Родители и деца

Maјките препорачуваат!

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by bibi on 20.06.08 17:15

jas go koristev Bekutan samponceto i penlivo ama mnogu mu e suva kosata i kozata na David pa sega koristime shauma-portokalovo so strumfovi,dobar e.I Teo samponot od kamilica ubavo mirisa.koga David bese bebe imase na jonson gel-ulje mnogu bese ubavo ako znae nekoj za toa dali go ima nekade neka pise
avatar
bibi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 34
Age : 37
Локација : ckopje
Расположение : :-)
Поени : 19155
Registration date : 2008-06-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by Goca on 20.06.08 17:32

Јас ја мачкам со jonson bedtime oil незнам дали на тоа мислиш го има скоро во сите аптеки овде, а јас го зедов од Веро-Битола.
avatar
Goca
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1126
Age : 39
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 20444
Registration date : 2007-11-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by Emi on 20.06.08 22:18

Докторката ми препорача Еуцерин црвена колекција, користела некоја од вас??
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by bibi on 20.06.08 22:22

Goca dali uljeto e gusto ili kako gel ili e tecno kako drugite
avatar
bibi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 34
Age : 37
Локација : ckopje
Расположение : :-)
Поени : 19155
Registration date : 2008-06-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by mamicka on 21.06.08 8:13

Сега го имаме шампончето на кан бебе и убаво ми е
avatar
mamicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 412
Age : 43
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 19718
Registration date : 2008-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by Sandra_Anja on 21.08.08 16:28

Јас на Ања се и користам од Мустела бидејќи и одговара и многу сум задоволна.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19972
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by Zvezdicka on 31.08.08 18:35

Curki moi ja eve doagam od germanija za 3 nedeli pa ako na nekoja i treba nesto za bebusite a nema u Mk ili slicno samo javete mi. Ne mi e problem da donesam nesto sto ne bi bilo pregolemo ili pretesko.
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19916
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by Kinky on 31.08.08 18:52

Emi напиша:Докторката ми препорача Еуцерин црвена колекција, користела некоја од вас??
Da, na Aleksej liceto mu go mackam so Eucerin ph 5 za osetliva koza. Odlicna e!

A za crvenilo na gazeto - Detska vitaminska krema so peru balzam, bas vaka e imeto, na Galafarm.
Kremava e zakon, crveniloto se povlekuva veke posle 2 mackanja!
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by Misticia on 06.09.08 13:53

препорачувам за капките вигантол или д3
прво да ставите млеко во лажичката потоа капките така не остануваат по лажичето и ги пијат цели
па знаете по колку давате па кога ќе ви каже доктор 2 пие 2 цели

а уште едно нешто што ми користеше
кумата ми даде пелена од пред 20 години за до 2 месеци бебе беше таа
кога ќе ја врзев симона во неа изгледаше како во фустанче нозе и раце и беа слободни а половината стегната за да можеш полесно да ја креваш
не можам сега да ви ја опишам стана спанка од спанков град ќе се вратам на ова некој ден
поздрав отидов
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19213
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by biljanag on 06.09.08 14:05

јас капките му ги давав кога ке заспие директно во устичето му капнував и не се губат или мачкаат на лажиче
кога потпорасна уз јадење како што е препорачливо подобро се апсорбираат во организмот
а вигантолот е подобро растворлив во орган
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 20617
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by rich_bitch1 on 28.10.08 13:35

дали некој ја користел кремата јекодерм.мене денес педијатарот ми ја препорача за емили бидејки и и излегоа брунчинја по мешето и мегју ножинјата ама една друга докторка ми рече никако тоа да не го користам и незнам сега што да правам?
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20433
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by Ilince on 28.10.08 13:39

a da i zemes nevenov pomaz od Dr.Tajs ...?Jas sum prezadovolna i Valentin imase bruncinja i odma mu gi snema
avatar
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1816
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 19513
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by Berta on 28.10.08 13:43

by rich_bitch1 on 28/10/2008, 13:35дали
некој ја користел кремата јекодерм.мене денес педијатарот ми ја
препорача за емили бидејки и и излегоа брунчинја по мешето и мегју
ножинјата ама една друга докторка ми рече никако тоа да не го користам
и незнам сега што да правам?


treba da vidis samata sto najveke i odgovara na Emili.Jas za moite deca koristev pavloviceva i nemav nikakvi problemi.A brumcinjata moze da i se javat od mokracata ili pelenata.Jas taka mislam ,a toa i ne mora da e tocno.Ili isto taka brumcinja se javuvaat posle pienje na nekoj antibiotik,posto deteto (bebeto)go isfrla isto taka i antibiotikot preku mokracata....i toa e nekoj mala reakcija.kerka mi se nafrlase na amoksiklav...


flower
avatar
Berta
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 168
Age : 51
Локација : Germanija
Расположение : odlicno
Поени : 18566
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by zence on 28.10.08 13:45

Јас мојте ќерки од прв ден по бањање ги мачкав со јекодерм по цело тело, дури и во болница ги мачкаа и немав никаков проблем, само неможе истовремено да користиш и пудра . Со млеко за тело дури по 1 година. Ако ти смета мирисот, имаше порано со мирис на кокос, не се сеќавам како се викаше прашај во аптека. Пвловичева крема само при менување на пелени.
avatar
zence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 45
Локација : Skopje
Поени : 18919
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by Berta on 28.10.08 13:52

Berta напиша: by rich_bitch1 on 28/10/2008, 13:35дали
некој ја користел кремата јекодерм.мене денес педијатарот ми ја
препорача за емили бидејки и и излегоа брунчинја по мешето и мегју
ножинјата ама една друга докторка ми рече никако тоа да не го користам
и незнам сега што да правам?


treba da vidis samata sto najveke i odgovara na Emili.Jas za moite deca koristev pavloviceva i nemav nikakvi problemi.A brumcinjata moze da i se javat od mokracata ili pelenata.Jas taka mislam ,a toa i ne mora da e tocno.Ili isto taka brumcinja se javuvaat posle pienje na nekoj antibiotik,posto deteto (bebeto)go isfrla isto taka i antibiotikot preku mokracata....i toa e nekoj mala reakcija.kerka mi se nafrlase na amoksiklav...


flower
avatar
Berta
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 168
Age : 51
Локација : Germanija
Расположение : odlicno
Поени : 18566
Registration date : 2008-10-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by Emilija on 28.10.08 13:53

rich_bitch1 напиша:дали некој ја користел кремата јекодерм.мене денес педијатарот ми ја препорача за емили бидејки и и излегоа брунчинја по мешето и мегју ножинјата ама една друга докторка ми рече никако тоа да не го користам и незнам сега што да правам?

I za dvete. ima samo los miris na riba i treba 2-3 perenja za da go snema i od alistata
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19819
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by mama on 28.10.08 13:56

Зависи какви се брунчињата.Може да и излегуваат од многу топло.На син ми му излегуваа такви ситни црвенки од многу топло.Ми препорачаа една црвена вода,заборавив како се вика(јас така ја барав во аптека) и по првото мачкање му загоруваа.
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19540
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by rich_bitch1 on 28.10.08 16:30

да ели и јас користам црвена вода ама покрај неа ми рекоа и за јекодерм.ама незнам зашто другата докторка рече дека не била добра.како и да е ке ја земам и ке пробам.фала на одговорите
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 20433
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by mama on 28.10.08 16:35

Јас јекодерм не сум користела.Од како направи Леон 40 дена почнав да го мачкам со Џонсон-лаванда лосион.Презадоволна сум од лосионот!
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 19540
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by vecki on 29.10.08 11:17

jas site tri posle banjanje gi mackav so jekoderm a moze da e nafrlana i od toplo ili od pampersot
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20840
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by sunset on 31.10.08 8:24

Најтопло би препорачала за секое новороденче Мустела купка,верувајте нема подобра.Е сега јас не ја купував овде,ми ја донасаа од странство ама ја има и кај нас.Поскапа е стварно ама бебето ќе ви има чиста кожа нежна прекрасна
avatar
sunset
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 556
Age : 41
Локација : mkd
Поени : 18726
Registration date : 2008-10-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by mamicka Ana on 31.10.08 10:36

ке ви кажам еден бабски лек. можеби ќе ви е смешен и најверојатно никоја од вас нема да го употреби, ама јас да си го кажам
Марко кога се роди и се до 1,5 година беше многу осетлив на сите хемикалии, од помади, млека и купки за бањање. пробавме многу работи, од се се исфрлаше. и не му се смиуваше долго време, го бањкавме само со еуцерин и користевме павловиќева. шампон и млека други почнавме дури после 1,5.

за лекот бабски. на теменицата на главата пробавме сите хемикалии што ни ги препортача докторката и на крај почнавме со прегорен зејтин. Мене на времето мајками ме мачкала со тоа, кога ми рекоа роднините постарите прво им се налутив што ме учат глупости, па се изнасмеав. и на крај пробав и конечно задоволна бев и тоа користевме многу често при секоја сл. прилика
avatar
mamicka Ana
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 123
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 18930
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by hormonce on 31.10.08 10:58

Може и кантарион,мамичка Ане!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18963
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by mamicka Ana on 31.10.08 11:16

e da, fala sto mme potseti :-)

i kantarionot e zakon. cela bremenost stomakot samo so kantarionovo maslo i NEMA STRII :cheer:
avatar
mamicka Ana
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 123
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 18930
Registration date : 2008-07-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by avanturistka on 01.11.08 0:23

jas toplo sto bi preporacala e celata kolekcija na mustela kako za novorodencinja taka i za trudnici .zakon e

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Age : 40
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 19290
Registration date : 2008-10-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Maјките препорачуваат!

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 2 of 5 Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот