Родители и деца

Апикотомија

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Апикотомија

Пишување by Ance-J on 06.04.09 16:51

Дали некој има правено операција на заб?Веќе неколку месеци имам процес на коренот од забот кој не се повлече со антибиотици и сега морам на операција,само што ми јави мојот стоматолог да одам утре да ми ги спремат каналите на забот,и од таму на операција.Доколку некој бил од вас да ми објасни по детално како си поминал..

Ance-J
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 665
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 15303
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Апикотомија

Пишување by fibimk on 06.04.09 17:51

Ance nisto strasno.....ne boli zosto stavaat jaka anestezija.Jas pravev predna trojka leva,imav gnoen proces a zabot mi bese mrtov!Morav operaija.se pravev Vevcani...nisto ne osekas,ke te pokrujat na liceto so carsav,samo kaj ustata ima dupka i lugeto si rabotat!Osekas samo mal pritisok koga te struzat vo korenot so masinata!Prethodno znajs te secat.Pa ti gi cistaat korenite od gnojot,gi mijat so hidrogen peroksid,mene mi go cistea i cel zab niz korenot trgase nekoja igla.....Malku e grozno zosto ustata ti mirisa na gnoj,ama ima smukalka koja toa go vsmukuva!Posle te sijat,a na zabot mu redat lek ili privremena plomba....E posle maklu e tesko.....Ke potecis cela strana od okoto do dolu.....redis ladni oblogi prviot den za da ne potecis mnogu,ne jadis nisto denta osven sto ja plaknes ustata si mlaka kamilica,utredenta mozes da jades samo supa i toa so cevka!Po 7-10 dena ojs na konci vaganje......toa ne boli.Pa ke ti akze sto ponataka....duri po 2 meseci ojs na redenje trajna plomba!!!
Znaci nisto strasno...samo so ke potecis.....

fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 15484
Registration date : 2009-02-25

Пишување by Mila87 on 06.04.09 18:09

Јас имам правено две опеерации на забите,едната прилично тешка траеше 2ипол часа а др полесна. Како што веќе ти кажа фиби , ставаат анастезија во зглобот на вилицата, тоа ти е измеѓу двете вилици,горна и долна, и ти буквално се. Болка во текот на операцијата нема да имаш воопшто. После наредните 3 дена обавезно ставај ладни облоги(замрзни се вода во шише)и првите два дена само течна и ладна храна. Нормално е дека ќе имаш болки од кога ќе попушти анастезијата,па затоа ќе ти дадат hemoral forte и некој антибиотик(обично даваат lidaprim). Конци вадат за една недела(во Скопје). И те советувам да правиш вежби за вилицата(првите денови нема да можеш,но труди се да ја отвараш и затвораш)зошто ќе ти биде здрвена од анастезијата, јас добив терапија со ламба(некоја од Zepter што била)зошто неможев да ја отварам устата.Поздрав и немој да се плашиш се поминува за една недела.

Mila87
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1068
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 14849
Registration date : 2009-02-16

Пишување by nale on 06.04.09 21:47

Анче без паника не е ништо страшно.Имам и јас правено операција имав циста на коренот на 2 ката. Нормално во текот на операцијата не се осеќа ништо е после тоа се јавуваат болки ама за тоа постојат аналгетици. Можно е да ти се појави оток но и не мора да значи се е индивидуално, јас отеков многу а мајка ми (исто така имаше операција) не отече ни малку....среќно и пиши како си поминала

nale
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 103
Локација : Veles
Поени : 14660
Registration date : 2008-12-08

Пишување by Ance-J on 06.04.09 22:26

фала ви на одговорите,јас повеќе се плашам од од самата операција отколку после од болките,еве и сега се наежувам од самата помисла,е утре ќе немам капка крф во мене..........

Ance-J
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 665
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 15303
Registration date : 2008-09-05

Пишување by avanturistka on 06.04.09 22:31

ajde ance ne se sekiraj,ti kazaa so iskustvo sto go prosle sevo ova,znam deka ti e strav,sepak e operacija,no stom velat deka ne boli veruvaj im,se ke se izdrzi koga se mora.pozdrav i samo hrabro.

avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2072
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 15605
Registration date : 2008-10-02

Пишување by Sponsored content Today at 9:11