Родители и деца

Тироидна жлезда

Страна 3 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by MamaMaja on 05.04.09 17:32

Anika напиша:А знае ли некој да ми каже кои се симптомите на зголемено лачење на тироксинот? Мене како да ми е вратот малку здебелен, имам тахикардија, замор, главоболки, мигрени...планирам деновиве да отидам на контрола, никогаш до сега не сум ја проверила тироидната жлезда.

Ти кажав, под обавезно на преглед.
Само закажи си прво.
Сите овие знаци може да се и хипо и хипер тироза, се преклопуваат симптомите.
Воглавно ниеден не е пријатен.
avatar
MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 18544
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by Marija on 06.04.09 16:41

Мене ми открија хипертироидеа во 2005...прв пат слушнав за болеста и воопшто сериозно не го сватив лечењето.Ми беше покачен тироксинот за 100(што е многуууу) !!
се здебелив ,мн станав нервозна, ми пречеше топло,се будев навечер со голема тахикардија и гушата многу ми се зголеми.Од тие промени се разочарав + се преселивме па ми беше непријатно лугето да ме гледаат и прашуваат што ми е .така се затворив дома и не излегував една година.Се лечев во државна на патофизиологија и мн сум разочарана од тие доктори.Во текот на болеста само еднаш ми направија ехо и послем само крв ке земат и терапија ке ми дадат и толку од нив.Еден период почна крв од носот мн да ми тече и отидов кај матичниот лекар кој веднаш ме прати на патофиза ,беше испаничена и она прва ми рече дека сум за операција .Тоа беше шок за мене ,едвај ги издржував месечните контроли (имам страв од игли) а камоли под нож да легнам.На ехо ми најдоа чворови(некој си вид на тумори) и ме оперираа послем 6 месеци зш дојде лето па имаше тој период и бактерии по болниците (муки).Најтрагичното од сето ова е што од хипертироидеа од прекрасните ни доктори заработив хипотироидеа(сега имам намалено лачење).се надевам дека нема цел живот да ги пијам апчињата -слушнав за еден доктор кој бил мн добар во својата работа (приватно работи и мн ми е скап па да заработам малку повеке ке одам обавезно)..д-р Каранфилски кај грчка амбасада се наога ординацијата тел.3110341(и не му правам реклама на човекот но имам другарка која со истите проблеми како моите се излечи без проблеми и веке не пие апчиња)..јас послем операција и терапија две год не смеам да раѓам деца.И мојата приказна нема крај...важно најлошото помина и успеав да ги пребродам сите проблеми и пораснав што е најважно.сега сум попозитивна и веке не седам дома. Но ако почуствувате било какви промени без двоумење одете и проверете ја жлездата.
avatar
Marija
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 384
Age : 29
Локација : на месечината
Расположение : :)
Поени : 18072
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by Marija on 06.04.09 16:45

fibimk напиша:Lela,ovde ginekolozite bas i ne se zagrizeni mnogu.Nisto ne mi rece...vo smisla sto da pravam i da ispitam.jas sama si pobarav pred 6 m upat za hormoni i napraviv...vo red is bea,odnosno vo ref vrednosti.Ama prasanje e dali tie ref vrednosto mene mi odgovaraat?Hormonite se vo soodnos...ama ne znam kakov!primer ako estr e vo normala....ama dali progesteronot odgovara na taa vrednost od estrogenot?toa me zanima..i ke prasam sledno koga ke odam za 2 nedeli!!A za tiroksinot mislam deka deluva na ciklus..ama ne znam kako....slusnav obicno kasni ili ne doaga so meseci ako ne e Ok tiroksinot


Многу делува на циклусите..секој месец различно и иди крај најди му
avatar
Marija
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 384
Age : 29
Локација : на месечината
Расположение : :)
Поени : 18072
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by emilija poposka boshevska on 06.04.09 16:57

marija ne te razbrav bas dobro, dve godini posle operacija ne smees da ragjas ili...I dali ti ja otstranija celosno zlezdata ili samo cvorovite?
I jas go imam istitot problem so zgolemena zlezda ama sega za sega aj drzime pod kontrola so tabletite. I ne se sekiraj pa i da pies apcinja cel zivot, samo se drugo da si e vo red, da ne vlijae. Jas mnigu se plasev kako ke bide vo bremenost, ama fala mu na Boga se e vo red. Pozdrav
avatar
emilija poposka boshevska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 36
Локација : ohrid
Поени : 18704
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by fibimk on 06.04.09 17:29

Marija i jas cuv za toj dr.Karanfiloski deka bil dobar.jas prvo odam Bitola pa ke vidam so ke reci.Sekogas baram vtoro mislenje!Posekako i SK ke odam pa i kaj Karanfiloski ke zakazam....moja bratucedka odit tamu e e zadovolna!
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19179
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by Marija on 07.04.09 9:34

emilija poposka boshevska напиша:marija ne te razbrav bas dobro, dve godini posle operacija ne smees da ragjas ili...I dali ti ja otstranija celosno zlezdata ili samo cvorovite?
I jas go imam istitot problem so zgolemena zlezda ama sega za sega aj drzime pod kontrola so tabletite. I ne se sekiraj pa i da pies apcinja cel zivot, samo se drugo da si e vo red, da ne vlijae. Jas mnigu se plasev kako ke bide vo bremenost, ama fala mu na Boga se e vo red. Pozdrav


Две години послем прекинување на терапија не смеам да рагам( но тоа беше кај зголеменото лаченје на хормонот) а еве веке помина година од операцијата ....не ми ја извадија целата жлезда само чворовите и вишокот (а го имаше многу)...ако некогаш недај боже стигнете до операција добро информирајте се за хирургот кој ке ве оперира таму се гласните жици и лесно може да се оштетат а се случило и тоа.
avatar
Marija
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 384
Age : 29
Локација : на месечината
Расположение : :)
Поени : 18072
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by fibimk on 07.04.09 18:57

Eve i jas da vi kazam...bev Bitola i se iznacekav dosta.....plativ 1000 dena zosot bev privatno,dadov krv i ispitaa TSH i TP....nekoj si hormon.Ok bev rezultatite,malku zgolemena mi e zlezdata na eho ali sepak vo normalna granica....ama TSH mi bese nad gorna granica!maksimim e do 4.0,jas imav 5.3...ne mi dade terapija,ama na kontrola po 2 meseci.Mi rece ovaa vrednost e deluva na menstruacija!...rece mozda ako e poveke,ama ova ne!Znaci pak Skopje na ginekologija....oh lelelelele
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19179
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by naivnna on 07.04.09 22:30

fibimk sega bas poglednav vo moite rezultati i pisuva deka TSH e normalno do 5.0 taka da mislam oti nemas mesto za pnika no sepak proveri si povtorno i vidi sto ke ti kaze gineologot.mene na primer toa mi pravi problemi vo ciklusot no kaj mene se mnogu golemi vrednostite.ti posakuvam sreka
avatar
naivnna
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 433
Age : 35
Локација : skopje
Расположение : taka-taka
Поени : 18469
Registration date : 2008-11-28

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by Marija on 08.04.09 9:30

Фиби мк.......Се надевам дека не е ништо и дека се ке е во ред со тироидната жлезда,можеби ова ти е од стрес и секогаш мислиме прво на најлошото се додека не се увериме во спротивното.Но за да ти е мирна душата направи ги сите потребни испитувања и послем уживај.Пријатен ден до сите
avatar
Marija
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 384
Age : 29
Локација : на месечината
Расположение : :)
Поени : 18072
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by emilija poposka boshevska on 09.04.09 12:36

Fibimk, ne se sekiraj, navistina ne e toa visok rezultat, i jas isto mislam deka referentnata vrednost za TSH e do 5,0 napravi si gi site ispituvanja,i prvenstveno opusti se, ne davaj da ti kazat deka ti e na nervna baza Smile Toa im e objasnuvanjeto koga imas problem, a site naodi se vo red. Ne vikam deka nemoze da bide i stresot pricinitel na mnogu raboti, ama dodeka ne si gi napravis potrebnite analizi ne se oslonuvaj na "nervna baza". Pozdravce
avatar
emilija poposka boshevska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 36
Локација : ohrid
Поени : 18704
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by mama X on 09.04.09 13:00

fibimk напиша:Eve i jas da vi kazam...bev Bitola i se iznacekav dosta.....plativ 1000 dena zosot bev privatno,dadov krv i ispitaa TSH i TP....nekoj si hormon.Ok bev rezultatite,malku zgolemena mi e zlezdata na eho ali sepak vo normalna granica....ama TSH mi bese nad gorna granica!maksimim e do 4.0,jas imav 5.3...ne mi dade terapija,ama na kontrola po 2 meseci.Mi rece ovaa vrednost e deluva na menstruacija!...rece mozda ako e poveke,ama ova ne!Znaci pak Skopje na ginekologija....oh lelelelele
Ако мислиш гинекологија државна немој - ќе се изнервираш до толку што ќе ти влијае на жлездата, оди приватно (знам дека не е лесно да се плаќа особено ако ги немаш парите - јас сум во слаба финансиска ситуација - ама твоето здравје е поважно - парите се заработуваат.)
avatar
mama X
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : O.K
Поени : 18275
Registration date : 2009-02-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by fibimk on 09.04.09 14:14

Fala vi zenski na podrskata......pak go proveriv rezultataot za TSH i pisuva deka e do 4.0,a mojot e 5.3!No Dr Zlatko rece deka se e vo reed ama pak ne kontrola za da se proveri povtrono TSH...Se nadevam ke e OK i togas.....inaku ne mi dade terapija da pijam.....
Inkau za ginekolog obavezno privatno....od tie drznavni ne si pocnav so vreme terapija.... A odev stalno na pregledi....a doktorkata mi vikase se e vo red...bitno ti ida na vrema...hormonite se vo red,se pravat jajni kletki.....a deka e oskudno krvarenjeto toa e baska rabota...ama ic ne se zainteresirani....
A za ona na nervna baza da znaete site deka ima golema uloga.....jas sum strasno nervozna po celi denovi...ama bukvalno stanuvam i sum nervozna...od koga imav abortus jas ne sum ista...nervite mi se iskinaa....stalno si go vrakam filmot nazad...zosto ,kako,sto naprajv....i ete do kade stignav!!!!do zdravstveni problemi!!!ima periodi poveke a periodi pomalku...pocnav so terapija pak....ali deka stres deluva na hormoni toa e dokazano....i na ciklus isto...
Inaku planiram Sistina,ama kaj nekoj iskusen doktro,ili moze i kaj eden slusnav vo SK Dr.Filip i toj bil dobar a isto operiral vo Remedioka po potreba.....a si imal privatna ordinacija.....pa ke razberam adresa i telefon,ke zkazam i ke odam...ako i toj ne se zainteresira togas Sistina!!!Pari se pecalat...zdravje ne....a i toa koga veke ke se izgubi ne se vraka.....Stalno si vikam....na 35 ova...ami na 40 ili 50 sto ke bide so mene????
avatar
fibimk
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 2158
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 19179
Registration date : 2009-02-25

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by mama X on 09.04.09 14:29

фибимк ајде позитивно на 40 и 50 може ќе одиш на крстарење околу светот. Незнаеме што не чека ама можеме да се надеваме на најдоброто нели.
avatar
mama X
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 524
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : O.K
Поени : 18275
Registration date : 2009-02-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by Marija on 11.05.09 14:19

na 35 ova...ami na 40 ili 50 sto ke bide so mene????[/quote]


а што да кажам јас на 18 кога се разболев , но животот продолжува треба да се надеваме на подобро Smile
avatar
Marija
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 384
Age : 29
Локација : на месечината
Расположение : :)
Поени : 18072
Registration date : 2009-02-16

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by Tifani on 15.05.09 17:31

Procitav deka na forumot se postavuvani nekoi prasanja vo vrska so tiroidnata zlezda.Jas od iskustvo bi mozela nekako da pomognam.Mi pocnale problemite so tiroidnata za vreme na bremenosta ,bez jas da znam.Me primetija bliski moi deka zlezdata mi e otecena cetiri meseci po poragaj.Znaci mozebi broblemite zapocnale i pred bremenosta,a jas ostanav bremena bez nikakov problem.Piev tableti dodeka doev i toa ne mu steti na bebeto.Po pet godini so tableti otidov na operacija.I po operacijata mi gi zgolemija tabletite.Sega povtorno tiroidnata e malku otecena,sto bev zapoznaena deka se slucuva taka na mnogu.A za da ostanam za drugo bremena treba samo i kazam na doktorkata za da moze da mi ja zgolemi terapijata sto taa mi veli deka taka e so site i ne e nisto strasno.Inaku tiroidnata vlijae na raspolozenie,na ciklusot,na apetitot, na energijata vo tekot na denot.Eve nesto ako uspeav da odgovoram na nekoi prasanja koi bea postavuvani za tiroidnata zlezda i bremenosta
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18342
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by maci on 15.05.09 19:18

tifani gledam deka imas sega samo edno dete ili mozebi sum greska izvini ama da te prasam dali posakuvas vtoro ili ne sakas ili mozebi e pricina tiroidnata
avatar
maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Age : 32
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 18506
Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by Tifani on 17.05.09 13:03

da.maci imam samo edno dete ,do sega ne sme planirale za vtoro ne zaradi tiroidanata zlezda tuku zatoa sto rabotevme vo anglija i ednostavno ne odgovarase situacijata da ostanam bremena.Sega nekolku meseci sme veke ovde i od od sledniot mesec veke planirame da ne se cuvame, pa se nadevam deka meguvreme nema da izlezat nekoi problemi
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18342
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by rh on 20.05.09 13:25

lele luge kolku ve imalo so slicen problem ko mojot ajas sama tupam glava.Sto mi e milo so nekoj sto pocustvuval da spodelam.Jas imam hipoti..i hasimoto sto znaci teloto ja custvuva zlezdata ko tuga i saka da ja isfrli.Custvuvam zamor ama piam eutiroks 75 i 100 vise 4 godini i ne mi paga kosata i kozata ne se susi tolku i za cudo sum slaba i ne stavam +kila sto site se cudat kako hipo sum....amoze i deka rano pocnav so terapija....mi se javi posle poragaj problemov.Ponekogas custvuvam bolki vo muskulite i mi treperi teloto...ajde kazete sovet sto da pravam vo tie momenti.I ova mn mi deluva na psiha i ponekogas mislam od strav deka se ova go predizvikuvam zosto sea na kontrola mi bea dobro rezultatite ...fala decki sto ve ima

rh
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 7
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 17820
Registration date : 2009-03-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by Tifani on 20.05.09 14:04

rh imame slicni problemi i istite tableti gi pijam i jas,mozebi razlikata e toa so jas ne razmisluvam za toa kako mi e zlezdata ,ednostavno pravam toa so ke mi kaze doktorkata i toa e .Samo bidi srekna ,radosna i pred se optimist.Ne mi napisa kolku decinja imas ?
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18342
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by rh on 20.05.09 14:25

Fala za komentarot.imam edno dete .I nesakam uste mn mi e strav kako ke mi bide zdravjeto.Mnogu mislam i nemozam da se otkacam od toa da se samoanaliziram po cel den...Jas se lecam kaj dr vaskova na klinika a ti kade?Bravo za tvojot optimizam...!A neli se custvuvas zamorno bolki vo noze i sto pravis?

