Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Велигденски јајца

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Nate_David
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1166
Age: 28
Локација: Prilep
Расположение: interesno
Поени: 12489
Registration date: 2008-07-10

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   05.04.09 20:10

jas lani sama gi vapcav samo creveni i bev zadovolna super mi izlegoa i na kraj gi mackam so maslo,a ovaa godina sakam barem vo 3 boi da imam, ima edni so kristali sto se pravat samo ne znam kako se pravat..ke moram da naucam pa da napravam.. a za dekoracija obavezno se vo stilot na veligden zajacinj,salofetki,carsavce....
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1432
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: se gura nekako
Поени: 12074
Registration date: 2009-01-31

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   05.04.09 21:33

jas prvpat lani farbav jajca , i mi ispadnaa super.Inaku samo crveni farbam nekako mi se najveligdenski Smile.A kako si se raduvav kako malo dete Smile
Вратете се на почетокот Go down
bani
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 84
Age: 45
Локација: Skopje
Поени: 12722
Registration date: 2008-04-18

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   05.04.09 21:47

Може да пробате да ги завиткате јајцата во врекичка од пиперки и ќе ви излезе убава шара
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14031
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   05.04.09 21:49

Баба ми стално ги фарбаше со листови од двор завиткани заедно со јајцето во хулахопки свилени. Ептен интересни излегуваа и знам некако шравеше со лушпи од кромид, ама не сум сигурна за постапката
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14421
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   05.04.09 22:12

незнам дали се користи само лушпата од крмидот или да си здробам кромид хахахахха
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1399
Age: 30
Локација: Skopje
Расположение: odlicno
Поени: 11915
Registration date: 2009-01-04

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   05.04.09 23:16

Samo luspata od kromidot se koristi.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12405
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   05.04.09 23:35

e i jas lani prv pat sama farbav jajca i mi bea mnogu ubavi
a so kromid tie se specijalni,mene mi se dopaga mn. kako izleguvaat kako mermerni se narocito ako gi iseckate ljuspite od kromid na positni parcinja
a i ljuspata podobro pusta boja ako e potemna
na plava osnova ili ljiljakova najubavi izleguvaat
ovaa godina ke gi slikam pa ke vi gi pustam da gi vidite :veligden:
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1176
Age: 35
Локација: kavadarci
Расположение: Феноменално
Поени: 12712
Registration date: 2008-07-06

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   05.04.09 23:36

Со лушпа од кромид лани вапцав неколку јајца и многу убава боја имаа, инаку вапцам во разни бои само повеќе доминира црвената боја а инаку тука гледам почнаа повеќе да купуваат готови вапцани јајца, јас ќе купам неколку бои и сликички и се менуваме со комшиката и таа ќе купи различни бои од моите и така си ги менуваме понекогаш, а не ми се свиѓаат со ливчиња исшарани незнам зошто ми идат некако старински повеќе постарите жени тука тоа го прават
Вратете се на почетокот Go down
marina_pp
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 200
Age: 31
Локација: Prilep
Расположение: ekstra
Поени: 12205
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   05.04.09 23:56

jas do sega nemam vapcano jajca,sekogas svekrvami gi vapca :)i me bendisuvaa gi vapca vo razni boi,jas lepam slikcijna ili gi saram,mozi godinava da probam da vidime kako ce izlezat
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12405
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 0:08

da se nadovrzam zaboraviv da pisam za postapkata :
zivo jajce,mieno, go nalepivate so ljuspite od kromid po vasa zelba pomalku ili poveke i se vrzuva vo najlonska corapa(parce) pa taka se vari vo sakanata boja
probajte mnogu se ubavi
Вратете се на почетокот Go down
marina_pp
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 200
Age: 31
Локација: Prilep
Расположение: ekstra
Поени: 12205
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 0:16

delfin a pak svekrvami luspite od kromid gi stava vo vodata i taka se vara so jajcata ,taa taka gi praj crvenite i dobivaat interesna boja temno crvena nakaj kafena i taka se ubavi
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1728
Age: 38
Локација: Skopje
Поени: 12868
Registration date: 2008-07-20

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 0:26

Знае ли некој да ми каже кој е вистинскиот обичај за фарбање јајца.
Најново што слушнав е дека во среда се фарба јајцето кое треба да седи цела година за куќата. Така пишувало во списанието храна и вино.
Јас знам дека првото јајце се фарба во четврток пред изгрејсонце и со тоа се бања за здравје и после тоа останува за куќата да стои цела година?
А што се прави со старото јајце од претходната година?
scratch :hmm
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14031
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 0:31

И јас знам дека во четврток пред да изгрее сонцето се фарба првото јајце, црвено. Старото требало да се фрли во вода што тече, Вардар најверојатно Smile
Вратете се на почетокот Go down
marina_pp
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 200
Age: 31
Локација: Prilep
Расположение: ekstra
Поени: 12205
Registration date: 2008-07-27

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 0:37

i jas taka znam deka vo cetvrtok sabajle se vapca prvoto jajce,a za staroto kolku so znam se ostava vcrkva ,neli pred veligden se odi v crkva i togas se ostava
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1718
Age: 28
Локација: Лаблана - Крањ :(
Расположение: Кул
Поени: 12615
Registration date: 2008-08-14

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 0:48

Јас во сабота ќе одам кај свекрва ми ќе вапцуваме заедно јајца за нејзиниот Велигден па ќе ви пишам после што и како Smile А после за нашиот Велигден веројатно кај мама ќе вапцувам па тогаш и ќе ви сликам Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12405
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 0:53

vo cetvrtok sabajle se farba edno ili tri jajca(za eventualno da ne ti pukne-sepak treba da sedi 1 godina)
nekoi gi farbaat i site ama koj e doma
a staroto neznam eve od lani imam edno i kazete sto treba da mu napravam
dosega svekrva mi neznam sto im pravela ne sum primetila
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1432
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: se gura nekako
Поени: 12074
Registration date: 2009-01-31

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 0:57

majka mi go zakopuva vo zemja
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 699
Age: 33
Локација: Skopje
Поени: 12458
Registration date: 2008-06-26

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 0:58

A ste probale li nekoja ubava farba za jajca, nekoja shto mnogu ubavo izleguva.
JAs lani zemav od vero edni grcki i nishto ne ispadna, pa zemav i od ramstor pak istata prikazana, i ich ne mi bea ubavi jajcata.
zatoa sakam godinava da zemam nekoja proverena boja[/b]
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12405
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 1:03

jas ovaa godina si poracav od germanija mi donesoa nekoi tabletki pa ke vidam sto ke bide od niv
a za sekoj slucaj ke si kupam od onie na paleta , tie mi se dobri
Вратете се на почетокот Go down
sani-sandra
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 199
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: postojano raspolozena
Поени: 11246
Registration date: 2009-03-10

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 1:15

Jas gi farbam so boja sto si ja nosam od Grcija i specijalni cipki za jajca da ofarbam i 100 jajca posto farbam i za majka mi i za edna prijatelka site se razlicni nemozes da najdes 2 isti.Prvo gi varam pa gi vitkam vo cipkite pa sekoe jajce go dopiram vo moze 7-8 razlicni boi i izleguvaat kako sliki umetnicki ,prekrasni se.Lani probav i so cipki od milenca sto pletela baba mi gi imam premnogu a ne gi koristam istiot efekt e .A posto gi frliv moite boi na edna koleska i pravev ista postapka samo so ovie nasive boi samo rastvoreni kako koncentrat i isto bea ubavi samo sto potrosiv poveke boi.
P.S.Vo cetvrtok nautro farbam samo 3 crveni za adet.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14085
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 2:16

nie staroto jajce go zakopuvame na mesto kaj sto ne se gazi a inaku farbame vo cetvrtok pred izgrejsonce 3 crveni jajca i obicno ednoto go cuvam
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 392
Age: 42
Локација: makedonija
Поени: 12463
Registration date: 2008-07-17

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 2:37

Ланското јајце се закопува.Традицијата вели дека заштитува од громови.
Јас по традиција од баба ми,јајцата ги фарбам во црвена боја,исшарано со восок,обично ја пишувам буквата од името за кого е наменето јајцето,а останатите ги шарам со разни шарки.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1057
Age: 31
Локација: домче со Марко
Расположение: најсрекна на целиот свет
Поени: 12403
Registration date: 2008-07-07

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 4:37

еве и јас оваа година планирам прв пат да фарбам јајца, и кај нас во четврток пред изгрејсонце се фарбаат првите јајца, а нешто што сум приметила а го први мајка ми фарба исклучиво бели јајца бидејќи бојата излегува поубава по чиста, планирам да купам од тие на палета како и кристали па да ги ишарам со нив
Вратете се на почетокот Go down
okce
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 232
Age: 39
Локација: Strumica
Расположение: ekstra
Поени: 13452
Registration date: 2007-11-25

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 4:40

I jas obavezno stanuvam vo cetvrtok i vapcam 3 jajca za adet, a inaku vapcuvam so boi od paleta.
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2586
Age: 38
Локација: Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение: Prednovogodisno!
Поени: 13414
Registration date: 2008-01-11

ПишувањеПредмет: Re: Велигденски јајца   06.04.09 16:25

Vo cevrtok pred izgrejsonce farbam 3 crveni jajca,a i ostanatite gi farbam toj den.Koristam ameriicka boja,lesna e za farbanje,vo ladna voda se rastvorat kako apcinja se,stavam malce kiselina i svareni jajcata edno po edno gi stavam vo caskite da postojat malku vreme i gotovi se.
Posto nema crvena boja vo americ.boi lani zedov grcka crvena boja od nasite prodavnici i dobra bese.
Odvaj go cekam toj den.Si kupiv nekoi boi ali ovie dena treba da si prikupam.
Eve slika od lanskite jajca:
http://www.servimg.com/image_preview.php?i=310&u=12223675
Вратете се на почетокот Go down
 

Велигденски јајца

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -