Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник


Male
Број на мислења: 2093
Age: 44
Локација: www
Расположение: на располагање
Поени: 13062
Registration date: 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 4:35

Sto mozete da mi kazete za CIN1 ?

Najdov nekoj podatoci na net, no..... drugoa e koga ke procitam nekoe vashe iskustvo .......

What is cervical dysplasia?

The term "plasia" means growth. Cervical dysplasia means disordered growth. It is easier to understand cervical dysplasia if we first examine the normal cervix. When we look at the lining of the normal cervix under a microscope we see layers of cells. The normal distribution is that the bottom layer is made of round young cells. As the cells mature they rise to the surface and flatten out, so that on the surface the cells are flat.

Normal Cervix

In cervical dysplasia there is a lack of this organized growth process. In mild dysplasia (CIN I) only a few cells are abnormal, while in moderate dysplasia (CIN II) the abnormal cells involve about one-half of the thickness of the surface lining of the cervix.


In severe dysplasia or carcinoma-in-situ (CIN III) the entire thickness of cells is disordered, but the abnormal cells have not yet spread below the surface. Carcinoma-in-situ means "cancer in place". If this condition is not treated, it often will grow into an invasive cervical cancer.

In dysplasia and carcinoma-in-situ all of the abnormalities are confined to the surface lining (or "skin") of the cervix. In invasive cancer the cells are not only disordered throughout the entire thickness of the lining, but they invade the tissue underlying the surface. Invasive cancer is treated entirely differently than dysplasia.

Poveke :

http://www.gynalternatives.com/cervical.htm
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник


Male
Број на мислења: 2093
Age: 44
Локација: www
Расположение: на располагање
Поени: 13062
Registration date: 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 5:33

Najdov uste eden dobar link .....


http://www.mjbovo.com/Women/Dysplasia.htm
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12203
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 5:52

Цин 1 не е воопшто опасна фаза и се лечи со јакнење на имунитетот со витамини,додека во мојот случај беше ЦИН 2 (потешка дисплазија на грлото на матката) и мораше да се прави хируршки зафата (конизација) со ултрасижн (тоа е оној ласерски нож).
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12409
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 6:14

CIN-ot pokazuva pocetok na kletocni promeni na grloto od matkata predizvikani od HPV virus i normalno nelekuvan.Od CIN 1 odi do CIN2 pa do CIN 3 sto znaci rak na grlo na matka!Znajs Rocka deka nie zenite pravime Pap i se molime toj da e negativen...toa e nesto sto sakame sekogas da e negativno Smile))
CIN 1 se leci,so lekovi,CIN 2 isto taka se pravi konizacija odnosno zamrznuvanje na zarazenoto podracje i negovo otstranuvanje......pa se redi nekoja terapija,sex nikako 2-3 nedeli,pa na kontrola da se vidi kako zarasnuva epitelot! Za CIN 3 samo Gospod,a nisto cudno i toa da se lekuva poveke vreme.
Ne sum imala CIN,ama moja prijatelka imase CIN1 a ednas neznam kako dali greska rezultatot i pokaza CIN 2 i se sokira zenata!Ama za sreka pogresen rezultata!I naredniot PAP po 6 meseci isto bese negativen!
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 787
Age: 37
Локација: skopje
Поени: 12236
Registration date: 2008-10-16

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 6:37

jas imav CIN 1, i HPV 16 i go smema sami od sebe , i cinot i HPV virusot.normalno 2 god redovno piev vitamini, se raboti na podobruvanje na imunitetot, se pie vit.c,vit.E, selen obavezno i ekomer ( apcinja od masloto na crn drob na ajkula - skapicki ama mnogu efikasni ) inace pravev biopsija koja bese vo red i rdovno na 4 meseci tkivna tipizacija ( ne tipizacija preku bris ) i toa bese vo red virusot iscezna.
Вратете се на почетокот Go down
Lady_M
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 27
Age: 36
Локација: Skopje
Поени: 11072
Registration date: 2009-03-12

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 6:49

Мене пред две години ми се појави CIN1на PAP тестот, направив испитување за HPV и ми беше негативно.. Инаку тогаш ми рекоа дека често се јавува кај жените при пад на имунитетот, и дека треба да се зајакне истиот... Јас 4 месеци пиев следново:
Алое Вера џус (ова ми рекоа обавезно), вит.Е + селен, вит.Ц, спирулина и матична млеч.
По 4 месеци пак правев PAP и немаше ништо, и ми се нема појавено повеќе..
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 13994
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 6:54

Fibi CIN 3 ne e rak, toa e posleden stepen PRED rak. Jas imav cin 3 i nisto ne e opasno, kako sto kaza hormonce se pravi konizacija, lasersko otstranuvanje na edno 2 cm parce od grloto na matkata. Toa ne znaci deka nema moznosti zenata da ostane trudna. Grloto e 6 cm ako ne se sekavam pogresno. Posle konizacija barem mene mi kaza deka ne smee da se ima odnosi 4 nedeli. Neznam bas drugo sto sakas da znaes Rocka. Pisi pa ako znaeme ke piseme. Smile
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 196
Age: 36
Локација: tuka blizu
Поени: 11241
Registration date: 2009-03-07

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 11:08

Ima veke tema za Human Papilloma Virus koj sto e odgovoren za CIN1,2 i 3, taka da e verojatno podobro da se spojat temive. Na taa tema e dosta pisuvano za virusot i za tretmanite za CIN.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1728
Age: 38
Локација: Skopje
Поени: 12863
Registration date: 2008-07-20

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 11:10

И јас имав цин2 и правев LLETZ со кој ми беше отстранета раничката на грлото на матката. Кај мене беше чудно што никој не знаеше да воспостави точна дијагноза.Сите резултати ми беа контрадикторни. Папот прво ми покажа бенигни промени на грлото на матката, направив типизација за ХПВ ама резултатот беше негативен. После 3 месеци на папот ми се појавува цин2, правев 2 типизации еден на клиника и еден во ману и двете беа негативни, а биопсијата покажа дека промените се поради вирус кој јас го немав. Како и да е не сакав да чекам до наредниот пап и решив во консултација со Д-р Јуруковски(стариот) да направиме LLETZ, После постапката секој пап тест беше во ред се до овој пред неколку дена. Поради сето ова секое правење пап тест ми е голем стрес.
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник


Male
Број на мислења: 2093
Age: 44
Локација: www
Расположение: на располагање
Поени: 13062
Registration date: 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 11:36

Uh... da ne si zensko .....

Vasiot reproduktiven alat mnogu e kompliciran i zatoa mnogu poveke se se rasipuva Smile

Zena mi se isplashila od toa CIN1, i rekov deka ne e nisto strashno, vsushnost, si procita sama, vi se zablagodaruva Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12203
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 11:39

Кажи и ич да не се плаши,само нека работи на јакнење на имунитет. Мм повеќе се плашеше од мене,ама изгледа сиромав дека го испостив скоро 2 месеци.Smile))
Поздрав до твојата сопруга,од тоа не се умира,нека не се плашиSmile
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 13994
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 11:48

Neka si odi redovno na kontroli, neka si pija vit. za imunitet, i pomalce stres, cin 1 ne e nesto strasno. Se nadevam deka se smiri. Pozdrav.
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1005
Age: 32
Локација: Nekade po Evropa!
Расположение: Ubavo
Поени: 12108
Registration date: 2008-11-02

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 11:55

Mene pred 5 god na pap mi pokaza cin1 i hpv otidov na tipizacija na Hpv i nemase HPV go povtoriv papot za 2 nedeli nemase nisto od togas ne mi se ima pojaveno nikojpat sekogas se mi e ok taka da mozni se i greski ili pak togas doktorot mi kza deka imamv kandida deka od nejze moze da se promeni slikata i da pokaze takvi promeni a toa da ne e vsusnost toa! Ne e strasno Cin dokolku soodvetno i na vreme se tretira!
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 196
Age: 36
Локација: tuka blizu
Поени: 11241
Registration date: 2009-03-07

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 12:02

Roka, krivec za rasipuvanjata na nasiot reproduktiven alat e vasiot reproduktiven alat, a ne negovata kompliciranost. Se dodeka ne dojde do bliski sredbi megu niv nema nikakvi problemi ni za kompliciranite ni za ednostavnite.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 13994
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 12:05

Epa za da nema bliski sredbi koristete ja rolkata sto bi rekla hormonce, neli suske? Wink
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12203
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 12:20

E да,со ролка нема компликации Smile
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник


Male
Број на мислења: 2093
Age: 44
Локација: www
Расположение: на располагање
Поени: 13062
Registration date: 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 12:27

E da beeeeeeeee :PPPP

Pa togas zosto ne se rasipuva nashiot tuku bas vashiot alat ? Smile))
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12203
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 12:59

Зошто вашиот го фаќа промајаSmile))))
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12409
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   04.04.09 22:52

silvana напиша:
Roka, krivec za rasipuvanjata na nasiot reproduktiven alat e vasiot reproduktiven alat, a ne negovata kompliciranost. Se dodeka ne dojde do bliski sredbi megu niv nema nikakvi problemi ni za kompliciranite ni za ednostavnite.

Rocka inaku HPV e virus koj seksualno se prenesuva.......a pa sega ti proracunaj koj na kogo mu go prenel!!! hihi Ako prethodno nemala osobata a sega ja ima ja prefatila od nesto!Bez lutenje i ne i davaj da cita! hihi
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Extreme Pozitive
Extreme Pozitive


Female
Број на мислења: 1823
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: блесаво!
Поени: 12203
Registration date: 2008-08-31

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   05.04.09 1:23

Не се сложувам во целост,Пред се ЦИН се добива од намалување на имунитетот.Секако улога играат и цигарите,менување на сексуален партнер и стресовите. И јас така прво што си помислив дека мм ме заразил,па кога му се пуштив,сиромав човекSmileSmile
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Дежурна форумџика
Дежурна форумџика


Female
Број на мислења: 4100
Age: 32
Локација: Дома си е дома
Расположение: Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени: 13994
Registration date: 2008-07-18

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   05.04.09 1:32

Tocno hormonce, samo 30-40 sorti od 100 i nesto HPV se prenesuvat seksualno. http://en.wikipedia.org/wiki/Human_papillomavirus
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12409
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   05.04.09 1:35

Hormonce i obicna...eve eden link

http://www.cdc.gov/STD/HPV/STDFact-HPV.htm#howget


Genital HPV is passed on through genital contact, most often during vaginal and anal sex. A person can have HPV even if years have passed since he or she had sex. Most infected persons do not realize they are infected or that they are passing the virus to a sex partner.

Very rarely, a pregnant woman with genital HPV can pass HPV to her baby during vaginal delivery. In these cases, the child may develop warts in the throat or voice box – a condition called recurrent respiratory papillomatosis (RRP).
Вратете се на почетокот Go down
tanjasofija
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 88
Age: 31
Локација: makedonija
Расположение: promenlivo
Поени: 11169
Registration date: 2009-02-26

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   05.04.09 2:19

zdravo mene na PAP testot mi otkrija CIN 3 a na tipizacija CIN 2 sega za eden mesec mi zakazaa konizacija vo drzavna ve molam koj ima praveno konizacija neka pisa kako e toa?kolku vreme lezis vo bolnica?dali mozes da odtanes trudna poslem toa kolku vreme ke treba da pomine?kolku vreme ti e zabranet da imas seks? pozz
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12409
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   05.04.09 3:19

Tanja,jas licno ne sum se pravela ama moja drugarka pravese.Imace ednas CIN1 i ranicka...pa cesto fakase infekcii...i na kraj i rekoja konizacija na delot!Go napravi tuka vo ordinacija so zamrznuvanje i i rece deka sam po sebe delot ke si otpaga i ke se regenerira.Inaku voopsto ne ja bolese i traelo kratko vreme!Samo ne smeese 2-3 nedeli sex.....Sega i e regenerirana sluzokozata i sve si e OK....ne faka infekcii osven kandida normalno!
Taka da ne se plasi...nisto strasno...denes medicinava e daleku naprednata!Ti pred da ja pocnat procedurata vidi informiraj se kakov e tekot i takvi raboti!
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 719
Age: 36
Локација: poima nemam
Поени: 12029
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )   05.04.09 4:30

Tanjasofija, rasprasaj si go pak lekarot za metodot zasto zavisi, jas licno ne sum pravlea,ama imam prijatelka koja pravese konizacija otkako i dijagnosticiraa cin3 hirurski i bese vo bolnica 3-4 dena. Od dr strana koga bev vo bolnica posle spontaniot zapoznav devojka koja isto posle dijagnosticiran cin3 pravela konizacija ili ne znam tocno kako se vika postapkata, bitno se izveduva so laser i ja pustile od bolnica za 4-5 saati, i rekle 2-3 nedeli bez sex. Ne sum premnogu upatena ama od toa sto citav mislam deka laserski se zazdravuva pobrzo nego hirurski i zatoa vo vtoriov slucaj i lezis vo bolnica nekolku dena.
Вратете се на почетокот Go down
 

Cervical intraepithelial neoplasia ( CIN 1, CIN 2, CIN 3 )

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  :: -