rh
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 7
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 17820
Registration date : 2009-03-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by Tifani on 20.05.09 14:32

da se custvuvav taka porano ama sega odam na aerobik 3 pati vo nedelata i ne osekam nisto.Mozebi si malku isplasena ama znam mnogu koi si imale drugo dete a imaat problem so tiroidanata.Ne si go ostavaj deteto samo .Mene me faka maka zatoa sto cekav tolku vreme za drugo dete,a zelbata za dve decinja mi e mnogu golema
avatar
Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 18342
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by makresanska on 27.05.09 10:51

Sakam da si spodelam so vas bev na ispituvanje na tiroidnata zlezda i deneska bev da gi zemam rezultatite i super se duri se cudea zosto sum bila na ispituvanje.
Inace jas bev na ispituvanje bidejki eden dr.me primeti deka sum imala mnogu krupni oci i toa mi bilo taka od tiroidnata.I mene tolku mi trebase i jas trk na lekar.Ama fala mu na boga nisto nema
avatar
makresanska
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1825
Age : 38
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 19225
Registration date : 2009-02-05

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by beti.liz on 27.05.09 11:03

Zdravo na site...Sakam da prasam nekoj dali imal iskustvo kako moeto.Otidov na privatno za tiroidnata i rezultatite od krv mi bea super ama vika nesto mi seni aj da napravime biopsija.Me izvadi od pamet .Biopsija pravat samo koga e najloso.Kakov stres mi priredi da ne vi objasnuvam...se prezaliv veke.Ama ne ostanav na toa ,otidov na klinika da slusnam i drugo mislenje i na eho me vidoa vika blago nehomogena struktura ,kontrola za 8 meseci.Na biopsija ne otidov.Uste me kopka da ne slucajno se zeznav .Sto mislite da im se veruva li na lugjevo od klinika,valjda imaat poveke iskustvo od privatnava ili taka mi godi da si mislam...
avatar
beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 17991
Registration date : 2009-05-20

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by emilija poposka boshevska on 27.05.09 11:56

beti.liz напиша:Zdravo na site...Sakam da prasam nekoj dali imal iskustvo kako moeto.Otidov na privatno za tiroidnata i rezultatite od krv mi bea super ama vika nesto mi seni aj da napravime biopsija.Me izvadi od pamet .Biopsija pravat samo koga e najloso.Kakov stres mi priredi da ne vi objasnuvam...se prezaliv veke.Ama ne ostanav na toa ,otidov na klinika da slusnam i drugo mislenje i na eho me vidoa vika blago nehomogena struktura ,kontrola za 8 meseci.Na biopsija ne otidov.Uste me kopka da ne slucajno se zeznav .Sto mislite da im se veruva li na lugjevo od klinika,valjda imaat poveke iskustvo od privatnava ili taka mi godi da si mislam...
Beti i jas bev istiot slucaj. Rezultatite mi se dobri ama imam difuzno zgolemuvanje na samata zlezda i zatoa primam eutiroks veke 5 godini. Inaku biopsija ne e najlosoto, ama ti si se isplasila i te sfakam, otidisi ke si bides mirna. I mene odma me pustija vo skopje na punkcija za da se vidi dali nedaj boze ima promena na kletkite. Kaj mene nemase cvorovi , tie gi tretiraat kako tumorcinja pa najcesto se operiraat, kolku sto citam i kaj tebe nema nisto takvo. Pozdrav
avatar
emilija poposka boshevska
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 430
Age : 36
Локација : ohrid
Поени : 18704
Registration date : 2008-12-03

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by rh on 10.06.09 10:57

ima li nekoj od vas hipotireoidizam so hasimoto?

rh
Случаен минувач
Случаен минувач

Female
Број на мислења : 7
Age : 37
Локација : skopje
Поени : 17820
Registration date : 2009-03-13

Вратете се на почетокот Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Страна 3 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот