Родители и деца

Колку време ви беше потребно за да забремените?

Страна 10 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by vodolija on 04.05.09 14:07

Ostanav trudna posle dva meseca otkako pocnavme da probuvame.
vodolija
vodolija
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 66
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17918
Registration date : 2009-04-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by bordan on 04.05.09 19:33

kaj nas se fati od prva i toa bas na praznik na spasovden do togas nemavme probuvano i na sala kao aj ke probame i bum se fatilo...naredniot mesec bev najsrekna koga na testot vidov dve linii.na site im posakuvam lesno zabremenivanje,a uste polesna bremenost i poragaj kako sto pominav jas.poz
bordan
bordan
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 306
Age : 40
Локација : kr.palanka
Расположение : doma nemozes da ne najdes..setamee
Поени : 19205
Registration date : 2008-09-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Dzena on 04.05.09 19:45

Јас останав после третиот месец откога почнавме да сакаме да имаме деца. Кога се посомневав дека сум трудна одма купив тест и бев најрадосна кога видов две линиички. Ова им го посакувам на сите, што чекаат вакво нешто да им се случи затоа што е нешто најубавото на светот. krevet
Dzena
Dzena
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 391
Age : 44
Локација : домче
Расположение : пааa, не баш добро:((
Поени : 17962
Registration date : 2009-04-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by jasmina,mina on 04.05.09 19:46

i prviot i vtoriot pat ostanav vednas.pri prviot odnos bez pazenje!

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20439
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by kate 982 on 04.05.09 21:55

blazesi vi a jas se macam 5 meseci pa ako znae nekoj nesto za posigurno zabremenuvanje neka pisi

kate 982
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 109
Age : 36
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 18362
Registration date : 2009-02-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by kristina_b on 09.05.09 1:08

9 meseci neuspesno se obiduvame.kolku i da nesakam mislam na toa i se nerviram.go molam gospot da ni isprati edno bebuvce,i na site vas koj cekate!
kristina_b
kristina_b
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 134
Age : 32
Локација : domaaaa
Расположение : :-)
Поени : 18912
Registration date : 2008-09-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by kika on 09.05.09 16:43

jas ne znam koga ostanav trudna, nie se pazevme pa se sluci
kika
kika
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 138
Age : 33
Локација : doma
Расположение : koga kako
Поени : 17895
Registration date : 2009-05-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by ZeleniCka on 10.05.09 14:42

Jas sakam da prasam dali vo periodot koga probuvavme da zabremenite od spremata imavte neprijaten miris dolu, pojak miris?
ZeleniCka
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1718
Age : 32
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 19585
Registration date : 2008-08-15

http://www.igranazborovi.blogspot.com/

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by kate 982 on 10.05.09 14:51

da toa e normalno

kate 982
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 109
Age : 36
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 18362
Registration date : 2009-02-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by mirecv on 10.05.09 14:52

Јас лично не сум заприметила таква промена,а и не верувам дека се случува од спермата да се има некој карактеристичен мирис,сепак доколку се работи за инфекција кај некој од партнерите можно е да се јави поостар мирис од вообичаено Smile
Зеленичка кај тебе или спермата има појак мирис од претходно?
mirecv
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 41
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19774
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by marija86 on 10.05.09 14:58

здраво на сите! сакав да прашам дали е можно во случај на бременост да се појават слични симптоми како кај настинка? малаксаност, промена на расположение, главоболка?
marija86
marija86
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 22
Age : 33
Локација : VELES
Расположение : super
Поени : 17748
Registration date : 2009-05-10

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by mirecv on 10.05.09 15:04

Па да можна е и малаксалост ,на многу жени само им се спие ,им се лежи,едноставно од кревет не им се станува,сепак најдобар показател е изостанокот на мензис ,подуените гради и нормално тестот во 99 % најдобро ке покаже дали има бременост или не,е сега главоболка+малаксалост може да укаже и на најобична настинка.
mirecv
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1212
Age : 41
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 19774
Registration date : 2008-08-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by mary981 on 13.05.09 12:07

Zdravo,Jas sum nov clen na forumot.Ja sum vo brak 9 meseci i se obiduvame so mazot mi da napravime bebe,no dosega nemam pozitivni rezultati.Odam redovno na ginekolog i se e vo red so mene.Napravivme i spermogram i toj e odlicen.Imam ovulacija,se e normalno a nemozam da zabremenam.Doktorkata mi dade terapija so klomifen 3 meseci i ovaj e posledniot pat so klomifen.Sega ke vidime dali k edobikam menstruacija ili ne.Ako dobijam mi kaza da gi snimam kanalite.A strav mi eda vi kazam iskreno strav mi e da ne e premnogu bolnoaAko znae nekoj vo vrska co ova ve molam za odgovor.Pozdrav

mary981
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 30
Age : 37
Локација : Bitola
Поени : 17760
Registration date : 2009-05-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by makresanska on 13.05.09 12:16

Of meri dusicke mnogu mi e zal sto ova ti se slucuva.Jas mozam samo da te sovetuvam da ne se nerviras i samo so bistra glava da go turkas problemot.I nie se obiduvame veke 6 meseci i uste nema nisto a sve e vo red pa ke vidime kako gospod nikoj ne e
makresanska
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19430
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Gabi* on 13.05.09 12:24

mary i jas potpolno te razbiram, kako sto ti kaza makresanska na forumov ne ima poveke koi podolgo vreme se borime za bremenost i sve e vo red ama ne saka. Jas i mm probuvame 5 meseci kaj tebe se poveke, ama posle poslednovo razocaruvanje otkako dobiv se resiv deka uste ovoj mesec ke probam vaka, ako povtorno dobijam vo juni (NEDAJ BOZE) zapocnuivam so kontroli i ispituvanja, a i mene mi e strav od toa. Jas vo poslednive 6-7 meseci ne ni sum bila na ginekolog.
Gabi*
Gabi*
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 621
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : Razocarano i nervozno :(
Поени : 18517
Registration date : 2009-03-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by eva31 on 13.05.09 12:54

jas da vi kazam deka stom resivme da imame bebe vednas zabremeniv no bev potpolno smirena i bez nikakvi stresovi i nervozi vi posakuvam na site sto posakuvate bebce toa da se slui sto pobrgu ajde site krevet
eva31
eva31
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 246
Age : 35
Локација : makedonija
Расположение : super letno
Поени : 17847
Registration date : 2009-05-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by mary981 on 13.05.09 13:03

Ama mene me faka golem strav .Ako mi dojdi sega kon 20 ke treba da gi proveruvam kanalite a mislam deka boli.Citav i za toa bas pred 10 minuti.Ocajna sum
Samo na toa mislam.Me faka panika

mary981
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 30
Age : 37
Локација : Bitola
Поени : 17760
Registration date : 2009-05-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by volsebnicka on 13.05.09 13:13

Со првото ни беше планирана бременост,и за два месеци веке забременив.А со второто бев во шок кога направив тест зашто не беше планирано ,а и незнам како останав бремена на толку пазење.Како и да е сега имам прекрасен бебуш и еден голем"бато"кои ми го исполнуваат животот(happy mama)

volsebnicka
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 22
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 17735
Registration date : 2009-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by lavce on 13.05.09 13:58

mary981, zlato ne se sekiraj. Jas pravev snimanje na kanalite, postapkata se vika HSG (snimanje na matkata so renen). Ne deka ne boli ama ne e mnogu strasno, ti si jaka devojka i ke izdrzis. Znaci isto kako ginekoloski pregled, legnuvas na krevet, ti vbrizguvaat tecnost (kontrast) so edno kako spric i vo taa polozba ostanuvas 3-4-5 minuti kolku e potrebno, te snimaat so rentgen i gotovo. Posle pies antibiotik 3 dena koj ke tio go preporaca doktorot za slucajno da ne fatis infekcija i tolku. Na snimkata ke se vidi dali kontrastot gi oboil matkata, tubite i jajnicite (na net na wikipedia mozes da najdes kako izgleda normalna slika na matka od HSG). Ako se oboeni znaci tecnosta stignala do niv i se e vo red, ako ne se i togas ne zastanuva svetot, mozebi od grc ne si mu dala na organizmot da ja primi....ali otom potom, ti se sto treba da napravis e da se opustis na pregledot i se ke bide ok........pozdrav i tuka sme za bilo sto
lavce
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 18556
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by jasma on 13.05.09 14:16

kaj nas se fati od prva istiot mesec koga resivme da imame bebe jas ostanav bremena.Im posakuvam na site da zabremenat taka lesno i da imaat lesna bremenost kako sto imav jas
jasma
jasma
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 21
Age : 36
Локација : m.k
Поени : 18001
Registration date : 2009-03-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Elicka on 13.05.09 14:26

И ние кога решивме да имаме бебе, веднаш забременив.
Elicka
Elicka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 143
Age : 41
Локација : низ Македонија
Поени : 17878
Registration date : 2009-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Natalija on 15.05.09 14:57

mary981 напиша:Zdravo,Jas sum nov clen na forumot.Ja sum vo brak 9 meseci i se obiduvame so mazot mi da napravime bebe,no dosega nemam pozitivni rezultati.Odam redovno na ginekolog i se e vo red so mene.Napravivme i spermogram i toj e odlicen.Imam ovulacija,se e normalno a nemozam da zabremenam.Doktorkata mi dade terapija so klomifen 3 meseci i ovaj e posledniot pat so klomifen.Sega ke vidime dali k edobikam menstruacija ili ne.Ako dobijam mi kaza da gi snimam kanalite.A strav mi eda vi kazam iskreno strav mi e da ne e premnogu bolnoaAko znae nekoj vo vrska co ova ve molam za odgovor.Pozdrav

9 meseci ne e dolg period, a obicno so ispituvanje preporacuvaat da se zapocne po edna godina neuspesni obidi. Jas imav edna godina neuspesni obidi i taman se podgotvuvav da zapocneme so ispituvanja, za sreka na forumov nekoi me sovetuvaa da pocekam bidejci so mm pocnavme da ziveeme sami, pa jas se opustiv. I taka jas si pocekav i na 14 mesec se fati. Ne moras da go sledis mojot primer. Ako ste trgnale so ispituvanja prodolzete, ama nemoj da se razocaruvas kaj sekogo e razlicno. Mene mnogu mi bese tesko i mislev deka nikogas nema da ostanam bremena, ama ete i toa se sluci. Samo smireno. 
Natalija
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 37
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19387
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by marijab.d on 17.05.09 12:36

Bi sakala da ve prasam da mi kazite dali na nekoja i se ima sluceno da bidi bremena i da ne i pokazuva testot?fala
marijab.d
marijab.d
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 159
Age : 31
Локација : bitola
Расположение : OK
Поени : 17808
Registration date : 2009-05-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by mary981 on 20.05.09 22:13

Fala devojki za sovetite i odgovorite.Ke ve izvestam dali ke dobijam ili ne.Me opustivte mnogu.

mary981
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 30
Age : 37
Локација : Bitola
Поени : 17760
Registration date : 2009-05-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by mary981 on 21.05.09 23:15

Zdravo devojki.Za zal denska dobiv i mnogu se razocarav.Znam deka ne treba da se nerviram ama posilno e od mene.
Znaci sega ke bide neizbezno da odam i da gi snimam kanalite.Sto se mora s e mora.
Znaci jas mora da se macam za se vo zivotot.
Pojma nemam zosto.Vie sto mislite?

mary981
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 30
Age : 37
Локација : Bitola
Поени : 17760
Registration date : 2009-05-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 10 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот