Родители и деца

Вакцинирање - за или против?

Страна 1 of 36 1, 2, 3 ... 18 ... 36  Next

Go down

Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 31.07.08 9:52

Колку што приметив на форумиве никој не зборува за Вакцините и нивнита употреба или не.
Ние одлучивме да не даваме вакцини на нашите деца, и мислам дека сме едни од многу ретките кои донеле таква одлука.

Причините се многубројни, а ако посурфате на нет ке ја разберете нашиот став против вакцините.

Дали има некој друг што го дели моето мислење?
avatar
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 18879
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Бети on 31.07.08 9:59

Мислам дека вакцините се обавезни со закон и незнам зошто не би го вакцинирала своето дете.
avatar
Бети
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 95
Age : 36
Локација : Скопје
Поени : 18757
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emilija on 31.07.08 10:01

Искрено не сум читала. Редовно ги вакцинирам децата, баш вчера помалото го вакциниравме.

По интернет можеш да прочиташ се и сешто. Мора добро да се размисли и да се искалкулраат и двете страни пред да се донесе одлуката. Вие сте го направиле тоа и така сте решиле.
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 31.07.08 10:15

Колку што приметив на форумиве никој не зборува за Вакцините и нивнита употреба или не.
Ние одлучивме да не даваме вакцини на нашите деца, и мислам дека сме едни од многу ретките кои донеле таква одлука.

Причините се многубројни, а ако посурфате на нет ке ја разберете нашиот став против вакцините.

www.thinktwice.com

Многу нови болести се поврзуваат со вакцинирањето, конзервирањето на вакцините е со формалдехид ( она што се користи за чување на разни умрени работи во тегла ) , жива и останати штетни материјали. Во Хрватска е се поголем замав на родители кои се информираат повеке за ова, и одлучуваат да не ги тероризираат малите организми со вакцини, особено и поради фактот дека повекето од болестите за кои се дава вакцина НЕ постојат.
Последните забележани случаи на детска парализа во Хрватска, на пример, се директно поврзани ( и докажани) со самото вакцинирање

Кај нас вакцините спрема законот за здравствена заштита се задолжитени но не обврзателни, така да со изјава кај матичниот педијатар, може да не ги дадете

Дали има некој друг што го дели моето мислење?


Верувам дека ке добијам многу контра ставови, но би сакал и да видите по нет што се има, и какви се се ставоите на малку поразвиените од нас.


Emi напиша:На нас ни рекоа кога ќе наполни годинка одма првата среда да ја примиме вакцината хепатитис Б
Никако не давај
Погледни го ова
http://www.vaccines.net/hepatiti.htm
avatar
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 18879
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 31.07.08 10:22

Emilija напиша:Искрено не сум читала. Редовно ги вакцинирам децата, баш вчера помалото го вакциниравме.

По интернет можеш да прочиташ се и сешто. Мора добро да се размисли и да се искалкулраат и двете страни пред да се донесе одлуката. Вие сте го направиле тоа и така сте решиле.

Баш така, на интернет има разни работи, но во поглед на вакцините, има многу научни тези на провесори, искуства на родители со деца, и тоа не наведе да размислам различно од стандардното.

На сајтот на рода www.roda.hr темата е прекрасно разработена, и со тоа, дозволува секој за своето дете да одлучи што е најдобро.
avatar
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 18879
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emilija on 31.07.08 10:30

Нели Хепатитис Б се прима во три дози и последната е во 6 месец. Не знам за оваа што се прима со навршена година :hmm

КОлку што јас сум запозната, вакццината не дава 100% имунизација туку
само ги ублажува симптомите. Порано, пред вакцините и сипаницата знаела
да биде смртоносна. Со вакцината ќе се ублажат симптомите и полесно ќе
се прележи болеста. Само прележување на болеста обезбедува 100%
имунизација.

Ако зборуваме за негативни реакции, па и од
пеницилин можеш да добиеш шок. Сирупите што ги пијат децата се полни со
конзерванси, бои и вкусови. Нели и тие се штетни, а сепак им ги даваме?
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Lana on 31.07.08 12:17

се префрлив од онаа тема,па да дадам свое мислење ....
Лана ги прими сите вакцини, на многу други форуми сум читала разни полемики околу ставањето и не ставање вакцини ,како и да е мислам дека треба да се ставаат ,што ако не дај боже се случи нешто како после ке живеете со таа мисла дека ете постоело нешто што можело тоа да го спречи ,а сепак свесно сте одлучиле да не го направите.Знам дека секој одлучува за своето дете и донесува одлуки ,но оваа одлука за мене ке биде сосема погрешна и тешка....
avatar
Lana
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 1042
Age : 42
Локација : Belgrade
Поени : 19653
Registration date : 2008-03-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 04.08.08 12:59

1. Вакцините НЕ се превентива на болести за кои што се примаат.
2. Над 80% болести за кои што се прима вакцина НЕ постојат.
3. Зошто да се вакцинира кога веројатноста да ја закачи таа болест е минимална (скоро никаква).
4. Кои се контраиндикациите на вакцините ( не зборам за благо покачена температура), и се знае ли колку случаи во МК завршиле трагично поради вакцина, а докоторите тоа го напишале како sudden infant death ?
5. За конзервација на вакцини се користат покрај другото, формалдехид и жива ( живата никогаш не може да излезе од организмот).
6. Во МК постојат вакцини за деца кои се порано родени, кои како поквалитетни се ставаат само во Детската Клиника. Произведени се во Кина.
Во Македонија се употрбуваат вакцини од живи вируси. Во хрватска и словенија, од мртви.
Случајот во Струмица на епидемија на заушки ? 50% од лугето вакцинитани, 50% не
Ист е случјот со вакцината за грип, која е укината во Словенија, поради немање на ефект.

Циркус народ сме, што не сакаме да се информираме.


Јас одлучив моите деца да не ги вакцинирам, и да ги тормозам нивните јадни душички со сите овие отрови, кои нема потреба да ги примаат.
avatar
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 18879
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Monika on 04.08.08 13:26

Kako me uplasivte so ova za vakcinive!!! :shoked: Posle ova neznam da vi kazam koj e mojot stav za vakcinite. Do sega celosno gi podrzuvav, no sega....neznam sto da kazam. Jas duri na doktorkata i barav ako moze privatno da ja primime vakcinata za meningitis sto ja primaat vo Slovenija, no taa mi rece deka ne moze da prevzeme takva odgovornost bidejki ne znae vo kakvi uslovi e transportirana bidejki sepak postojat nekoi standardi i uslovi za transport na vakcinite.
avatar
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1728
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 19378
Registration date : 2008-07-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Freya on 04.08.08 13:32

Yarre ne nosenje dete na vakcina e kaznivo so zakon. Za toa sledeuva kazna. I jas go delam mislenjeto so Lana.Jas moite deca gi vakcinirav oti ako ne gi vakcinirav i ne daj Boze se razboli i se sluci nesto, nema da mozam nikogas da si oprostam.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 19055
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emi on 09.08.08 12:01

е сега ме збунивте, се плашам сеега од вакцинација, дали да ја прима или не??? ццццц
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Nate_David on 09.08.08 12:33

nema sto da se plasis mora da prima ama koga ke ja prima mora da bidi potpolno zdravo za da ne nastani nekoja komplikacija
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18999
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emi on 09.08.08 13:03

на една братучетка на мм малата има 6 мееци, примала вакцина и ете завршија во болница оти кренала висока темп. и добила грчеви, се укочило бебето
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Nate_David on 09.08.08 18:08

emi nemoj vaka da me plasis ne daj gospod toa da se sluci skraja da e ubavo ke pominime site vakcinata e zadolzitelna
avatar
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1166
Age : 31
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 18999
Registration date : 2008-07-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emi on 10.08.08 0:02

еее несакав да исплашам никого, но ете се случуваат и такви работи, јас имам медицинска сестра во комшии таа и ги става вакцините на Милена, па знам дека мора да прима вакцина
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20931
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emilija on 10.08.08 16:33

Еми и од обична температура, т.е. од настинка или др. може да се јават грчеви. Тоа е до организмот. Некои се склони на качување висока температура, а некои не. Прашај го докторот ќе ти каже. Е ако е многу висока температурата многу е вероатно дека ќе се јават грчеви. Секој организам така реагира...
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by sonjamfk on 13.08.08 13:20

redovno go vakcinirame deteto . inaku i mene mi e strav no sepak toa e za negovo dobro.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 19423
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by yarre on 13.08.08 14:03

sonjamfk напиша:redovno go vakcinirame deteto . inaku i mene mi e strav no sepak toa e za negovo dobro.

А ти што мислиш дека јас НЕ го вакцинирам за да му направам лошо ? Зарем сите тие што намерно не ги вакцинираат децата по светов се лоши родители?

Јас се обидов да се едуцирам на оваа тема, и на моите деца им овозможам најдобри услови на живот. Увидов дека вакцините имаат повеке страни, каде корисноста е 3 % а штетноста 97. Ризикот секогаш е 100 % од секоја вакцина. Жалосно е што како и во многу други работи, свеста и нивото на едукација ни е на катастрофално долно рамниште, па размислуваме како коњито што им ги ставаат оние на очите, да не вртат лево или десно.
Колку е доброто во реченицата, за негово добро ?

Дали Германците се глупави каде што вакцинацијата не е задолжителна ? Степенот на вакцинираност е 17% во 2007 година.
avatar
yarre
Редовен посетител
Редовен посетител

Male
Број на мислења : 212
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Опоменато којзнае до кога
Поени : 18879
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Ane on 13.08.08 14:19

види вака сеа - ти си одлучил да не ги вакцинираш и тоа е твое право. а овде никој не те осудува и не ти рече - да ги носиш, па така и ти немаШ право да кажуваш некому да не го носи детето на вакцини.

во еден пост го спомена примерот со заушки - ете ти одличен пример зошто треба да се вакцинираат. оние кои не биле вакцинирани се заразија, а една од последиците од заушки прележани во тинејџерска возраст и според мене најстрашната е СТЕРИЛИТЕТ.

а да не збориме за другите болести од кои некои се и со фатални последици.

друго не живеам во Германија или Словенија, туку во Македонија, така што не ме интересираат што и како прават таму. што знам можда се поотпорни.

а ја немам намера да му нанесам поголема штета на моето дете од претрпувањето на една вакцина.

дека постои ризик постои во све, па и во вакцините.
ако така гледаме - ај ќе ги блиндираме децата или ке ги однесме да живеат на некоја планина и ќе бидат заштитетни од све. Или нема?

и за крај да сакаш да го запишеш во градинка или во забавиште бараат дека ги има примено сите вакцини, па сеа ти види.


се сложувам со СТАР. не е проблем ако се закасни до еден месец.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20144
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emilija on 13.08.08 14:25

Се согласувам со Ане, никој никого не убедува тука во нешто. Секој си го изнесува своето мислење и со тоа разменуваме искуства. Ако некој бара совет, убаво си прашува.

Ве молам да не ја расипуваме темава со убедувања и караници
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by georgina on 29.08.08 9:51

Навистина,многусе зборува дека вакцините може да бидат штетни, дека предизвикуваат Аутизам, но и дека користа од нив е голема. Но нема медицински докази за тоа. Сега за сега тоа се само инцидентни случаи кај кои не е доокажана поврзаноста на болеста со вакцинирањето. Многу од болестите за кои се вакцинираат децата навистина не постојат, ама тоа е баш поради вакцините, а не дека тие исчезнале сами по себе. Доколку ќе се престане со вакцинирањето тогаш многу од овие болести пак ќе се појават. Тие се тука само човекот благодарение на вакцините станал отпорен на нив. Сега новата вакцина проти ХПВ вирусот зарем да ја лишам сопствената ќерка од можноста да се заштити од рак на матката. Потоа Хепатит Б, знаете ли што значи да се живее со таа болест. Денес Хепатит Б можеш да добиеш и на заболекар(иако се треба да се дезинфицира сепак никогаш не можеш да бидеш сигурен дека се запазени сите хигиенски стандарди ) и било каде. Зошто да не си го заштитам детето. А, жива можеме да најдеме и во морските риби што ги јадеме, така да не се вакцините виновни за се.
Сепак одлуката да се вакциира или не е одлука на родителот, исто и последиците од таквата одлука се на совеста на родителот.

avatar
georgina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 371
Age : 43
Локација : Negotino
Поени : 18655
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Ane on 02.09.08 11:20

e samo da ve izvestam deka za vo gradinka se bara zadolzitelno lekarska potvrda deka deteto gi ima primeno site vakcini.
sepak mora da se socuva zdravejto na deteto i na site deca.
moram da se slozam so postot na georgina - odlicno i pravilno napisano

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20144
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by STAR * on 02.09.08 12:09

Ане не може да се приложи книшката каде што е евидентирано дека се примени сите вакцини , туку мора посебна потврда од матичната докторка на детето да се достави?
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 19580
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Emilija on 02.09.08 12:25

Даваат формулар од градинката и го пополнува матичниот доктор и става потпис и печат
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19574
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Ane on 02.09.08 23:00

стар мора посебна потврда. кај нас не даваат во градинка формулар туку одиш кај матичната и си бараш потврда за примени вакцини и упат за земање брис од грло и нос.

инаку за потврдата ќе си платиш 250 денари.

***********************************************************************************************************************************

avatar
Ane
Administrator
Administrator

Female
Број на мислења : 2282
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 20144
Registration date : 2007-11-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вакцинирање - за или против?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 36 1, 2, 3 ... 18 ... 36  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот