Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Kрем салати

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2
АвторПорака
marina_m
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1686
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12169
Registration date: 2008-10-29

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   16.11.08 8:22

zenicki a pred nekoj den jadev salata vo eden restoran so cveklo i so pavlka dali nekoja znae recept za ovaa salata?
Вратете се на почетокот Go down
kokice
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 186
Age: 36
Локација: skopje
Поени: 11633
Registration date: 2008-11-26

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   19.12.08 1:36

Јас често си ја правам оваа салата и многу си ја сакам

кинеска салата

300гр.сирење
400гр.салама
2шољи ориз
3-4павлаки
200гр.мајонез
1тегла краставички

оризот се вари и треба убаво да се исцеди и се меша со претходно исецканите салама, краставички, изренданото сирење. се ставаат павлаките, мајонезот.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14421
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   13.04.09 2:48

Руска салата

Состојки:

100 гр. шунка салама
100 гр. кисели краставички
100 гр. варен компир
100 гр. варен морков
50 гр. варен (или од конзерва) грашок
80-100 гр. мајонез (по вкус)

Цена: 70 ден.

Количина: 500 гр.

Инструкции:

Сите состојки се сечкаат на ситни квадратчиња и се промешуваат со малку бибер и сол. Се додава мајонезот, се промешува и се остава да се олади еден час.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14421
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   17.04.09 10:07

napraviv ruska, ama zaboraviv grasok da stavamhiihihihihihihihhihihiihihhihih

nema veze ubava e i vaka
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2072
Age: 36
Локација: so moite dve princezi :))
Расположение: :))
Поени: 12535
Registration date: 2008-10-02

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   18.04.09 1:22

Emi напиша:
Руска салата

Состојки:

100 гр. шунка салама
100 гр. кисели краставички
100 гр. варен компир
100 гр. варен морков
50 гр. варен (или од конзерва) грашок
80-100 гр. мајонез (по вкус)

Цена: 70 ден.

Количина: 500 гр.

Инструкции:

Сите состојки се сечкаат на ситни квадратчиња и се промешуваат со малку бибер и сол. Се додава мајонезот, се промешува и се остава да се олади еден час.
jas nestavam grasok,megutoa stavam kaskaval i plus edno do dve jajca taka mi e poubava.eve preeska samo so ja napraviv,vecer i proletnata ke ja pravam.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1399
Age: 30
Локација: Skopje
Расположение: odlicno
Поени: 11915
Registration date: 2009-01-04

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   18.04.09 1:48

aleksandra напиша:
rendana salata

ovaa sakata e mnogu brza pa si ja pravam stalno ko ke ni se najavat mnogu kasno gosti i nemam vreme za drugo

se renda 1 red salama se macka so tanok sloj pavlaka
se renda 1 red sirejne se macka so tanok sloj majones
se renda 1 red vareni kompiri se macka so tanok sloj pavlaka
se renda 1 red jajca vareni se macka so tanok sloj majones
i seto se povtoruva uste ednas i se ukrasuva
Jas stavam i kiseli krastavicki i nekogas morkov.Kiselite krastavicki davaat vkus.I ja pravam vo staklen sad i na kraj ja prwevrtuvam i mnogu ubavo izgleda
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1434
Age: 32
Локација: Domicka
Расположение: vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени: 12264
Registration date: 2009-02-16

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   18.04.09 2:09

Mimi22 напиша:
aleksandra напиша:
rendana salata

ovaa sakata e mnogu brza pa si ja pravam stalno ko ke ni se najavat mnogu kasno gosti i nemam vreme za drugo

se renda 1 red salama se macka so tanok sloj pavlaka
se renda 1 red sirejne se macka so tanok sloj majones
se renda 1 red vareni kompiri se macka so tanok sloj pavlaka
se renda 1 red jajca vareni se macka so tanok sloj majones
i seto se povtoruva uste ednas i se ukrasuva
Jas stavam i kiseli krastavicki i nekogas morkov.Kiselite krastavicki davaat vkus.I ja pravam vo staklen sad i na kraj ja prwevrtuvam i mnogu ubavo izgleda

a jas stavam red rendani kompiri, ma sirenje, pa jajca, pa mackam so mesavina od pavlaka i majonez. potesko e da se macka na sekoj red.
Вратете се на почетокот Go down
macana
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 76
Age: 34
Локација: bitola
Расположение: одлично
Поени: 10984
Registration date: 2009-04-09

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   18.04.09 2:13

eveedna francuska salata .Sebie 1k.izvarka so 2fil.maslo i 1 margarin ubavo penesto.na kraj se dodava 200g.orev seckan,1 krastavica seckana i malku tolcen luk.MNOGU BRZO I LESNO.I STO E NAJBITNO nema varenje na sprodukti a istoto moze da se izvedi i so feta sirenje
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12414
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   21.04.09 3:22

Jas vo ruska redam seckana salama,kaskaval,morkov,komprs seckan,kiseli krastajcinja seckani,jajca vareni i sekako grasok..i majonez sekako...to e pravata recepta.....ali sekoj moze da si pravi kombinacii...toa ic ne e diskutabilno.
I od Aleksandra ja pravam sekogas,redenata salata......red rendam kompir,pa jas redam crn biber i solca,pa mackam majonez,pa red salame rendana,pa majonez,red sirenje(jas kaskaval)pa pavlaka.....i taka se duri imas materijal.....i normalno kolku pravis....Ali mi e stvarno super.
I drugite mi se dopagaat....gi zapisav....
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12405
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   21.04.09 4:04

neznam dali ste probale przeni tikvicki redeni so pavlaka i lukce, magdonos
mnogu e ubava za meze i letno vreme koga ke imam gosti si ja pravam cesto
Вратете се на почетокот Go down
mama X
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 524
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: O.K
Поени: 11510
Registration date: 2009-02-03

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   21.04.09 4:05

delfin epten e dobra taa salata - samo jas bez luk ja pravam. Inaku vo debar maalo vo edno od kafancinjata ja pravat epten dobro - tamo prvpat probav.
Вратете се на почетокот Go down
mama X
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 524
Age: 33
Локација: Skopje
Расположение: O.K
Поени: 11510
Registration date: 2009-02-03

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   21.04.09 4:45

Бела салата


За подготовка на оваа салата за 4 лица потребни ви се следниве производи:

- 200 гр. шунка
- 300 гр. урда
- половина краставица
- 1 варено јајце
- масло за јадење
- сол И црн пипер


Потребно време за подготовка на оваа салата е 10- тина минути.

На даската за сечење најпрво на долги плочки,а потоа на коцки ја сечкаме краставицата. Парчињата ги ставаме во еден поголем длабок сад. Потоа на коцки ја сечкаме шунката па и неа ја додаваме во садот. Во садот ја додаваме павлаката И урдата. Додаваме И масло за јадење, сол И мелен црн пипер. Се убаво промешуваме со лажица. Чинијата за сервирање ја украсуваме со листови зелена салата, а потоа во форма на топки ја редиме белата салата. Потоа правиме долги ребрести форми од нелупена краставица со кои ја украсуваме чинијата. Декорацијата ја завршуваме со тенки кругови И полукругови од ротквица врз топките од бела салата. Додаваме И гранчиња копар И магдонос. Со тоа белата салата е подготвена.

Оваа е од храна и вино и првпат ја правев за новагодина и супер е. Ептен е лесна. Само јас нормално нешто да додадам - и додадов морков варен- за поколоритна да ми биде - иако се вика бела.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12414
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   21.04.09 6:33

Delfin76,jas stalno ja pravam taa.pohovam mladi tikvici so brasno,pa tolcam lukce i edam kiselo mleko i magdonos.Red tikvici,red od filceto i taka duri se potrosat.na kraj vo frizider!odlicno e,ama malku radi lukot ke mirisas ali e zdravo!
Вратете се на почетокот Go down
verce
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 29
Локација: Imperija Kocani :)
Расположение: super
Поени: 13485
Registration date: 2008-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   21.04.09 11:55

Dojdete seuste ima od salatava da probate a ako ne doma si ja napravete Wink
Ime nama Very Happy
edna sveza krastavica rendana
100 g kaskaval rendan
250 g pavlaka
200g urda ili rendano sirenje
seckani orevi 50 g
seckana sumka 100 g
malku sol
Вратете се на почетокот Go down
eli
Sexy Girl
Sexy Girl


Female
Број на мислења: 1033
Age: 28
Локација: Скопје
Расположение: Нестрпливо:)))
Поени: 12989
Registration date: 2008-05-03

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   18.05.09 11:17

Малиџано салата

Потребно

  • 1 поголем модар патлиџан
  • 1 - 2 чена лук
  • 200 г изронето сирење или урда
  • сол, црн пипер
  • маслиново масло
  • сечкан магдонос
Mодриот патлиџан испечете го. Извадете од рерната, ставете во ќесе и
почекајте да се излади. Потоа излупете и иситнете со сечкалка за
зеленчук. Пасираниот модар патлиџан ставете го во соодветен сад па
додајте го сирењето, маслиново масло, сол, црн пипер и толчен лук. Сe
убаво измешајте - најдобро да изматите со миксер. Салатата можете да ја
користите веднаш или префрлена во кутија што убаво се затвора да ја
чувате во фрижидер.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2640
Age: 50
Локација: skopje
Поени: 12913
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   27.05.09 0:49

italjanska salata

edno paketce makaroni sitni ili spirali se varat( da ne bidat prevareni) i se stava edna ipol lazica vegeta
600 grama sumka seckana
1 tegla pecurki seckani
2 pavlaki
1 tegla majones
se ubavo se mesa i, a po zelba moze da se dodade i tegla kiseli krastavicki. dosta izleguva i e mnogu ubav ,a i brzo se pravi.
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1825
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: sega za sega umorno
Поени: 12460
Registration date: 2009-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   27.05.09 1:14

Eve vi edna epten ubava salatka so tikvicki :gi przis tikvickite prethodno iseceni na trkalca tenki.minimum 2-3. Od koga ke gi isprzis zimas edna dlaboka cinija kiselo mleko lukce edno,magdonosce i sol. Gi posoluvas i na daskata za seckanje na pola gi seckas i gi stavas vo dlabokata cinija im go rasturas k.mleko ( i zavisi kolku sakas stavi edno k.mleko ako ti se vidi gusto mozes uste pola da stavis) mu go seckas lukceto i go promesuvas.Na kraj odozgora mu rasturas magdonosce.Poubava salata ne ste jadele.

P.S a istovo moze da se pravi i so modar patlidzan.
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1825
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: sega za sega umorno
Поени: 12460
Registration date: 2009-02-04

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   27.05.09 1:15

I sakav da vi predlozam vo site salatki sto se mesaat kako mileskata,ruskata,ili kineskata,mozete da stavite przen susam edno 50 gr.tolku ubav smek ke dobijat salatite sto nikoj nema da poznae deka e susam
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12414
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   29.05.09 11:22

Redena salata
1 red.....varen rendan kompri (jas mu redam zgora po malku sol i crn biber)
2 red.....majonez
3 red.....rendana salama
4 red.....pavlaka
5 red.....3 rendani tvrdo vareni jajca
6 red.....pavlaka
7 red.....rendano sirenje
8 red....majonez.
Za ukras...kiseli krastavicki,morkov,maslinki......jas i so kecap ja prosarav.... hihi
Jas stalno ja pravam ovaa...mnogu mi e ubava...i lesna.Denes ja pravev so majonez za salata ama licno smetam deka e podobro so obicen majonez.Ovie za salata se malku pokiseli nekako.
Eve slice......
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Sweet mama
Sweet mama


Female
Број на мислења: 2504
Age: 27
Локација: dreamland
Расположение: dobro e
Поени: 13678
Registration date: 2007-12-29

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   30.05.09 1:31

bas vcera za vecera pravev vakva samo jas bez pavlaka ja pravam
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14031
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   08.06.09 19:05

Мексиканска кари салата:
1 кутија зденки
1 мала тегла мајонез
варена пченка
кари, сол и бибер

Зденките и мајонезот се матат со миксер се додава варената пченка и зачините. лесна брза, вкусна Smile
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1816
Age: 30
Локација: Prilep
Расположение: umorno no presrekno
Поени: 12758
Registration date: 2008-07-15

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   08.06.09 19:40

1/2 kg izvarka i 1 margarin kristal se bijat ubavo se dodava 250 grama salama seckana 1 krastavica seckana 2 mali pavlaki (so poveke maslenost za da ne se razlee ) i orevi po zelba .Ova mi e omilenata salata .Probajte ke vi se dopadne.Pravam i ruska i francuska i tie ne mi se losi .So jajca nekako mi se teski za jadenje od mirizbata a isto i so stek
Вратете се на почетокот Go down
DijanaP
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2515
Age: 24
Локација: Skopje.............na stolce :)
Расположение: zaljubena
Поени: 10996
Registration date: 2009-08-23

ПишувањеПредмет: Re: Kрем салати   20.10.09 2:06

MIMOZA SALATA
potrebno:
- 3 pogolemi morkovi
- 3 pogolemi kompiri
- 300gr. sirenje
- 300gr. sunka
- 300gr. 4 jajca
- 300 gr. majonez
- 2 casi pavlaka
- i nekolku livcinja magdonos za dekoracija i edno malo parcence od morkov za dekoracija

Podgotovka:
da se stavat jajcata, kompirot i morkovite da se svarat.Potoa vo 5 razlicni cinii,vo prvata - se rendaat na krupno svarenite jajca(no edna zolcka se ostava za dekoracija),vo vtorata isto taka se renda na krupno kompirot, vo tretata morkovot isto taka se renda na golemi parcinja, vo cetvratata se renda sirenjeto i vo 5-tata cinija sunkata.


Redenje vo cinijata za serviranje (podlaboka) :
prvo se stava vo cinijata polovina od kolicinata na kompirot,
pa majonez(majonez stavate kolku da go premackate kompirot da go pokriete),
pa ostatokot od kompirot,
pa pavlaka(i za pavlakata izsto vazi kako za majonezot),
pa polovina od morkovot,
pa majonez,
pa ostatokot od morkovot,
pa pavlaka,
pa polovina od sirenjeto,
pa majonez,
ostatokot od sirenjeto,
pa pavlaka,
pa polovina od jajcata,
pa majonez,
pa ostatokot od jajcata,
pa pavlaka,
pa polovina od sunkata,
pa majonez,
pa ostatokot od sunkata,
pa pavlaka i odozgora se renda zolckata i malce od parceto od morkovot i se stavaat vo sredina nekolku livcinja na magdonos
Вратете се на почетокот Go down
 

Kрем салати

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 2Отиди на страна : Previous  1, 2

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -