Родители и деца

Колку време ви беше потребно за да забремените?

Страна 6 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by female* on 28.01.09 10:40

Prviot pat ostanav neplanirano a vtoriov po obiduvanje od 6 meseci
avatar
female*
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 61
Age : 37
Локација : macedonia
Поени : 18111
Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by caci on 28.01.09 10:42

ne se pazime a veke so meseci probuvame nema nikakvi znaci eve vcera pak mi dojde se nerviram se vo toa mislam leleeee strasni raboti mi se vrtat vo glava ke puknam vise
avatar
caci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 241
Age : 33
Локација : italy
Расположение : dobro
Поени : 18131
Registration date : 2009-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by hormonce on 28.01.09 10:56

Цаци,без нервози,8 месеци не е долг период,а и гледам имаш само 23 год.релативно и млада си.Пишувај во февруарско исчекување,придружи се на останатите кои чекаат.
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18973
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by PaceStojanovska on 28.01.09 11:29

Jas ostanav bremena sosema slucajno i neplanirano,koga bevme vo vrska so mazot mi si velev kako ednas ne ni se gresi da ostanam trudna,da ne ima nekoj problem so mene....i mnogu drugi gluposti so koi se opteretuvav.Taman sto go dadvovme zborot za nepoln mesec sosema slucajno i ne mislejki jas ostanav trudna:)Sekogas koga ke se opustite i koga nema da mislite dali ke bide i sto ke bide togas mislam deka imate golemi sansi za toa.Vlijae tuka i psihata veruvajte
avatar
PaceStojanovska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 43
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : super:)
Поени : 18344
Registration date : 2008-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by PaceStojanovska on 28.01.09 11:30

Imam drugarka kloja sto probuvaja skoro godina dena da ostani trudna ama vejke ona probuvanje samo radi bebe(me razbirate na sto mislam)i ja puknaa site so prasanjata do kade ste,ima nesto novo i slicno....Koga zaminavme na odmor taa se opusti najverojatno uzivase i na odmor ostana trudna:)Zatoa mislam deka tuka ima vlijanie i psihata
avatar
PaceStojanovska
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 43
Age : 34
Локација : Prilep
Расположение : super:)
Поени : 18344
Registration date : 2008-11-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Dragana on 28.01.09 23:13

Jas na 15 mart imav mesecno na 17 mart pravev svadba a na 25 mart sum ostanala bremena.Na 25 juli prvpat mi promrda plodot a na 25 dekemvri se porodiv.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19463
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by dina on 09.02.09 12:41

Јас останав бремена уште првиот месец кога се обидовме, и навистина бев пресрекна со оглед на тоа што знам колку се мачат лугето на таа тема.
avatar
dina
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 205
Age : 34
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 18575
Registration date : 2008-10-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by delfinka on 09.02.09 14:20

sega ke napisam nesto no ve molam da ne se navredite licni,znaci ova ne se odnesuva do nikogo posebno,no imam citano deka obicno devojkite koi sto neposakuvaat bremenost(znaci se vo vrska no nesigurna)najcesto tie zabremenuvaat mnogu brzo!
dokazano e deka psihata raboti mnogu jako,koga ne se posakuva nesto se slucuva i obratno koga dolgo se trudime za bebe ne ni odi!!!!!!
ne velam deka sekogas e taka,no najcesto!!!!!!
cest na site sto zabremenile od ljubov!!!!!!!
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 19056
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by dina on 10.02.09 12:36

Јас и сопругот бевме во врска 9 год пред да се земеме, и после уште 6 месеци не планиравме бебе, а кога решивме дека сакаме да го прошириме семејството останав бремена од прва, така да постојат исклучоци од таа теорија иако и мене самата докторка ми викаше да не се секирам ако не останувам трудна брзо зошто тоа било нормално кај парови кои биле долго време заедно. Ме радува што сме исклучлок од едно вакво непишано правило.
avatar
dina
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 205
Age : 34
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 18575
Registration date : 2008-10-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by kavadarcanka on 10.02.09 12:41

Останав бремена од прва и тоа за проба беше па ете одма фати ама еве сега за второ пробуваме ама потешко оди можеби заради тоа што кога ми се баш плодни деновите мм не е тука
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19477
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by elence01 on 21.02.09 2:01

epa eve i jas da pisam malce,pokraj toa sto nemam mngu iskustvo so ovie raboti,prosliot mesec,bese prv pat koga rabotevme na slucajot,a mene mi bese seedno dali ke ostanam toj mesec ili ne zato a sto ne se custvuvav seuste spremna,vo sporedba so mojot decko koj,silno sakae da imame dete.i ete ne se fati od prvo.ama sepak mi bese premnogu tesko,stanav dapravam test,a imase sto da vidam....
a DELFINKATA sakam da ja prasam koi se tie sto se trudat da imaat dete,a ne e od ljubov?
avatar
elence01
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 196
Age : 32
Локација : prilep
Расположение : :)
Поени : 17921
Registration date : 2009-01-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by anetapp on 21.02.09 2:16

јас и мојот сопруг бевме во врса 4 год.и 5год.во брак.кога решивме за дете останав бремена од прва а истото беше и вториот пат.прво,второ па мушко ха ха ха!!!!!!!!!!!!!!!
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 18268
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by BaMbYnA on 21.02.09 2:25

poslem 6 meseci koi na nas ni se cinese e 6 god .. ostanav bremena
avatar
BaMbYnA
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1174
Age : 34
Локација : Melbourne
Поени : 19446
Registration date : 2008-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Jasmina_19 on 22.02.09 0:40

jas ostanav trudna od prv pat zatoa i se omaziv no za tri meseci imav spontan abortus i ottogas veke 7 meseci ne mozam da ostanam trudna

Jasmina_19
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 1
Age : 29
Локација : skopje
Поени : 17902
Registration date : 2009-02-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by bubamara on 22.02.09 1:12

Ние бевме 5 години во врска и 6 месеци во брак. Не се брзавме нигде, ама стално викавме ако дојде добредојде.
Првиот пат кога се опуштивме, без заштита, и баш беше како за проба..така се случи нашето чудо flower Значи, од прва.

Само да кажам..таков ни бил к'сметот, убав, и фала му на Бога за тоа, ама исто да им порачам на сите девојки кои не останале бремени после неколку обиди, дека тоа воопшто не разочарувачки. Тоа е сосема нормално, нормални се и две години. Од многу работи зависи забременувањето. Јас искрено не ни сонував, значи сум била скорз растеретена од тоа. Никако, ама никако да не си ја оптоварувате психата со тоа дека до сега не сте успеале. Ќе биде, а кај сите ви посакувам што понаскоро flower
avatar
bubamara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 759
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 19758
Registration date : 2008-06-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by dulce on 23.02.09 11:49

maci nema razlika dali nekoja pravela kiretza ili ne, duri vikaat deka podobro e da se napravi kretazata otkolku ne, zatoa sto ne daj boze moze da ti ostane nekoe delce pa toa da ti napravi problem, zatoa ti najubavo uste ednas otidi na vtoro mislenje da ti kazat dali ti e docisteno se ili ima potreba od malo revidiranje.eve kaj mene bese takov slucaj, prvo mi rekoa deka sam si padnal plodot super bilo toa, nemalo potreba od cistenje, ama posle mi se javi ginekologot da pojdam uste ednas da me zirne mi rece deka kaj nego ne se gledalo bas najdobro na negovoto ehoi me prati na uste edno mislenje. koga otidov i na vtoro mislenje- vo sistina na 4d eho mi rekoa deka treba de se docisti. gledas tolku malo plodce, samo skroz si padna, tolku krv izgubiv, a sepak ostanale delcinja na matkata. moj sovet-baraj vtoro mislenje
avatar
dulce
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 132
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 18203
Registration date : 2008-12-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Doricka on 04.03.09 2:07

Првата година од бракот сакавме прво да си се средиме по дома да прошетаме некаде (така и беше) па тек потоа да правиме бебе значи се чувавме цело време, тек кога решивме почна мензисот да ми доаѓа на две недели па да не доаѓа едноставно се поремети.Отидив на контола и ми утврдија полицистични јајници, фоликули со мала димензија па морав да земам Кломифен и да одам секој месец на контола за мерење на фоликулите, па ми правеа ХЗГ за тоа дали се проодни јајоводите и се утврди дека се е во ред и дека нема никакво запушување на тубите и така помина една година па го пратија мм на испитување па тој имаше намален спермограм и двајцата тотално се разочаравме и си рековме ако не бидува ке идеме на ин витро, буквално се уморивме од мерење базална темп. од чекање овулација и тоа навистина психички оптеретува, и така ова лето после враќање од одмор (нормално пиев кломифен) ние одиме да се распрашаме за ин витро кога докторот гледа ембрион, бевме пресрекни и еве чекаме да дојде на свет нашиот бебуш. На сите вие кои чекате да останете бремени доколку помине некое одредено време по неуспешни обиди одете на доктор да видите дали е се во ред и тоа не само со вас туку и вашиот сопруг за да не треба евентуално и тој да прима некоја терапија зашто во денешно време читав околу 80% во светот мажите се соочуваат со неплодност а и живееме во стресно време, кај некои ке упали на прва кај некои не битно е да биде, исто така еден многу битен фактор но не кај секоја жена е затоплување на јајниците во топла вода а за психичко оптеретување па нормално дека те оптеретува после секој неуспешен обид и долго чекање тоа е дел од психата и потсвеста, само со силна волја и позитивни мисли ви посакувам мали ангелчиња покрај вас

Doricka
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 104
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 17986
Registration date : 2009-02-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by sofidavid on 04.03.09 12:21

Jas pred da zabremenam prv pat nekolku godini se obiduvavme da imame bebe so mojot togas decko no bezuspesno.Odkako gi napravivme site ispituvanja i se utvrdi deka imam ne zapusuvanje na tubite na jajcevodite tuku izlevanje so laporoskopija toj problem mi se resi i sledniot mesec odma ostanav bremena.
Koga mojata malecka imase 1.5 godina imav perforacija na jajnikot i pod hitno morase da mi go izvadat i od togas prestanavme so mojot soprug da se pazime bidejko se razocarav deka nema da mozam da imam vtoro dete bidejki i taka imam problematicni jajnici i kanali,no posle 5 meseci ostanav bremena so izostanok od menstruacija od 2 meseci i eve sega si go cekame naseto bebence koe posleden termin mi e 8 mart.
Sakam samo da kazam deka na site im posakuvam da im se sluci toa sto vo momentite imizgleda kako nevozmozno kako sto e slucajot so mojte dve bremenosti.
avatar
sofidavid
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 153
Age : 37
Локација : skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 18038
Registration date : 2009-02-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Emilija on 04.03.09 12:25

За првите 2 сум напишала, ама за третово не ни претпоставував дека сум трудна, не се ни посомневав ниту во еден момент дека можеби сум трудна. Кога го направив тестот дури се чудев кога се случило...
avatar
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 19829
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Minamina on 06.03.09 0:40

Јас се обидувам 3 години да останам бремена, од кои првите 2 години не се замарав дали ке останам, ама ова последната година цело време одев на доктор и примав терапии и инсеминации и ништо.Почна да ме фака паника и затоа се решив да правам инвитро и сега моментално примам терапија.
На сите ви посакувам да останете бремени што сакате и тоа најбрзо што може
avatar
Minamina
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 423
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : многу срекно
Поени : 18239
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by kate 982 on 07.03.09 13:18

jas bev vo vrska od 10 god a sega planirame da se zememe pa taka i poskavme so toa i bebence prviot pat bese neuspesen pa sega se obiduvam po vtor pat zatoa sto ne znaev deka postojat plodni i neplodni denovi pa da se nadevame deka vtoriov pat ke bide uspesen

kate 982
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 109
Age : 36
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 18157
Registration date : 2009-02-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Natalija on 07.03.09 13:27

Aaaa nemoj taka. Jas pocnav taka i eve kaj dojdov. 13 meseci obidi i nisto. A da si bev smirena na pocetokot, sega veke ce si bev bremena. Pocni so nekoja aktivnost sto ce te okupira, izleguvaj poveke vo priroda, so drugarki i taka eden mesec ce ne izraduvas so dve crti.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19182
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Natalija on 07.03.09 13:42

Ako e taka i jas sum so mojot poveke od 10 godini zaedno i eve sega ne mozam da zabremenam pa ne znam dali poradi toa treba pomalku da me saka. Nekoja druga pomalku nervozna dosega sigurno ce mu rodese dete. Ama jas sum si taa, ako ne mu se dopagjam neka si najde druga. Moras mnogu da se vreduvasa sebesi, a takvite zeni se kako magnet za mazite. Ako pokazes slabost e togas navistina ce pocne da se ladi. Bidi svoja i uzivaj vo zivotot.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 19182
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by kate 982 on 09.03.09 11:46

abe se obiduvam 2 meseci i ne pijam nisto zasto nemam pojdeno ni na doktor oti mi e strav

kate 982
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 109
Age : 36
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 18157
Registration date : 2009-02-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by kavadarcanka on 09.03.09 11:49

kate 982 напиша:abe se obiduvam 2 meseci i ne pijam nisto zasto nemam pojdeno ni na doktor oti mi e strav

И ние се обидуваме од Нова година па навака па еве ништо не се разочарувам мора еднаш да биде и нема што да ти биде страв и јас треба да одам на гинеколог па работам на случајот и во меѓувреме ќе одам на преглед кога ќе добијам плави картони онака на контрола ништо посебно инаку добро е да почниш да пиеш фолна киселина јас пијам два месеца
avatar
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1176
Age : 38
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 19477
Registration date : 2008-07-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Колку време ви беше потребно за да забремените?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 6 of 13 Previous  1, 2, 3 ... 5, 6, 7 ... 11, 12, 13  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот