Родители и деца

Колку време ви беше потребно за да забремените?

Страна 3 of 13 Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by vesi on 15.09.08 0:07

Jas ostanav posel 7 meseci ama mi zavrsi so spontan i sega pijam folna koselina i treba kaj i da e pak da pocnime da rabotime na slucajot pa se nadevam deka ke bide..

vesi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 9
Age : 39
Локација : strumica
Поени : 18722
Registration date : 2008-09-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by viktorija on 15.09.08 10:40

jas za prvoto dete ostanav bremena posle 9 meseci.
avatar
viktorija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 73
Age : 39
Локација : strumica
Расположение : pozitivno raspolozena
Поени : 19250
Registration date : 2008-05-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by verce on 26.09.08 21:54

Мене со првата бременост ми беа потребни 18 месеци дури почнав да паничам дека нешто нее во ред но докторката ме ослободи од стресот дека се е во ред.Со втората бременост непланирано само од еднаш останав бремена што и неми се веруваше дека е возможно а требаше наредниот ден да добијам.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 20250
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Kate77 on 27.09.08 15:18

За да останам трудна ми требаа околу 1 год и два месеци,но сакам да истакнам дека откако отидов на целосни прегледи во Систина т.е кај др. Боби Лазаревски останав одма после 1 месец.Јас немав проблеми освен еден хормон пролацтин што ми бесе малку повисок и откако го симнав со едно апче само веднаш останав трудна.Да напоменам дека исто така го натерав и маж ми да се испита,он имасе некоја инфекција на простатата и откако се санира и таа работа за 1 месец со јака терапија останавме одма трудни.
Затоа моја препорака е само др.Лазаревски,можеби ќе платите малце повеќе,но не премногу,меѓутоа вреди.
avatar
Kate77
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 101
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 18741
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Забременување

Пишување by Kate77 on 27.09.08 19:20

bobica напиша:katerina moze li da mi kazis kako se vika infekcijata bidejci i mojos soprug ima i so koi apcinja ja lekuvase inaku i jas odam kaj lazarevski i e navistina super dr
Искрено речено за инфекцијата немаше име,само му открија голем број на леукоцити негде околу 50 милиони преку спермата,и Лазаревски само кажа дека е голема инфекција и дека покачениот број на леукоцити значе дека организмот се бори против некоја инфекција.Терапијата му траеше 21 ден и тоа само со антибиотици јака доза ама незнам кои беа и без алкохол и многу мрсни работи па за среќа се излечи.
Затоа обавезно терајте ги мажите да прават спермограм и спермокултура,може и на клиника за 100 ден само и после со резултатите кај Лазаревски,јас така направив,па да се осигурате и да ви е мирна главата.Инаку таа инфекција немаше симптоми и докторот ми кажа дека сум го спасила од можен рак на простатата за едно 10 години.А исто така и за нас не е убаво ако мажите имаат некоја инфекција иако на простатата а не на половиот орган
avatar
Kate77
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 101
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 18741
Registration date : 2008-09-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by red.mari on 27.09.08 23:12

Мојата прва бременост беше непланирана,ама не сме се ни пазеле бевме окупирани околу свадбата кога оп бебе,и се се забрза потоа.

red.mari
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 213
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : sekogas raspolozena
Поени : 18821
Registration date : 2008-09-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by monice on 27.09.08 23:19

so prvoto dete ostanav bremena posle 6 meseci
a vtoroto ne bese planirano se rodi 2 godini posle sara(prvoto)
avatar
monice
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 207
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Многу добро скоро Одличноооооооо
Поени : 18952
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by veki22 on 20.10.08 9:28

после три месеци работа останав трудна
avatar
veki22
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 457
Age : 33
Локација : skopje
Поени : 18857
Registration date : 2008-08-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by sonja colakova on 22.10.08 21:48

Првииот пат седум месеци, вториот случајно.
avatar
sonja colakova
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 577
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 18763
Registration date : 2008-09-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by mamalina on 22.10.08 22:10

Првата бременост после 2 месеци,а втората кога одлучивме ми се чини дека одма останав бремена.
avatar
mamalina
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 728
Age : 38
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 18956
Registration date : 2008-08-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by winnie the pooh on 22.10.08 22:18

voopsto ne se optovaruvav so toa ednostavno se sluci spontano vo period koga planiravme da pocneme da razmiluvame za dete, i bidna od prva
avatar
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 783
Age : 35
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 19205
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Kikic on 22.10.08 22:19

Za prvata kerka vtoriot mesec veke ostanav trudna a za vtoroto samo sto odlucivme odma ostanav trudna
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 19195
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by marina_m on 30.10.08 13:49

nie okolu tri meseci se obiduvavme
avatar
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1686
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18934
Registration date : 2008-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by natali on 31.10.08 9:31

Џабе е и секој ден верувајте ми,август месец имав речиси секој ден а во плодните по два пати на ден наутро и навечер и пак ништо,ако сака да биде ке биде и од само еднаш во месецот а иначе по три пати на ден неможам па одиме на работа и изморени сме и не е само тоа секс,секс и секс па веке смачено ми е а овој месец имав 11,12ден-2пати,13,15,16,17 и веке стварно неможам ако ми било пишано да забременам ке биде а ако не нема ама мислам доволно беше за овој месец па не сум ни јас машина а не е ни мм
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19506
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

kolku vreme vi bese potrebno da ostanete bremena

Пишување by Brane on 31.10.08 10:24

Zdravo na site jas denes prv pat se logiram na forumot. Veke od maj mesec se obiduvame da ostanam bremena ama ne ide.veke me faka strav, pa mislev da odam na lekar da se pregledame ama neznam sto testovi ke ni pravat. sakame so soprugot da odime i dvajcata, da vidime dali e se vo red i e samo prasanje na vreme.

Brane
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 18458
Registration date : 2008-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by sanja83 on 31.10.08 10:27

Бране подобро е одма да почнете со испитувањата, а најдобро е прво твојот сопруг да се испита бидејки кај мажите се помалку ипитувања, ако кај него се е во ред, тогаш испитувањата ќе се насочат кај тебе! Бркајте си ја работата навреме, иако е кратко времето за забременувања, ама нека ви е мирна совеста и работете на случајот!
avatar
sanja83
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 35
Локација : Macedonia
Поени : 19724
Registration date : 2008-03-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by slatka87 on 31.10.08 10:29

epa jas i decko mi imavme samo 2pati toj mesec koga ostanav i ete fatilo nesto bev bolna i ne se gledavme cesto i op se desi neplanirano ama srekni sme si nase si e i si go sakame.
avatar
slatka87
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 107
Age : 31
Локација : Macedonia
Расположение : dobro
Поени : 18521
Registration date : 2008-10-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Brane on 31.10.08 10:47

sanja83 напиша:Бране подобро е одма да почнете со испитувањата, а најдобро е прво твојот сопруг да се испита бидејки кај мажите се помалку ипитувања, ако кај него се е во ред, тогаш испитувањата ќе се насочат кај тебе! Бркајте си ја работата навреме, иако е кратко времето за забременувања, ама нека ви е мирна совеста и работете на случајот!

Sanja de ne znaes so ispituvanja se potrebni za soprugot, a so za mene, ginekologot mi e na boleduvanje pa sega nemozam da odam na konsultacii, a zamenata mu e nikakva

Brane
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 119
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 18458
Registration date : 2008-10-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by betavitevit on 31.10.08 18:14

natali напиша:Џабе е и секој ден верувајте ми,август месец имав речиси секој ден а во плодните по два пати на ден наутро и навечер и пак ништо,ако сака да биде ке биде и од само еднаш во месецот а иначе по три пати на ден неможам па одиме на работа и изморени сме и не е само тоа секс,секс и секс па веке смачено ми е а овој месец имав 11,12ден-2пати,13,15,16,17 и веке стварно неможам ако ми било пишано да забременам ке биде а ако не нема ама мислам доволно беше за овој месец па не сум ни јас машина а не е ни мм
А зашто секој ден по двапати?Доволно е да се има секс секој втор ден по еднаш-сперматозоидите се способни да останат толку во матката.Со секој ден секс ослабуваа бројот на сперматозоидите.
avatar
betavitevit
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 166
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 19214
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by natali on 01.11.08 12:07

Da se namaluva brojot na spermatozoidi mozebi no taka se pobrzi a inaku neli dovolen e samo eden spermatozoid za da se oplodi jajce kletkata,a i site razlicno vikaat nekoj deka e podobro da se sobira nekolku dena a pak nekoj kolku pocesto tolku e podobro i neznam sto da mislam
avatar
natali
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 454
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 19506
Registration date : 2008-04-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Natalija on 02.11.08 9:34

