Родители и деца

Вагинален секрет

Страна 10 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next

Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by sewa25 on 07.07.09 22:46

Поздрав до сите читателки.

Имам “мал“ проблем кој што сакав да го споделам со вас. ОД месец април имам кандида и вагинален скрет, користев секакви вагиналети и нисто не ми помогнаа. Сега си го сменив докторот и ми кажа дека не е обична кандида и ми даде терапија. Flagil таблети за орална употреба(7 дена по 3 таблети) и Poliginaks вагиналети(10 дена) и Citeral антибиотик (10 дена). Докторот замина на одмор и реце одкако ке се вртатам ке направиме детални испитуванја, но тоа ке биде дури во Август. Од Flagil стомакот ми е многу подуен...дали некој мозе да ми каже да не се многу штетни таблетиве? Стомакот ми е многу подуен :(

Мислам дека може да ме снајде најлошото :'( дали за тоа најлошото симптомите се тие, бело пранје и Чешанје? Дали има можности да се искомплицира со до август ?? Help plssss :( :( :(
[/img]
avatar
sewa25
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 90
Age : 34
Локација : дома
Расположение : одлично
Поени : 16725
Registration date : 2009-06-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by Natalija on 08.07.09 9:52

Sewa25 stoe toa najlosoto od sto se plasis? Deka kandidata se uste e tuka? Obicno simptomite treba da se povlecat po zavrsuvanje na terapijata. Najloso moze da bide da si alergicna na nekoi od ovie lekovi, a za nus pojavi obicno ima kaj sekoj lek. E sega prasanje e kolku se silno izrazeni nuspojavite i dali da se trpat poradi potencijalnata korist od lekot. Ako terapijata ti ja prepisal doktor togas ne bi trebalo da se plasis, ama za sekoj slucaj mozes da pojdes kaj opstiot maticen doktor za da se posovetuvas. I toj treba da znae za ovie raboti, osobeno ako se raboti nesto opsto.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18442
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by sewa25 on 08.07.09 10:20

Кандидата е сеуште тука и се сомневам дека ке се излечи веке сум песимист..после толку терапија:( Тоа што ме плаши е да немам нешто друго, по опасно...Дали ако е нешто опасно би требала да крварам или да имам болки? Докторот кога ме прегледа ми рече дека се сомнева и во нешто друго, но сега нема време на одмор иде..па кога ке се врател ке ме прател на испитуванја..најверојатно ПАП и брис.. Се прашувам што е тоа друго што може да го имам и дали доколку докторот се сомнева во нешто опасно би ми рекол дојди после еден месец или би ме пратил кај друг доктор?

Наталија фала ти многу
avatar
sewa25
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 90
Age : 34
Локација : дома
Расположение : одлично
Поени : 16725
Registration date : 2009-06-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by Natalija on 08.07.09 10:28

Sewa25 znam kakvo e custvoto, koga ce ti kazat nesto, ce te ispanicat i potoa nema da ja dovrsat rabotata. Mene mi zede brisevi, mi najdoa klamidija, jas se izbezumiv, odam so rezultatite koga toj zaminal na odmor. Tri nedeli cekav za da dojde, a za toa vreme jas znam kako mi bese. Tuku kaj tebe osven nekoja infekcija so bakterija ne znam sto bi mozelo poloso da bide. ko mislis na nesto od tipo rak, toa mislam deka ne se manifestira so zgolemen izcedok, cesanje i peckanje. Ako rekol deka moze da poceka najverojatno moze. Od citeralot koj ima posirok spektar na dejstvo mozebi ce se unistat i drugi bakterii ako eventualno gi imas. Ne znam samo se obiduvam da te utesam. Ama ako mislis deka ne mozes da go cekas pojdi na drug ginekolog.
avatar
Natalija
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1160
Age : 36
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 18442
Registration date : 2008-08-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by sewa25 on 08.07.09 10:50

Фала на утехата стварно ми значи, посебно од некој што поминал од слично :( Ај ке си почекам да се врати докторот..да завршам со терапијата па може ке се смири малку...иако чесанјево не е многу јако но сеуште е присутно...се надевам нареден пат ке соопштам добри вести ... Фала уште еднаш..
ПРијатен ден Smile
avatar
sewa25
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 90
Age : 34
Локација : дома
Расположение : одлично
Поени : 16725
Registration date : 2009-06-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by biljanag on 09.07.09 22:45

вагиналети при доење смее?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19887
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by lilijana on 09.07.09 23:31

Sewa..slusaj..pij si gi tabletite..nema nisto strasno vo flazilot..jas ne gi dopiv..voa mi e toa mi..pa posle koga vidov kaj edna so ist problem..lecat..e pa aj da si gi dopijam..ama toa taka ne odelo?! pij se sto ti dal lekarot..po terapijata..mislam deka treba da se ocistis..a mevot moze da ti bide poduen i od nervoza, sedenje..i toa imalo vlijanie.Dvizi se, pij voda, caj(mozes zelen od nane , kamilica) i opusti se mila...moras da se opustis da mislis deka se ke bide vo red.Eve jas ne docekav na 10 juli da pravam test od bremenost(MI DOJDE) PA NISTO.. se nadevam dr. mesec..i taka..ovde site sme patalci..cao kukli..mora da izdrzime...

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16910
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by sewa25 on 10.07.09 12:01

Жени-паталци, убаво кажано...затоа па сме појаки од мажите што се не трпиме Smile.
Завршив со флажит от сега ко малку да ми се врака во нормала стомачето ..... ми остана уште цитералот да го допијам и полигинакс вагиналетите...осекам дека се прочистив но чешањето и тоа непријатно чувство сеуште го осекам...здосадено ми е веке офф лелееееее ...немам друг избор морам да почекам....Ми олесна малку сега штом знам дека флажил от не е штетен..јас си мислев да не не можам да забременам после :(( кога си има човек мака сешто си мисли....Господ нека ни помогне...ајде ајде се надевам нареден месец со убави вести...стискаме палци за тебе а ти фрли се на работа :=) ... опушти се и ти, затоа што кога најмалку очекуваш тогаш ке забремениш...се додека си напната само потешко ке ти биде...

фала ти Лилјана...па наскоро со позитивни соопштувања и двете се надевам Smile
avatar
sewa25
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 90
Age : 34
Локација : дома
Расположение : одлично
Поени : 16725
Registration date : 2009-06-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by lilijana on 10.07.09 12:21

Sewa..pozz..mene protiv cesanje mi pomogna uljeto od kantarion.Vo apteka go ima negde e okolu 60 den.Jas stavam na raka..se mackam dole..a navecer topam eden tampon (najmala velicina) i go ostavam..taka spijam.Oti e mrsno..stavam i edna uloska..za da ne se valkam..I taka.Cesanjeto pominuva.Zavrsi so se pa probaj.Jas samo taka da se namackam od toa ulje..odma mi pominuva cesanjeto( so uloska cista-navecer)Probaj..i taka da se namckas..toa e mnogu antibakterisko.

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16910
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by sewa25 on 10.07.09 13:26

Znam za kantarionot deka e mnogu dobar....barav vo apteka pred 1 mesec i aptekarkata mi rece nema potreba da se macis so ulje zemi si vaginaleti isto dejstvo imaat bozem :S i ja poslusav si stavav 7 dena vaginaleti kantarion no cabe..nisto ne mi pomogna....Mislis deka uljeto e podobro ??? obavezno ke probam....se sto slusam probuvam negde mora lekot da go najdam....a moze so uljeto trebase i porano.... Liljana kaza deka sekoja vecer si stavas kantarion?? kolku dolgo treba da se stava ??
avatar
sewa25
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 90
Age : 34
Локација : дома
Расположение : одлично
Поени : 16725
Registration date : 2009-06-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by lilijana on 10.07.09 13:31

Da ti kazam pravo..ako si od skopje..ili ne e bitno moze toa da go kupis..susen kantarion od bilna apteka ili od pazar.Na primer jas go kupiv od pazar, od tezga(susen kantarion) vo edno malo teglo stakleno staviv do pola od nego i maslinovo ulje (kolku da go pokrie kantarionot) taka se ostava na sonce okolu edna nedela.Posle go cuvam vo frizider..Ja od toa stavam..ama neznas kolku ubavo ke se custvuvas..cisto..prva liga.

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16910
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by sewa25 on 10.07.09 14:09

Да да од скопје сум...фала ти на рецептата..одма купувам и си ставам....сега ке сис тавам само улје затоа што нема да бидам дома но кога ке се вратам ке си купам и сушен кантарион...нема штета од тоа, само може да ми помогне...Ти посакувам убав викенд... Smile Поздрав...
avatar
sewa25
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 90
Age : 34
Локација : дома
Расположение : одлично
Поени : 16725
Registration date : 2009-06-01

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by biljanag on 11.07.09 22:06

lilijana напиша:Da ti kazam pravo..ako si od skopje..ili ne e bitno moze toa da go kupis..susen kantarion od bilna apteka ili od pazar.Na primer jas go kupiv od pazar, od tezga(susen kantarion) vo edno malo teglo stakleno staviv do pola od nego i maslinovo ulje (kolku da go pokrie kantarionot) taka se ostava na sonce okolu edna nedela.Posle go cuvam vo frizider..Ja od toa stavam..ama neznas kolku ubavo ke se custvuvas..cisto..prva liga.

кантарион се става во зејтин АМА само свеж он е веќе поминат и нема да го најдете свеж а за сувиот го нема истиот ефект сигурно ако го ставите во зејтин и уште нешто јас не би купила така на пазар којзнае како и каде го чувале а вие ќе го ставате на такво место не се плашите од инфекција некоја?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19887
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by lilijana on 13.07.09 17:37

Sekoj sto susi kantarion go cuva zakacen vo nekoja prostorija, oti na sonce ne se susi.Onie sto prodavaat caj susen na pazar(zamislete go pieme) bilkite se zdravje.Susen ili svez jas znam deka kantarionot e polezen.Jas go staviv susen i veruvaj tolku ubavo cisti..toa e cudo.Na sekoja zena bi i preporacala takvo prirodno nesto.Alkaloid skopje isto mislam deka kupuva suvi bilki(ne sum sigurna..negde go imam toa cueno..pa sega)Prirodata go dava, kako izvor na lek.Kade i da stoi taa bilka, vo dopir so zovriena voda za caj ili maslinovo maslo-mislam deka ispusta samo lekoviti svojstva.Ne sum ni razmislila za taa moznost(infekcija)od suseni bilki???Za mene suvite bilki se zakon.Eve probaj so lepavec(ako naberes..sama isusi go)lepkata-toj go cisti limfniot sistem..i toa e cudo, kolku e dobar.Jas go kupuvam isto od pazar.Koga se raboti za zdravje.mislam deka prirodata vo Makedonija dava milon moznosti.Srekna sum sto ziveam na vakvo podnebje.Sekoja bilka ja obozavam,a denot ne go pominuvam bez solja caj.Ima edna kineska izreka ,,Bez leb eden den mozes,ama bez caj nemozes,, Pozz devojki..daj boze da nemame problemi..jas sum za toa..ama..zivotot koj znae sto nosi..Pozz..

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16910
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by Lila on 13.07.09 18:12

Zdravo na site,nova sum na forumov,i srekna sum sto go najdov,imam problem so bel iscedok,i jako izrazeno cesanje, peckanje i nelagodnost pri mokrenje,poslednite dva pati mi docnese menzisot,dali moebi nekoj imal slicni simptomi i da mi kaze dali otprilika znaete za sto moze da stanuva zbor?

Lila
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 2
Age : 36
Локација : Macedonia
Поени : 16462
Registration date : 2009-07-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by rainbow on 14.07.09 0:44

zenski ne znam dali e ova za ovaa tema ama aj da ve prasam za sovet pred da odam na ginekolog:( pred edna godina piev primulot-nor bidejki menstruacijata od prviot pat na 12 godini ko dobiv do togas mi traese podolgo od obicno nekogas duri i po 20 dena .e sega mi se sredi toa si trae po 7 ili pomalce dena ama nekolku dena pred da mi dojdi imam temen kafeav iscedok ama obavezno poslednite meseci imam i zavrsva dva dena pred da mi dojdi.od sto mozi da mi e toa i dali e normalno? imam strav od ginekolozi i nikako da se resam da odam :shame:
avatar
rainbow
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 340
Age : 29
Локација : Bitola
Расположение : podobro :)
Поени : 16935
Registration date : 2009-05-30

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by atanja on 14.07.09 13:16

Jas bev za nesto takvo na pregled, dr. mi rece nema nisto
tuku samo nekoja hormnska promena bilo,.napraviv PAP pa bese vo red.
avatar
atanja
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 5
Age : 43
Локација : macedonia
Расположение : i taka i taka
Поени : 16509
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by lilijana on 14.07.09 13:20

Obicen briz koga se zema ne boli, nitu pap test da napravis ne boli.Slobodno da odis na genikolog.Drugo e koga si cista -dole, mislam od nekoi nesakani bakterii.Zenata i nejzinoto zdravje, najmnogu zavisat od toj del(vaginata) Od tamu idat site problemi na zenskiot svet.Najdobro po so vreme dodeka ne se skapi brisevite, odnesi si..i proveri si.Pij caj od kantarion, kopriva, ajducka treva i neven.So toa ke si go zacuvas zenskoto zdravje.Pozz Rainbow..a i na site drugi..

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16910
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by biljanag on 14.07.09 15:30

лилијана поздрав до тебе и ние на село сами береме чаеви и ги сушиме под сенка на провев и пошто знам како оди тоа на сум сигурна да купам но ако помага само напред

денес јане прими вакцина па бев и на гинеколог ми даде флажил (не се ставаат при доење) ама морам а на сопругот му даде ефлоран 5 оддеднаш да испие а јас ке пијам кога ке престанам да дојам
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19887
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by lilijana on 14.07.09 16:46

Biljang..fala na poddrskata.jas uporno se boram na ovie forumi za zeni da pijat caj..i da uzivaat vo zivotot.Prirodata vo makedonija dava tolku mnogu moznosti.Najzdrava e seuste selskata sredina..i jas kupuvam od pazar od eden izmacen selanec.Toj trpelivo susi caj..prodava, decinjata da si gi prerani. Ne se somnevam deka toa go pravi samosvesno..oti e sam tatko na tri deca.Cajot e dar od prirodata..na site im go preporacuvam.Pijte caj..pa ke vidite kako ke go iscistite svoeto telo od toksini i otrovi.Ne veruvam na operacii na cisti na jajnici..lekot e samo kantarion, ajducka trava, neven i kopriva.Vaginalnoto pranje ke iscezne, od maslo kantarion. Zeni..Makedonki..Vie ste blagosloveni sto ziveete vo Makedonija.Lekot e okolu nas..probajtenema da zazalite.Pijte caj od ovie masavini barem eden mesec..pa ke razgovarame.Sami ke se javite na forumov da me demantirate dali ovoj caj ne pomaga pri zenski bolesti ili vaginalno pranje.No..samo po 1litar svaren caj..sekoj den..bez isklucok. Nie zenite sme nauceni nagoltaj se tableti..ke pomine..i posle...Cajot samo ke vi ja zacuva cistotata..Pozzzz

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16910
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by atanja on 14.07.09 19:07

A za mesavina od ovie trevki pisuvate da se pie ili posebno??? Jas imam odlicno iskustvo so kantarion ne samo za ginekoloski problemi tuku i za zeludnik.
avatar
atanja
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 5
Age : 43
Локација : macedonia
Расположение : i taka i taka
Поени : 16509
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by lilijana on 14.07.09 19:29

Jas licno go pijam vo mesavina, t.e zaedno so ajducka treva, neven i kopriva. A..masloto maslinovo go stavam zaedno so susen kantarion(dovolno e edna nedela na sonce..za da moze da se koristi -natopen tampon so ovaa mesavina.Si legnuvam do sabjle..i posle ..utroto se vadi tamponot i se frla. Ponekogas koga (ili ako imam cesanje) so pamuk(cik-cak) se mackam nadvoresno i so vloska si legnuvam.Me smiruva.Pozzz

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16910
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by obicna on 14.07.09 19:58

Женски за чаеви има посебна тема овде http://roditeliideca.bbgraf.com/forum-f40/topic-t28.htm
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20024
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by lilijana on 14.07.09 21:03

Drago mi e koga ke cujam deka nekoja ostanala bremena od caevite na Tesic ili od Lile od Veles.Caevite znaat da go iscistat zenskiot sistem od infekcii kako vaginalniot sekret i mislam deka so ovie sredstva treba da se prodolzi.Upornosta se isplati.Nie makedonkite treba da imame navika mesto voda da pieme caj. So toa se zastituvame..a ne samo da ostaneme bremeni, tuku i zenskoto zdravje si go podobruvame.Pozz do site..belki ke svatite moi zenski dusicki...zosto bile zdravi nasite pra pra babi.Tie nitu zabi ne miele, a denes i pokraj tolku mnogu pasti na ulica se srekavaat zeni so zolti zabi..Mora da veruvame vo magijata na cajot( samo sto magija ne postoi, postoi taa lekovitost koja ke ne napravi da zracime)Cajot ke vi pomogne so vaginalniot sekret..vo toa sum ubedena.Sekoja zena koja ja piela taa mesavina (sto ja insistiram,a e pisana pogore) se izlecila od vaginalen sekret.No, barem 1 mesec..i po 1l dnevno. Pozz najmili moi..Pisete gi i vasite iskustva.

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 16910
Registration date : 2009-07-04

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by obicna on 14.07.09 21:08

Za da se navratam na temata jas deka ne mi e jasno kako se pika tamponi osven za vreme mens. Toa ne e bas ubavo za sluzokozata sto ja ima tamu i moze mislam uste tolku za da napravi iritacija.
avatar
obicna
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4100
Age : 35
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 20024
Registration date : 2008-07-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 10 of 12 Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот