Родители и деца

Тироидна жлезда

Страна 6 of 10 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

Преглед на претходна тема Преглед на наредна тема Go down

Re: Тироидна жлезда

Пишување by Tifani on 10.07.09 18:55

jas neznam nekoja posebna ishrana za tiroidnata zlezda bez razlika za koja dijagnoza,no sekako sekogas treba da vnimavame za zdrava i nezdrava hrana,no jas iako strogo pazam na se sto jadam,eve povtorno imam problemi ne samo so tiroidnata zlezda tuku i dr.a inaku sum slaba i ne se debelam od t.zlezda

Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1005
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 14642
Registration date : 2009-04-14

Вратете се на почетокот Go down

Пишување by lilijana on 10.07.09 21:10

Majuvce..probaj so gorclivi semki od kajsija..barem edna dnevno.Izbegnuvaj da jades leb, mnogu seker(blago),mnogu sol, solena hrana.Toa znam..ako znae nekoj drug nesto..neka pise..sekoja informacija e dobrodojdena.Pozz na site.

lilijana
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 385
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 13950
Registration date : 2009-07-04

Пишување by pepa on 19.07.09 19:14

lela напиша:Thyrozolot go pijat osobi kaj koi e namalena funkcijata na lacenje na tiroidnata zlezda,i ne se debelis od apcinja nego se sto ke kasnes se vaka za tebe,odnosno mora mnogu da se vnimava posto mnogu e tesko za slabeenje ako imas namaleno lacenje.
Тирозол се дава при зголемено лачење на тироксин, а не при намалено. Тој го нормализира нивото на тироидни хормони и дозата му се прилагодува зависно од наодот од крв. Се дури го одржува нивото на хормони во нормала, не би требало да влијае на дебелеење. Дебелеењето е најчесто (иако правила нема) послдица на намалено лачење на тироксин (значи во спротивен случај). Тироксинот како хормон влијае на метаболизмот и во случај на негов недостаток се успоруваат метаболните процеси и може, а не мора да дојде до дебелеење.
а да ве прашам нешто друго, сте слушнале ли нкогаш за народен лек што се прави со зелени оревчиња ракија шеќер и мед и се пие при хипотироидизам, кога е намалено лачењето на тироксин, слушнал ли некогаш некој за ова. ај пишете ве молам

pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Локација : poima nemam
Поени : 15099
Registration date : 2009-01-02

Пишување by lela on 19.07.09 19:38

Mene moite bas koga bea ovde mi napravija.Inaku jas posto ne mozam da upotrebuvam alkohol(ne go podnesuvam)go napravivme samo so med i orevcinja.
A ne mi e jasno kako pri zgolemena funkcija na tiroidnata ti se zdebeluvas,jas kolku znam kaj taa funkcija naprotiv mnogu se slabee?

lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4973
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 17927
Registration date : 2008-09-14

Пишување by lela on 19.07.09 19:50

lilijana напиша:Majuvce..probaj so gorclivi semki od kajsija..barem edna dnevno.Izbegnuvaj da jades leb, mnogu seker(blago),mnogu sol, solena hrana.Toa znam..ako znae nekoj drug nesto..neka pise..sekoja informacija e dobrodojdena.Pozz na site.

ova so semkava za koja funkcija e?ili moze i za dvete da se koristi?

lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Tifani on 19.07.09 22:32

Pepa jas go imam lekot,ama bez rakija i seker.Znaci vo tegla med stavam 41 orevce da stoi 40 dena,potoa se cadi i se zima po 2 lazici sekoe utro.Lekot e odlicen mnogu pomaga,inaku jas si zimam od nego koga ke mi tekne bez razlika dali e sum gladna ili najadena

Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by maci on 19.07.09 23:37

tifani te molam ke mozes li da mi objasnis malku podetalnop kako se pravi lekot i kako toa se cadi ne te razbioram a ova e za namelena ili zgolemeno lacenje na tiroidnata fala odnapred

maci
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 359
Локација : mk
Расположение : super i se nadevame na podobro
Поени : 14806
Registration date : 2008-12-26

Пишување by vecki on 19.07.09 23:45

Maci tifani izgleda mislese da pise deka se cedi a cadi

vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 4537
Расположение : екстра
Поени : 17150
Registration date : 2008-05-05

Пишување by lela on 20.07.09 6:50

Jas isto go imam samo sto e napraven od 50 orevcinja (dodeka se mali i zeleni okolu maj se najdobri za berenje)i 1 kg.med.Se ostava okolu 2 meseci,orevcinjata sose luspa da se raspadnata.Potoa se proceduva i se zema nautro na gladno.

A tifani koja funkcija ti ja imas?Ovoj lek sodrzi mnogu jod i ne se preporacuva za onie so golemo lacenje na zlezdata posto jodot uste poveke ke se zgolemi vo organizmot,a i onaka e zgolemen od samata funkcija,ova e za oniekoi ne im laci pa so ova na priroden nacin se zgolemuva jodot vo organizmot.

lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Tifani on 20.07.09 12:25

da da lela ,jas imam namaleno lacenje na tiroidnata zlezda,znaci diagnozata mi e hipotiroidea,a inaku lekot ni e ist so toa sto ti vo kilogram med stavas 50 orevcinja,a jas vo edna tegla koja voobicaeno e 750 gr. stavam 40 orevcinja

Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Tifani on 20.07.09 12:28

se izvinuvam i za onie koi ne me razbraa znaci greska vo pisuvanjeto znaci ne cadi tuku se lekot se CEDI

Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by beti.liz on 20.07.09 12:33

Tifani напиша:se izvinuvam i za onie koi ne me razbraa znaci greska vo pisuvanjeto znaci ne cadi tuku se lekot se CEDI
Tifani sto naprravi so AST na sinceto se sredivte?

beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 843
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 14291
Registration date : 2009-05-20

Пишување by lela on 20.07.09 12:35

Tifani напиша:da da lela ,jas imam namaleno lacenje na tiroidnata zlezda,znaci diagnozata mi e hipotiroidea,a inaku lekot ni e ist so toa sto ti vo kilogram med stavas 50 orevcinja,a jas vo edna tegla koja voobicaeno e 750 gr. stavam 40 orevcinja

src i jas mislam deka vo tegla od 1 litar ima 750 gr.med,a za orevcinjata pa valjda e podobro da se poveke,ke ima poveke jod.

lela
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Tifani on 20.07.09 12:40

Beti,deneska bevme po rezultatite i izleze deka ima stafilokokus vo brisot od nosot,i obicnata mokraca e +,plus kalcium i zelezoto namaleni,ama doktorot mi rece deka AST nemoze od toa da se pokaci,pa eve ni dade uput za Skopje za mikrobiologija da gi napravime istite ispituvanja, taka da ili utre ili vo sreda odime za Skopje na ispituvanje pa da vidime kako ke izlezat tamu rezultatite.No se mislam dali da odam vo nekoja privatna a i kade ?

Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by Tifani on 20.07.09 12:45

lela duso mislam deka si vo pravo,ne bi trebalo da ima problem ako se poveke orevcinja,jas imam staveno i malku poveke,razlikata e vo toa sto so poveke orevcinja poveke mi nagorcnuva

Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by beti.liz on 20.07.09 12:50

Tifani напиша:Beti,deneska bevme po rezultatite i izleze deka ima stafilokokus vo brisot od nosot,i obicnata mokraca e +,plus kalcium i zelezoto namaleni,ama doktorot mi rece deka AST nemoze od toa da se pokaci,pa eve ni dade uput za Skopje za mikrobiologija da gi napravime istite ispituvanja, taka da ili utre ili vo sreda odime za Skopje na ispituvanje pa da vidime kako ke izlezat tamu rezultatite.No se mislam dali da odam vo nekoja privatna a i kade ?
ako e bakterija ne e strasno ke se sredi,mozes bilo kade da si proveris mozebi i nema tolku guzva sega po drzavnive kliniki.

beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by Tifani on 20.07.09 14:30

pa eve mokracata veke pokaza deka ne e vo red,a isto i brisot od nosot pa ke vidime so se ke izleze.Inaku ovie denovi otkoga pocnav da mu davam sirupce na Filip pocna poveke da jade,duri i sam si bara sto dosega toa se nema sluceno a i nekako mi e pozivo deteto

Tifani
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by beti.liz on 20.07.09 14:33

Tifani напиша:pa eve mokracata veke pokaza deka ne e vo red,a isto i brisot od nosot pa ke vidime so se ke izleze.Inaku ovie denovi otkoga pocnav da mu davam sirupce na Filip pocna poveke da jade,duri i sam si bara sto dosega toa se nema sluceno a i nekako mi e pozivo deteto
ne se sekiraj ke se sredi i jas denes ke gi nosam da im proveram krv nekako maloto mi dreme cela nedela i bled e nekako

beti.liz
Ветеран
Ветеран

Female

Пишување by Diana on 20.07.09 15:36

Досега ја читав темата и соред симптомите на тироидната жлезда мислам дека и јас имам проблеми со истата.Вака пред 2 години точно,ме гушеше,неможев да голтам,брзо се заморував,за една недела слабеев 5 кила,или за една недела ке се здебелев 5 кила,а воопшто не јадев,косата ми опагаше,ми се вртеше,навечер никако неможев да спијам,заради голтањето,нон стоп ми лачеше плунка,и одвај дишев.Докторот ме пушти да ја испитам тироидната жлезда,но се ми беше во ред.И остана на тоа,и така само по себе тоа ми помина...Сега после две години,последните 2-3 недели ми се случува нешто слично,неможам да голтам,едноставно ме гуши,ми се гади насабајле,неможам да јадам,немам апетит,и ништо не ме интересира...Незнам дали е истото што и пред 2 години или сега ми е тироидната жлезда или е едноставно од стрес...Мислам дека ги имам симптомите...Незнам што да правам дали да одам да ја проверам,ама премногу има гужви тука во Битола,кога бев пред 2 години,веднаш свршив работа со пријатели преку ред,ама кога излегов имаше премногу луе мегу кои и постари жени кои чекаа по неколку саати,незнаете колку незгодно ми падна,тие да чекаат а јас да го фатам нивниот ред,и тоа една од нив ми рече Еее девојче од такви како тебе е вака во државата..... :cry: :cry: Тоа е многу тажно и во право е!!Сега ако одам како ли ке чекам,мислам дека нема тука приватен доктор,барем кај него да одам без разлика на парите,да не знаете дали има???

Diana
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 691
Локација : Bitola
Расположение : Замрзнато...
Поени : 14783
Registration date : 2009-02-15

Пишување by vecki on 20.07.09 16:21

diana javi se prasaj kaj nas vo skopje e so zakazuvanje svekrvami nikogas ne cekala red poveke od saat vreme

vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by pepa on 20.07.09 17:53

Vecki, akaj odi svekrva ti na pregledi?

pepa
Ветеран
Ветеран

Female
Број на мислења : 719
Локација : poima nemam
Поени : 15099
Registration date : 2009-01-02

Пишување by nnatasa on 20.07.09 20:54

Ima eden mnogu dobar za tiroidna vo skopje kaj grcki konzulat... sestra mi bese tamu. Sega ja prasyuvam majka mi, zewdno bea ama ne se sekavba na doktorot, ke prasam i ke ti javam. inace kars kukata na darko Markovic (darmar) bila ordinacijata

nnatasa
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1260
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 15623
Registration date : 2009-01-14

Пишување by majuvce on 20.07.09 23:55

Diana напиша:Досега ја читав темата и соред симптомите на тироидната жлезда мислам дека и јас имам проблеми со истата.Вака пред 2 години точно,ме гушеше,неможев да голтам,брзо се заморував,за една недела слабеев 5 кила,или за една недела ке се здебелев 5 кила,а воопшто не јадев,косата ми опагаше,ми се вртеше,навечер никако неможев да спијам,заради голтањето,нон стоп ми лачеше плунка,и одвај дишев.Докторот ме пушти да ја испитам тироидната жлезда,но се ми беше во ред.И остана на тоа,и така само по себе тоа ми помина...Сега после две години,последните 2-3 недели ми се случува нешто слично,неможам да голтам,едноставно ме гуши,ми се гади насабајле,неможам да јадам,немам апетит,и ништо не ме интересира...Незнам дали е истото што и пред 2 години или сега ми е тироидната жлезда или е едноставно од стрес...Мислам дека ги имам симптомите...Незнам што да правам дали да одам да ја проверам,ама премногу има гужви тука во Битола,кога бев пред 2 години,веднаш свршив работа со пријатели преку ред,ама кога излегов имаше премногу луе мегу кои и постари жени кои чекаа по неколку саати,незнаете колку незгодно ми падна,тие да чекаат а јас да го фатам нивниот ред,и тоа една од нив ми рече Еее девојче од такви како тебе е вака во државата..... :cry: :cry: Тоа е многу тажно и во право е!!Сега ако одам како ли ке чекам,мислам дека нема тука приватен доктор,барем кај него да одам без разлика на парите,да не знаете дали има???

d-r Nikola Kosturski, ordinacijata mu se naoga vo mesnata zaednica Kole Laceto, vednas do ucilisteto Stiv Naumov. tamu nema cekanje, a d-r porano rabotese na bolnica. probaj tamu

majuvce
Искусен член
Искусен член

Female
Број на мислења : 432
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 15438
Registration date : 2008-07-19

Пишување by vecki on 21.07.09 0:15

pepa напиша:Vecki, akaj odi svekrva ti na pregledi?
odi ili na patoviza vo drzavna ili vo rumunska bolnica

vecki
Форумски зависник
Форумски зависник

Female

Пишување by MamaMaja on 21.07.09 0:27

Diana напиша:Досега ја читав темата и соред симптомите на тироидната жлезда мислам дека и јас имам проблеми со истата.Вака пред 2 години точно,ме гушеше,неможев да голтам,брзо се заморував,за една недела слабеев 5 кила,или за една недела ке се здебелев 5 кила,а воопшто не јадев,косата ми опагаше,ми се вртеше,навечер никако неможев да спијам,заради голтањето,нон стоп ми лачеше плунка,и одвај дишев.Докторот ме пушти да ја испитам тироидната жлезда,но се ми беше во ред.И остана на тоа,и така само по себе тоа ми помина...Сега после две години,последните 2-3 недели ми се случува нешто слично,неможам да голтам,едноставно ме гуши,ми се гади насабајле,неможам да јадам,немам апетит,и ништо не ме интересира...Незнам дали е истото што и пред 2 години или сега ми е тироидната жлезда или е едноставно од стрес...Мислам дека ги имам симптомите...Незнам што да правам дали да одам да ја проверам,ама премногу има гужви тука во Битола,кога бев пред 2 години,веднаш свршив работа со пријатели преку ред,ама кога излегов имаше премногу луе мегу кои и постари жени кои чекаа по неколку саати,незнаете колку незгодно ми падна,тие да чекаат а јас да го фатам нивниот ред,и тоа една од нив ми рече Еее девојче од такви како тебе е вака во државата..... :cry: :cry: Тоа е многу тажно и во право е!!Сега ако одам како ли ке чекам,мислам дека нема тука приватен доктор,барем кај него да одам без разлика на парите,да не знаете дали има???

Вистина во Битола има многу гужва, ама не е решение ни Скопје да идеш за тоа...

Треба и кај вас да се воведе со закажување како во Државна.
Јас на резултатот имам и закажано за кој ден у колу саат, за 20 минути обично завршувам работа, сосе крв, сосе се!

MamaMaja
Форумски зависник
Форумски зависник

Female
Број на мислења : 1124
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 14844
Registration date : 2009-01-27

http://www.mmm.com.mk