Natali, ne misli, pravi kako tebe ti odgovara. Zosto denes nie morame da se rakovodime spored nekoi naucni tvrdenja? Tie i onaka se menuvaat, te ednas vaka rekle naucnicite, te taka...Porano nasite babi, nisto ne znaele za zabremenuvanjeto, pa si ostanuvale bremeni, nekoj so cesti odnosi, nekoj so retki. Bas ti imas pisano, deka ako saka da bide ke bide, bez razlika kolku se trudis. Jas veke svativ deka so nisto nemozam da go pomognam zabremenuvanjeto.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19182
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by bica on 02.11.08 19:40

ma ajde malku popozitivno nateeeee kako nemozes da gopomognes zabremenuvanjeto.....samoso pozitivni misli i iskreni molitvi se se moze...nie vlijaeme na potsvesta i nestata sami mozeme da gi kontrolirame dokolku umeeme celata pozitivna energijada ja kanalizirame vo pravo vreme....morame da se soocuvame so mnogu padovi i izdignuvanja....na nekoj poveke vreme mu e potrebno , a na nekoj pomalku....pa ne sme site isti...site isto ne gi sovladuvame predizvicite....ajde samo pozitivno.....

i jas posakuvam da sum bremena eve znaes so mm se trudimesedum meseci
isto kako i ti...zaedno broevme....ama eve ovoj mesec ponaporno ke
rabotime,pa ako ne ovoj sledniot,pa imame mnogu vreme pred nas.....ne e
kraj na svetot ako nesaka odednas....mozebi i saka vaka so poveke
trud.....pa site raboti koga ke vlozis poveke trud se poslatki
neli?....ajde samo morame da sme pozitivni......ako bide bide....ako ne
zdravje Boze sledniot pat.......
avatar
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19172
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Janaxxxx on 03.11.08 0:17

Imam edno prasanje- jas sum veke 1 godina so mojot soprug i bukvalno ne se zamaram koga ke ostanam bremena ili dr... bidejki sakam prvo da ja docekam svadbata ( na leto 2009) pa posle, megutoa vo ovoj i vo predhodniot period nie voopsto ne se pazime t.e. toa ne ni e vazno ako se sluci ok ako ne pak ok. E sega jas gi citam site komentari ovde i se prasuvam da ne e nesto so mene ili nego ne vo red da ne treba da pocnam da se mislam bidejki do sega ne sum ostanala bremena sto mislite ( inace na kontroli pap test toa sve odam redovno i se e ok) Fala!!!
avatar
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 36
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 18878
Registration date : 2008-11-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by bobica on 03.11.08 8:34

janaxxxx stom e vo red papot togas znaci vo red e no za da pojdes na ispituvanje potrebno e ke ti kazi i samiot doktor deka edna godina da se obiduvate pa togas ako nisto ne bilo vo toj moment da pojdes naispituvanja a kako takvi se kaj tebe mikrobioloski brisevi ,hormonski status,proodnost na kanali,ispituvanje so folikulometrija dali ima ovulacija,a kaj nego prvo spermogram,a ako ima potreba i spermokultura i urinokultura.
avatar
bobica
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 139
Age : 33
Локација : makedonija
Расположение : nikakvo
Поени : 19214
Registration date : 2008-06-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by iskra on 03.11.08 8:46

Janaxxxx немој да се секираш воопшто. Јас и мм во брак сме две години и ич не сме се пазеле па еве околу 2 годишнина останав бремена. И јас и мм помислувавме дека можеби нешто не е во ред но некако оставивме да видиме како ке оди. И еве бидна. Работата е дека не можеш секогаш да го темпираш. И ние бевме исти ако се случи супер ако не ке биде еден ден. Имаш 25 години, не се преоптоварувај. Стандарден гинеколошки преглед со ехо и брис ти е сосема доволен засега. Не се замарај и не мисли дека нешто не е во ред. Сугестијата е страшна работа. Само напред и опушти се. Јас останав бремена кога најмалку очекував. Ти ја чекаш свадбата, јас чекав да магистрирам ама еве се случи во меѓувреме. Ќе биде и кај тебе! strk
avatar
iskra
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 38
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 18703
Registration date : 2008-09-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 13 Previous  1, 2, 3, 4 ... 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот