Родители и деца

Вагинален секрет

Страна 12 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 10, 11, 12

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by lilijana on 22.08.09 1:00

Izvinete sto eve pak se javuvam...sakam Pak da zapisam deka caj za vospalenie na jajnici i jajovodi mnogu pomaga..Mozebi ste skepticni..mislite deka treba i mora da se zemaat lekovi..normalno..ako ima i cesanje koe e nepodnoslivo..no,..za eden mesec so ovoj caj..vredi da se proba. I* nie so mm upotrebuvavme kondom..i da vi kazam mnogu pocisto se custvuvav. Si piev caj..i sega se e vo red(a..da da naglasam deka i sekoj den pijam jogurt..zosto go obozavam)velat i toa vlijaelo pozitivno. Pozz devojki..Go pisuvam ova zatoa sto sum skepticna kon upotreba na tabletite za ovie problemi. Sega..kaj sekoja zena e razlicno..mislenjata se razlicni..se nadevam nema da zamerite..sto go preporacuvam..ona sto mene mi pomogna.Dobra nok na site..

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 13945
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by biljanag on 22.08.09 8:33

дали може да го пијам дека дојам?

biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 16922
Registration date : 2008-01-27

Пишување by Vesna Blazevska on 22.08.09 8:49

Citav vo eden vesnik, ne mi teknuva samo koj bese, iskoceni se oralni tableti za namaluvanje na vaginalniot sekret, zaboraviv kako se vikaa, no bi trebalo vekje da gi ima po apteki, nase bese spisanieto. prasajte si kaj ginekolozite, moze se vekje zapoznaeni.

Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност

Female
Број на мислења : 896
Расположение : generalno dobro
Поени : 14770
Registration date : 2009-04-28

Пишување by lilijana on 22.08.09 9:58

biljanag напиша:дали може да го пијам дека дојам?

Moe mislenje e deka dodeka zenata doi..ne treba da pie nitu tableti..nitu caevi.Probaj so odmivki od kamilica, vaginalni od kantarion..ili na primer..eve jas natopuvam tampon so ulje od kantarion(koe mozes da go kupis..ili da go napravis-malo tegle so susen kantarion+maslinovo maslo-da stoi na sonce 1 nedela) Toj tampon se namakuva so toa ulje od kantarion..pa se stava vaginalno navecer.Normalno odnos..so prezervatriv..i taka.Mene so ovaa terapija -da ja narecam..mi se smiruva i cesanjeto i sekeretot za edna nedela.Ponekogas i se mackam so toa ulje.nadvoresno...pa, stavam vloska i taka preku nok. Mozes da go kupis i gelot intimen na Avon..od nego ,,nekoi,, zeni se falat(neli-se e individualno) I isto mozelo promivki so caj svaren od kantarion, ajducka treva i neven. Pozz

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by biljanag on 22.08.09 10:35

дали некој пробал да се подмива со хиперманган?

biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 16922
Registration date : 2008-01-27

Пишување by sonjamfk on 22.08.09 10:39

so soda bikarbona i tamponini so kantarion.

sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Поени : 15973
Registration date : 2008-07-28

Пишување by Kat on 22.08.09 12:14

Јас се имам миено со хиперманган.И не ми има помогнато како што ми помага маслото од кантарион .Порано едно време и јас имав проблем со јадеж и повеќе секрет ,пробав со се а најмногу ми помогна кантарионот.Истотака при капење и туширање никако не се мие на интимните делови со сапун ,само со шампон,тоа ми го има кажано и др.

Kat
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 237
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 13592
Registration date : 2009-08-04

Пишување by Girl***** on 23.08.09 16:19

kika напиша:vo rezultatot pisese samo laktobacili GR+KOKI nisto drugo
Laktobacili se del od normalnata flora toa se istite onie bakterii koi gi ima i vo jogurtot pa i za toa se preporacuva i ti e ne se koki a ova samo taka nafrleno gr+koki bas me buni najdobro ke bide sepak da se sovetuvas so ginekologot .Bas mi ezal sto ne mozam da ti pomognam poveke

Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 247
Расположение : не многу добро
Поени : 15154
Registration date : 2008-09-05

Пишување by Girl***** on 23.08.09 16:22

Што се однесувад о вагиналниот секрет се мијам со млака вода во која ставам една лажичка оцет и тоа е .Сапуни само еднаш неделно .Сега нормално секретот малку ми е појачан во втората половина од циклусот ама затоа во првата немам ич .

Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female

Пишување by lilijana on 23.08.09 16:53

Pozz..od mene na site..bas sakam da ja prasam Girl..koj sapun go koristis??Moze i on ti vlijae. Na primer jas koga koristiv dr.sapuni(a..ne bebeski-koi sega gi koristam) imav problemi so vaginalen sekret.Sega pijam i caj potiv vospalenie na jajnici.taka se vika..ama mnogu pomaga za zenskiot reproduktiven sistem. I jogurt..isto i voda.Cista voda..za pienje.edna zena genikolog na TV..bas ja slusav vika ,,Pa, nie luge zaboravivme voda da pieme, samo nesto sokovi, gazirano, za rastvoranje..a za voda kako da ne znaeme da pieme,, Sega ne e bas nejzin citat..no, vo sustina taka kaza. Pozz devojki..

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Girl***** on 23.08.09 16:59

Вака значи користам сапун за интимна нега на carefree .Мене искрено бебешки сапуни не ми одговараат имам пробано . А за појачувањето на секретот во втората половина од циклусот фамилијарно ни е така и на мене и на мајка ми и кога и да правам брисеви си доаѓаат ок . Не ми беше мислата во претходниот пост за накакво патолошко појачување туку дека има разлика во секретот помеѓу првите 14 дена од мојот циклус и вторите 14 дена .

Girl*****
Редовен посетител
Редовен посетител

Female

Пишување by Лејди on 23.08.09 17:00

eli напиша:Јас кога имам таков исцедок се подмивам со камилица исто како што рече Ленче ќе сварите чај од камилица ќе го оставите да се излади и после се подмивате и многу било убаво и здраво за доле,

Истото го правам и јас.
И тоа наутро и навечер кога имам бело прање и кога ме болат јајниците.
Исто така на улошка ставам ракија, улошката е на мене се додека осеќам топло внатре (чувството е како да правите инхалација)
Кога ќе го снема топлото ја вадам.
За кратко време ми поминува и болката и белото прање.

Лејди
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 94
Локација : Скопје
Расположение : Тажно
Поени : 13556
Registration date : 2009-07-18

Пишување by lilijana on 23.08.09 17:36

Velat..taka imam cueno..ako doaga pojako zolto pred ciklus..toa znaci deka sigurno ke dobies ciklus. E..sega neli se e individualno. Isto taka imam slusnato deka kaj bremeni zeni doagal pojak vaginalen sekret.Ne sum go pocustvuvala toa pa neznam..samo imam slusnato. Ako ne si bremena probaj so caj..ama nekogas moze i da dobies ciklus..a na sekretot da dobivas znaci za bremenost.Jas da sum na tvoe mesto, bi se sovetuvala so genikolog. Ne bi stavala uloski so rakija( i jas gi stavam , posebno vo zima, znam deka pomagaat)ama od tvojot post citam..svezo si vlezena vo brak..jas bi bila pretpazliva.So dolzna pocit kon site koi pisuvaat..nemoj nekoj da se navredi..ama vredi da si pretpazliv.Sepak imas 23 god(mlada si)toa e tolku pozitivno, dobro.. i ti posakuvam se najubavo..t.e na site vi posakuvam se najdobro...

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Laura on 23.08.09 21:58

Женски дали некогаш имате користено вагиналети Алботил ALBOTHYL?
Гледам по српските форуми увелико ги фалат. Некоја да сподели искуство?

Laura
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 355
Локација : центар
Поени : 14619
Registration date : 2008-12-25

Пишување by lilijana on 23.08.09 22:13

Znam samo deka bev iznenadena od tri vaginaleti na jaka Radovis..se vikaat EKALIN..Zar e mozno onoj zoltenikav iscedok da mi pomina so samo tri vaginaleti???Bas mi e cudno.Dok..mi gi prepisa ..i plativ samo 15 den vo apteka.so plav karton i recepta. Ama..sepak..caj si e caj.Sto vika Toska od k15 ,,Prirodno si e prirodno,, Jas 100% mu veruvam.Znae prirodata i da iznenadi..no i da potfrli..rekovme..se e individualno..Pozz

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by Лејди on 23.08.09 23:32

lilijana напиша:Znam samo deka bev iznenadena od tri vaginaleti na jaka Radovis..se vikaat EKALIN..Zar e mozno onoj zoltenikav iscedok da mi pomina so samo tri vaginaleti???Bas mi e cudno.Dok..mi gi prepisa ..i plativ samo 15 den vo apteka.so plav karton i recepta. Ama..sepak..caj si e caj.Sto vika Toska od k15 ,,Prirodno si e prirodno,, Jas 100% mu veruvam.Znae prirodata i da iznenadi..no i da potfrli..rekovme..se e individualno..Pozz

Екалин е замена за канестен.
Јас само еднаш до сега имам ставано вагиналети, кога прв пат ми се појави кандидата.
После тоа уште еднаш ми се јави по 2 години од првиот пат.
И одлучив да си ја средам во домашни услови.
Си правев раствори со вода и сода бикарбона,се замивав со чај од камилица не јадев благо, не пиев газирани сокови.
Пиев Вита јогурт по литро на ден и обавезно памучен долен веш.
За помалку од недела ми ја снема кандидата.

Лејди
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 94
Локација : Скопје
Расположение : Тажно
Поени : 13556
Registration date : 2009-07-18

Пишување by lilijana on 23.08.09 23:36

Pametno..bravo..pocituvam se sto kaza.Belki site nie ke naucime nesto..kako da se snema ovaa dosadna kandida.Jogurtot e navistina resenie..i dodeka ne ste bremeni pijte caj ..eden vid na zastita e ..sega spored mene..neli??Pozz site imame dobri soveti so se slozuvam..bravo..bas mi e merak sto sum na ovoj forum.

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female

Пишување by 23 on 25.10.09 15:20