Родители и деца

Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Go down

Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Emilija on 08.04.09 14:00

Што прочитав:

Кога се "прави" девојче, не е пожелно жената да има оргазам. Во текот на оргазмот се вклучуваат секрети кои ја неутрализираат киселата средина на вагината и го потпомагаат движењето и стигнувањето на спермата близу грлото на матката.

Кога се "прави" момче, жената треба да ужива во сексот и да доживее оргазам колку пати сака, по можност еднаш пред мажот и еднаш после него. Според истражувањата воздржувањето од секс во текот на неколку дена пред зачнувањето го зголемува бројот на сперматозоиди кај мажот. Тоа вреди, и се препорачува, во случај кога семената течност не е со добар квалитет. Кога сперматозоидот ќе продре во јајце клетката и ќе дојде до оплодување, полот на бебето е одреден.

Јас мислев дека најголема улога играат плодните денови...т.е. прв ден, втор ден од овулација. Близу овулација=машко, подалеку=женско. Секако и подвижноста на сперматозоидите.


Последната промена е направена од Emilija на 12.11.09 12:12. Мислењето е променето 3 пати.
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by obicna on 08.04.09 14:19

Imam procitano mnogu razni nacini za "biranje" pol na bebeto, eve i tuka ima nekoi "nacini".

http://well.blogs.nytimes.com/2008/04/23/boy-or-girl-the-answer-may-depend-on-moms-eating-habits/
obicna
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 36
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20969
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by kate 982 on 08.04.09 14:21

a jas mislam deka polot na deteto ne e tolku biten samo da ni dade bog pa kakvo saka neka bidi i zdravo i pravo da e

kate 982
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 109
Age : 36
Локација : prilep
Расположение : super
Поени : 18362
Registration date : 2009-02-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Emilija on 08.04.09 14:23

Не дека е битен...далеку од тоа. Поентата ми беше дека многу многу фактори влијаат на тоа какво бебе ќе се зачне, а не само случајноста.
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by delfin76 on 08.04.09 14:26

obicna ne mi ja otvara stranata
a jas koga bi mozelo da se bira bi sakala da imam devojce
delfin76
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19375
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by fibimk on 08.04.09 14:43

Se zazate ili stvarno ima vrska vidot na sex????Prv pat slusam vakva rabota!!!! hihi
Sepak interesno.....gledav na nekoja od temive imase tabela da vidis kakvo ke ti e deteto...maski ili zensko spored godinite koga si zatrudnela i mesecot koga si zabremenala!!!!Ama da tempiras pol......
Ali vredi da se proba.....porano velea mazot cizmi da oblecel i da bila svrtena zenata od nekoja starna...demek masko ke se fatelo hihi...pa po mesecinata nekoi gledale.....
Jas mislam Gospodova rabota.....samo da mi e zdravo zivo!!!Licno sum za po edno od dvata pola...ama so ke bide ne znam!Pisano
fibimk
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19384
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by mina32 on 08.04.09 14:46

jas citav negde na internet,taka prebaruvajki naletav na kako se pravat maski bebinja i kako se pravat zenski bebinja,se sekavam deka za masko bebe ako sakas da imas se koristela pozata otpozadi,a za zenski onaa standard poza zenata legnata na grb i mazot nad nea.pa neznam kolku e ova vistina ....ke treba nekoj da proba hahahaha
mina32
mina32
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 488
Age : 36
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 18437
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by bica on 08.04.09 14:48

само мажот има влијание во тоа какво дете ке се зачне жената ги поседува само x а мажот и x i y хромозомите така да не си ја мачете главата со пози тоа нема ама баш никаква врска.....така да уживајте не е важно какво дете ке зачнете....битно е да се зачне и да се донесе на свет.....
bica
bica
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1082
Age : 34
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 19377
Registration date : 2008-07-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by dzi-dzi on 08.04.09 14:49

jas imam slusnato deka zenata dodeka vodi ljubov ako lezi na grb ke bide masko Smile)) a ako e odpozadi zensko kolku veruvanje vo ovaa statistika ima neznam
a inace i jas se slozuvam so toa deka gospod kakvo ni ima zacrtano takvo ke ni bide samo da se dojde do toa bebe:))
dzi-dzi
dzi-dzi
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 35
Локација : na rabora
Расположение : promenlivo
Поени : 18530
Registration date : 2009-01-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by mina32 on 08.04.09 14:58

pa toa e temata,ne deka nekoj ke se fati zdravo za gotovo,normalno deka i ne e bas tolku bitno sto e dali e masko ili zensko, samo da e zdravo i zivo.ova se samo nekoi statisticki ispituvanja ,doktori sto kazuvaat.
mina32
mina32
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 488
Age : 36
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 18437
Registration date : 2009-02-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Ana.b on 08.04.09 16:04

Kakvo i da e samo zivo i zdravo da e,a ako ispadne devojde SUPERRRRR
Ana.b
Ana.b
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 414
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 18238
Registration date : 2009-04-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by lila_mk on 08.04.09 16:09

eve sto imam jas procitano ako pred zacnuvanjeto , toj mesec , nedela , dve, se jade jatkasto ovosje, bademi, orevi, lesnici, ili se jadat musli ( ova zvuci stvarno eptem glupo ama stvarno taka pisuvase) sansite za devojce se pogolemi, a pak ako se jade vo toj period meso togas masko ke ispadnelo. pa udrite sega na meso i skara koj saka masko. vo mojot slucaj se pogodi toj period da jadam samo musli ( se vseluvavme vo nov stan i nemav vreme da gotvam pa samo toa jadev, a svekrvami imase doneseno 1 kg bademi i od niv po cel den jadev) dali toa imase vrska ili taka trebalo da bide eve kaj mene vo meseto e devojce
lila_mk
lila_mk
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 787
Age : 40
Локација : skopje
Поени : 19211
Registration date : 2008-10-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by silvana on 08.04.09 16:35

Spermatozoidite se nositeli na X i Y hromozomi, i imam citano deka onie koi se nositeli na maskiot hromozom se pobrzi i imaat pokratok vek od nositelite na zenskiot zatoa preporacuvaat za zensko da se ima odnos dva dena tri pred ovulacija, a za masko istiot den koga e ovulacijata. Dali uspeva neznam. Vie sto pravite bebinja probajte.

silvana
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 196
Age : 40
Локација : tuka blizu
Поени : 18216
Registration date : 2009-03-07

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Emilija on 08.04.09 17:04

Еве најдов уште еден сајт со "рецепт"
http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=55&Tekst2ID=149&Show=2155
Emilija
Emilija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2700
Age : 41
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 20034
Registration date : 2008-07-11

Вратете се на почетокот Go down

Како до машко дете - совет?

Пишување by vanco.f on 11.11.09 17:17

Imam devojce od godina i pol slednoto dete sakam da mi bide masko. Kakov soved ili nacin na ishrana treba da praktikuvam jas ili mojot soprug za da znaeme deka slednoto bebe ke ni bide masko.

vanco.f
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 5
Age : 33
Локација : Gevgelija
Расположение : srekno
Поени : 16807
Registration date : 2009-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Zvezdicka on 11.11.09 17:21

Osven selektivna genetika, nikoj i nisto ne moze da vi garantira maski naslednik.
Zvezdicka
Zvezdicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1683
Age : 37
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 20131
Registration date : 2008-08-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by MamaMaja on 11.11.09 17:32

vanco.f напиша:Imam devojce od godina i pol slednoto dete sakam da mi bide masko. Kakov soved ili nacin na ishrana treba da praktikuvam jas ili mojot soprug za da znaeme deka slednoto bebe ke ni bide masko.

Seriozna si?
MamaMaja
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18749
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by vanco.f on 11.11.09 17:38

Pa normalno deka sum seriozna.

vanco.f
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 5
Age : 33
Локација : Gevgelija
Расположение : srekno
Поени : 16807
Registration date : 2009-11-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by MamaMaja on 11.11.09 17:40

vanco.f напиша:Pa normalno deka sum seriozna.

Super, uste ednas ke se prekrstam
steta nema smajli sto se krsti so leva raka...


Последната промена е направена од MamaMaja на 11.11.09 17:40. Мислењето е променето 1 пати
MamaMaja
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18749
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Vesna Blazevska on 11.11.09 17:40

uste da bese taka ednostravno, da idese po naracka dali ke imame masko ili zensko...i balkanov sve muzi ke bea...ke nemase koj da raga posle
Vesna Blazevska
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18680
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by vasidora on 11.11.09 17:55

vanco.f se zezas?
pa zarem ima uste nekoj sto misli deka so odredena poza ili ishrana moze da se zacne masko dete?
aj vaka da ti pojasnam, mada gledam imas 24 godini pa bi trebalo da go znaes toa.
zenskoto nosi samo X hromozomi, a maskoto nosi X i Y hromozomi (hromozomite se del od nasata DNA t.e. genetika)
za zensko e potreben spoj od X hromozomot od zenata i X hromozon od maskoto
za masko e potreben spoj od X hromozomot od zenata i Y hromozon od maskoto
koga maskoto ejakulira, ima okolu 5 milioni spermatozoidi (ne sum sigurna za ovoj podatok), vo koi ima i X i Y spermatozoidi
verojatnosta dali ke se pogodi X ili Y da ja oplodi jajnata kletka e ne znam kolku % na kolku, ama za oploduvanje e potreben eden spermatozoid, pa ti presmetaj gi sansite za masko ili zensko
Aj dosta so nauka, baba mi mi kaza edna babina devetina, ako zenata zavrsi pred mazot da ejakulira demek masko ke bilo
Ama jas ne veruvam vo toa (da mozese da se pisuva so golemi bukvi samo, celiov post ke bese so Caps Lock)
vasidora
vasidora
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 672
Age : 34
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 17634
Registration date : 2009-09-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by zence on 11.11.09 18:03

Vesna Blazevska напиша: uste da bese taka ednostravno, da idese po naracka dali ke imame masko ili zensko...i balkanov sve muzi ke bea...ke nemase koj da raga posle
Tocno taka, potpolno se slozuvam, retko srekavam mazi sto sakaat samo zenski deca. E sega nemoj da mislite deka jas odev na treto , samo za da rodam masko dete, ednostavno samo si dojde.Jas od sekogas sakav prvo zensko, pa vtoro masko ne sakav da imam 3 deca, ama sega za sega ne se zalam.
zence
zence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 147
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 19134
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Vesna Blazevska on 11.11.09 18:18

Neka ti se zdravi i zivi decinjata. I jas sakam na treto, samo zdravje.
A za babini devetini ima kolku sakas, sepak toa e bozja rabota, dali ke se fati X ili Y e stvarno rabota na gospoda.
Vesna Blazevska
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 18680
Registration date : 2009-04-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Biljana on 11.11.09 18:30

vanco.f напиша:Imam devojce od godina i pol slednoto dete sakam da mi bide masko. Kakov soved ili nacin na ishrana treba da praktikuvam jas ili mojot soprug za da znaeme deka slednoto bebe ke ni bide masko.

vanco.f kolku si mi cudna???? baras sovet za da mozes da imas masko dete???
Vasidora ubavo ti objasni vo postot a toa i ti treba da go znaes sme go ucele po predmetot biologija.
Draga moja forumdzike si se zamislisla li prvo sto e najbitno koga se decata vo prasanje?
Nacinot na ishrana samo ke ti pomogne da imas uredna bremenost i da rodis zdravi bebe sto e neli NAJBITNATA rabota a toa dali e masko ili zensko toa voopsto ne e bitno. I jas sakav masko,
ama gospod mi dade dve kerki sto voopsto ne mi e vazen polot, bitno e da se zivi i zdravi.
Kako i da e, ti posakuvam zelbata da ti se ostvari a tebe ti preostanuva samo da se nadevas.
Biljana
Biljana
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1100
Age : 39
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 18503
Registration date : 2009-05-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by LiMan on 11.11.09 19:04

Pa na internet moze da najdes svasta.. Eve naprimer:

For those who already have daughters, many couples will look at how to make a baby boy and there are a number of simple steps you can take to tip the odds in your favor.
Firstly, it is important to understand that a number of factors will influence which gender of sperm will reach the ovum first and fertilize it. It is not simply a case of both types of sperm being identical, other than for their gender and the "winner" being the one which just happens to get there first! Male and female sperm exhibit very different characteristics and and understanding of what these are can help you to make informed choices.
What we do prior to conception, the timing and method of intercourse and what we eat all determine which gender of child we conceive. Usually, we unknowingly tip the odds one way or another and usually this is not an issue. However, if you are wanting to know how to make a baby boy, information is key!
Male sperm are smaller and faster than female sperm. In addition, they do not survive very long compared to the more cumbersome, slower female sperm. male sperm thrives much better in an alkaline rather than acidic environment. Also, our diet is thought to influence the potential sex of our children.

So How Can This Help Us?

1. The Timing Of Intercourse

Knowing that sperm have a very limited lifespan means that the timing of intercourse is crucial. If you are hoping to make a baby boy, you should aim to have intercourse as year to ovulation as possible, and this is where ovulation prediction kits can prove to be very useful indeed. Having intercourse a couple of days before ovulation means that the male sperm will have perished by the time ovulation happens, leaving the longer lasting female sperm ready for fertilization. If you time intercourse to coincide with ovulation as far as possible, the fast male sperm will reach the egg first.

2. The Environment

Male sperm prefer an alkaline environment and it is known that the area around the cervix is alkaline and therefore more friendlier to male sperm. By having intercourse in positions which favor deep penetration, the male sperm are more likely to thrive.

3. Diet

Women who consume at least their recommended daily calorific intake are more likely to make a baby boy. Additionally, foods which are recommended for women wanting to conceive a son include red meats, eggs, raisins, mushrooms, beans and bread. Also, eating saltier foods seems to favor the conception of a boy.
LiMan
LiMan
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 69
Age : 40
Локација : MK
Поени : 17259
Registration date : 2009-08-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Може ли да се влијае на полот - Момче или Девојче ?

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 4 1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот