Родители и деца

Настинки и вируси

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Go down

Настинки и вируси

Пишување by Dragana on 31.03.09 23:35

Леле оваа промена на времето баш ме погоди цела сум ко утепана се ме боли,грло,нос тече веќе ми е црвен ко пиперка од бришење и теглење а осеќам и треска сигурно е температурата.и главата ми е тупан.како излегувате на крај со овие вируси,Пијам и чај и лимон и супи ама изгледа саглам ме фатило :smrc:а цела зима бев раат.

Не ми бега изгледа :boc:.Оф оф боли!
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19463
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by vecki on 31.03.09 23:48

Dragana sovreme na lekar pojdi si barem antibiotik ke primas da ne ti go prefati i Nikola
avatar
vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Age : 39
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 20850
Registration date : 2008-05-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Dragana on 31.03.09 23:49

vecki напиша:Dragana sovreme na lekar pojdi si barem antibiotik ke primas da ne ti go prefati i Nikola

Утре обавезно почна и тој денес да ми кива помалку од време на време па ми е жал да го фати и него а цела зима без настинки прокаравме.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19463
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by magi on 31.03.09 23:55

Драгана не си само ти со овие проблеми само така можам да те утешам, народот сиот е настинат, би ти препорачала да пиеш што повеке витамин Ц или евентуално повеке киви тие се најдобри за ваквото време пиј чаеви течности и дома сега се знае.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19033
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by hormonce on 01.04.09 19:14

Еве уште една жртва на настинкитеSmile И јас сум целата затната,најмногу од се` ми пречи што очите ми истекоа од солзи течење,како оса да ме каснала на едното око.Е сега кај мене е интересно што 1 ден ми течат солзи само од едното око (пр.левото) и исто само од едната ринка на носот,а наредниот од другата страна,ама што палома потрошив,налет!
avatar
hormonce
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1823
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 18973
Registration date : 2008-08-31

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Dragana on 01.04.09 19:26

Lele gotova sum mislam deka ponastinata vo zivot ne sum ni bila se zivo me boli kako voz da me pregazil,nosot ko reka tece,glavata mnogu me boli pa zgora na se i temperatura.pocnav da pijam antibiotici pa ke vidime .Ajde site pobrzo da ozdraveeme.
avatar
Dragana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 855
Age : 32
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 19463
Registration date : 2008-07-22

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by magi on 02.04.09 23:52

Drzete se luge ne se davajte samo tecnosti poveke i ke se sredi.
avatar
magi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1392
Age : 35
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 19033
Registration date : 2008-08-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Anika on 12.04.09 19:35

Дали при бронхитис или проблеми со белите дробови болат градите напред или боли кај грбот позади? Деновиве имам болки во грбот ама и почнувам да кашлам. Е сега не знам дали овие две работи се поврзани или па ме боли грбот од недобро седење и спиење.

Anika
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1577
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : кисело весело
Поени : 18783
Registration date : 2008-12-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by delfin76 on 12.04.09 19:44

ne znam anika i jas povremeno cuvstvuvam takva bolka
pa ako nekoj imal iskustvo neka pise za ovoj problem
avatar
delfin76
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2145
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 19170
Registration date : 2009-02-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by fibimk on 12.04.09 21:42

I jas se osekam nekako deka ke nastinam....mi bese ladno,bev kako skapana vo telovo,bez energija,a nadvor toplo bese.Sega se istusirav so potopla voda,go potrosiv boljerot hihi i malku se stopliv.ke se napijam eden aspirin i caj so limon i utre kako nova!!!taka stalno pravam.... 🇯🇪
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19179
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by D-r Lidija Pazdrijan on 12.04.09 21:46

Aman be lugje...Sto se stori??? Imam cuvstvo deka pola forum e bolen Brzo cajce,vit"C" i dobar odmor...Se ke pomine ko od sala...
avatar
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 3132
Age : 47
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 20494
Registration date : 2009-03-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Snezana O. on 18.08.09 20:11

lele,pomagajte!Nastinata sum veke 4 dena i toa so otococi na ocite,so postojano seknenje na nos,kaslanje i sto uste ne.Pijam Amoksiklav ama ne gledam nikakvo podobruvanje.Ako imate nekoj lek,kazete mi go,ke mi bide od korist.
avatar
Snezana O.
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 75
Age : 40
Локација : Ohrid
Поени : 17378
Registration date : 2009-07-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Mama Ane on 18.08.09 23:20

антибиотикот џабе се пие за вироза и настинка. Пијте повеќе течности, витамин ц и некој сируп за искашлување на природна база..
avatar
Mama Ane
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 5807
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 20796
Registration date : 2008-11-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Dara on 18.08.09 23:31

Virozata so lekarstva trae edna nedela, a bez niv sedum dena.Poslusaj ja Mama Ane i cekaj uste nekoj den...i ke pomine Smile
avatar
Dara
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 804
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 17668
Registration date : 2009-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by lavce on 13.10.09 13:19

Shto voobichaeno piete kako preventiva za nastinka a i kako lek ?
Jas voobicheno si pijam mnogu vitamini, chaevi i shto ne, no pak eve me fati, poduena sum, shmrkam, kivam, sekoe kovche me boli, ko da me trese treska i mnogu mi e strav da ne krenam temperetura i da razvijam bronhit nekoj (poshto slaba sum na nego).
Ve molam pomognete mi so nekoj iljach ili nekoe vashe iskustvo??
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 18351
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Pipolino on 13.10.09 15:03

jas sekogas pri nastinki si pijam cafetin cold imas i so vitamin c plus mene mi se efikasni
avatar
Pipolino
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1432
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 18839
Registration date : 2009-02-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Tifani on 13.10.09 15:11

Jas sekoja sabajle si pijam sok od limon,polen,propolis i med i dosega mi e odlicna preventiva od gripovi i nastinki.A ako slucajno pocnam da potkasluvam si varam caj od kromid i leneno seme
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18342
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Sandra_Anja on 13.10.09 15:13

2-3 lazici med so cajce sekoe sabajle koga stanuvam.
avatar
Sandra_Anja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2057
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 19982
Registration date : 2008-07-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by lavce on 13.10.09 15:24

Fala , soncinja ste. Imam kup obvrski i nesmeam da legna vo krevet i da odmaram
Jas pijam vitamini, med so kopriva, med so lesnici i trista dodatoci vo nego potoa matichna mlech i aloe od Forever living i eve pak me omelushi nastinkava glupava.
Dobro e toa so kromidot i jas znam deka za bronhit e super, ama nemozam da go pijam, pelin piev ama ova nemozam ke umram mislam. Ima i nekoj lek za bronhit so pupki od bor se varat so seker i se pie ko med toa, ama neznam kaj da najdam sega pupki od bor ??
Ke zemam nekoj chaj ili sirup za iskasluvanje, neznam dali znaete na prirodna baza nekoj od apteka ????
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 18351
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Tifani on 13.10.09 15:27

lavce probaj kromidot da go pies so med i limon,ke ti pomogne
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18342
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by lavce on 13.10.09 15:32

of Tifani znam deka toa e najdobar lek, baba mi go pravi na vnucite pomali non stop koga ke gi fati nastinka i e efikasen 100%, no koga ke se svari toa kromidot i ke se pomesa so blagoto i kiseloto mi doagaat nagoni za povrakanje id mirizot a kamo li da go goltnam toa blujam ko luda pale (navistina ne se foliram) Neznam eve ke probam pak ke go napravam lekot i zal mi e da go frlam posle Smile zatoa baram neshto od apteka blagichko , of lele Smile
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 18351
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Jovana's mom on 13.10.09 16:26

Пијам ехинацеа за подобрување на имунитетот!
avatar
Jovana's mom
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 489
Age : 48
Локација : Kocani
Поени : 19175
Registration date : 2008-07-02

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by monabombona on 14.10.09 0:25

lavce напиша:
Ke zemam nekoj chaj ili sirup za iskasluvanje, neznam dali znaete na prirodna baza nekoj od apteka ????
Пробај со Хербион (има за искашлување и за смирување на кашлица), мене многу ми помогна. А снаа ми знам дека на внук ми му дава Бронхитол Ц (природен бил) прашај можеби е и за возрасни. Таа е презадоволна од сирупот.
avatar
monabombona
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 354
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 17510
Registration date : 2009-06-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by lavce on 14.10.09 8:59

Zemav Apisirup na Medex , na baza na med, propolis, bel slez i majcina dusica bez konzervansi, blagoprijatno deluva na disni organi..........u toj konteks e upatstvoto pa ke vidime, se nadevam deka e dobar zatoa sto sum zadovolna od site proivodi na Medex. So novi informacii podocna. Inace ova e virus nekoj so diarea i gadenja, cuvajte se.
avatar
lavce
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 920
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 18351
Registration date : 2009-04-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Vesnicka on 27.10.09 22:49

Mm e nastinat epten.Vcera go bolese grlo i mislev nema da e tolku strasno.Ama deneska i nosot mu tece i pocnuva da kasla.Of lele.
avatar
Vesnicka
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1038
Age : 34
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 19212
Registration date : 2008-08-08

Вратете се на почетокот Go down

Re: Настинки и вируси

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 3 1, 2, 3  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот