Родители и деца

Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by obicna on 07.09.09 14:38

Lavce jas imav cin 3 i pravev konizacija... Koga bev sea za 6 meseci da proveram da ne mi se vratilo cin nemav nisto. Sto sum zemala e samo vitamini i omega 3 i 6. Znaci vitaminsko apce i ribino maslo. Smile
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20024
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by Girl***** on 07.09.09 14:42

Лекови за подовбрување на имунитетот да и тоа земи мултивитамини (нека бидат во 1 таблетка ) и тоа некои добри како центрум или слично и најбитно матичен млеч можеш и природен ако не си алергична полен или ако си барај во аптека хипоалергенски пречистен . тој би требало да помогне имај навика да го пиеш секогаш во ред со мали паузи после секое пакетче ама секогаш како например што земаш вит ц и сл .После можеш зелен или бел чај . Белиот е подобар ама јас во Ск најдов само мешавина до бел и зелен така да не знам колку е ефикасен ако најдеш чист бел 1 шоља на ден ао најдеш зелен 3-5 . Ако си бремена чаевите отпаѓаат . Јас лично не сум имала проблеми си цин ама дефинитивно овие препарати го дигаат имунитетот а чевите на Camelia siensis убиваат мал број на малигни клетки и спречуваат вирусни инфекции што во суштина е и cin 1 . Ова јас го користам лично за подобрување на имунитетот иако до сега строго цин 1 не сум имала . Она што можам да ти кажам е дека борбата со хпв ( 90% причинител на цин ) е доживотна вирусот се појавува и губи но скоро никогаш не е дефинтивно изгубен се зависи од отпорноста на организмот .
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18119
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by obicna on 07.09.09 14:49

Za sto da se pie zeleniot caj? Inace crn, zelen i bel caj e od ista grmuska. Crniot se susi, zeleniot na brzina i pokratko se susi a beliot e od cveketo od grmuskata.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20024
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by Girl***** on 07.09.09 14:54

Белиот мислам дека нее од цвекето туку од листовите ама додека се во пупка и има најмногу активни супстанци
http://www.kocanitonight.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1827&Itemid=62 Евен кои негови намени има уште многу дане ги препишувам ке ги постирам линковите само

http://chinesefood.about.com/library/weekly/aa011400a.htm

http://coffeetea.about.com/od/typesoftea/a/whitetea.htm

White tea compared to green tea


A study at Pace University in 2004 showed white tea had more anti-viral and anti-bacterial qualities than green tea.[4]
White tea contains higher catechin levels than green tea due to its lack of processing.[5] Catechin concentration is greatest in fresh, unbroken and unfermented tea leaves.[6] Furthermore, one study examining the composition of brewed green and white teas found that white tea contained more gallic acid and theobromine.[7]
As white tea is made out of young leaves and buds, it has more of amino acid theanine (has relaxing and mood enhancing properties) than green and black teas which are made from older leaves.
Caffeine
content of green and white teas are similar, though both depend on
factors such as the variety of tea, the cut and length of the leaf, and
the method of steeping.
White tea is thought to contain less fluoride
than green tea, since it is made from young leaves only, but both white
and green teas use young leaves, and bai mu dan white tea uses the more
mature leaves as well.[6]


Еве и кратка спореба меѓу чаевите генерално се користат за : Снижување на холестерол и масти , Превенција на кардиоваскуларни и мозочни заболувања подобрување на метаболизмот заради антиоксидантите и нормално антибактериско антивирусно и антиканцерско дејство .
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18119
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by obicna on 07.09.09 15:23

Eve ti Girl http://en.wikipedia.org/wiki/Tea

The four types of tea most commonly found on the market are black tea, oolong tea, green tea and white tea,[4] all of which can be made from the same bushes, processed differently, and in the case of fine white tea grown differently. Pu-erh tea, a double-fermented black tea, is also often classified as amongst the most popular types of tea.[5]

Znaci se od ista grmuska samo razlicen process. I znaci za CIN se dobri deka se antibakterielni? Neznam deka cajot e antibakterielen osven herbalnite no tie se druga prikazna zs se od trevi. Najdobro vitamini i zdravo da se hranis ako me prasas mene... Caj samo od licno zadovolstvo.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20024
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by Girl***** on 07.09.09 15:34

Na istiot link ja ima i statijata i kako poseben artikl Health benefits

The health effects of tea have been examined ever since the first infusions of Camellia sinensis about 4700 years ago in China. The legendary emperor Shennong claimed in The Divine Farmer's Herb-Root Classic that Camellia sinensis infusions were useful for treating conditions including tumors, abscesses, bladder ailments, and lethargy.[1]
The possible beneficial health effects of tea consumption have been
suggested and supported by some studies, but others have found no
beneficial effects. The studies contrast other claims, including
antinutritional effects such as preventing absorption of iron and protein, usually attributed to tannin. The vast majority of studies have been of green tea; however, some studies have been made of the other types of tea derived from Camellia sinensis, such as white, oolong, and black tea. Green tea has been claimed[2] to be helpful for atherosclerosis, LDL cholesterol, cancer, inflammatory bowel disease, diabetes, liver disease, weight loss, neurodegenerative diseases, and even halitosis.
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18119
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by lavce on 07.09.09 15:37

Girl*** fala ti mnogu na predlozite.....kazi mi kade mozam vo Skopje da najdam bel chaj i kako da go baram.......kako i da e i da ne e za CIN mozda e za HPV virus infekcija a tie dve raboti mi se nekako povrzani i virus mi e normalno da se leci so antibiotici , pa valda od tamu gi povrzuva antibioticite so CINot......a nikoj ne mi kaza dali HPV ke pokaze na PAP i dali za HPV e dovolno da pravam samo PAP ili treba i drug test da napravam??
kiss Girl*** i obicna
e da i Girl** kade da go najdam toj Camelia siensis
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17611
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by Girl***** on 07.09.09 15:46

Вака кога на пап ќе сеоткрие цин веднаш се поврзува со хпв . Меѓутоа само од пап не може д ас едокаже дали имаш или немаш хпв точно за точно одредување потребна типизација од две причини : Прво има многу типа на хпв високо и ниско ризични и второ да се утврди присутноста анвирусот воопшто значи за точно одредување на хпв епотребна типизација .е сега објаснување на пап тестот се гледаат епителни клетки земени од грлото на матката и во зависност од нивната структура се заклучува дали има или нема цин или кандида или воспаление или како било . Методата не трага клетки на вирус и затоа не може да докаже вирус .Ама бидејќи Цин е причинет во над 90 % од хпв логична е поврзаностадека скоро секоја жена што има цин ќе има и хпв .Сега за чај бел чај јас купувам од рамстор во кесички ама тој е мешавина со зелен .Стриктно само бел во Скопје не сум нашла . А Camelia sinesis е растението од кое се приготвуваат (те од неговите листови) овие чаеви зелен бел црн како што пиша и обична .Значи 1 растение = 3-4 чаја
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18119
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by Girl***** on 07.09.09 15:49

lavce напиша:Girl*** fala ti mnogu na predlozite.....kazi mi kade mozam vo Skopje da najdam bel chaj i kako da go baram.......kako i da e i da ne e za CIN mozda e za HPV virus infekcija a tie dve raboti mi se nekako povrzani i virus mi e normalno da se leci so antibiotici , pa valda od tamu gi povrzuva antibioticite so CINot......a nikoj ne mi kaza dali HPV ke pokaze na PAP i dali za HPV e dovolno da pravam samo PAP ili treba i drug test da napravam??
kiss Girl*** i obicna
e da i Girl** kade da go najdam toj Camelia siensis

Единствено ен те разбрав со антибиотиците . Вирус не се лечи со антибиотици .Со антибиотик се лечат бактериски заболувања а кај вирози се даваат антибиотици да спречат бактериска супер инфекција ама ова не е за хпв
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18119
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by lavce on 07.09.09 15:52

Shto ne me razbra????Dali da pravam i drug test za da vidam dali imam HPV ili dovolen e PAPot??
toa e ednoto??? drugo kaj da gi najdam chaevive koi mi gi preporachuvash ??? i treto poshto obicna napisha zoshto go povrzuvash CINot so antibiotici ja kazav mojata teorija Smile mozda gresham Smile


Последната промена е направена од lavce на 07.09.09 15:55. Мислењето е променето 1 пати
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17611
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by Girl***** on 07.09.09 15:54

ова за поврзувањето на цинот со антибиотиците
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18119
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by lavce on 07.09.09 15:58

obicna напиша:
I znaci za CIN se dobri deka se antibakterielni? Neznam deka cajot e antibakterielen osven herbalnite no tie se druga prikazna zs se od trevi. Najdobro vitamini i zdravo da se hranis ako me prasas mene... Caj samo od licno zadovolstvo.

Zatoa gi povrzav antibioticite so CINot.... Smile
Na kraj kraeva nema veza, Chaj e zdravo i za imunitet da se pie a so toa ti ja zgolemuva otpornosta na virusi i infekcii...... nego kazi kade da gi najdam chaevite koi mi gi preporacuvas???
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17611
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by Girl***** on 07.09.09 16:06

Вака чајот содржи супстанци кои го оневозможуваат размножувањето на вирусите и бактериите цитирам од википедија :
“A study at Pace University in 2004 showed white tea had more anti-viral and anti-bacterial qualities than green tea.[sup][4]“


Меѓутоа тоа не е антибиотик со прости зборови имаат антибактериско и антивирѕусно дејство а не дека содржат антибиотици . Бројни студии се во тек за нивното антиканцерско дејство ( како на линкот подолу ) и се понови информации излегуваат за нивното благодетно дејство во врска со различните видови на цанцер
http://www.rak.mk/index.php?view=article&catid=30%3Alab-research&id=1249%3Adr-tait-shanafelt&format=pdf&option=com_content&Itemid=115
http://www.rak.mk/index.php?view=article&catid=30%3Alab-research&id=1249%3Adr-tait-shanafelt&format=pdf&option=com_content&Itemid=115

Е сега ти со 3 шољи сигурно нема да внесеш некои незамисливи концентрации на антиоксиданси и феноли меѓутоа ке ја подигнеш отпорноста и хпв многу потешко ке се размножува


Рамсторе пишав и прееска го бараш бел чај така се вика на англиски White tea вака пишва на опаковката во кесички епакуван .Зелен чај на кесичката ке пишува Греен теа ја има и во виталиа и во рамстор Зелениот чај го имаш и как кесички и као пакување рефус
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18119
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by lavce on 07.09.09 16:11

Srce batali gi teoriite za chajot, svativ deka e dobar da se pie nego uporno te prashuvam kade da go najdam beliot chaj ??? a vo nikoj slucaj ne kazav deka chajot sodrzi antibiotici Smile ?! kade go prochita toa???
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17611
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by radost on 07.09.09 17:07

Lavce pishuva deka chajot moze da go najdesh vo Ramstore. Na opakvokata pishuva White Tea.
avatar
radost
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 326
Age : 37
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 17992
Registration date : 2008-10-11

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by lavce on 09.09.09 8:45

Blagodaram radost , Blagodaram Girl*** (ne sum dochitala Smile ustvari prochitala, tek sega chitam nekoi postovi ??? nerazbiram, izvoni Gril*** se si pishala Smile )
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 17611
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by Eci-Peci on 11.09.09 10:47

Girl***** напиша:Лекови за подовбрување на имунитетот да и тоа земи мултивитамини (нека бидат во 1 таблетка ) и тоа некои добри како центрум или слично и најбитно матичен млеч можеш и природен ако не си алергична полен или ако си барај во аптека хипоалергенски пречистен . тој би требало да помогне имај навика да го пиеш секогаш во ред со мали паузи после секое пакетче ама секогаш како например што земаш вит ц и сл .После можеш зелен или бел чај . Белиот е подобар ама јас во Ск најдов само мешавина до бел и зелен така да не знам колку е ефикасен ако најдеш чист бел 1 шоља на ден ао најдеш зелен 3-5 . Ако си бремена чаевите отпаѓаат . Јас лично не сум имала проблеми си цин ама дефинитивно овие препарати го дигаат имунитетот а чевите на Camelia siensis убиваат мал број на малигни клетки и спречуваат вирусни инфекции што во суштина е и cin 1 . Ова јас го користам лично за подобрување на имунитетот иако до сега строго цин 1 не сум имала . Она што можам да ти кажам е дека борбата со хпв ( 90% причинител на цин ) е доживотна вирусот се појавува и губи но скоро никогаш не е дефинтивно изгубен се зависи од отпорноста на организмот .
Girl јас најдов во Веро White Tea - Celestial Seasonings и пишува дека е со природна арома од круша и ванила и соджи соја лецитин 4%,
сега не знам дали и овој е таков чај, инаку пред 1,5 год ми правеа пап и типизација и биопсија на клиника, хпв- негативно, а на биопсијата испадна дека е дисплазија најмногу од лесен степен, значи не беше ни цин 1...сега треба да одам пак на колпоскопија па ќе видиме, доцнам 1 год, многу ми е страв...
ама после породувањето направив пап кај матичната и немаше ништо, само кандида. Инаку редовно пијам мултивитамини како центрум или пренатал...

Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 210
Age : 36
Локација : Македонија
Поени : 17176
Registration date : 2009-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by Girl***** on 11.09.09 14:04

Се надевам пак ќе нема ништо со оgлед дека на папот немало затоа без страв . Што се однесува до чајот не тој истиот овој е најверојатно некој друг таков не сум употребувала ама чим има бел чај антиоксидантите се тука . Во чајот има гледам си напишала аминокиселина тоа е лецитин и соја што најверојатно е извор на протеини имам само едно прашање до сега си употребувала соини продукти нели чисто да не имаш алергија на такви производи ?

Ова чајот што го употребувам и пишува бел + зелен чај не пишува за никакви други додатоци па се надевам и дека ги нема . Е сега кој е подобар врска немам . http://www.cedevita.hr/hr/cedevita-cajevi/cedevita-caj-bijeli
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18119
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by obicna on 11.09.09 17:53

Eci peci daj boze da nemas nisto koga ke ides a za cajot sto si nasla e bel caj, toa "Celestial Seasonings" e samo vkusot dodaden.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20024
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by Eci-Peci on 11.09.09 18:07

Мене пак не ми изгледаше дека e таков бел чај, ми e како чисто овошен, ама ќе го пијам, баш е и вкусен. Имам користено соини производи, така што мислам дека нема да има проблем. Искрено, читајќи ја темава, малку се охрабрив за прегледот, инаку никако да се решам, цело време викам ај следниот месец... :(

Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 210
Age : 36
Локација : Македонија
Поени : 17176
Registration date : 2009-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by obicna on 11.09.09 18:31

Еци-Пеци напиша:најдов во Веро White Tea - Celestial Seasonings и пишува дека е со природна арома од круша и ванила и соджи соја лецитин 4%

Нема за што да се плашиш, повеќе би се плашела да не ми текне ич да отидам него да знам дека ќе отидам и ќе си дочекам резултат. За чајот би требало да пишува ако е мешавина од бел чај со друго, има и такви. Види колку % има. Ако ти пишува White tea знај дека е бел чај, Celestial Seasoning да не е марката од тие што произведуват чајот??? Ако е овој онда без гајле, бел чај е. Smile

http://www.celestialseasonings.com/products/detail.html/white-teas/perfectly-pear
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20024
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by Eci-Peci on 11.09.09 19:36

Да Обична, токму тој чај е што го покажа, чинеше 129ден и има 10 филтер кесички.
Следната недела ќе одам на контрола па ќе пишам кога ќе стигнат резултатите, дотогаш ќе се трудам да мислам позитивно, ама некако тоа тешко ми оди...

Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 210
Age : 36
Локација : Македонија
Поени : 17176
Registration date : 2009-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by Girl***** on 11.09.09 19:40

Нема тешко само позитивни мисли . Иначе психата ќе те дотепа . Се најубаво на контрола и ќе знаеш на што си нема да се јадеш а мислам се најдобро ќе испадне
avatar
Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Age : 32
Локација : skopje
Расположение : не многу добро
Поени : 18119
Registration date : 2008-09-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by obicna on 11.09.09 19:43

Eci peci jas pa sprotivno, sve bev pozitivna dodeka ne otidov na kontrola, koga ke se vratev nesto sum prasala tamu no sve ne bilo skroz jasno i ovde vie me smirivte. Taka da pred vreme ne misli mnogu do togas. Ke otides i posle pak imas cekanje. Dodeka nema loso nemoj i da si zamisluvas najlosoto. SVE ke bide u red. Cajot ako ti se svigja pij si go, bel caj e. Mene ne mi se svigja mnogu bel caj no isto mislam e kako zelen caj, ili go sakas ili ne go sakas. Smile
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20024
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by Eci-Peci on 11.09.09 19:47

Во право сте, дај боже да испадне како што викате
Инаку Обична овој чај е мноогу вкусен, не е како зелениот.

Eci-Peci
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 210
Age : 36
Локација : Македонија
Поени : 17176
Registration date : 2009-04-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот