Родители и деца

Вагинален секрет

Страна 1 of 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Go down

Вагинален секрет

Пишување by biljanag on 19.06.08 16:12

народски кажано бело перење
сите го имаат во некој период
јас претежно го имам пред да добијам
и откако се породив имам почесто отколку порано

ми порача докторот помалку да користам интимни шампони помалку кондоми
обавезно хигиена пред и поготово после сексот

комшиката ми рече и помогнало подмивање со хиперманган

како го решавате ова?
стварно е непријатно чувство! :devojce:
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19737
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by STAR * on 19.06.08 16:15

Леле да ти кажам право никако, малку сум неодговорна во тој дел, треба да идам на гинеколог ама има таблетки за вагинална употреба и така се третира тој проблем. Знам дека на секој преглед кога сум идела коментарот бил а па ти имаш многу исцедок , ова треба да го лечиш, ама сиротка јас не сум нашла време.
Билјанче само на гинеколог ното друго не ни останува.
avatar
STAR *
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1596
Age : 35
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 18945
Registration date : 2008-01-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by Lence on 19.06.08 20:53

Da vi kazam deka porano i jas imav mnogu. No cuv deka mnogu pomaga caj da si pravis od magdanos. Se vari malku kolku da dobie vodata zelena boja, go ostavas malku da postoi kolku 1-2 min. i go pies bez seker. Ako koristis seker ne pomaga. Moram da priznam, deke prviot pat koga go pies e mnogu gnasno, no ke si go zatvoris nosot i ke se naviknes. Mene stvarno mi pomogna. I uste mi pomaga. Mozes i da si se podmivas odozdola. Probajte ako sakate moze i vas ke vi pomogne.
avatar
Lence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 125
Age : 46
Локација : ne kazuvam
Расположение : odlicno
Поени : 18517
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by eli on 19.06.08 21:01

Јас кога имам таков исцедок се подмивам со камилица исто како што рече Ленче ќе сварите чај од камилица ќе го оставите да се излади и после се подмивате и многу било убаво и здраво за доле, а исто така се убави и вагиналните чепчиња од кантарион помагаат ептен и лечат многу бактерии.
avatar
eli
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1033
Age : 31
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 18864
Registration date : 2008-05-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by mamicka211 on 19.06.08 23:15

и јас сум си проблематична и неодговорна за оваа работа,не ми се гледа како некој проблем и не се трудам да си го решам,ми се случува на периоди да имам многу,а некогаш немам.инаку јас си користам една термална вода така се вика авен,малку е скапа ама ми ја препорача кожен и ми кажа дека не иритира и е од природна термална вода,може да се користи за се и секаде,а оние интимните купки не се препорачуваат оти ја уништуваат флората и се јавуваат некои бактерии како и зголемено бело прање,ама секој сам си одлучува,мене ми помага и може кој сака да си проба.

mamicka211
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 559
Age : 34
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 18440
Registration date : 2008-05-12

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by Emi on 19.06.08 23:36

чај од камилица јас правам 4 филтерчиња со една лажица сода бикарбона, помага, ама сепак треба да се појде на гинеколог
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20296
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by rich_bitch1 on 20.06.08 10:54

пред да се лечи тој исцедок треба на гинеколог да се утврди дали станува збор за инефкција-кандида или обично проладуванје на организамот.обично кога е во прашанје кандида таа знае да биде досадно со тоа што често се враќа во организамот и леченјето е подолготрајно.јас сега во бременоста си го имам тој проблем,ептен зголемен вагинален исцедок.вчера докторката ми препиша Канестен 3 вагиналети па ке видиме дали од нив ке се подобри
avatar
rich_bitch1
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2504
Age : 31
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 19553
Registration date : 2007-12-29

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by mamicka on 20.06.08 10:59

Од канестен вагиналетите кај мене се подобри состојбата тогаш за тогаш а потоа пак се јави повторно. Кај мене најизразено е кога употребувам парфимирани секојдневни влошки и парфимирана тоалетна хартија. Знам дека немора да ги користам кога имам проблеми ама баш ги обожавам ne znam
avatar
mamicka
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 412
Age : 43
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 18838
Registration date : 2008-03-17

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by lola on 20.06.08 12:44

да, во право си мамичка и јас тоа го имам приметено кај мене кога употребувам парфимирана тоалетна и парфимирани секојдневни влошки. секогаш ми се зголемуваше исцедокот, па веќе и не помислувам да ги употребувам
avatar
lola
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 856
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 19336
Registration date : 2007-11-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by Emi on 20.06.08 22:01

истот ми се случи и мене лола, а Канестенот не ми помагаше на мене, јас до кандида дојдов поради појачано бело прање...одете на гинеколог на време
avatar
Emi
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 7238
Age : 34
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 20296
Registration date : 2007-11-19

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by Lence on 21.06.08 8:49

Zenski da vi kazam, nikogas da ne upotrebuvate tie sekojdnevni vloski. Od niv najmnogu se dobiva iscedok. I jas koga go imav mnogu porano odev i na lekar i se. Mi davaa i apcinja i kremovi. No togas za togas. Kaj mene samo magdonosot mi pomogna.
avatar
Lence
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 125
Age : 46
Локација : ne kazuvam
Расположение : odlicno
Поени : 18517
Registration date : 2008-05-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by mama on 22.06.08 14:23

прво треба да се посети гинеколог за да се утврди за сто точно станува збор. Јас пред околу година дена имав зголемено бело прање и ми даде докторот вагиналети Флажил(мислам дека така се викаа) и ми помина. Од како останав бремена ми се појави пак во петиот месец,ама докторот рече доколку не е проследено со чешање, пецкање,такви ствари не е страшно. Пред една недела почнав да отекувам(таму доле) и почна да ме чеша. Ми дадоа пак вагиналети. станувало збор за некоја мала инфекција. Сега се е во ред.

Зборавив нешто. Белото прање може да се зголеми и ако имате проблеми со
бубрезите или мочните канали. Тогаш се препорачува увин чај, секогаш
свежо припреман, барем 1литар дневно. Навистина помага!
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 18660
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by Freya on 22.06.08 15:42

I jas imam problem so beloto pranje, i sega i dodeka bev bremena.Stavav Flazil vaginaleti ama mi pomagase samo dodeka gi upotrebuvav, posle pak ista pesna.Sega vo edna apteka vidov caj za zgolemen vaginalen sekret i ke probam so nego da vidam dali ke mi pomogne.
avatar
Freya
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1446
Age : 41
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 18420
Registration date : 2008-06-06

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by mama on 22.06.08 15:53

има и таблети флажил за орална употреба. Ама не треба само ти да ги пиеш туку и партнерот. Оти џабе ако ти примаш терапија а сопругот не, а имате односи без кондоми.Но сепак посоветувај се со лекар. :big hug:
avatar
mama
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1745
Age : 36
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 18660
Registration date : 2008-06-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by biljanag on 23.06.08 12:27

кандидата може да ја има и мажот и жената
што значи и двајцата треба да се лечат
бактерија која знае да се поврати

канестен 3х200 вагиналети за мене а за него?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19737
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by vesna velkova on 28.07.08 22:29

biljanag напиша:кандидата може да ја има и мажот и жената
што значи и двајцата треба да се лечат
бактерија која знае да се поврати

канестен 3х200 вагиналети за мене а за него?
покрај кремот канестен има и капсули дифлазол една за тебе една за него али секако прво консултација со доктор.
avatar
vesna velkova
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 509
Age : 32
Локација : skopje
Поени : 18211
Registration date : 2008-06-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by sonja 35 on 01.08.08 14:55

Пробајте Флажил таблети,за двајцата.Се пијат 5 дена по две.Проверена работа!!
avatar
sonja 35
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 392
Age : 45
Локација : makedonija
Поени : 18338
Registration date : 2008-07-18

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by sonjamfk on 06.08.08 9:55

zamivanje so soda bikarbona, a mesto kanesten vaginaleti koj se poskapi ima kansen duplo poevtini se.najdobro e prvo na lekar i lekuvanje na dvajcata partneri . sovet od doktor nikako mirizlivi vloski i sredstva za zamivanje samo voda i soda bikarbona. inaku jas koristam kantarion maslo napraveno domasno na tampon i super rabota, ima i caj vo bilna apteka za vospalenie na jajnici od nego jas sum pre zadovolna. go piev podolgo vreme ama se resiv od beloto pranje.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18788
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Бактерија!

Пишување by ana84 on 03.09.08 23:39

Имате ли некој лек за бел изцедок?
Одам на гинеколог, ставав ванелгетици, го пеглам долниот веш и пак ништо Ч(
Сум слушнала дека измивање со камилица помагало, дали е ефикасно?
Однапред благодрам
avatar
ana84
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 188
Age : 34
Локација : Na oblaci
Расположение : Odlcno - nasmeano
Поени : 18337
Registration date : 2008-06-23

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by winnie the pooh on 03.09.08 23:45

lele imase edna trevka svekrva mi ja berese dosta pomaga samo neznam kako se vikase, utre da ja prasam pa ke t kazam
avatar
winnie the pooh
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 783
Age : 35
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 18315
Registration date : 2008-08-24

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by elena petkovik on 04.09.08 0:11

Pij mnooogu jogurt! Nasite babi duri i se ispirale so zagresn kisel jogurt- sodrzi gabicki koi normalno se naogaat vo vaginata i se grizat za nejzinara ph-kiselost.
Proverena informacija!
avatar
elena petkovik
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 133
Age : 36
Локација : skopje mk
Расположение : ok
Поени : 18250
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by biljanag on 05.09.08 15:06

соња може и бремени да го пијатчајот?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19737
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by sonjamfk on 05.09.08 15:14

ne znam bile jas koga doznav deka sum bremena prekinav so pienje.
avatar
sonjamfk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2640
Age : 53
Локација : skopje
Поени : 18788
Registration date : 2008-07-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by biljanag on 11.09.08 11:34

за време на бременоста е нормално да се има повеке секрет но веке два дена смени боја на жолтеникаво и многу ме загрижува следната недела идам да ми земат брисеви тогаш е прва смена мојот д-р
до тогаш мисла ке ме утепа а каде е чекањето на резултатот сигурно две недели?!!!!!!
имате некој совет?

зеленкаста боја јак мирис е знам бактерија ама ова жолтеникава боја?
avatar
biljanag
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2086
Age : 39
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 19737
Registration date : 2008-01-27

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by elena petkovik on 11.09.08 12:31

biljanag a kakvo e po konzistencija? Ako e vodnesto retko i ima i rozenikava nijansa ti preporacuvam da odis na edna kontrola pred brisevite
avatar
elena petkovik
Редовен посетител
Редовен посетител

Female
Број на мислења : 133
Age : 36
Локација : skopje mk
Расположение : ok
Поени : 18250
Registration date : 2008-06-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Вагинален секрет

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 1 of 12 1, 2, 3 ... 10, 11, 12  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот