Родители и деца

Настинки и вируси

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 11.11.09 9:08

sneze напиша:Fala Dr. Lide znaci e za temperatura i po kolku da pijam i za koja temperatura.??? FAlaaaaaaaaaaaaaa
Na 6-8 casa po edna dragea od 200 mg. flower
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20494
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by sneze on 11.11.09 9:49

DEFRINOL--1 film tableta sadrži 30 mg pseudoefedrin-hidrohlorida i 200 mg ibuprofen.
Oва го прочитав на нет. Што значи тоа подвлеченото псеудоефедрин-хидрохлорид. ? Вика дека е за настинки и грип и е појако од БРуфенот зошто има плус нешто а иста количина на бруфен? Може ли ваше мислење за леков Др Лиде.
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19184
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 11.11.09 10:03

sneze напиша:DEFRINOL--1 film tableta sadrži 30 mg pseudoefedrin-hidrohlorida i 200 mg ibuprofen.
Oва го прочитав на нет. Што значи тоа подвлеченото псеудоефедрин-хидрохлорид. ? Вика дека е за настинки и грип и е појако од БРуфенот зошто има плус нешто а иста количина на бруфен? Може ли ваше мислење за леков Др Лиде.
Pseudoefedrin-hidrohlorid e dekongestiv, lek koj predizvikuva stesnuvanje na krvnite sadovi (vazokonstrikcija) od sluznicata na nosot i na toj nacin ovozmozuva podobra proodnost . Nesto slicno kako Rinasek...No ako nosot ne ti tece, Sneze i samo Ibuprofen ke zavrsi rabota.
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20494
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by sneze on 14.12.09 9:17

ШТо се пиете за температура и што е најјако за симнување на висока темп. ?
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19184
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by beti.liz on 14.12.09 9:33

Sneze matej imase visoka temperatura i davav paracetamol za vozrasni,ama gjabe.Se konsultirav so doktor vika kakov paracetamol toa nema veze za visoka temperatura samo brufen.I navistina spusti temperatura i posle nego ja drzevme niska.Veke paracetamol nema da pomislam da upotrebam
avatar
beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 17991
Registration date : 2009-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Mama Ane on 14.12.09 9:34

Кај мене парацетамол влијае и симнува таблетки пијам..
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Sandra_Anja on 14.12.09 9:36

A, piete nekakvi multivitamini? Jas zemav za mene i mm na dr.Wolz Imunokompleks, go pieme veke, pa ke bidime. A, zemame i Vigantol.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19982
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Mama Ane on 14.12.09 9:37

Јас пијам само витамин Ц 1000 и овошје, ништо друго. Ова моментално инаку претходно железо пиев..
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Sandra_Anja on 14.12.09 10:35

Ane, na Californija Fitness gi pies? Sakav i jas da gi zemam, ama ne mi e sigurna taa firma, neli edno vreme ja povlekuvaa li ili sto znam...
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19982
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by jasmina,mina on 14.12.09 10:37

Сандрич добри се Калифорнија фитнес,јас ги пиев кога бев бремена со Елеонора оние за трудници ,,нов живот,,!инаку има и шумечи од 1000 во секоја аптека и јас ги пијам тие,на Амос Вита се


Последната промена е направена од jasmina,mina на 14.12.09 10:38. Мислењето е променето 1 пати

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20234
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Mama Ane on 14.12.09 10:38

Ми ги донесе мајка ми од Чешка, на Центрум се, би требало и тука да ги има
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by jasmina,mina on 14.12.09 10:40

Центрум ги имам пиено по прележан грип пред три години и многу се добри,многу!Ги има тука оние од А до Ззначи сите витамини и минерали во едно и се пие по една таблетка!се мислам на Елеонора да и ги земам гледам има Центрум кидс

jasmina,mina
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2244
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 20234
Registration date : 2008-07-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Sandra_Anja on 14.12.09 10:40

Jas vo bremenosta gi pief na Centrum-Materna, a moze gi ima i ovie. Da go ispieme prvo Imunokompleksot, pa ke vidam. Jadam ovosje, pijam na Alkaloid vit C.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19982
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by sneze on 14.12.09 15:44

А Каков Бруфен пиете ? таблетки и кои за температура.?
А Аналгин ампули сум пиела за температура , дали се тие исто со и таблетки аналгин (табл. нели се за болка)или?
avatar
sneze
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2129
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 19184
Registration date : 2008-11-21

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by monabombona on 14.12.09 18:01

Не знам снеже дали е исто со таблетите, ама последниот пат само ампула аналгин ми спушти температура. Ни далерон, ни бруфен ни тие Колд 3, само ампула на шеќер. Ама, матичната ми рече тоа да го правам исклучиво кога нема друг начин. А, знам дека свекрва ми кога има Т пие еден андол и еден аналгин и си легнува.
А, за имунитет покрај Центру а-з, секое сабајле јадам една лажичка од смеса на мед со прополис и полен, и ми дава многу енергија.
avatar
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 17510
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 3 Previous  1, 2, 3

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот