Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Како ја поставувате масата за јадење?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
АвторПорака
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12394
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Како ја поставувате масата за јадење?   04.04.09 10:08

Sum gledala bezbroj emisii posebno onie so natprevaruvacki duh na primer Vecera za 5 na RTL,kade se natprevaruvaat kandidatite koj e podobar domakin-ka!Gledam dekorirani masi so carsav koj odgovara na bojata na kujnata,pa sveki,biseri,nekoi kamcinja naredeni nesimetricno,obavezno plitok i dlabok tanjir so profesionalno namesteni salfeti,viluska za predjadenje i glavni jadenje,lazica za glavno jadena ili corba,noz za secenje i sekako desertno lazice.Isto i na masata se postaveni casa za belo/crno vino i casa za voda i obavezno cveke ikebana!
Mislam deka e super toa da se napravi,ama sekoj den nikoj ne pravi taka...ne pak za sekojden!I zgora na toa....koj dava i predjadenje (osven supa),pa glavno jadenje i desert na kraj? I plus jadenjata se i samite dekorirani so prilozite!Izgleda sve e samo za na TV...demek gledajte-cudete se sto domakinki sme!
Ali pak ke recam,ako ima takva zena sto so kejf ja mesti masata za jadenje alal da i e!Stvarno e licno!
Jas licno redam samo carsav za jadenje,bez nikakvi dekoracii,ako ima supa redam dlabok tanjir,pa otkako ke se izede supata nekogas vo plitok redam drugo jadenje kako glavno i toa stanuvam i turivam za sekoj,a ako ja stavam tavata na masa sekoj si tura vo istiot tanjir!Normalno lazica i viluska.....casi normalni kako za voda...i toa e sve!!!Desert ako imam napraveno go sluzam posle nekolku sati uz kafe!
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност


Female
Број на мислења: 1042
Age: 38
Локација: Belgrade
Поени: 13123
Registration date: 2008-02-29

ПишувањеПредмет: Re: Како ја поставувате масата за јадење?   04.04.09 10:15

Bogami toa go pravev koga imas vreme na pretek ,sega kako dojde vremeto sekoj jade koga ke stasa ,edinstveno za vikend koga sednuvame site zaedno na masa .. a i togas e najobicno postavena masata .. ,mnogu samo sakam na Lana koga i davam jadenje da bide sareno vo cinijata i stavam sve i svasta ,za nnas mnogu ic ne vodam smetka ..
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2003
Age: 33
Локација: skopje
Расположение: happppppppyyyyyyyyyy
Поени: 12410
Registration date: 2008-09-28

ПишувањеПредмет: Re: Како ја поставувате масата за јадење?   04.04.09 10:17

Kako da namestam masa koga site jademe vo razlicen tajming.
Samo vo nedela sme site zaedno na rucek .E oa togas ne mi se mesti zasto vo nedela sto poprvo po doma uste masa da dekoriram .
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14401
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Како ја поставувате масата за јадење?   04.04.09 10:24

исто и јас, немам време за декорирање, а ми се допаѓа
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14065
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Како ја поставувате масата за јадење?   04.04.09 10:28

mi se dopagaat ubavo dekorirani masi ama kaj imam vreme za toa uste toa mi fali a i kako jademe sekogas jas so decata a mm koga stigne togas jade
Вратете се на почетокот Go down
veki22
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 457
Age: 29
Локација: skopje
Поени: 12072
Registration date: 2008-08-19

ПишувањеПредмет: Re: Како ја поставувате масата за јадење?   04.04.09 11:43

jas mnogu sakam da ja ukrasuvam ama toa obicno go pravam vo nedela stavam ukrasen carsav i salfeti vo ista boja gi pravam kako pepeprutka
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12188
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Како ја поставувате масата за јадење?   04.04.09 11:47

Ние како што јадеме набрзинка,уште бисери и камчиња по маса да има,ќе се засркне некој,ќе касне од нив по грешка hihi
Инаку,сакам пред се чист чаршаф на маса,и ист модел на прибор за јадење и чаша и чинија, а не како во народна кујна,еден пие од пластична чаша,друг од еурокрем чаша.а тоа за декорирање навистина се нема време во денешницава за такви салтанати.Smile
А кога се работи за слава,роденден итн,сакам убаво декорирана маса!
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 412
Age: 39
Локација: Tetovo
Расположение: super
Поени: 12943
Registration date: 2008-03-16

ПишувањеПредмет: Re: Како ја поставувате масата за јадење?   04.04.09 22:14

Kaj nas doma ne se dekorira bidejki poveke vo kujna e sveki a taa bas i ne se grizi kako izgleda vika vazno da e vkusno
moze koga ke si bidam sama domakinka a sakam mnogu koga e ubavo sredeno
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1212
Age: 37
Локација: doma
Расположение: Одлично
Поени: 12784
Registration date: 2008-08-01

ПишувањеПредмет: Re: Како ја поставувате масата за јадење?   05.04.09 2:22

Многу сакам и јас убаво декорирана маса,и уживам кога се е онака стокмено,со убави тањири,убави чаши,со цвеќе на масата,салфети стокмени....
е ама кај мене дома е сосем поинаква масата,ручаме секој кога стигне,обично јас со децата,мм не се знае кога ке руча,имаме пластични чаши и тањири со мики или принцези,па и каков порцелан да ставам на маса ке го засенат дизниевите ликови Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
anetapp
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 436
Age: 39
Локација: prilep
Расположение: ok
Поени: 11483
Registration date: 2009-02-03

ПишувањеПредмет: Re: Како ја поставувате масата за јадење?   05.04.09 2:37

Како да ја поставувам кога секој како што си иде така си јаде.Сакам убаво поставени и декорирани маси но кај нас тоа не е можно дури ни на празник.Инаку од прибор страна за мојот маж мора да ставам нож пошто тој толку го користи и му викам уште да можиш и супа ќе сркаш со него
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1124
Age: 41
Локација: Скопје
Расположение: Детективско!
Поени: 11759
Registration date: 2009-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Како ја поставувате масата за јадење?   05.04.09 4:48

Ако има супа ставам и длабоки и плитки тањири.
Толку од декорација Smile
Чаши секогаш имам исти, пошто кога ми се свиѓаат некои
чаши купувам најмалце по 50-60 исти, па дур не ги искршиме
само вада нови.
За празници пак не декорирам ништо посебно, малце само
посвечено, со тоа што не сатвам декорации кои не се јадат.
Ем да ги правам, ем да ги фрлам Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14011
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Како ја поставувате масата за јадење?   05.04.09 19:26

Јас не декорирам кога јадеме секојдневно Smile битно имам сервиси и сите тањири се исти, исто и со чашите. Кога ќе ми дојдат гости единствената декорација ми е украсни салфетки и бел чаршав, ич не ме бива за такви работи :(. За Велигден сега ќе декорирам со велигденски чаршав и велигденски салфетки Smile
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1176
Age: 35
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 12692
Registration date: 2008-07-06

ПишувањеПредмет: Re: Како ја поставувате масата за јадење?   05.04.09 23:02

Mama Ane напиша:
Јас не декорирам кога јадеме секојдневно Smile битно имам сервиси и сите тањири се исти, исто и со чашите. Кога ќе ми дојдат гости единствената декорација ми е украсни салфетки и бел чаршав, ич не ме бива за такви работи :(. За Велигден сега ќе декорирам со велигденски чаршав и велигденски салфетки Smile


Потполно исто и кај мене
Вратете се на почетокот Go down
 

Како ја поставувате масата за јадење?

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 1

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -