Родители и деца
Не можете да се регистрирате на форумот бидејќи истиот е префрлен на сајтот

www.roditeliideca.com.mk 
HomeHome  ПорталПортал  Прашања/ОдговориПрашања/Одговори  Регистрирајте сеРегистрирајте се  ВлезВлез  
Share | 
 

 Омилена книга од детството :)

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down 
Отиди на страна : 1, 2  Next
АвторПорака
Kinky
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 3821
Age: 39
Локација: во земјата на чудата
Поени: 13219
Registration date: 2008-08-25

ПишувањеПредмет: Омилена книга од детството :)   03.04.09 1:06

Ако се сеќавате што сте читале тогашSmile), која книга ви оставила најубави импресии?Smile

Мојата омилена од тој период е романот "Големи и мали" од Бошко Смаќоски.
Ни беше лектира за не знам_кое_одделение, и ден денес знам да ја земам во раце и да ја прелистувамSmile. Многу, многу ми се допаѓаше и ја прочитав неколку пати, а кога пред некоја година ја направија и ТВ серијата според неа, како мало дете се израдувавSmile. Ама не беше тоа тоа, ме разочара, во мојата глава сосема поинаку изгледаа и се однесуваа Буба, Раде, Диме такси, Судијата...
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1432
Age: 37
Локација: Skopje
Расположение: se gura nekako
Поени: 12069
Registration date: 2009-01-31

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   03.04.09 1:07

definitivno beloto cigance , ama mene likovite bas mi se poistovetuvaa so tie na televizija sto gi imase
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 5807
Age: 39
Локација: skopje
Расположение: во неизвесност
Поени: 14026
Registration date: 2008-11-06

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   03.04.09 1:09

Уф и јас имам неколку омилени наслови од тоа време, секако тука спаѓа и Големи и Мали, потоа знам Белото циганче и една книга од првите мигови на лудите години Споменка, леле колку ја сакав. Ја заборавив и Децата од Павловата улица (има многу) ова од нашиве автори. А од странските Колибата на чичо Том, Том Соер и Хајди


Последната промена е направена од Mama Ane на 03.04.09 1:11. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1399
Age: 30
Локација: Skopje
Расположение: odlicno
Поени: 11910
Registration date: 2009-01-04

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   03.04.09 1:10

Mene vo sekavanje mi ostana Pajazinata na Klimentina mn si ja sakav i lani na zolvami i bese lektira odma ja zemav i pak si ja procitav.
Bravo Kinky za temava me vrati vo detstvoto.
Вратете се на почетокот Go down
Ane76
Случаен минувач
Случаен минувач


Female
Број на мислења: 21
Age: 38
Локација: MK
Поени: 10953
Registration date: 2009-04-02

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   03.04.09 1:11

Pametam deka bev voodusevena od Tom Soer,ja procitav poveke pati i seuste ja imam vo domasnata biblioteka,inaku kako mala mnogu sakav da citam knigi i taa ljubov kon knigata seuste ja imam,iako pokraj mnogubrojnite obvrski se poretko imam vreme da procitam nekoja dobra kniga.
Вратете се на почетокот Go down
lia
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 169
Age: 31
Локација: veles
Расположение: ke me bide
Поени: 11292
Registration date: 2009-02-26

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   03.04.09 1:11

bez konkurencija ,,hajdi,,prvpat ja dobiv slikovnica golema kniga,stvarno bese mnogu ubava uste ja cuvam,a mislam deka i vo petto oddelenie ni bese lektira,ako ne se lazam,i koga rabotev vo knizara na vremeto,na site sto baraa poklon za rodenden za decinja devojcinja im ja preporacuvav bas nea flower
Вратете се на почетокот Go down
naivnna
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 433
Age: 31
Локација: skopje
Расположение: taka-taka
Поени: 11699
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   03.04.09 1:14

marta od gorjan petreski lele kolku ja sakav taa kniga mi se cini deka nekolku pati ja procitav
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Golden Heart
Golden Heart


Female
Број на мислења: 1126
Age: 35
Локација: Makedonija
Расположение: fine
Поени: 13684
Registration date: 2007-11-16

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   03.04.09 8:39

Во детството најповеќе ми се допаѓаше Хајди...леле колку си ја сакав,незнам колку пати ја имам препрочитано....и сега брзо си ја читав :shame:
Вратете се на почетокот Go down
Pravnicka28
Искусен член
Искусен член


Female
Број на мислења: 330
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: ubavo
Поени: 11703
Registration date: 2008-12-03

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   03.04.09 9:02

Преживеалците на Лукчо!!!! Прекрасна книга, ја барам долго време, ама неможам никако да ја најдам
Вратете се на почетокот Go down
wisna
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 612
Age: 26
Локација: Lost...
Поени: 13132
Registration date: 2008-02-08

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   06.04.09 13:40

Не знам кога беше, 7 или 8 одделение ја читавме еднорогиот елен и премногу ја сакав таа книга, а сеа се сетив дека откако ја прочитав книгата премногу влијаеше тогаш на мојата личност... едноставно ме поттикна да киднам од дома. Секако дека не го сторив тоа, но ми се врткаа такви мисли. Ах, не се пушта сешто за читање по школиве бре
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник


Male
Број на мислења: 2093
Age: 44
Локација: www
Расположение: на располагање
Поени: 13062
Registration date: 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   06.04.09 13:43

Neznam zosto se setiv bas na "Crnata Srela", mnogu intereesna kniga za indijancite. Se sekavam deka po nea si pravev lak i strela i drugi interesni nesta. Treba da ja najdam pak da si ja kupam Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
BiljanaM
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 727
Age: 28
Локација: Radovis
Расположение: never better
Поени: 11813
Registration date: 2009-01-02

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   06.04.09 13:44

мене најубави ми беа, Пајажината на Клементина , се секавам дека се утепав од плакање кога Клементина умре, Хајди исто така, и Малиот принц, ама тогаш не ја разбирав...
Вратете се на почетокот Go down
wisna
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 612
Age: 26
Локација: Lost...
Поени: 13132
Registration date: 2008-02-08

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   06.04.09 13:49

Даааааа, Хајди е прекрасна книга, исто така и Марта ја прочитав во еден здив Smile пффф, слабо се сеќавам некако на лектирите
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 7238
Age: 31
Локација: domce so nence
Расположение: ok
Поени: 14416
Registration date: 2007-11-18

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   09.04.09 12:04

naivnna напиша:
marta od gorjan petreski lele kolku ja sakav taa kniga mi se cini deka nekolku pati ja procitav

оваа ја ччитав негде 6-7 одд кога бев убава книга
ама Хајди ја сакав најмногу, и сега ја сакам, почнав пак да ги купувам сликовниците flower
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 4537
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: екстра
Поени: 14080
Registration date: 2008-05-05

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   09.04.09 12:15

e mene omilena mi macorot vo cizmi
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 759
Age: 34
Локација: Skopje
Расположение: Ја сакам мојата сончка!
Поени: 12988
Registration date: 2008-06-01

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   09.04.09 12:15

Белото циганче, Самовилското коњче, исто се сеќавам дека Девојките на Марко ми беше хит, ама повеќе ја сакав серијата..
А од сликовниците, Хајди и Марика (патува со авион, купува, Марика и денот на мајката....) Ден денес овие сликовници ми се пиц пец зачувани, и и ги чувам на Јана, а Марика беше со посебно убави илустрации, како реално беше девојчето, и мене во детството ми беше идол хихихих...
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Ветеран
Ветеран


Female
Број на мислења: 556
Age: 37
Локација: mkd
Поени: 11966
Registration date: 2008-10-28

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   09.04.09 19:21

Mnogu sakav da citam kako dete,non stop visev vo biblioteka,i mnogu knigi imam procitano i po nekolku pati.Ne mozam da se setam bas koja mi bese omilena,Golemi i mali,Marta,Spomenka mi bea edni od omilenite
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2145
Age: 38
Локација: skopje
Расположение: nevoobicaeno za mene
Поени: 12400
Registration date: 2009-02-12

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   13.04.09 21:56

mene kniga koja mi ostanala vo sekavanje e Dvojnata lota
ni bese lektira za neznam koe oddelenie a i sin mi pred edna godina ja rabotea kako lektira pa si se potsetiv
inaku mnogu citav koga bev mala sega malku zabusavam t.e. nemam vreme (ve citam vas )
Вратете се на почетокот Go down
Eva Marija
Редовен посетител
Редовен посетител


Female
Број на мислења: 151
Age: 35
Локација: skopje
Расположение: top
Поени: 12210
Registration date: 2008-08-12

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   13.04.09 22:09

Девојките на Марко, Марта и Децата од Павловата улица (колку плачев на оваа книга)
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1124
Age: 41
Локација: Скопје
Расположение: Детективско!
Поени: 11774
Registration date: 2009-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   14.04.09 0:31

Пошто учев во српска паралелка, имавме српски лектири
во кои имаше многу романи за дружини, кои сите беа мои
омилени и ги имав прочитано мал милион пати.

Еве некои на кои овака блиц се сеќавам, ги чувам сите, ги
читале и моите деца, без здив!

Тајно друштво ПеГеЦе
Дружина Сињи галеб
Дружба Пере Квржице
Улица Липа
Црни браќа
Добар ветер Плава птицо
Орлите рано летаат
Малиот пират
Дечаци Павлове улице
...

После читав и лектири кои ни беа по македонски, ама овие
ми останаа ТОП!

Иако после кога излегоа ми се допаднаа и Девојките на Марко, Втората смена...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 2158
Age: 41
Локација: Makedonija
Расположение: voglavno OK
Поени: 12409
Registration date: 2009-02-25

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   14.04.09 0:41

Zoki Poki i Prikazni od Seherezada kako dete.Sredna skola:Stranecot od A.kami i Zlostor i kazna od Dostoevski.....i Glembaevi ne bese losa!
Вратете се на почетокот Go down
Rocka
Форумски зависник
Форумски зависник


Male
Број на мислења: 2093
Age: 44
Локација: www
Расположение: на располагање
Поени: 13062
Registration date: 2008-09-02

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   14.04.09 4:32

Richard Bach - Galebot Jonathan Livingston


Ovaa mala kniga mi ostavi golem vpechatok Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://www.phpbbplanet.com/offtopic
Anjuska08
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1027
Age: 35
Локација: Skopje
Расположение: ОК
Поени: 11755
Registration date: 2008-11-28

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   14.04.09 11:14

Меѓу првите книги која ми има оставено впечаток - во прво одделение „Грдото пајче“...многу ми беше жал за пајчето. Бев многу емотивна како детеSmile
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1124
Age: 41
Локација: Скопје
Расположение: Детективско!
Поени: 11774
Registration date: 2009-01-26

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   14.04.09 12:31

Rocka напиша:
Richard Bach - Galebot Jonathan Livingston


Ovaa mala kniga mi ostavi golem vpechatok Smile

И мене, ама детството е некаде пред таа книга, ми се чини.
Јас ја читав на 13-14 години...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
verce
Форумски зависник
Форумски зависник


Female
Број на мислења: 1392
Age: 29
Локација: Imperija Kocani :)
Расположение: super
Поени: 13480
Registration date: 2008-02-15

ПишувањеПредмет: Re: Омилена книга од детството :)   14.04.09 12:42

Se sekavan na Volsebnoto samarce i Beloto cigance .vo momentot se setiv na nivka kako omileni knigi sto vo eden zdiv gi citav kako dete.
Вратете се на почетокот Go down
 

Омилена книга од детството :)

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 2Отиди на страна : 1, 2  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
Родители и деца ::  ::  :: -