Родители и деца

Велигденски јајца

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Go down

Велигденски јајца

Пишување by Emi on 04.04.09 22:53

Во својата традиција црквата го прифатила Велигденското црвено јајце како симбол на Христовото воскресение и има повеќе симболички значења:

* неговата топчеста форма ја симболизира Земјината топка и со тоа го претставува сиот човечки род на неа,
* како што јајцето ги содржи сите потребни елементи за создавање на живот, односно пиле кое има крв, коски и месо, така и верата ги содржи во себе сите потребни елементи за духовно оживување и заживување на човекот,
* црвената боја на јајцето значи победа и ја симболизира божјата сила, моќ, но и Христовата крв пролеана на крстот.

Според Светото Предание, се смета оти Марија Магдалена прва го започнала овој обичај за Велигденските црвени јајца. Таа, со цел да му раскаже на римскиот цар за Исуса Христа, најнапред му подарила едно црвено јајце и го поздравила со зборовите: Христос Воскресе.

Следејќи го нејзиниот пример, првите христијани започнале да си подаруваат црвени јајца на празникот Велигден и притоа да се поздравуваат: Христос Воскресе - Вистина Воскресе!

Основна техника за вапсување на јајца

Земете поголем сад за да ги наредите сите јајца на едно ниво и ставете околу еден литар ладна вода. Додајте лажичка оцет и лажичка сол и оставете да зоврие. Земете една ќесичка боја и разматете ја во шолја за кафе со малку ладна вода. Кога ќе зоврие водата, додајте малку боја, измешајте и внимателно спуштете ги јајцата со лажица. Ако сакате да не бидат премногу тврдо сварени, оставете ги да се варат три-четири минути, најмногу пет минути. Повторно со лажица извадете ги на сува крпа. Кога ќе се изладат малку, премачкајте ги со зејтин за да бидат сјајни и за да бидат потрајни.

Природно вапсување на јајцата
Пред вапсувањето јајцата убаво измијте ги со вода во која сте додале малку оцет или лимонов сок, а потоа изберете зеленчук, овошје или тревки со кои ќе ги варите јајцата и така природно ќе ги обоите. Еве кои бои можете да ги добиете на овој начин:
Светло кафеава: лушпи од кромид (сварете ги лушпите од кромидот, а потоа во водата ставете ги јајцата и оставете ги да отстојат неколку часа, или во текот на целата ноќ - ако сакате потемна боја).
Портокалова: рендан морков
Светло-жолта: цветови од камилица
Зелена: спанаќ и коприва
Виолетова и темно-црвена: цвекло
Светло-црвена: ротквички или кора од врба.

Цртање со восок
Цртањето со восок е еден од традиционалните начини на украсување на јајцата. Железно перо прицврстено на дрвен држач се потопува во растопен восок, па на тврдо варено јајце се изработуваат ликови. Перото постојано се загрева на свеќа, така што со восокот подобро се работи. Кога восокот ќе се стврдне на јајцето, тогаш потопете го јајцето во боја, а потоа тргнете го восокот. На тој дел каде што бил восокот ќе остане необоен.

Камени јајца
За јајцата да изгледаат како да се од камен или од мермер, секое одделно завиткајте го во газа или некоја ткаенина. Потоа јајцето спуштете го во врелата вода во која сте раствориле сина боја за вапсување. Од сварените јајца отстранете ја газата или ткаенината и ќе добиете јајца со различни шари, а нијансите на сината боја ќе се движат од најсветли до темносини тонови.

Сликани јајца
Исцртувањето со водени боички и туш, па потоа премачкување со безбоен лак е техника која ќе ви овозможи белото јајце да се претвори во вистинско ремек дело.
Оние помалку стрпливите најчесто се определуваат за шарање со лепливи сликички и апликации во различни дезени.
Најмладите ќе бидат најсреќни доколку им овозможите јајцата да ги сликаат со разнобојни фломастери, изработени од бои кои не се штетни.
Јајца украсени со зачини или песок во боја
Самолепливата лента исечете ја во саканиот облик и залепете ја на сварените јајца. Во посебни садови издвојте разли­ч­ни зачини (сол, црн пипер, црвен пипер...). Секое парче од самолепливата лента свалкајте го во различен зачин. Наместо зачин, може да користите песок во различни бои.
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20021
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by Emi on 04.04.09 23:21

Slusnav i so cirkoni lepeni ubavi bile, mi kazuvaa koleksite, ama neznam tocno kade da nabavam i kako se pravat? znaete?

i kakvi boi koristite?
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20021
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by anetapp on 04.04.09 23:35

Јас секоја година сама ги фарбам и тоа само црвени.Мислам дека за Велигден јајцата треба да бидат црвени и му ставам сликчина инаку ги фарбам со бакам
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17103
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by vecki on 04.04.09 23:38

prvite tri gi farbam crveni i posle koga ke pocnam od site mozni boi uzivam da gi saram dali so vosok , trevki boici najmnogu sakam koga se razni
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19685
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by Emi on 04.04.09 23:43

што е тоа бакам? извинете ама незнам

и јас сакам разни, лани беа претежно црвени ама оваа година сакам различни
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20021
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by Emi on 04.04.09 23:47

Sastojci

* 30 jaja
* 1 kesica crvene farbe za jaja
* 1 kesica plave farbe za jaja
* 1 kesica ljubičaste farbe za jaja
* 1 kesica zelene farbe za jaja
* 1 kesica žute farbe za jaja
* friteza za prženje krompirića, metalni đevđir ili velika metalna cediljka

Način pripreme

Tvrdo skuvana jaja ocedite od vode. U odgovarajuću širu posudu nalijte malo vode, tako da popuni dno (oko 2 prsta). Zatim u tu šerpu stavite odgovarajuću fritezu, cediljku, đevđir ili rešetku. U nju poređajte skuvana jaja, tako da budu iznad vode u šerpi. Preko jaja neravnomerno pospite farbe u prahu iz kesica, pa sve dobro zatvorite nekom krpom, najbolje dvema krpama, tako da jaja nemaju vazduha i da mogu da se farbaju samo u pari. Kuvajte ih tako na umerenoj ili jačoj vatri desetak minuta i dobićete neverovatna šarena jaja. Ohlađena jaja premažite uljem da bi dobila visok sjaj.

Sastojci

* skuvana jaja
* izrezane čvršće lepljive trake (za izolaciju strujnih žica ili lepljenje paketa) na tačkice, kvadratiće, trougliće, srculenca, cvetiće itd.
* najlon čarapa
* konac
* boja za farbanje jaja
* ulje ili mast

Način pripreme

Skuvati jaja, pa ih ostaviti da se malo prohlade, toliko da ih možete držati u ruci i šarati.

Izrezati trake ili neke druge oblike (tačkice, kvadratiće, trougliće, srculenca, cvetiće...) od malo čvršćeg selotejpa (kojim se lepe paketi), pa lepiti po jajetu. Preko svakog jajeta staviti tanku žensku čarapu i dobro zavezati koncem, pa spuštati jaja u boju za farbanje po želji.

Kad vidite da je jaje obojeno, skinite čarapu i komadiće selotejpa, pa premažete mekanom krpicom koju ste namočili u ulje ili mast i dobićete predivna šarena jaja.
Sastojci

* ofarbana uskršnja jaja
* tutkalo
* mlaka voda
* četkica
* tempera boje

Način pripreme

U plitkoj činijici razblažiti tutkalo tako da voda bude blago zamućena. Topla (mlaka) već ofarbana jaja u osnovnoj boji provaljati kroz taj rastvor. Osušena jaja, a suše se brzo jer su topla, oslikati ili iscrtati motivima po želji uz pomoć četkice i tempera boja. Kada se boja osuši, jaja premazati namašćenom krpicom.

http://kuvar.krstarica.com/
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20021
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by Emi on 04.04.09 23:52

Sitno iseckajete koru belog luka. Ovlažite skuvano jaje i umočite ga u sitno isackane kore belog luka, pa ga zavežite najlon čarapom. Pripremite boju u koju želite ofarbati jaja (crvena, zelena), ofarbajte ih prema uputstvu, a na mestima gde je bila kora belog luka ostaće belo, tako da će jaja imati neobične šare.

Znate li za stos sa krep-papirom ? Jaja, oprana naravno, se skuvaju. Dok se kuvaju pripremite u dubokom tanjiru ili nekoj zdelici hladnu vodu sa malo sirćeta i raznobojne krep-papire, iscepkane na komadiće. Ako zelite jednobojna jaja, neka ti komadi papira budu veličine, recimo lista sveske, a ako hoćete šarena jaja onda neka budu manja. Skvasite te papirice u onu vodu sa sircetom (jedan po jedan,da ne stoje u vodi,jer ce se raspasti)i u njih zamojte skuvana,j os vruća jaja. Vodite računa da cela površina jajeta bude prekrivena, papir neka bude zgužvan, može čak i jedna boja preko druge. Ostavite da se ohladi, ali nemojte predugo čekati, jer ako se papir skroz osuši teže ćete ga skidati. I to je sve. Mali savet - ne koristite previše svetle boje ili ako već koristite recimo žutu od nje napravite samo detaljčić, a neka preovladava neka jača boja. Ne bi bilo lose da dok to radite stavite rukavice ili ako ih nemate,ruke cete posle najbolje oprati sircetom:))
* obična olovka
* kutija pribadača s plastificiranim glavicama (može i čačkalica)
* velika, debela sveća
* jaja
* boje u vrećicama (one u pigmentu, najjeftinije)
Priprema

1. Na običnu olovku nabodite pribadaču (čiodu) sa loptastim vrhom, to će biti vaš alat za pisanje jaja.
2. Upalite sveću , neka se dobro razgori i oko fitilja nakupi rastopljenog voska.
3. Umačite pribadaču u otopljeni vosak pa na vatru plamena i brzo prinosite jajetu pa pišite: crtom, potezom, tačkama, viticama... Treba malo prakse dok ne steknete sigurnost i jasan potez. Ako je pretanak namaz, nanesite vosak još jednom. Tokom voskarenja uvek pribadaču s voskom otopite u plamenu, to je važno!
4. Išarano jaje umačite u boje koje ste pripremili po uputstvu na vrećici (stavite po 2 boje, a vode i sirćeta prema uputstvu). Okrećite jaje. Želite li tamniju boju namačite ga u boji duže vreme.
5. Izvadite jaje iz boje, obrišite ga papirnatim ubrusom i prinesite ga ravno na plinski plamen – na vatru. Pazite prste! Vosak će se otapati pa ga odmah brišite papirnatim ubrusom.
6. Želite li pisanicu u dve ili više boja onda ju prvo obojite jednom bojom, osušite, šarajte voskom pa umačite u drugu boju. Tako možete puno puta i dobiti jako lepu i šarenu pisanicu.

bubamara

Ovo su tufnasta jaja koja podsećaju na bubamare.

Jaja prvo ofarbati bojom kojom želite i ostaviti da se ohlade. Umutiti belance viljuškom (ne u potpunosti) i četkicom za slikanje napraviti nekoliko tufni na jajetu. Jaje se potom uvalja u posudi sa mlevenim makom. Sačekati koji minut da se belance osuši pa oduvati višak maka sa jajeta.

http://www.poslovnazena.biz
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20021
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by Emi on 04.04.09 23:56

avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20021
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by anetapp on 05.04.09 0:05

бакамат се дрвца и се продаваат во кесицки на нив пишува бакам се кисни од вечер и потоа заедно се варат јајцата со него преубави црвени ми излегуваат секоја година а да ги шарам не можам немам нерви ни време цел ден со нив да се зафркавам
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17103
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by verce on 05.04.09 0:09

Onie jajca sto se farbaat so kristali mora mnogu brgu da se izedat eden sovet od mene od vinskata kiselina ne stojat mnogu zamerisuvaat.I jas sakav da ja otvoram temava ama velam rano e uste ke mi se smejat Smile bravo Emi.Obozavam da farbam jajca i na nikoj ne davam da mi se mesa vo toa.Znaci im stavam kristali (vinska kiselina) i gi farbam vo site boi.Decata lepat slikicki a jas nekoi i saram so pamucni krpcinja.
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19085
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by Emi on 05.04.09 0:15

Farbanje jaja na prirodan nacinZnam da mnogi od vas izbjegavaju vjestacke boje i pokusavaju naci nesto prirodno, originalno, zdravo i lijepo…zelim vam otkriti tajnu prirode i farbanje jaja na najprirodniji nacin…trebalo mi je dosta vremena da neke stvari povezem, :-)


Sastojci
1 manja glavica crvenog kupusa
10-ak glavica crnog luka opne (lukovice)
2 supene kasike turmerik
kasika secera i par kapi sirceta
Priprema

1. PLAVA- Kupus izrezite na krupnije rezance, malo ga zgnjecite tuckom, sipajte vodu, par kapi sirceta i malu kasicicu secera. Sve skupa prokuhajte. Sklonite s vatre i sacekajte da jaja budu gotova. Njih kuhate posebno!
Kupus i voda zajedno u serpici daju mramorna jaja a ako zelite cistu plavu, odstranite kupus, jaja ubacite u vodu, ostavite preko noci…..!
Stavite kuhana jaja u vodu i ostavite preko noci neka stoje. Sutradan ih izvadite i premazite krpicom umocenom u ulje.

2. CRVENA- Skinite vanjske omotace crnog luka i stavite u serpu s vodom. Kuhajte jaja u lukovici , sklonite s vatre i ostavite ih neko vrijeme u vodi. Izvadite jaja, premazite ih krpicom namocenom u ulje i slozite u korpicu.

3. ZUTA- Turmerik istresite u vodu, malo prokuhajte, dodajte secer i ubacite kuhana jaja. Ostavite preko noci da jaja upiju boju a sutradan ih izvadite, premazite i slozite u korpicu.

Ako zelite vise boja,
ZELENA- ofarbano jaje zutom vodom ubacite u plavu i ostavite da stoji preko noci.
LJUBICASTA- plavo jaje ubacite u lukovicu i kratko prokuhajte!
NARANDJASTA- jaje iz lukovice premjestiti u turmerik i neka stoji preko noci!

http://www.coolinarika.com
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20021
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by vecki on 05.04.09 0:16

jas sekogas gi varam okolu dva casa od strav da ne se zivi pa da se obrukam gi varam na 2 .i sekogas stavam sol vo vodata a denes vo hrana i vino procitav deka se varele i so ocet i kocki seker za da ne pukaat
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 19685
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by verce on 05.04.09 0:17

Za da ne ti puknat jajcata treba da stavis sol edna lazicka moze i poveke.A za bojata da ti bide sveza stavi edna lazica ocet em nema da izleguva po racete tuku samo na jajceto ke ti ostane Smile.Neznam kade imav sliki od lanskite jajca a koga ke bojadisam od ovoj godinesnite obavezno ke stavam Smile
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19085
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by Emi on 05.04.09 0:17

Kristalna jaja

potrebno
1 kesica kristala za jaja ( potrazite u prehrambenim prodavnicama ima sigurna sam., postoji vise proizvodjaca, aja sam koristila slovenacke.
10 jaja
1 kutijica boje za jaja – ja sam koristila pakovanje sa malim flasicama od 3ml u kome ima 5 boja


Priprema

1. Stavite 10 jaja u sto manju posudu
2. Prelijte tako da jaja budu prekrivena vodom
3. Sadrzaj kesice sa kristalima izrucite u posudu
4. i kuvajte zajedno 10-15 min
5. Posudu sklonite sa sporeta da se podpuno ohladi
6. Do pojave kristala na jajima.

1. Sada
2. namocite ili krpicu ili vatu u farbu za jaja
3. i lagano ofarbajte jaje ali ne trljajuci vec
4. tapkajuci po kori .

Jedino je bitno da imate kesicu kristala, a bojom kojom god predjete bice fantastican rezultat Smile

http://www.coolinarika.com
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20021
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by hormonce on 05.04.09 0:18

За да не ти пукаат,стави сол во водата додека се варат.
Инаку,јас си ја продолжив традицијата на мојата мајка,во четврток наутро пред изгрејсонце да офрабам три црвени јајца.Минатата година сите ги офарбав тоа утро,па дури и си се бањав со црвено јајцеSmile
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 17808
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by anetapp on 05.04.09 0:19

Еми да бидат на собна температура не од фрижидер одма на оган и на тивко јас од кога ќе зовријаат 15мин ги варам и во водата турам обавезно малце оцет
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17103
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by Kikic on 05.04.09 0:20

jas gi mijam jajcata ubavo i gi stavam vo tendzere so ladna voda i poveke sol i gi ostavam taka.Stanuvam vo 3-4 sabajle i gi uklucuvam na 2 .Koga ke pocnat da vrijat gi namaluvam na 1.5 i gi ostavam samo 7-8 min a vo niv ja stavam i bojata zaedno da vrie zavisnost kolku jajca stavam edna boja plus dodavam.Bojata prethodno rastvorena so ocet i voda.Posle sekoe edno go vadam i so krpce so zejtin gi premackuvam.Ako mislam da stavam slikicki na tie jajca ne gi mackam so zejtin
avatar
Kikic
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2003
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 18030
Registration date : 2008-09-29

http://www.glatkovdizajn.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by Mimi22 on 05.04.09 0:21

Jas lani prv pat sama farbav jajca i od strav da ne mi se zivi i da ne mi ispukaat gi varev na 2 edno 4-5 saati i taman bea i gi farbav so zelatinska boja.Prebavi se i mn e lesno i brzo a i nema utka.Ako najdam pak od taa ke si kupam i ke gi farbam.Preubavi se
avatar
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1399
Age : 33
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 17515
Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by anetapp on 05.04.09 0:30

е ова да ви го кажам ако сте во можност набавете си домашни јајца тие имаат поцврста корупка и не пукаат додека купечките се со потанка и затоа пукаат.Јас денеска порачав да ми донесат и не земајте многу пресни оти и нив му е кревка лушпата
avatar
anetapp
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 436
Age : 42
Локација : prilep
Расположение : ok
Поени : 17103
Registration date : 2009-02-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by verce on 05.04.09 0:40

Eve nosto sto i jas pronajdov moze nekomu ke mu posluzi kako ideja Smile
http://www.poslovnazena.biz/specijal/uskrsnje-carolije-farbanje-i-saranje-jaja-31-1351
avatar
verce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 32
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 19085
Registration date : 2008-02-15

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by Mama Ane on 06.04.09 8:15

Последниве години како права домаќинка исто станувам пред изгрејсонце и фарбам само неколку црвени јајца, останатите на Велика Сабота ги фарбам. Сликички лепи Марија, пола успешни пола неуспешни и плус со фломастери шара неколку јајциња
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 19631
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by sneze on 06.04.09 8:57

Женски да ве прашам , со какви фломастери може да се црта врз јајцата и отпосле ли ги поминувате со зејтин.?
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18019
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by Mama Ane on 06.04.09 9:07

Ние дома ги боиме само жолтите јајца со обични маркери, Марија ги шара и не ги поминуваме после со зејтин. Ама тоа се неколку јајца колку она да си игра. Инаку им ставам обични сликички на јајцата
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 19631
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by sneze on 06.04.09 9:09

Камени јајца
За јајцата да изгледаат како да се од камен или од мермер, секое одделно завиткајте го во газа или некоја ткаенина. Потоа јајцето спуштете го во врелата вода во која сте раствориле сина боја за вапсување. Од сварените јајца отстранете ја газата или ткаенината и ќе добиете јајца со различни шари, а нијансите на сината боја ќе се движат од најсветли до темносини тонови

Е ова ми се допаѓа и ќе го пробам.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 18019
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Велигденски јајца

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 8 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот