пронајдеш нешто за новата кампања на Памперс - едно пакување една вакцина.
секако обрати внимание на податоците што се случува со децата кои не примаат никакви вакцини. погледни во какви услови живеат и колку од новороденчињата не преживуваат, а колку од нив остануваат живи одвај до 5 години.. сето тоа затоа што не примаат вакцина против тетанус...
и за крај пак ќе речам - твои деца твое право и одлука. никој овде не те направи будала зашто си решил така - да не ги вакцинираш.
ама стварно стана напорен со оваа т.н пропаганда. па згора на тоа не направи прости и неинформирани, само затоа што размислуваме и правиме поинаку од тебе.

***********************************************************************************************************************************

Ane
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20604
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by georgina on 12.11.08 13:49

Ане остави го гледаш мозоците ни се така процесуирани, не вреди повеќе да се разговара. Навистина не живееме во тој свет. Право на родителот е дали ќе си го вакцинира детето или не, исто и со последиците ќе мора да си се сноси тој.
Еве ќе разговараме после 10 години да видиме дали нашите деца ќе имаат последици од вакцините или другите од невакцинирањето. Сепак времето најдобро ќе покаже.
И повеќе не дискутирам за ова.
sunshine: добро сте си направиле што сте си ја купиле. Јас планирам ќерката да ја вакцинирам против Хепатит и да си ја купам бидејќи тогаш таа не подлежеше на ова вакцина.
georgina
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 19115
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by daniela on 12.11.08 14:19

Го читав прилогот на Анета Кочишки во Теа за децата во Африка.Навистина потресна слика,за дечињата кои со часови чекаат на ред за да примат вакцина ,дури и мајките се пресреќни што децата им се вакцинираат.Поучна сторија.
daniela
daniela
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 533
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 20434
Registration date : 2007-11-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emilija on 16.11.08 13:46

- Hemofilus influence (Haemophilus influenzae tip B) je čest prouzrokovač meningitisa i jedna od bakterija koja izaziva i druge, potencijalno opasne infekcije (tešku formu zapaljenja grkljana, zapaljenje uha, pluća). Ovo je, nažalost, aktuelna bakterija, iako je u medicinski razvijenim zemljama praktično iskorenjena zahvaljujući vakcinaciji.

Vakcine protiv meningitisa su prava prevencija!
Ipak, treba znati da za neke prouzrokovače meningitisa imamo vakcine, a za druge - nažalost, nemamo. Vakcine su najbolja prevencija zaraznih bolesti, jer se stvaraju odgovarajuća antitela koja efikasno sprečavaju zarazu.

Морав ова да го ставам, извинете што не е преведено. Уште една причина за вакцинација
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 36 Previous  1, 2, 3 ... 19 ... 36  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот