Родители и деца

Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Sandra_Anja on 20.11.09 11:17

Gi vidov i linkovite, ne znam, nemam konkreten stav po toa, mozebi zatoa sto ne mi bilo voopsto vazno, no ne velam pak, deka nema vistina vo toa.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19972
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Vesna Blazevska on 20.11.09 11:27

...da ne navleguvam so psihologiziranje, ama vanco...pocni od nikot sto ti e vo maski rod....iskreno nesto ne mi stima vo prikaznava...
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18465
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Misticia on 20.11.09 11:31

Emilija напиша:
Кога се "прави" момче, жената треба да ужива во сексот и да доживее оргазам колку пати сака, по можност еднаш пред мажот и еднаш после него. Според истражувањата воздржувањето од секс во текот на неколку дена пред зачнувањето го зголемува бројот на сперматозоиди кај мажот. Тоа вреди, и се препорачува, во случај кога семената течност не е со добар квалитет. Кога сперматозоидот ќе продре во јајце клетката и ќе дојде до оплодување, полот на бебето е одреден.

со извинување ама сама незнам колку пати свршив кога ја направив симона тоа ни беа најубавите најромантичните денови- мислам дека беа над 5 пати и пак е симона - значи весникот што си го прочитала фрли го

а зошто некој би посакал да влијае на плодот?
јас сакам девојчиња и второво е женско ама секое си има убавина и машко и женско
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19213
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by delfinka on 20.11.09 12:31

auuuuuuuuu ova e premnogu!
luge-dete si e dete
sto ima vrska masko-zensko
vikajte na boga zivo i zdravo da bide a ne masko ili zensko
visokoobrazuvani licnosti so vakvi stavovi,malce e cudno
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 19046
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by vanco.f on 20.11.09 15:03

Nikot go postaviv po imeto na mojot soprug, taka sto zemajki go faktot deka mnogu pripadnicki od nasiot pol go obozavaat i cesto pati probuvaat da go privlecat pa taka smetam deka so toa i jas pretstavuvajki se so nik od maski rod bi privlekla mnogu vasi mislenja. I mislam deka uspevam. Neadekvatna situacija a?

vanco.f
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 5
Age : 33
Локација : Gevgelija
Расположение : srekno
Поени : 16592
Registration date : 2009-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by nata on 20.11.09 15:17

Ванчо јас од последниов твој пост ама баш ништо не разбрав ај преведи ме те молам или си стварно Ванчо или толку си преокупирана да имаш машко дете. Па дете е дете некој се молат да го добијат,само да се живи и здрави што ако родиш женско помалку ќе го сакаш ли? ма дај те молам. Интелектуалци сте и двајцата па ти дури и како хемичар и биолог би требало повеќе да знаеш како се прават деца.
А ако толку сакаш син оди на вештачко
avatar
nata
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 517
Age : 46
Локација : makedonija
Поени : 17900
Registration date : 2009-05-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Zvezdicka on 20.11.09 15:46

Ako tolku sakat masko neka si posvojat edno momcence... taka definitivno i sigurno ke bide masko.

Ja mislam deka vanco nas e trol i sto se odnesuva do mene .. gooolem ignore i za nikot i za temata (totalno mi nema vrska) ko da razgovarame dali moze da se vlijae na vremeto utre....
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19916
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by obicna on 20.11.09 16:04

vanco.f напиша:Kako vtor a mozebi i najbiten fakt jas sum mazena za diplomiran oficer na Voenata Akademija vo Skopje koj sega raboti i e komandir na sektorot za obezbeduvanje vo eden od zatvorite vo Makedonija (od bezbednosni pricini ne go otkrivam imeto i mestoto na zatvorot a smetam deka toa sega ne e tolku bitno).

vanco.f напиша:Nikot go postaviv po imeto na mojot soprug, taka sto zemajki go faktot deka mnogu pripadnicki od nasiot pol go obozavaat i cesto pati probuvaat da go privlecat pa taka smetam deka so toa i jas pretstavuvajki se so nik od maski rod bi privlekla mnogu vasi mislenja. I mislam deka uspevam. Neadekvatna situacija a?

Aj procitaj ova sto e boldirano so crno pa najdi za sto ke stavam ovie smeskovci. Za toa sto e so crvena boja iskreno mnogu maloumno mislenje. Kako zenski ke pisuvame pocesto ovde na tvoi prasanja deka si stavil/a zenski nik? Neli gledas deka povejketo od clenovi se zenski i pred da ima ni eden od drugiot pol imase polno temi so muabeti. Uste ednas da postavam smeskodelfinka напиша:auuuuuuuuu ova e premnogu!
luge-dete si e dete
sto ima vrska masko-zensko
vikajte na boga zivo i zdravo da bide a ne masko ili zensko
visokoobrazuvani licnosti so vakvi stavovi,malce e cudno

Potpolno se soglasuvam so tebe delfinka, znaeme deka ima luge so godini se macat za da si dobijat barem 1 detence pa ke birame posle masko zensko? I samite da nemame problem okulu zabremenuvanjeto, koga ke osetis promenite sto nosat bremenosta, custvata, i koga ke go vidis maloto sustestvo na eho dali ke mi e bitno dali e masko ili zensko? Kakvo i da e ke si go sakam, vazno da se rodi zdravo i zivo. Dodeka sum ziva ke mu davam bezgranicna ljubov, bez ogled dali masko, dali zensko.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20754
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by josifana on 20.11.09 16:27

Се воздржував цел ден да не оф топикувам,ама ова бре луѓе е крајно невкусно.
Прво хемиски инженер дека се станува со факултет хемија знам,ама хемиски техничар не верувам.
И мислам дека понатаму треба да ја игнорираме,или да го игнорираме членов заради почит кон сите кои со тешки маки се обидуваат да добијат детенце,без разлика на полот.
Женско или машко Бог одлучува
avatar
josifana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 362
Age : 39
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 17851
Registration date : 2009-04-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Kinky on 20.11.09 16:35

Emilija напиша: Ве молам престанете со прозивки и непотеребни објаснувања и дообјаснувања. Ја однесовте темава во друг правец. Задржете се на темата, доволно е јасна.
Dobro be luge, kolku pati treba da ve opomeneme, ja preteravte...
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Misticia on 20.11.09 16:47

техничари се со средно хемиско, а ако некој не разликува инж. од тех. тој нема ни средно веројатно така да не се замарајте со научников
avatar
Misticia
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1007
Age : 38
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 19213
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by delfinka on 20.11.09 22:37

ok,aj vaka sega seriozno,kako se vlijae na polot???
avatar
delfinka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 29
Локација : bitola
Поени : 19046
Registration date : 2008-10-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Zvezdicka on 20.11.09 23:06

nikako...
avatar
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 19916
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by rainbow on 21.11.09 0:38

јас имам роднина со две женски која не е спремна за трето ,а свекор и постојано навалува за машко дете и баш ко ќе имаат гости тогаш најмногу зборува демек нема името и наследството на кој да остани и бевме собрани пред неколку дена кај нив појке луѓе и тој се поднапи и почна со истото сега ние за машко чекаме да не израдува снаата и јас пред сите му велам ами да се погоди женско по трет пат да не барате и четврто? и се подзамисли човекот.можеби не беше убаво и од моја страна да коментирам ама не е во ред тоа некој се бори за едно а лугето пребираат за полот после две здрави прави внучиња.
avatar
rainbow
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 340
Age : 30
Локација : Bitola
Расположение : podobro :)
Поени : 17665
Registration date : 2009-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by bile2 on 21.11.09 0:40

haha so ima snaata da go izraduva toa si e do majstorot kako ke si posee taka ke si znee neli? Very Happy
avatar
bile2
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 209
Age : 28
Локација : germanija
Поени : 17370
Registration date : 2009-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by rainbow on 21.11.09 0:46

па тука е маката а мажот ќути ништо не вели.арно само што роднината моја стално враќа и насмеано му вели не фала си имам јас две нека дај господ кај што нема.со такви луѓе само јаки нерви треба.а факт е дека не може да се влијае на полот.
avatar
rainbow
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 340
Age : 30
Локација : Bitola
Расположение : podobro :)
Поени : 17665
Registration date : 2009-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Emi on 21.11.09 11:48

kate 982 напиша:a jas mislam deka polot na deteto ne e tolku biten samo da ni dade bog pa kakvo saka neka bidi i zdravo i pravo da e

da kate, ama eve jas si imam devojce i sega imam zelba za momce pa ne se na odmet vakvi informacii
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 35
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 21176
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by saligrem on 21.11.09 13:25

ne e vazno kakvo e vazno da e zivo i zdravo
nemozam da razberam navistina
avatar
saligrem
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 17129
Registration date : 2009-10-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by marina**** on 21.11.09 13:27

by saligrem Today at 13:25

ne e vazno kakvo e vazno da e zivo i zdravo
nemozam da razberam navistina...............potpis
avatar
marina****
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 304
Age : 29
Локација : Germanija
Поени : 17745
Registration date : 2009-04-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by MamaMaja on 21.11.09 14:35

Emi напиша:
kate 982 напиша:a jas mislam deka polot na deteto ne e tolku biten samo da ni dade bog pa kakvo saka neka bidi i zdravo i pravo da e

da kate, ama eve jas si imam devojce i sega imam zelba za momce pa ne se na odmet vakvi informacii

Normalno e ako se ima prvo masko da se saka devojce, i ako prvoto e zensko da se saka momce.
Ama seto toa se pravi vo glavata, tivko, da ne se navredi Bog, oti on gi stvoril i maskite i zenskite.
Moze da se naluti pa da ne dade nikakvo, neli?

Bog e tuka figurativno staven, megjutoa sustinata e jasna.
Jasno mi e mene deka nekoj posle dve devojcinja saka masko i obratno, ama toa ne mora da se naglasuva, i razglasuva.
Nitu pa da se razocara ako bide uste edno devojce.
Ili da go nekat deteto zatoa sto e zensko, a se slucuva.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18534
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by monabombona on 21.11.09 15:03


Jasno mi e mene deka nekoj posle dve devojcinja saka masko i obratno, ama toa ne mora da se naglasuva, i razglasuva.
Nitu pa da se razocara ako bide uste edno devojce.
Ili da go nekat deteto zatoa sto e zensko, a se slucuva.
За жал и во ова време некои жени се под пресија да донесат син во фамилијата. И верувам, иако не можам да ги разберам, дека на тие жени им е многу тешко. Јас скоро се шокирав од еден трач муабет. Мажот и рекол на жена му, да не се секира, дека за второто (инаку имале едно девојче од годинка, и тој имал уште една ќерка од прв брак) откако ќе им го кажат полот на детето, ако е пак девојче, ќе абортирала, па пак ќе пробале. Јас не знам колку е тој информиран, и дали мисли на амниоцинтеза за рано определување на пол, ама сега замислете каков притисок чувствува таа жена, и верувам дека моли бога да и даде машко. Јас сум строго против тој тип на однесување, дека без син нема кој презимето да ти го продолжи. Лично мене како жена (женски род, нечија ќерка,а и мајка на една принцезичка) овие муабети ме вадат од такт. Во секој случај, за сите оние поумерени, кои имаат поголема желба за еден отколку друг пол (од X причини) еве што најдов на интернет.


The most important aspect of all is timing of intercourse during the monthly cycle. The closer to ovulation you have sex, the better the chances to have a boy, because the y-sperms are faster and tend to get to the egg first. If you have sex 3 days or more before ovulation, the better your chances to conceive a girl, because the weaker y-sperms tend to die sooner and the x-sperms will be available in greater quantity whenever the egg is released. On the other hand, having sex from 2 days before ovulation, through a few days after ovulation, is
better for conceiving a boy. Around the 2-day point 48 hours before ovulation -- seems to be the 50/50 mark. The pH of the women's tract is also very important. A more acidic environment favors girls, since it will kill the weaker y-sperms first, leaving a greater quantity of x-sperms available to fertilize the egg. On the other hand, a more alkaline environment favors boys. Shettles recommends a douche of water and vinegar (acid) immediately before intercourse to favor a girl; a douche of water and baking soda (alkaline) will help for a boy.
Note: Some women are naturally very acidic and have a hard time conceiving boys. (3) Position of intercourse and depth of penetration
are important, partly because of pH. The closer to the entrance to the vagina, the more acidic the women's tract is. Also, deep penetration places the sperm closer to the egg, and gives those aggressive boy sperms a head start :-). So, a shallow penetration will favor girls and a deeper will favor boys. Shettles recommends missionary-position for a girl, and rear-entry (dog-style) for a boy.
(4) Women's orgasms can also be important. It also has to do with pH. When a woman has an orgasm, the body releases some kind of substance that makes the environment more alkaline, favoring boys. He recommends no orgasms when trying for girls! (5) The sperm count is another factor. Obviously, a low sperm count to begin with doesn't favor either sex. But a high sperm count favors boys. Shettles recommends three things:
(a) When trying for a boy, don't have sex for 3- 4 days before you reach the target date a day or two before ovulation! For girls, have sex everyday from day=1 or day=5 ("cleaner" :-)), and stop 3 days before ovulation. (b) Shettles recommends that for boys, the man wear loose underwear only -- that is, men who usually wear briefs or other tight underwear should switch to boxers. The idea is the same as wearing
boxers to increase overall fertility -- the testicles need cooler temperatures for sperms to survive, and the Y-sperms, since they are weaker,
will be helped more than the X-sperms by this method. However, Shettles does NOT recommend the opposite, that men wear briefs for a girl -- this will just decrease overall fertility. (c) Also, for a girl, the man is supposed to take a hot bath immediately before intercourse.
"Room temperature" is fine for a boy. The idea is the same as the briefs versus boxers -- give the X-sperms an advantage. (6) Finally, in trying for a boy, Shettles recommends a nice cup of caffeinated coffee for the man, right before sex -- he isn't clear on how or why this works, but apparently it gives the Y-sperms.
avatar
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 17500
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Kinky on 21.11.09 15:59

Na internet se naogjaat kupista zabavni tekstovi kako prirodno da se zacne masko ili zensko ama tie se poveke bazirani na nekoi statistiki.
A medicinski vozmozno e da se odredi polot na deteto so pomos na PGD (predimplantaciska genetska dijagnostika) koja pred se se primenuva vo in vitro postapkite kaj parovi koi imaat predispozicii za genetski bolesti. Toa e tehnika za eliminiranje na embrionite koi se potencijalni nositeli na naslednite bolesti.
So istata tehnika se odreduva i hromozomot X ili Y. Znaci samo i isklucivo vo in vitro postapka, invazivna metoda koja so 100% sigurnost go odreduva polot, ama ne garantira deka ke dojde do implantacija t.e. do zabremenuvanje. Kako i vo sekoja druga in vitro postapka.

I ima uste edna metoda na sortiranje na spermata spored hromozomot nositel na polot, se vika mikrosortiranje i koristi tehnika narecena flow cytometry. So ovaa tehnika se odvojuvaat i ispituvaat mikrocesticki (kelii, hromozomi) i moze da se iskoristi i vo "procistuvanjeto" na spermatozoidite t.e. odvojuvanjeto na X spermatozoidite od Y. Ova ne e 100% sigurna metoda, da ne navleguvam vo toa kako se izveduva, samo ke kazam deka ostava 24% prostor za "greska". Odnosno, konkretno vo slucajov, vo izdvoenite i posakuvani Y (maski) spermatozoidi ke ima 24% X (zenski) spermatozoidi, koi imaat ednakvi sansi za oploduvanje na jajnata kelija, bez razlika sto ke bidat mnogu pomalku brojni od Y spermatozoidite.
Da napomenam deka i dvete metodi na gender selection se za sega predmet na moralni i eticki osudi i diskusii, i mislam deka se izveduvaat samo vo SAD.
avatar
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 3821
Age : 43
Локација : во земјата на чудата
Поени : 19979
Registration date : 2008-08-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Megi on 21.11.09 16:36

Toa si se Bozja rabota.

Megi
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 84
Age : 39
Локација : Skopje
Поени : 17087
Registration date : 2009-08-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Vesna Blazevska on 21.11.09 16:37

vanco.f напиша:Nikot go postaviv po imeto na mojot soprug, taka sto zemajki go faktot deka mnogu pripadnicki od nasiot pol go obozavaat i cesto pati probuvaat da go privlecat pa taka smetam deka so toa i jas pretstavuvajki se so nik od maski rod bi privlekla mnogu vasi mislenja. I mislam deka uspevam. Neadekvatna situacija a?
Da, da, mene mi e jasno ZOSTO e takov nikot i bas se prasuvav kade e tvojot IDENTITET, nikade ne te gledam TEBE, samo tvojot soprug i sekako familijarna istorija....e pa ako, so srekjaneka vi e, pa ke kazam, ako rodis 6 deca, edno bar ke se pogodi masko Smile
avatar
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18465
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by nina 85 on 21.11.09 16:46

rabotata da bide masko dedomi gi naprae 9 deca i za zal site cupina
avatar
nina 85
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 137
Age : 33
Локација : tuka nekade
Расположение : dosadno mi e
Поени : 18076
Registration date : 2009-01-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот